Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
stupina cu ceva iventar apicol electrica pe 32 rame 1/1,cantar din aluminiu precum si cazan de topitStupina cu ceva iventar apicol ca...centrufuga electrica pe 32 rame 1/1,cantar apicol,bidoane din aluminiu precum si cazan de topit ceara de 120l din aluminiu ,2 centrifuge din tabla pe 4 rame (care le-a si facut cadou si cabana apicola) la licitatie deschisa la a 3-a strigare a dat suma de putin peste 300 mil. lei vechi.Cu jumatate din suma aceasta a cumparat 50 de fam cu lada si cat de 1/1 de la mine,catul fara rame. Acum urmeaza sa cumpere de la combinat 200 de lazi noi in max o saptamana sa poate duce stupii la tei caci orizontalii sunt foarte uzati . Stupii mai colorati fostau ai mei
02.06.200848.3KB
x mica mea stupinax
13.03.201150.3KB
detaliu termostat, tija e introdusa la pripul nivel, printr-o gaura, exact cat grosimea ei, fireleDetaliu termostat, tija termostatului e introdusa la pripul nivel, printr-o gaura, exact cat grosimea ei, firele din spate duc la rezistenta, in fata are un led care ne arata cand rezistenta functioneaza sau cand e decuplata de termostat, tot in fata este alimentarea cu curent. Termostatul se poate regla sa decupleze rezistenta la temperatura max pe care vrem sa o atingem in interior, sub o anumita valoare el porneste din nou rezistenta. Cel mai bine este ca rezistenta sa nu fie foarte puternica, daca e prea puternica se incinge rapid, si termostatul o inchide repede pt ca temp din interior creste prea brusc, si apoi rezistenta sta mai mult inchisa...m-am izbit de pb asta la inceput, am schimbat-o cu una de putere mai mica si e ok acum. Conteaza mult ca in incinta unde se afla uscatorul sa fie aer destul de uscat, deci sa facem cumva evacuarea afara sau sa lasam deschis sa se aeriseasca...temperatura din incinta daca e prea ridicata iar nu e bine, termostatul nu mai sesizeaza diferenta de temperatura intre aerul din exterior si din interiorul(uscatorului), trebuie ca cel ce intra in uscator sa fie sub valoarea la care declanseaza termostatul...deci ne trebuie o camera cat mai racoroasa, cu aer uscat, rezistente mici ca putere si evacuarea sa o facem afara sau sa aerisim cumva camera.
02.12.200820KB
despre fagurii de plastic
20.07.200928.7KB

 
si aici o imagine cu munca depusa in targu mures in timp ce unii injurau ca nu aveau pe unde sasi aici o imagine cu munca depusa in Targu Mures in timp ce unii injurau ca nu aveau pe unde sa treaca si pierdeau timp. :nono:
31.08.200835KB
cine ghiceste ce sa intamplat aici? roby1982cine ghiceste ce sa intamplat aici?
30.03.200958.3KB
uite e foarte utila,si foarte ieftina. gauritor de rameUite e foarte utila,si foarte ieftina.
07.05.200841KB
doua poze cu sorturi de miere: expozitieDoua poze cu sorturi de miere:
13.02.201041.3KB

 
am inceput sa mai fac o serie de cutii. 

1. pentru capace + funduri.. o parte din material. foto deAm inceput sa mai fac o serie de cutii. 1. pentru capace + funduri.. o parte din material.
29.05.201053.9KB
unu :hi: pozele luiunu :hi:
19.06.200965.2KB
va prezint un colector de polen Va prezint un colector de polen " furat " inspirat dupa Bunka ( care s-a inspirat dupa Maximus )( care s-a ....).Am impartit o placa activa tip ACA in doua jumatati.O vedere din fata :
28.02.201030.4KB
b ionutb
10.07.200863.6KB

 
rapita cat  casa! pavilionul meurapita cat casa!
02.05.201074.4KB
asta era poza ce doream sa o pun mai sus cautariAsta era poza ce doream sa o pun mai sus
30.06.200957KB
odihna ;) stupina meaodihna ;)
06.11.201030.6KB
25 noi suntem mai tarziu, da' acum am descarcat pozele doar o fapta sa-ti mai spun25 septembrie si noi suntem prezenti ceva mai tarziu, da' acum am descarcat pozele
23.10.201056.6KB

 
istorie rusu lilianIstorie
05.10.200963.2KB
astazi am facut curatenie in rame si am luat la topit tot ce nu mai ai asa ceva? :rotfl:  :hi: nouaastazi am facut curatenie in rame si am luat la topit tot ce nu mai corespundea!... nea eugene..matale ai asa ceva? :rotfl: :hi:
05.02.201183KB
scuze am pus aceeasi poza mai sus.... noua mea stupinascuze am pus aceeasi poza mai sus....
13.06.200962.3KB
si intradevar domnul politicos, amabil, sfatos, si targului mierii brasov 2009este dl. malinici .si intradevar domnul politicos, amabil, sfatos, si organizatorul Targului mierii Brasov 2009este dl. Malinici . Respectuos il mai salut odata. N-am un cadru cu partea din fata =(
29.03.200932.1KB

 
domnule valer,
am sute de stupi si la , la niciunul si niciodata nu am vazut asa ceva.sunt la fermaDomnule Valer, Am sute de stupi si la niciunul.Repet , la niciunul si niciodata nu am vazut asa ceva.Sunt la ferma in fiecare zi.Iernez impreuna cu albina. Intre albina si capac nu este mai nimic.La dumneata este alta problema acolo.Din respect nu am sa intruu in detalii, nu am sa intru in discutie pe aceasta directie. Colegi va invit , va rog sa nu urmati sfatul Domnului Valer. Domnule Pupemea, văd că īi sfătuiţi pe colegi să nu pună diafragmă la lada de 20 de rame. Eu am pus termometrul pe rame. Peste am pus folie de nailon şi material izolant care se pune sub parchet. Deci deasupra ghemului sunt permanent plus 4-5 grade Celsius. Domnule Adi Hodiş, nu am afirmat niciodată că ghemul vrea să īncălzească lada. Ghemul este obligat să asigure la suprafaţa sa cel puţin 7,2 grade Celsius şi astfel pierde căldură īn golul lăzii despre care spunem că este mai cald doar cu 1-2 grade decīt exteriorul. Spuneţi că la albinele din scorburi nu le punea nimeni diafragmă. Just. Să ştiţi că şi oamenii locuiau cāndva īn peşteri şi nu le puteau īncălzi, din cauza dimensiunilor mari. Să renunţăm şi noi la īncălzire? Astăzi a nins la Halmeu. Pe lăzile goale zăpada s-a aşternut liniştită şi nu s-a topit. Valer Bodea
20.01.201027.1KB
la cumparat sapa ...ca nici sapa nu sa te vad pus-o pe soacra-mea sa ma uita la uita la mineee...ola prasila...am cumparat sapa ...ca nici sapa nu aveam...acu sa te vad ailime!!!!am pus-o pe soacra-mea sa ma pozeze...se uita la aparat...se uita la mineee...o fi zis...asta nu e sanatos!!!!
01.08.201078.7KB
poza familie 2 poze hramire de stimularePoza familie 2
04.02.201060.7KB
acum taie intre corpuri ca pe mamaliga.e si unsa de miere, merge de pian cred ca are sarmaAcum taie intre corpuri ca pe mamaliga.E si unsa de miere, merge STAS.Coarda de pian cred ca are sarma infasurata pe ea ca aia de chitara cred.Are cineva pian si stie?
14.01.200948.6KB

 
si acum pagini lipsa din primita de mine.
din pacate sunt in limba maghiara, asa cum le-am in 1Si acum pagini lipsa din prezentarea primita de mine. Din pacate sunt in limba maghiara, asa cum le-am fotografiat in Ungaria. Pagina 1
08.03.201023.7KB
omul spune ca are 500 de familii cu care lucreaza tot anul, nu spune cata miere face dar spune caOmul spune ca are 500 de familii cu care lucreaza tot anul, nu spune cata miere face dar spune ca produce 3t de ceara (banuiesc din descapacire ) si 6-7 t de polen. Face cam 80000 de km pe an in pastoral. Extractia o face totdeauna acasa. Am si cateva poze cu utilajele. Masina de descapacit
03.10.200950.5KB
foto pt descrierea de mai sus. cat sirop consuma pe zi ?foto pt descrierea de mai sus.
08.03.200845.9KB
doi noua mea stupinadoi
01.02.201143.5KB

 
si ceva material uscat linga abrichtul  meu stupii mei cei noisi ceva material uscat linga abrichtul meu
14.12.200946.4KB
x min....... inca unul cu intrebarix
17.04.201177.4KB
...ii trag oleaca de polen sa simt si eu ceva miros de lovele... pozele lui bunka!!...ii trag oleaca de polen sa simt si eu ceva miros de lovele...
25.07.200950.3KB
12 acasa 13 mai zdraveni la salcam! pozele lui12 acasa 13 mai zdraveni la salcam!
15.05.201147.9KB

 
sa nu va mire cum arata lazile sale pe dinafara! incepator in la reviziiSa nu va mire cum arata lazile sale pe dinafara!
03.04.201141.3KB
vand stupi verticali, cu urmatoarea : cuib 10 rame, cat 1/1, podisor, capac , 30 de zile stupiVand stupi verticali, cu urmatoarea configuratie : cuib 10 rame, cat 1/1, podisor, capac , ................... Pauza 30 de zile
28.12.201026.4KB
chingi, alea galbene + ... salutari apicultoriChingi, alea galbene + ...
28.02.201052.1KB
lume multa targul 2010lume multa
06.02.201038.2KB

 
mai aprope de ei! in apiculturaMai aprope de ei!
26.03.201063.5KB
inca una.inca una.
21.06.200920.4KB
si lista de invitati si expozanti tirgul apicol al Si lista de invitati si expozanti
11.02.201162.4KB
albinutele mele sub zapada . gabriel sterealbinutele mele sub zapada .
25.01.201043.9KB
InapoiInainte