Nu stiam nik de ea si am vazut ca nu vine un raspuns atunci imediat pe forum si am plecat in camp la observatii si am vazut albinele calarind florile cu un polen galben pe picioruse...o multime de alte insecte care imita albinele la fel care erau pe flori deci e clar ca ceva secreta ...e buna!!
Am noroc ca anul trecut a fost cultura de rapita in zona si acum e plin campul de rapita salbateca. Uite si o poza...sper ca si roii mei sa se faca tari si sa si adune ceva nectar pt la iarna , i-am deplasat pe camp.
12.07.2009
62.8KB
Si pe intreg : :hi: :hi:
Pun poza asta pt. ca nu ai mai vazut-o ... si ca sa vezi ca am incarcat pe teren moale.A plouat una buna chiar in seara incarcarii ... se vede ca e uda puntea si cu ceva noroi.
14.05.2010
52.1KB
parca erau ametite saracutele dar cred ca le-a prin bine zborul asta oare ??????? :rotfl: :rotfl:
dupa ce se goleau sper eu oboseau si de aia am si pus o blanita sa le ajut s aurce la urdinis
20.02.2010
54.2KB
Nu prea se vede bine
17.02.2009
42KB
2
01.12.2010
67.9KB
am citit pe forum despre macelul trantorilor . se pare ca aici este tot asa ceva .
11.06.2011
51.2KB
si iar,baga :rotfl: :rotfl:
01.08.2010
44.9KB
Zapada si la Bistrita :hi:
19.12.2010
52.8KB
o
13.06.2009
43.5KB
I`M BIG
Va urma...
04.06.2011
23.6KB
Produse cu miere - nuga,un fel de rahat,bomboane:
13.02.2010
64.1KB
Mai trebuie si ea lasata sa...conduca...cel putin...formal...din cand in cand...
24.02.2011
48KB
Doar pitigoii mai lasa ceva urme....
03.01.2009
10.6KB
"magazin"
13.01.2011
50.7KB
poza de grup
08.12.2010
41.8KB
stupina
09.11.2009
43.2KB
y
26.08.2008
24.5KB
joacă
04.12.2009
53.3KB
2) desfacem 1 familie (3 corpuri ME) ... nu imi place ce gasesc ... miere multa dar puiet putin, deci rame pt roi nu iau ... trec la urmatorul ...
06.06.2010
69KB
stadiul alunului
22.01.2008
63.2KB
este o specie de salcie....in imagine face doua feluri de flori..unele femeiesti acei matisori de pe nuieluse de 8 martie..si altele barbatesti din imagine (aceasta salcie noi ai mai spunem si isica are un lemn atos si foarte greu de spart..pana spargi o buturuga bei 2 kile de vin si tot nu se cunoaste nimica)..dar la topic nu despre asta vorbeam dar este buna si ea..da painica la copiii (larve)
26.01.2009
97.7KB
x
07.01.2010
22.7KB
o rama cu puiet
04.11.2009
52.3KB
Da Da!!!
21.04.2009
62.5KB
Doua maicute mergeau cu masina, cand deodata apare pe parbriz un vampir, foarte mare si urat. Maicuta din dreapta, ii zice la cea care conducea: - Da-i cu aghiazma!
Da ea cu aghiazma de la stergatoare dar nimic... Vampirul ramane acolo. - Da-i cu tamaie! Da maica cu tamaie dar tot la fel... vampirul nici nu se clinteste...
Disperata ca nu scapa de vampir, ii zice cea din dreapta: - Incearca cu crucea!!!
Scoate maica capul pe geam si... : - F**u-ti crucea matii da-te jos"
28.03.2010
2.9KB
Poze care amintesc de primavara mult asteptata :D
08.01.2011
64.5KB
Si asa
09.01.2011
23.6KB
Si ei. Anul trecut la-ntoarcerea din concediu :hi:
15.03.2011
46.7KB
Mi-ar face placere,aici e loc pt 10 mii de stupi,asa ca mas bucura sa veniti.
22.07.2009
37.9KB
salcam 2
24.05.2010
65.6KB
misisipi din gorj
05.06.2011
31.9KB
Si cateva poze
26.10.2009
54.1KB
Sigur nu este sirop alimentar deoarece in factura era trecut Apiinvert si atasat un buletin de analiza facut in Ungaria care cuprindea printre multe altele glucoza, zaharoza,fructoza ,dar nimic nu este inposibil deoarece nu sint analize facute de mine, cert este ca de trei ani am tot cumparat si am fost multumit de produs. :hi: :hi:
Am citit cu stupoare mesajul D-vs pe telefonul mobil inca de cand l-ati postat.De ce spun "stupoare"?Am sa incerc sa explic cat mai clar acest lucru.
Din moment ce pe factura scrie ca ati cumparat Apiinvert, presupun ca si pe recipient scrie acelasi lucru.Din pacate nu mi-ati spus in ce fel este ambalat "Apiinvert-ul" cumparat de D-vs.
Am facut putin mai sus o postare in care am spus ca singurul sirop invertit DESTINAT HRANIRII ALBINELOR aflat spre comercializare la acest moment pe piata din Romania este Apiinvert-ul.Ma asteptam la cateva comentarii vis-a-vis de acest lucru, pe forum, dar pana acum nu prea am vazut acest lucru.
Am atasat o poza cu produsele Agrana.
Banuiesc ca ati achizitionat Apiinvert-ul ambalat la butoi.Daca da, va pot spune ca ati fost inselat de cel care vi l-a vandut.Sa fie clar, exista Apiinvert, ambalat in butoaie de 160 litri (se vede in poza cum arata), deci nu 180 litri si nici 200 litri.Dar acest mod de ambalare nu o sa-l gasiti in Romania.Si asta datorita faptului ca stiu foarte bine sub ce forma intra in Romania atat Apiinvert-ul cat si Apifonda.Eu personal comand marfa la fabrica noastra din Germania, si nu am solicitat niciodata Apiinvert la butoi.Si nici nu o s-o fac pe viitor, pentru ca nemtii cer returnarea butoaielor, asta pentru simplul fapt sa nu se "trezeasca" un "spirit intreprinzator" care sa puna cine stie ce posirca in butoaiele noastre, si sa-l vanda drept Apiinvert.
Oricum, cel care a scris pe o factura cuvantul "Apiinvert" fara sa aiba intrare in contabilitate pe acest produs, poate nu stie, dar va afla cat de curand ce inseamna sa folosesti o denumire a unui produs, care este marca inregistrata.Pentru ca nemtii nu se joaca, cand cineva le aduc prejudicii de imagine produsului.
Eu sunt dispus sa pun ramasag (pe o tona de Apiinvert) ca ce ati cumparat nu are legatura cu Apiinvert-ul, ci mai degraba cu un sirop alimentar, care poate contine glucoza, fructoza, etc...Daca marfa e ambalata in butoaie, pentru mine e clar, ati cumparat altceva, vandut drept "Apiinvert".
Poate postati o poza cu butoiul de "Apiinvert" , sa ne lamurim si noi cum arata.
15.02.2010
27.9KB
- a venit iarna si a venit bine
-am reusit, la limita, sa izolez stupina de vint si sa fac si un sopron din care jumatate l-am inchis pe post de magazie pentru rame si caturi; m-am saturat sa tot le car de la 150 m dintr-o parte in alta
-mai trebuie sa inchid latura din spate a stupinii cind s-o mai incalzi un pic
Iernare buna!
19.12.2009
42KB
va rog sa im spuneti daca pot ierna stupi cu miere de floarea soarelui ...
va multumesc :( :rotfl:
31.07.2010
45.7KB
miere lavanda franta-14euro
02.08.2010
75.7KB
Matcile primite
o singura observatie - vopseaua de anul asta s-a sters toata de pe matci..
in rest - mersi mult :hi: :nod:
01.10.2009
34.9KB
Acum va banez:
27.10.2009
45.2KB
cu de toate
26.07.2009
33.8KB
Mai revin cu o poza . Sa vazut ,aveti nevoie de numerele de inmatriculare provizorie pe care la gasiti peste tot .,prieteni garaje . . Mutati repede ! La taxele auto de azi placutele se vor gasi tot mai greu . spor la taiat ....si revin cu poze dupa terminarea proiectului.