Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
si cateva poze cu noul stup din polistiren extrudat. =d igi,florin dudasSi cateva poze cu noul stup din polistiren extrudat. =D
05.07.201034.3KB
baza melifera, 10 aprilie 2008 alt stuparBaza melifera, 10 aprilie 2008
14.04.200849.3KB
materiale materiale stupmateriale
18.10.200932.8KB
ziua mai apare cate o raza de soare nordul oltenieiziua mai apare cate o raza de soare
25.01.201059.4KB

 
am pus si eu o turtita de miere zaharisita acum in week-end la fiecare stup (prima pe anul asta)am pus si eu o turtita de miere zaharisita acum in week-end la fiecare stup (prima pe anul asta)
15.03.200746.6KB
nr. 3Nr. 3
09.09.200949.5KB
iata cateva poze din pacate cam slabe cu zana mea din cutie... este o frumoasa chiar azi am pozat-oIata cateva poze din pacate cam slabe cu zana mea din cutie... este o frumoasa chiar azi am pozat-o ...cand o vad imi vine sa o "mangai" nitelus ...
17.07.20109.6KB
sambata 2 aprilie v-a avea loc targul anual al din multe ifo gasitzi pe google iar foto o sa avetziSambata 2 aprilie v-a avea loc Targul anual al apicultorilor din Kamenovo-Serbia Mai multe ifo gasitzi pe google iar foto o sa avetzi sambata seara de la mine shi de la altzi colegi Este prima localitate din lume care a ridicat un monument albinei salve :hi:
31.03.201110.2KB

 
azi 11-08-2008 =d concurs rame de puietAzi 11-08-2008 =D
10.08.200852.1KB
si noii fund antivaroa ciocansebisi noii stupi....cu fund antivaroa
22.04.200872.9KB
si un mic dejun pentru sa scriu cand am timp (o metoda auzita de la cineva) cum se poate faceSi un mic dejun pentru stimulare. O sa scriu cand am timp (o metoda auzita de la cineva) cum se poate face hranirea de stimulare/completare fara sa existe nici un risc de a aparea furtisagul. In poza sunt pahare pentru bere insa pline cu sirop(zahar invertit) :D + o bucata de lemn ramasa de la facut rame(laterale). Teoretic trebuia sa ajunga la toate familiile insa nu a fost asa, este primul an cand nu am stiut cate familii de albine am fara sa numar randurile din caiet(de la 1 la 100 am unele lipsa pentru ca am unificat in primavara familii/ sau am unificat roi acum cateva sapt) sau fara sa consult aplicatia cu evidenta apicola.
13.09.201055.8KB
impresii generale si superior de conditii si pentru expoxanti si pentru de totul in interior laImpresii generale si personale. Nivel superior de organizare. Conditii si pentru expoxanti si pentru participanti excelente.(toalete moderne,banca de schimb,bar...) Totul in interior la caldura.(poate chiar prea mare, tinand cont ca noi eram pregatiti sa infruntam...nametii). Cu parcarea masinilor insa, deficitar ca si la noi. Per ansamblu, preturile mai jos ca la noi.Dupa cum veti vedea, la unele produse, diferentza este si de 50%. Dar sunt si preturi ca la noi. Ca sa dau credibilitate la ce spun, atasez "dovada"... ...nu nea Gica... ci benerul din spate...:))
13.02.201047.6KB

 
capacul de tabla stuparitul in noua zeelandacapacul de tabla
07.11.201029KB
initial locul a fost in toamna aici cum se poate face nutarea unei familii de albine?initial locul a fost in toamna aici
11.04.201045.7KB
am nevoie de putin ajutor. azi dimineata am avut o surpriza, nu stiu in ce masura este placuta sauAm nevoie de putin ajutor. Azi dimineata am avut o surpriza, nu stiu in ce masura este placuta sau nu, de aceea apelez la ajutorul cunoscatorilor. Intr-una din camere, in spatele usii de la sifonier am descoperit un cocon de viespi, de fapt nu unul ci patru. Spun cocon ca urmare a ceea ce am gasit pe net legat de viespi, nu sunt convinsa ca informatia este corecta. Unul dintre ele, al patrulea in ordinea asezarii de la stanga la dreapta este maro inchis, celelalte trei sunt albe. Am auzit si alte dati un zumzait dar nu prea am bagat in seama. In timp ce studiam, am fugit sa iau aparatul sa fac niste poze si cand m-am intors, o viespe era asezata pe cocoane si a zburat afara pe geam, cu destula precizie, in sensul ca nu prea s-a invartit prin camera, parea sa stie iesirea. Pisica mea, ca aparuse si ea intre timp, nu parea foarte stresata de situatie, ceea ce e destul de ciudat pentru ca ea ataca toate insectele zburatoare din casa. Nu stiu sa spun daca viespea iesise din gaoacele alea sau daca venise pe fereastra in timpul in care am luat eu aparatul. Viespea, ca am apucat s-o vad pana la urma nu pare a fi o viespe obisnuita (cu care sunt familiarizata de pe vremea cand eram copil) este mai mare decat acelea si are niste picioare foarte lungi care atarna cumva in timpul zborului. Acum, intrebarile mele sunt de fapt nelamuriri ce decurg din povestirea de mai sus. Am atasat o poza in care se vad gaoacele respective. Intrebarea este ce sunt ele de fapt si de ce una este maro, celelalte albe? Din ce sunt ele facute? Cand au fost ele depuse acolo pentru ca eu saptamanal sterg dulapul cu solutie si chiar nu am observat niciodata nimic? Daca le aspir cuiburile alea se mai intorc viespile? Sa le aspir cuiburile sau sa le las in pace si pentru cat timp de acum incolo ca ma cam tem sa nu ma intepe pe mine sau pe pisica? De ce au ales un sifonier sa se localizeze cu apartamentele lor? Ce fel de viespe e? Cam asta e... ma rog, mai am multe intrebari dar am zis sa nu devin chiar super enervanta cu aceasta curiozitate! =D Multumesc anticipat celui care va avea rabdarea necesara pentru a-mi lamuri misterul. Cu mult drag si recunostinta, Rebecca Mohl! :D
14.06.200933.3KB
chiar daca apa a luat cele doua cabanute si asa este frumos( impreuna cu colegul meu sandu ):Chiar daca apa a luat cele doua cabanute si asa este frumos( impreuna cu colegul meu Sandu ):
03.07.200728.4KB

 
si o poza cu ramele din interior . din patru stupi cati am acesta este cel mai slab, asa a fost incasi o poza cu ramele din interior . din patru stupi cati am acesta este cel mai slab, asa a fost inca de cand am cumparat familiile !
01.05.201157.8KB
si mai ales de intors

am facut masaj lateral la masina pe ambele parti :) pozele melesi mai ales de intors am facut masaj lateral la masina pe ambele parti :)
26.10.200960.2KB
urmele deranjului creat de :hi: pozele lu proapis13urmele deranjului creat de shoarece... :hi:
09.02.201136.3KB
si captura.. captura record 2007si captura..
19.11.200759.1KB

 
da nea balas, sa lasam politica, si sa ne bucuram de iarna asta alta poza cu circularul nou laDa nea Balas, sa lasam politica, si sa ne bucuram de iarna asta minunata... Alta poza cu circularul nou la treaba...a necesitat ceva reglaje fine ca era setat prost insa m-am descurcat!
20.12.200935.2KB
peisaj alt slanic ... adica prahovapeisaj
19.01.200951KB
la final experiment in derulare: zahar invertit, versus miere, versus apifondala final
02.02.201131.2KB
muntii florinMuntii Tulniciului.
15.01.200820KB

 
azi am intrat iar in stui si uitati ce fotrograf sunt. incepator rau intreaba peAzi am intrat iar in stui si uitati ce fotrograf sunt.
28.06.201067.8KB
poze... pe langa piatra neamtpoze...
26.09.201056KB
gramada pupemeagramada
15.01.200867.9KB
si fiindca tot te plangi la adi hodis ca stuparii astia sunt secretosi uite doua poze.asta esi fiindca tot te plangi la Adi Hodis ca stuparii astia sunt secretosi uite doua poze.Asta e vandut,am luat si avans pe el.Ce voi da in aprilie nu stiu.
23.01.201150.9KB

 
pag4 cum si cu ce colectampag4
18.03.200970.9KB
eu sunt din campina ,jud. prahova. mai pun o poza :d cat de bun esteeu sunt din campina ,jud. prahova. mai pun o poza :D
10.03.20089.9KB
dupa sosirea la rapita tusazdupa sosirea la rapita
29.05.200930.1KB
si detalii un flagel varroa iacobsoniSi detalii
07.01.200727.4KB

 
pt. un incepator este o mare problema cu gasitul reginei, 
matca batrina este plecata daca vrei saPt. un incepator este o mare problema cu gasitul reginei, Matca batrina este plecata daca vrei sa nu mai plece lasi o singura botca si asta repede eventual miine. :hi: Nu stiu daca matca batrana e plecata. Eu ma indoiesc ca cu asemenea albina in stup sa fi roit. O sa pun niste poze facute noaptea cand am azuns la stupi. In orice caz sper ca matca batrana sa nu aibe nici o problema pt. ca stupului respectiv i-am saltat tot puietul vreo 7 rame tot matur nimic proaspat decat cateva botci erau proaspete zic eu... I-am pus si sita si tot degeaba, ziua dupa pranz facea barba.
30.05.200734KB
y pastoral salcam 1y
01.06.200832KB
shi la noi are floarea tot 5 cm dar din spusele unui lucrator silvic
 din padurea de la unii salcamiShi la noi are floarea tot 5 cm dar din spusele unui lucrator silvic din padurea de la Crivina-Bunget unii salcami nu v-or inflori in acest an Intre Vrancea shi Crivina s-a taiat asta toamna shi asta iarna intr-o veselie Sunt 4 companiiii forestiere cu mai multe parchete luate in exploatare La coborare in padure dinspre Chilia spre Crivina pe mana dreapta pana in Cantonul Silvic s-a taiat la ras tot teiul - erau shi tei seculari Atashez cateva poze facute cu cateva zile in urma salve :hi:
26.04.201176.9KB
m o adunatura dem
22.06.201045.6KB

 
a targ apicol fageta
22.03.200933.7KB
"Joi, 26 noiembrie 2009 S-a petrecut o minune pentru Ştefănuţ. Zilele acestea părinţii lui Ştefănuţ au fost anunţaţi că Ministerul Sănătăţii a aprobat dosarul medical al copilului pentru finanţarea din bugetul de stat a tratamentului īn străinătate. Īncă nu ne vine să credem că s-a īntīmplat această minune la care nu ne aşteptam absolut deloc, mai ales īn aceste vremuri grele. Este o veste extraordinară. Īn acest moment, teoretic avem banii necesari pentru īnceperea procedurii de transplant, īn varianta cea mai fericită īn care se găseşte donator perfect compatibil. Īn mare, iată ce va urma īn continuare. Ministerul Sănătăţii va trimite, īn perioada următoare, suma de 20.000 de euro īn contul clinicii de Hematologie Gaslini din Genova Italia, sumă necesară pentru găsirea donatorului compatibil. După primirea banilor, clinica Gaslini va programa copilul la internare pentru investigaţii, apoi va īncepe căutarea īn Registrul Internaţional al donatorilor de măduvă. Durata medie a căutării donatorului este cuprinsă īntre 3 şi 6 luni. Dacă dă Dumnezeu şi se găseşte donatorul perfect, copilul va fi programat pentru internare şi va īncepe pregătirea pentru transplant. Această etapă va dura minim 6 luni, dar poate dura un an sau mai mult. Sperăm că o bună parte din costul procedurii va fi plătit tot de minister, atunci cīnd va fi nevoie, adică la īnceperea intervenţiei şi la sţīrşitul ei (cel mai probabil sfīrşitul anului 2010 sau īn 2011). Diferenţa de bani īntre ce oferă ministerul (100.000 euro) şi costul final al interventiei (minim 120.000 euro), va fi plătită din donaţiile care s-au făcut pentru Ştefănuţ. De asemeni, din donaţii se va plăti transportul, cazarea pentru copil şi mama lui, hrana şi celelalte trebuinţe pe durata şederii īn Italia, atīt cīt va dura. Estimăm că donaţiile adunate ar fi suficiente pentru acoperirea acestor costuri. Dacă nu se va găsi un donator compatibil după 6 luni de căutare, se va trece la cealaltă alternativă de tratament, mai riscantă şi mai costisitoare: transplantul de măduvă de la mamă care are o compatibilitate redusă(50%). Costul proceduri va fi īn acest caz cu 50.000 de euro mai mare, fiind efectuat la o clinică particulară, din Roma, plus costurile de transport, cazare, măncare. Ne dorim să nu se ajungă acolo, să nu mai fie nevoie de bani şi mai ales, să nu crescă şi mai mult riscurile asupra copilului! Dar, ca īntotdeauna, toate sunt după voia Domnului! Aici, pe blog toţi oamenii minunaţi care au fost alături de Ştefănuţ şi familia lui, vor afla pas cu pas ce se mai īntīmplă cu Ştefănuţ. Īnţelegem că avem datoria să-i informăm permanent asupra evoluţiei intervenţiei, asupra stării copilului şi asupra cheltuielilor efectuate din banii donaţi de ei. Le mulţumim din toată inima tuturor celor care prin suportul extraordinar de omenie pe care l-au dat acestei familii, i-au ajutat să treacă peste disperare, să īşi adune forţele, să lupte şi să se roage pentru salvarea lui;" Read more: Este cea mai buna veste pe care o asteptam, momentan, de la Stefanut. Dumnezeu sa aiba mila de el, pt ca, de fapt greul abia de-acum incepe. Sa le ajute Dumnzeu sa salveze acest copil minunat! :hi: :rolleyes: :hi: :hi: :nod: :hi:
27.11.200946.6KB
o rama cu puiet aug.2010 ce caut eu printre apicultorio rama cu puiet aug.2010
14.03.201182KB
32 de stupi pe ambele remorci ,se pot deplasa chiar in aceiasi noapte la urmatoarea locatie dar sa32 de stupi pe ambele remorci ,se pot deplasa chiar in aceiasi noapte la urmatoarea locatie dar sa nu depaseasca 150 km intre ele.
13.09.201055.9KB
InapoiInainte