Apis cerana, sau albina meliferă asiatică (sau albina meliferă estică), este o specie de albine melifere din sudul şi sud-estul Asiei, din ţări precum China, India, Japonia, Malaysia, Nepal, Bangladesh şi Papua Noua Guinee. Această specie este o specie soră a Apis koschevnikovi, şi amândouă fac parte din acelaşi subgen ca şi albina meliferă (europeană) vestică, Apis mellifera.
În sălbăticie, preferă să-şi facă cuib în spaţii mici, cum ar fi trunchiurile de copaci căzuţi la pământ. La fel ca şi albinele meliferă vestică, albinele din specia Apis cerana sunt uneori domesticite şi utilizate în apicultură, în general în cutii de lemn cu rame fixe.
Mărimea albinelor este similară sau sunt puţin mai mici decât cele din specia Apis mellifera, iar dungile de pe abdomen le sunt mai proeminente. Producţia de miere obţinută de la acestea este mai mică, deoarece formează colonii mai mici. În medicina polulară, ceara obţinută este folosită pentru a trata şi vindeca răni.
Apis cerana este gazda naturală a acarianului Varroa jacobsoni şi a parazitului Nosema ceranae, doi dăunători serioşi ai albinei melifere europene. Coevoluând cu aceşti paraziţi, A. cerana s-a expus cu mai mare precauţie decât A. mellifera, şi şi-a dezvoltat un mecanism eficient de apărare împotriva Varroa, împiedicând acarianul să devasteze coloniile. În afara acestui comportament de apărare împotriva Varroa, comportamentul şi biologia acestei specii de albine (cel puţin în sălbăticie) sunt similare cu cele ale albinei melifere, Apis mellifera.
Apărarea termică: Dacă o colonie de Apis cerana este invadată de viespea asiatică uriaşă (Vespa mandarinia), circa 500 de albine melifere japoneze (A. cerana japonica) înconjoară viespea şi vibrează cu ajutorul muşchilor de zbor până ce temperatura atinge 47°C (117°F), încălzind viespea până când o omoară, menţinând temperatura sub limita lor letală (48-50°C). Albinelor melifere europene ( A. mellifera) le lipseşte acest comportament.
12.03.2009
15.7KB
parcat in gradina
01.06.2009
35KB
alta
26.09.2010
66KB
Cam asa ventileaza.
Azi am vazut foarte multi trantori prin stupina si cate un fagrue de puiet de trantor la unii stupi.
23.04.2010
32KB
vreme frumoasa vineri...numai buna de baut o bere...
04.10.2009
63.2KB
alta
28.05.2009
39.8KB
Domnule Jonny poate nu ma pricep eu la vertical....dar faceti o lista cu avantajele si dezavantajele verticalului. Plus o lista cu avantajele si dezavantajele orizontalului. Si atunci discutam la concret.
Vorbiti de calitatea mierii...adevaru e ca se obtine o miere de o culoare ceva mai deschisa, in anumite cazuri. Dar cati tin cont de culoarea mierii poliflore? La salcam se discuta putin. IN rest nimic. Apoi, sunt multi stupari care umbla si jos in corp. Deci calitatea mierii se cam duce. Iar daca eu la orizontal schimb ramele la momentul oportun, nepastrand ramele negre in stup, culoarea mierii se pastreaza.
Iar la productie obtinuta....nu cred ca modelul de stup conteaza. Stiu ce inseamna si cat 3/4 plin, dar stiu ce inseamna si orizontal de la care iei 9 rame 1/1. De vreo cativa ani, am facut comparatie cantitatea de miere data de vertical si orizontal.... Am 60 de stupi orizontal in pat cald pe pavilion si vreo 50 verticali pe jos. Media celor de pe pavilion a fost intotdeauna peste media verticalului...si asta mai multi ani la rand. La floarea soarelui, anul trecut, pe pavilion am scos media de 18 kg miere extrasa, pe cand la vertical 11 kg. Stupii aflati in acelasi loc, in acelasi timp. DEci va astept cu lista de avantaje si dezavantaje. Si apropo: a-ti lucrat vreodata pe orizontal?
Am avut si eu orizontali destul de multi ani, mai bine zis pana anul trecut. Si in prezent am grija de niste familii care sunt tot in orizontali .. asa de aproape 60 de ani (bunicamiu). In prezent majoritatea stupilor pe care ii am sunt ME.
Facem o lista daca e nevoie
Avantaje orizontal
1. Foarte usor de transportat manual.
2. Toate ramele au aceeasi marime.
3. La extractii de obicei se scot un numar mai mic de rame dar mai pline, deci se da la centrifuga un numar mai mic de rame pentru aceeasi cantitate de miere extrasa fata de dadant+cat sau ME/MER. Greutatea ramelor poate fi si un dezavantaj, totusi parerea mea este ca nu e o problema.
4. Ramele din cuib au intotdeauna si coronita cu miere, deci daca se extrag ramele pline de pe margine sigur ramane miere suficienta si pt albine fara a mai fie nevoie sa ridici rame.
Dezavantaje orizontal:
1. Albinele pun mierea pe ambele laterale ale cuibului, deci la extractie se pierde timp inutil
2. Orice verificare afecteaza direct si cuibul.
3. Mierea extrasa nu are aceeasi calitate daca nu se foloseste gratie hanemann. Se observa foarte bine la salcam si chiar tei.
4. Stup atipic tinand cont de dezvoltarea pe verticala a unei familii de albine.
5. Familiile din astfel de stupi intra destul de usor in frigurile roitului necesitand multe operatii pentru prevenirea roirii(mult timp consumat pt asta). Totusi comparativ cu dadant + cat intra mai greu in fgirurile roitului.
Avantaje/dezavantaje verticali.
O sa scriu mai mult despre ME pentru ca este tipul de stup pe care il folosesc mai mult:
1. Se lucreaza cu corpul si nu cu rama
2. Intra foarte greu in frigurile roitului (principala problema la dadant orizontal si dadant + cat)
3. Miere de calitate mai buna si mult mai usor de extras.
4. Nu se derajneaza cuibul deloc(cu exceptia situatiilor gen: lipsa matca, boli)
5. Se pot intretine mai multe familii
6. trebuie putina atentie la incarcat/descarcat din camion pentru ca fiind mai inalti se rastoarna mai usor, totusi folosind chingi se rezolva problema (la orizontal nu ai nevoie de chingi .. e un avantaj).
Cam atat pentru moment.
Un orizontal prin mai 2010
07.02.2011
54.2KB
Mi-am achizitonat un compresor Black&Dacker de 50L, penrtru care asi dorii sa i-l folosesc inpreuna cu un capsator pneumatic (pe care nu i-l am inca) pentru a ansambla ramele.
Cine are asa ceva ne poate da detalii cum ar fi:
-ce fel de capse foloseste?
-ce tip de capsator(marca, model)?
-cate capse foloseste pentru fiecare rama?
-cat de solid devine rama sunt in comparatie cu ansamblarea clasica (cuie)?
20.12.2009
17KB
dn2a dezapezit...pe fundal ji camionul.. :hi:
04.01.2008
58.2KB
familie orfana, introdus FA de control si altoit 2 oua
19.09.2010
22.6KB
pozat in clipa asta
03.02.2010
27.4KB
Se poate folosi si un cadru de sarma de inox d=3mm
06.01.2009
42.5KB
xxx
19.03.2008
40.6KB
fetele profita de aceasta zi frumoasa
De asta nu ințelegeam ce cauta baieții mei. :rotfl:
07.11.2010
49.3KB
cutitu'
19.05.2010
42.3KB
15.06.2007
25.6KB
Domnilor cred ca la noi, se incerca sa se faca totul, cat mai complicat. Citind zilele astea, Apicultura in Romania nr 4 din 1983, am constatat ca in Franta, crotalierea exista de foarte mult timp si e ca si la noi, cu declararea stupilor, la primarie o data pe an. Fara alte complicatii. Ia incercati aici si cititi, daca se vede : :hi:
25.04.2011
97.9KB
Parca mai scumpa
22.03.2009
30.4KB
pag 3
22.02.2007
10.8KB
Uitati prietenul omului
04.01.2008
38.1KB
Aceasta rama provine de la o fam de-a mea la carnica am aproape toate asa bogate de puiet,sunt curios cum vor face miere ca puiet fac har domnului.O sa fac si niste poze.
02.06.2008
49.8KB
Et in Arcadia ego!
10.03.2010
52.1KB
:rotfl:
29.09.2009
39.9KB
si
31.05.2009
29.6KB
esti un nefericit eu sunt deja la servici mai victoras si pe la 19 plec :nebun: asa ca unul pleaca altul vine ca albinele... la stup. :hi: :hi:
Dl. Adi este deja la stupi la ora asta daca nu prin atelier mai mestereste ceva, ca asai omul face si desface .
Da de unde ... de data asta nu ma bunghi-si ... am fost pe camupri la rapitza ... am facut planul la km-tri pe o luna de acum inainte ... ma dor grisineleeee, dar nu regret ... uite ce frumusetze:
18.04.2010
39.8KB
salut,
prima descindere in stup:
in cat: sunt doar 4 rame din mijloc la care au lucrat si in una f. putina miere
in cuib:
-rama lasata cu miere capacita este la fel,
-rama cu ceara artificiala este lucrata si 3/4 din ea este cu puiet capacit restul cu miere,
-ramele pe care le-am cumparat sunt toate cu puiet si miere.
Vazand pozele mi-am data seama ca de fapt:
-le-am cumparat pe data de 23.06.2009,
-in cuib nu sunt decat 9 rame (nu mi-am data seama de asta nici cand le-am luat, nici astazi cand am umblat in el).
Ce sa fac? as mai deschide o data si as pune si a 10-a rama cu ceara artificiala in cuib????
incerc sa pun si poze cate incap
15.07.2009
74.2KB
scuze ca sunt un pic off topic ..dar care-i treaba cu elementul din poza? ce rol are? am mai vazut si am ramas tot prost...
multumesc frumos
suntem un pic off topic, dar cu speranta ca ajutam pe cei care cauta solutii pt construirea lazii perfecte postez tot aici
Are f multe roluri
1.Asigura rezistenta cu mult mai mare imbinarii dintre cele 2 laturi, fiind lipite cu adeziv si batut cui. A nu se intelege ca cele 2 laturi sunt imbinate doar prin apropierea lor ci si prin faltz dupa cum se poate observa si in poza.
2.Rol de ghidaj pt "cuplarea" corpului cu fundu, a magaziiei cu corpul,...samd, a capacului cu mag sau alimentatorul(vezi varful acelei piese care este un pic teshit).
3.Rol de anulare a gradelor de libertate dupa cuplaj(stiu ca suna pompos dar sper sa fiu inteles). Alunecarea laterala dintre partile componente este anulata de imbinarea in faltz, iar fata-spate de acele leaturi
4. Constituie "picioarele pe care pun magazia cu rame pe capac cind umblu in cuib.
5.Este locul unde bag dalta si desprind partile componente ale lazii.
.....poate ca mai sunt da nu le-am observat.......
12.01.2010
30.3KB
ridica 400 kg
10.12.2009
45KB
Foarte important ar fi daca cei ce se ocupa cu recoltarea propolisului ar posta metodele pe care le folosesc. Am putea constata ca sant diverse metode de recoltare, diferite de la un apicultor la altul. De altfel pe forum s-a mai dezbatut problema insa nu suficient. Repet , experentele proprii sant foarte importante. Literatura se mai gaseste. De ex. recomand :
18.03.2009
33.3KB
expozitia de miere
23.09.2009
22.4KB
si aici matca din familia repectiva. nush daca se obeserva in poza aripioarele cam zdrentuite. Sa fie oare asta motivul pt o schimbare de matca?
24.03.2010
69.9KB
a
19.12.2008
51.6KB
Albine ramase fara mancare :
26.01.2011
64.6KB
Rocky prim-plan.
05.04.2008
50.7KB
Altoirea in despicatura se foloseste pentru pomii cu diametrul intre 2 si 6 cm .
Am experiente cu pomii altoiti mult mai grosi in diametru si am reusit .
Problema este ca daca dintr-un lastar de aproximativ 40-50 cm fac 2 altoi pentru altoirea in despicatura , la altoirea in ochi dormind din acelasi lastar pot altoi poate 10 pomi , poate mai multi .
In poza urmatoare se vede pornirea mugurelui in primavara dupa ce a fost altoit anul trecut in august .
Pentru detalii , la dispozitie etc etc etc
27.12.2010
30KB
la tei, inceputul activitatii :)
13.07.2008
50KB
Sorine la noi in MH se mai gasesc.(15lei) :hi: :hi: :hi: :hi:
La ACA
La Apicultorul hranitorul de 750ml este 9,5 RON
iar cel de 2L este 11,5 ron;vezi daca nu iintrebi???
salve :hi: