In fiecare an culesul este tot mai slab. Daca albina nu este stimulata nu are nici simtul dezvoltarii, si atunci matcile nu se vor imperechea. Este ca si o femeie. Daca nu are motivatie, ea face mancare, orice mai putin ce trebuie, adica ce vrem noi barbatii. Matca este impinsa din stup, de catre albine, sa iasa la imperecheat. Nu de putine ori, vremea nu este potrivnica imperecherii.
Cele mai bune metode sunt cele profesionale. Doar din carti, este greu de realizat. Trebuie multa munca si pricepere.
Eu fac matcile, din botci de roire, consider ca sunt cele mai reusite. Eu pun in stare de roire cateva familii. Cum le pun? simplu. Culeg din stupii cei mai buni, rame cu puiet, indiferent de starea lor. Folosesc lazile cu 22 de rame, ca sa pot pune cate rame doresc. Din astfel de lada pot sa divizez un stup, si sa fac, cel putin 10 nuclee. Un nucleu cuprinde o rama goala, una cu miere, una cu puiet. Aici am grija sa altoiesc 2 botci capacite, mature. De multe ori, mai gresesc, si intarziu, iese matca, prea repede. In aceasta situatie, las doar o matca, ecluzionata. Daca las 2, este posibil ca una sa roiasca. Sunt si situatii cand iese tot alaiul, se unesc aceste nuclee, si raman cu cutiile goale. Metoda mea este o metoda comoda, dar nu ceea mai buna
26.10.2007
66.6KB
Pentru mine anul 2008 a constituit inceputul in ale stuparitului si cu toate ca pe acest forum cuvantul meu nu are ,,greutatea'' reclamata de experienta si profesionalismul adevaratilor apicultori imi permit sa inchin un pahar de vin in cinstea tuturor celor care au imbratisat aceasta nobila indeletnicire si sa le urez un sincer La muti ani ! , cu speranta ca 2009 sa le aduca tuturor multa sanatate, bucurii si... un cules bogat !
La multi ani !
S-auzim de bine !
31.12.2008
25.4KB
sau pus pe treaba pana au facut asta :wink2: :hi:
24.05.2011
52.7KB
Cimbrisor =D
10.07.2010
75.1KB
poza11
13.02.2010
60.5KB
Si noua locatie la tei impreuna cu stupina lui LUCIAN AVRAM ,care de acum vom fi impreuna.Stupii cu caturi 1/1 este modul de lucru a lui Lucian , eu folosesc caturi de 1/2
02.07.2008
50.8KB
am gresit foto..........
au construit sub hranitor......
31.03.2008
53.5KB
Si ca sa nu se deschida accidental, se infashoara de jur imprejur capatul chingii peste catarama de 2 ori, in zona colorata cu roshu.Inainte de a lega stupul, e bine sa intinzi chinga pt. ca ceda putzin dar dupa intindere, potzi sa rastorni stupul ca asha ramine ... strans.
PS
Am vrut sa nu-ti arat ... shmecheria :wink2: :razz: da pt. ca esti „ insistent ” ... itzi zic si pretzul : 10 lei :hi:
Multumesc. :hi:
Sunt cu un leu mai scumpe decat alea pe care le folosesc eu. Totusi sunt mai simple si probabil o sa tina mai mult.
18.11.2010
4.2KB
:hi:
06.04.2011
49.8KB
Iata cum se face promovarea produselor, in cadru restrans.
21.12.2007
46.1KB
Hai sa fim serioshi ca n-avea nasul mare....
avea fatza...mica :rotfl: :rotfl: :rotfl:
salve :hi:
23.12.2010
15.8KB
poza 2
25.12.2010
53.1KB
si
25.02.2009
25.4KB
Iata o poza(imi cer scuze pt calitate,sunt facute cu tf)
28.03.2011
32.4KB
Poza
17.06.2009
29.8KB
acuam ma uit la el...
pacat ca nu stiu rusa, dar am un moldovean aci care cred ca va face traducere :)
rama mi-a placut mult... ce bine se va preta ea la un MER cu mici modificari... o sa vad cat iese pretu la ce m-am gandit si sa vad daca se merita .
inoxu e cam scump... dar ei nu au folosit inox sigur e galvanizata bara respectiva.
parereri ceva ???
Din cat inteleg, e fier beton de 3 mm, sau mai degraba sarma de 3mm otelita.
Alaturez si o poza cu hranire simpla , la un Warre.
08.04.2010
46.3KB
prinde forma circularu lu nepotu!
24.12.2009
39.5KB
iese si ceva poliflora
21.06.2010
55.4KB
Iete-te acilea Bunkanee !!!
Eu ma miram si rideam ...
-Tatii ... vleau sa luclez si eu !!! :razz:
11.03.2010
30.9KB
alta
26.11.2009
39.1KB
pag 3
05.02.2010
59.1KB
si s-a mai marit nitel stupina
17.04.2010
47.7KB
mda...nu zic nu.....
02.10.2008
57.1KB
pag.3
19.03.2009
54.6KB
Dlor,
Surprizele poate ca vor urma si poate atunci vom invata sa ne apreciem si sa apreciem la justa valoare Albina si productia ei de miere in alte state.
“Pentru mine o surpriza e Turcia”. Dle genutzu Turcia in topul de anul trecut se va fi o si mai mare surpriza. Dupa cum afirma seful stuparilor turci” Turcia are aproape 40,000 de stupari profesionisti si ca aproximativ 180,000 familii isi cistiga existenta din stuparit. Turcia cu o productie de 70,000 tone este al 2 lea mare producator dupa China. Daca ar fi membra a Uniunii Europene Turcia ar exporta mai mult de 18.000 tone cit exporta acum.
Dle lucky5strike, Ucraina care este imediat dupa Turcia iar daca nu are productia ei exceleaza printr-un centru de cercetari de elita, care nu cred ca ar mai trebui prezentat daca nu ar fi atitea “surprize” si “noutati”.
Eu m-as feri sa fac afirmatii de genul “Pentru mine, Ucraina este o noutate, nu stiam ca ar avea ce cauta in acest clasament” pentru ca Ucraina este o tara nu un amarit de pe forum ca mine spre ex. Ca sa ilustrez cele spuse am sa atasez o poza a ceea ce se numeste “multi-mini-nuc box”sau “"extra multiple nucleus hive" a cariui inventator Alexander Komissar (profesor doctor, si chiar se ocupa de studiul albinei). Este in principiu un set de nici nuclee care permit adapostirea a mai multe regine inainte de imperechere cit si iernarea lor in acest din urma caz el jucind rolul de banca de regine.Este interesant de stiut cum lucreaza dar alte fiind preocuparile ma opresc aici. Ma gindesc ca ar fi un lucru bun daca ati sterge afirmatia in ideea ca Ucraina este totusi o tara vecina .
Cu stima
16.01.2008
60.9KB
Oare ne-or multumi ?
17.01.2009
57.3KB
Oricum presedintele Zorici a organizat o festivitate pe masura istoriei asociatiei , putem acorda calificativul excelent.
nu uitati ca a fost in primul rand un targ de miere si apoi un targ de utilaje.
15.09.2008
43.3KB
alta poza
07.03.2010
53.5KB
Miercuri seara am deplasat stupina la salcamul II pentru mine si de joi 24 mai pana astazi(ieri) 27 mai la stupul de control de pe cantar s-a inregistrat un plus de27 kg. Cred ca salcamul va mai tine 4-5 zile si apoi vom vedea care este productia neta medie realizata pe familie.
Asa arata salcamul pe 24 mai (unul din cei mai infloriti):
28.05.2007
80.2KB
Totusi inca nu a plecat iarna
13.02.2011
20.3KB
Alta
07.04.2010
54KB
nu l-am dus la 7 km ca nu aveam cum...ci la vreo 7 metri. sunt convins ca nu mai am o perioada culegatoare dar ...asta e...
nu-l contest pe florin png ( nici n-as avea cum... te salut maestre !) dar ti-am spus cum am facut eu...!
uite aici ceva botci scoase din stupul donator !
23.05.2011
40.7KB
DUPĂ 15 IANUARIE SCHIMB. În zona mea mătcile îşi reiau ouatul în ianuarie. Sunt multe zile în care chiar dacă nu zboară albinele fac curat în casă. Ghemul se răsfiră, consumul de miere creşte deci şi apa eliminată în stup. Dar şi nevoia de apă creşte-pentru puiet. În a doua parte a lui Ianuarie iau scândurile de podişor şi păturelele de pe ele. Pun peste familie folie de nailon fără fantă de aerisire. Deasupra pun polistiren. Menţionez că toate lăzile, cu excepţia uneia, au aerisire de fund. La care au nevoie le dau pastă din zahăr măcinat cu miere. Nu turtă. Cu această ocazie verific iernarea. Pentru că cine a văzut capacul umed postat mai sus crede că iernarea a fost defectuoasă am pozat familiile respective. La familia din dreapta spate păturica era umedă deasupra dar pantalonul de sub ea este uscat. Se observă şi o diafragmă de P.F.L. puţin umedă jos pe margine.
21.01.2010
39KB
mai
08.11.2009
47.3KB
... si totusi, nu-i asa ca si iarna are frumusetea ei ?
06.02.2010
41.3KB
mai de aproape
04.07.2010
36.2KB
si :hi: :hi: :hi:
02.03.2010
81.6KB
b) sau pot deschide altfel
start - programs - accesorii - paint