Eu am folosit nichelina, de 0,20. Este foarte rezistenta, dar greu de lipit, are nevoie de tensiune mare. Trebuie sa fie cel putin de 0,35-0,40. Nu rugineste in stup, dar pentru ca este mai subtire, taie fagurii , si este cam fificil la extractie. Poate ca daca as impleti, ar iesii ceva bun. Intre timp, am cumparat Inox, si nu mai folosesc nichelina.
05.01.2008
33.6KB
x
09.03.2010
42KB
poza2-tufa coacaz negru in plina productie.
21.03.2009
89.2KB
Si inca una.
22.11.2008
64.1KB
A fost facut prin anii 80-85 la Electroputere Craiova,panza din imagine este facuta cam tot atunci pe undeva pe la Sibiu(scrie pe ea Sibiu,dar nu se vede decat f putin din anul de fabr 198..
27.04.2011
37.7KB
imbinarea este f buna este cu falt spre exterior asa am vrut si io s o fa c dar nu poti sa folosesti scandura de 25 ci mai groasa pt ca la, laturile unde stau ramele nu mai ramane
ddc ai vre o idee te rog impartaseste o
Deci eu am peretzii cu 30 mm in fatza spate.
Iar aici o alta poza, de la un alt stupar, domnul Marinica, cu totzi peretzii de 20 mm dar cu leatz in fatza/spate, jos ... shi faltz pe laterali.
Mareshte imaginea ca sa vezi mai bine.Nici in stupul acesta nu intra ploaia, oricum ar cadea sub influentza vanturilor.
16.10.2010
61.5KB
cu ce ma descurc eu
13.01.2008
20.3KB
Azi 02-02-11
02.02.2011
27.1KB
va salut
01.08.2007
26.8KB
alta
04.10.2009
48.4KB
prietenie
13.12.2008
13.7KB
Intre prieteni, la Faget:
08.04.2010
39KB
Am lasat la urma cireasha de pe tort
Colector de polen de fund shi de urdinish
Era inventzia unui sarb omologata la Paris
shi prezentata anul trecut la Congresul Apimondia
Pretzul unuia.....400 euro.De ce asha scump??
Pentru ca shi sarbul ca shi romanul este inventiv;
cumpara unul shi il multiplica
Am reushit sa fac doar 3 foto pana cand m-a vazut sarbul
salve :hi:
06.04.2011
39.5KB
suport de descapacit din inox productie proprie
05.03.2009
47.7KB
Intrebarea este adresata celor cu experinta, care probabil cel putin o data in viata au pierdut f multe familii si in anul urmator, au fost nevoiti sa isi refaca efectivele in cel mai scurt timp, stuparilor cu mai putina experienta, dar care au ceva de spus, si tuturor care doresc sa contribuie la tema si sa ajute incepatorii, de a se dezvolta intr-un timp scurt. Deci dintr-o familie, de care incepem sa ne ocupam din primul moment favorabil al anului, cate famili (roiuri) apte sa treaca iarna urmatoare, fara mari probleme, putem obtine pana la sfarsitul sezonului, daca suntem dispusi sa investim fara rezerve zahar sau alte alimente si medicamente necesate, pentru ca sa atingem obiectivul ?? Si inca un amamnunt, sa zicem ca pleaca cu un total de 4-5 familii la inceputul anului, ca si asta este important la varianta de dezvoltare.
Conteaza si familiile cat sunt de puternice. Oricum decat foarte multi si slabi mai bine mai putini dar buni si capabili sa treaca iarna.
Iti zic cum lucrez cu ME si cum fac roii.
1) Aleg 10 familii medii/bune (nu cele mai puternice insa familii bune la intamplare, de multe ori le iau la rand si sar doar peste alea care nu imi plac sau imi este "mila" sa fac roii din ele pentru ca sunt foarte puternice si le las pentru productie). Familii medii/bune au la 1 iunie 14 - 18 rame cu puiet pline (ca nr de rame sunt mai multe dar vorbim de rame pline 100% cu puiet). Sa zicem 15 rame cu puiet de toate felurile.
2) 15 rame impartit la 3 = 5 familii; mai bine zis 4 roi pe cate 3 rame cu puiet si albinele care acopera rama si una cu albine + miere + mai pun una cu miere de la rezerva sau de la alte familii.
3) Le duc pe alta vatra sa nu pierd din culegatoarele din roi, deci daca am pus 4 rame cu albine tot atatea gasesc.
4) A 2-a zi matca imperecheata direct pe rama
5) Dupa 3-4 zile verific daca matca e ok si mai pun 1 rama cu puiet de la alta familie(doar la roi) + faguri artificiali.
6) De obicei pana toamna se dezvolta si intra pe iarna cu 4-5-6 uneori si 7-8 intervale ocupate foarte bine de albine(ghemul din cap in cap)
Asta am practicat in special anul trecut, anul acesta le-am facut pe mai multe rame, in special pentru ca nu am mai vrut sa inmultesc efectivul.
Roi naturali nu am decat foarte rar, 1 la 1-2 ani (asta la 86 de fam de productie, .. am avut si mai multe si mai putine ..)
in 2009 am scos si 5 - 10 kg de miere de tei de la roi si au avut miere suficienta pentru iarna.
Anul acesta am bagat zahar cu toate ca au fost facuti mult mai puternici.
Cam asa arata
17.11.2010
54.9KB
a obosit saracuta
31.03.2008
39KB
la pctul 3. m-am referit la faptul ca nu au reusit sa urce in intregime in corpul de sus. scuze ca nu m-am exprimat corect.
Nereushita ... nu am sa ghicesc cauza ei ci voi expune cum trebuie sa fie organizat cuibul si ramele cu hrana pt. iernare in stupii M E.Mai antai un aspect f. important al lazii:
Distantza dintre ramele din cele 2 caturi, trebuie sa fie de 7 mm, +/- 1 mm tolerantza pt. ca albinele sa se poata agatza si urca pe ramele de sus.
Daca distantza este in afara limitei, cu + mm, albinele vor cladi puntzi de ceara iar cu - lipeste ramele astfel ca la manevrare, inversari ... ori trebuie curatzate puntzile pt. a nu zdrobi albinele si accidental matca ori e f. greu de desfacut caturile.
Nota:
Nereusita urcarii in catul II, poate fi si distantza mare si lipsa acelor puntzi de urcare.Am intalnit chiar si 15 mm.
Din poza, ce este hashurat reprezinta rezervele de hrana.Eu mai precizez doar ca de la extremitatzi inspre centru, ramele nr. 2, atit din stanga cat si dreapta, sint cu pastura.Restul sint cu miere si in centru rame cu celule goale si coroane de miere.
Precizez ca forma rezervelor se respecta chiar daca cuibul se organizeaza pe rame mai putzine, functzie de puterea familiei.
Eu asha iernez albinele si mi se pare cel mai echilibrat cuib pt. iernat (numit unilateral ) fatza de alte tipuri de organizare a hranei, central s-au lateral stanga ... dreapta.
08.09.2010
22.1KB
fam
02.07.2008
60KB
stupina mea:)
26.12.2008
22.5KB
1- Ce ras de albina este asta?
2-Doesc pareri despre aceasta rasa
3-Mai are cineva rasa asta si din ce zona este?
12.03.2009
36.1KB
Canditatura 5
08.03.2009
61.9KB
Tavi descapacit
15.03.2009
55.7KB
Zbor de curatire la 31 decembrie 2009
02.01.2010
48.7KB
va prezint un colector polen si costurile ce le-am facut eu pentru 30 de colectoare in iarna lui 2012-2013: placa activa tip salaj plus gratar 1.900,000 lei vechi cu taxele postale incluse,800.000 scandura 200.000freza pentru lemn cu care am dat gaurile de aerisire restu [suruburi,fundul,tabla de de sus, coltare, plasa si capse am avut.Adunate si impartite la 30buc. e foarte ieftin.
Aici vedeti colectorul cu placa activa sus ,pentru acomodarea albinelor cu el,are o deschidere de 15mm
06.01.2014
39KB
:D acum e mai bine......
28.05.2009
73.2KB
A speriat doi recenzori. Al treilea n-a mai intraznit.
Mi-e sa nu ma sara cu recesamantul din cauza lui :limba:
16.12.2010
40.6KB
pag.13
19.03.2009
65.2KB
si
17.04.2010
60.1KB
Dunarea la Cazane :hi:
04.12.2010
14KB
inca una.Cele 2 scandurele nu au aceasi inaltime.
In loc de tabla se poate folosi si plasa prinse in capse sau cuie ,pe post de aerisire in podisor.
Daca acest podisor hranitor se interpune intre cuib si cat(spre sf verii)albinele vor cara mierea in cuib mult mai repede.
27.12.2009
26.7KB
stupina 2007
08.02.2007
74.1KB
Alta
09.10.2009
68.8KB
urmeaza faltzul de sus pt sprijinul ramelor asta in cazul in care nu se foloseste distantziere
31.12.2007
18.9KB
Si catul cu miere si albine
22.12.2009
50.6KB
Domnule Lucian sunt un mare amator...sper sa nu ramaneti in continuare asa. Uitati-va cata albina aveti pe fundul stupului moarta. Asta e foarte rau. Cand a-ti luat stupii, a-ti intrebat pe cineva? Nu oricine se precepe sa ierneze cu fundurile numai sita...e crima pt saracele albine. La cel mai mic deranj, albina care pleaca din ghem e moarta.
Nu stiu de ce incepatorii se incapataneaza sa copieze apicultorii cu experienta! Daca continuati nu ve-ti face treaba niciodata. Stupul ideal pt un incepator este orizontalul pe 16-18 rame. Se lucreaza mult mai usor si dezvoltarea diferita fata de vertical. Am stupi pe la care nici nu am mai dat de pe 20 decembrie cand le-am pus o turta deasupra. Stupii se pregatesc in luna august-septembrie cu hrana necesara peste iarna. In ianuarie e bine de pus o turta deasupra ramelor, nu pt ca nu ar avea miere in stup, ci pt ca matca incepe ouatul si, din cauza frigului, albina nu se mai deplaseaza. Lucrul valabil pt cei care se ingrijesc in toamna de familiile de albine. Insa daca noi dam hrana albinelor in luna ianuarie pt a muri de foame...asta se cheama o mare negjijenta.....e exact ca atunci cand te duci iarna, pe viscol, sa iei lemne din padure
..
Am mai avut un binevoitor care a vrut sa-mi dea niste orizontali in care sincer sa fiu nici clostile nu le puneam in ele.
Are un neamt o carte pentru incepatori in care spune sa incepi cu LUCRURI NOI.
Luciane te sfatuiesc sa nu refuzi nimic din ce e moca :zzz: nici macar un orizontal care arata rau, eu am primit de la cineva si aratau jalnic, am mesterit ceva din el.. 4 nuclee pe 3 rame 1/1, mai trebuie o vopsea si sa montez gaturile de sticla, dezinfectat la sange, daca ma tine 3 ani sunt multumit. :hi:
05.02.2011
48.7KB
alta
31.05.2008
62.1KB
Cineva a spus că spre deosebire de stup unde albinele păzesc urdinişul, la Congres trāntorii au păzit uşa de la intrare !
19.04.2009
44.2KB
25.02.2010
27.02.2010
57.5KB
Deja rīd de cīt o īntindem cu apa ... :razz:
Fa-le si o pluta maaare ... daca vin ploi mai multe ?. :rolleyes:
PS
Nu vin la intalnire ca ... am fost odata ... bine ca m-am intalnit cu altzii ...
Acum e rindul tau sa mergi ... vezi ca m-am rasgandit ... vin si eu.
Poate nu aduci lada ...
:hi:
Gata, nu o mai lungim, ramanem la concluzia ca ploua, de acum discutam despre avantajele plouatului in stupi:
- spala cutia pe interior
- albinele sunt mult mai curate (le sclipesc ochii)
- iarna se pot da cu patinele
:rotfl:
Posibil sa vin in alta zi pentru ca 1 dec e intr-o miercuri ... oricum discutam, sa treaca saptamana asta care vine si dupa aia se clarifica unele treburi pe aici.
Atasez o poza cu dalta pe care o folosesc eu, "fabricata" de mine asa cum aveam eu nevoie, dovada ca nu ploua in stup, nu e ruginita deloc
:rotfl:
(Afumatoarele astea de la apicola sunt de cacao, am nevoie de 2-3 in fiecare an ca se crapa musamaua aia, sau se rupe legatura aia dintre burduf si cealalta parte si tot asa)