Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
dumneata fa cum vrei.
la o familie ce depaseste 10-12 rame intra in 7 hai 8.
ce este astazi pe 8Dumneata fa cum vrei. La mine: Astazi o familie ce depaseste 10-12 rame intra in 7 hai 8. Ce este astazi pe 8 rame (nu are barba dincolo de diafragma), intra in 4-5. Iernare uscata. Fiind la inceput nu prea fac cum vreau eu, si nici cum vrea ele (albinele), fac cum spuneti voi. Aseara am trecut dupa diafragma inca o rama ( cea noua din imagine la care s-au deformat celulele de sub leat) si am descapacit cam o palma desi in mare parte nu era capacita. Dupa ce o cara toata am sa mai trec 1 sau 2. (inainte de asta am sa desfac odata dimineata ca sunt in jur de 7 - 8 grade sa vad pe cate rame stau) Pot sa descapacesc o rama intreaga odata ca sa nu umblu in fiecare zi la ele? Dau poza cu rama trecuta dupa diafragma.
29.09.200949.3KB
salcam foto de la mine ...salcam
05.06.200940.1KB
stupina valy gudas. salcâm inStupina Valy Gudas.
31.05.200972.8KB
cules de polen 16 11 2010 cules de polen noiembrie 2010Cules de polen 16 11 2010
24.11.201032.4KB

 
nicolaie, nicu, culita, niculina, ( adica si restul a caror nume deriva din nicolaie ) -la multi aniNICOLAIE, NICU, CULITA, NICULINA, NICOLETA.....ETC ( adica si restul a caror nume deriva din Nicolaie ) -LA MULTI ANI ! Sa va dea Domnul multa sanatate si putere de munca, sa fiti mereu binedispusi si cu multa dragoste pentru fiintele pe care ati ales sa le ingrijiti- albinutele. Si - hai si o glumita - sa traiti o suta de ani si sa ma vedeti sanatos ( vorba rabinului ) Cu respect Alecs
06.12.200860.3KB
incet incet mierea ia locul puietului. am inceput sa scot ramele marginase capacite 100% si sa bagincet incet mierea ia locul puietului. am inceput sa scot ramele marginase capacite 100% si sa bag rame pentru ouat.am pus si foite pe care le cladesc inca cu placere. cum si unde pastrati ramele cu miere scoase din lazi in aceasta perioada, ramele pentru iernat? eu le tin in lazi intro camera racoroasa, insa a trebuit sa pun plasa la geamuri sa nu intre dif insecte , iar pe jos tre sa presar tot timpul prafuri ptr furnici ca nu scap de ele si nici nu vreau sa le dau lor mierea :D
15.07.200968.9KB
le-as fi lasat dar se in timp ce imi gadilam matcile sa oua  :limba: Le-as fi lasat dar se obraznicisera, in timp ce imi gadilam matcile sa oua :limba:
28.09.201095.5KB
colectorul de polen se fixeaza la urdinis,  cu doua cuie in forma de  u colector polen tip salajcolectorul de polen se fixeaza la urdinis, cu doua cuie in forma de U
05.01.200728KB

 
facute de mine, cca 6 l incap lejer daca stupul e destul de orizontal si mai ramane 1,5 cm peste.Alimentatoarele facute de mine, cca 6 l incap lejer daca stupul e destul de orizontal si mai ramane 1,5 cm peste. Avantaj nu ai contact cu albinele si poti umple f lejer.
30.08.201037.5KB
nu sunt expert si cred ca la fiecare ma apare cate o intrebare dar hotararile trebuie luate la fatanu sunt expert si cred ca la fiecare impachetare ma apare cate o intrebare dar hotararile trebuie luate la fata locului evaluind starea fiecarei familii.am fam pe 3 rame cu 9 kg de miere dar am si familii pe 5 rame cu 6 kg .care o sa ajunga in primavara mai bine ,vom vedea.
03.11.201063.6KB
foto1 cateva fotografiifoto1
13.06.200758.5KB
domnule cosy concept, eu sunt valer, nu valter şi mă deosebesc de valter pentru că amDomnule Cosy concept, eu sunt Valer, nu Valter şi mă deosebesc de Valter pentru că am în nume o literă în minus şi am şi stupi mai puţini. Magnetul de apă a fost recomandat de Hristea şi este un banal decupaj de aproximativ 150-200 cm patraţi făcut în partea din spate a fundului stupului. În ladă este acoperit cu plasă de sârmă iar dedesupt cu o bucată de tablă. Harnaj recomandă ca tabla să fie găurită dar eu am considerat că nu este necesar. Temperatura tablei este aceea a mediului exterior deci vaporii de apă rezultaţi din metabolizarea mierii se condensează pe tablă şi se scurg afară. Astfel ne asigurăm o iernare uscată. Dacă aveţi o cutie în plus îi puteţi face şi cu ocazia pregătirii familiilor pentru iernare le puteţi face la toate pe rând. Acoperită rată cam aşa:
10.10.200952.5KB

 
am gandit un model de hranitor pt stupul mer: stupul mer modifical pentru cei ce au experenta cjuAm gandit un model de hranitor pt stupul MER:
24.04.201123.4KB
punct de lucru nr. 2 sat oglinzi com raucesti, la casa unde au locuit bunicii. situat la 8 km de tgPunct de lucru nr. 2 sat Oglinzi Com Raucesti, la casa unde au locuit bunicii. Situat la 8 km de Tg Neamt
20.12.200935.8KB
paducel in floare pasionatpaducel in floare
29.04.200929.7KB
chiar de nu e sporul prea grozav dar inca e bine . stupina lui lucianChiar de nu e sporul prea grozav dar inca e bine .
22.07.200943.4KB

 
y pastoral salcam 1y
01.06.200850.3KB
2000 d lei pavilionul in sine plus 5500 remorca = 7500 de a fost cel de la relian. vagonu despre2000 d lei pavilionul in sine plus 5500 remorca = 7500 de lei. modelul a fost cel de la Relian.
21.05.200838KB
si aici... stupinasi aici...
29.07.201062.2KB
flori apicultor nouflori
04.02.200952.6KB

 
noi propunem miss ziuanoi propunem miss draguța
03.12.200939.7KB
alta florin cAlta
09.05.200839.9KB
trupa de ... hei rup !!! :wink2:  :razz: salutari apicultoriTrupa de ... hei rup !!! :wink2: :razz:
16.07.201022.1KB
si capacul e foarte important, sa vedem cate tipuri ar fi ca sa vedem de unde alegem, deci avem:

4.si capacul e foarte important, sa vedem cate tipuri ar fi ca sa vedem de unde alegem, deci avem: 4. capac cu colector de polen, vi se pare o noutate? se pare ca sunt asemena colectoare si se pare ca sunt execlente, polenul sta ferit si se mai si usuca de la caldura familiei, bine, uscare e improriu, asigura o anumita , dar oricum nu cade in el ceara sau alte resturi ca la colectorul de polen din fund Colectorul de polen, trebuie sa fie in partea inferioara a stupului. Daca este sub capac, la orice interventie, albinele sunt derutate. In momentul cand se adauga un cat de magazin, la fel, albina aterizeaza la punc fix, coordonat pe inaltime, si latime. Ar fi posibil la o lada prizontala. Albinele cand vin incarcate din camp, de multe ori, nu mai au putere nici sa coboare pe scandura de zbor. Albinele calculeaza milimetric. Stiu ca pentru cele din scorburi inaltimea este mult mai mare, dar ele au acces de sus in jos, din cauza coroanelor de la pomi. In plus se urmareste se performanta. Polenul trebuie recoltat zilnic, nu trebuie asteptat pana se usuca in capac. Ziua temperatura sub capac, urca pana la 59 de grade, temperatura masurata de mine. Raman la varianta mea. Parerea mea.
20.02.200882.9KB

 
scuze! am gresit profilul. sunt acelasi ady-ioan pop
dupa ce au lenevit 
se intorc iar la muncit.Scuze! Am gresit profilul. Sunt acelasi Ady-Ioan Pop Dupa ce au lenevit Se intorc iar la muncit.
05.04.200835.9KB
si stupina lui luciansi
27.02.201029.8KB
fundatie+pardoseala
02.11.201018.4KB
poate se vede asta mai bine.Poate se vede asta mai bine.
10.04.200933.8KB

 
anul acesta asi vrea sa nu mai dau jos stupii din  pavilion, cind ajung cu ei acasa, si nu prea stiuanul acesta asi vrea sa nu mai dau jos stupii din pavilion, cind ajung cu ei acasa, si nu prea stiu daca este buna pozitia lui fata de soare pentru iernare, zbor de curatire........poate este cineva pe aici mai cu experienta in pavilioane...........atasez si schita cu singura posibilitate de a pozitiona pavilionul
30.07.20098.1KB
x 051 targ apicol ungariax 051
28.02.201050KB
albinuta n i n a targul 2010Albinuta N I N A
28.01.201044.4KB
de ani de zile nu reusesc sa gasesc un pachet de faguri fara deformatii sau fara rebuturi.de ani de zile nu reusesc sa gasesc un pachet de faguri fara deformatii sau fara rebuturi. ambalajul este subtire si larg,manipularile pachetelor se face fara a se tine cont de continutul lor. in primavara asta din 9 pachete am gasit 23 de faguri cu care nu se poate face nimic. oare firmele din occident creaza aceleasi probleme apicultorilor?
11.04.200769KB

 
altă încă unaltă achiziție
01.07.201037.6KB
mai a prins cineva roi la aceasta data?
uite unu' ... din 10.09. 2009 ... anul asta nu am avut s-auMai a prins cineva roi la aceasta data? Uite unu' ... din 10.09. 2009 ... anul asta nu am avut s-au nu ne-am intalnit ( eu si el ) :) :hi:
06.09.201080.8KB
model stup nou foto de la mine ...model stup nou
28.06.200945.1KB
la noi primavara vine tarziu, asa faina pana una alta... albine la apa....cu sareLa noi primavara vine tarziu, asa ca......servim faina pana una alta...
22.04.200857.3KB

 
de azi   salcam o stupina din arad >zic eu frumoasade azi salcam
27.05.201150.8KB
daca avem cara in exces se poate face asta.
si nu doar nemnti pot.ci si noi
uite aici ceara de 24 deDaca avem cara in exces se poate face asta. Si nu doar nemnti pot.Ci si noi Uite aici ceara de 24 de karate.
31.12.200727.9KB
daca suntem la rapita, putem fi:
1. abia am ajuns, avem maxim 3 saptamani la in mijlocul culesului,Daca suntem la rapita, putem fi: 1. abia am ajuns, avem maxim 3 saptamani la dispozitie 2. in mijlocul culesului, 7-10 zile ramase 3. la final de rapita ( sa zicem 5-7 mai, incepe salcamul in 1-2zile) Presupunem ca la cele 500 familii avem caturi pe ele, pline sau in curs de umplere. Cu cei 30 000 euro as cumpara rapid : - 2 centrifuge electrice ( aproximativ 1000 euro/buc), depinde de modelul de magazie, dar la 500 stupi ori am ME ori am 1/2 , deci ceva radial clar. - 1 generator electric de minim 4KV - 1 aparat de descapacit automat ( aproximativ 1000 euro/buc) - 1 cort extractie ceva cat mai mare, macar un 8mp - europaleti ( la rapita mai si ploua) pe care i-as pune atat in cort cat si in afara lui - perdea sau plasa de insecte, pentru acoperirea caturilor. - inca 2-3 afumatori, perii de scuturat albina, costume , masti, manusi chirurgicale ( e primavara, nu ii transpira mana zilierului asa usor). - cuve de descapacit, furculite, cutite, daca nu gasesc cuve , copai de plastic mari. - daca am stupi cat de cat pe stas, izgonitoare ( ideal 500, daca am de unde lua asa repede) - roabe (cati sunt la scos ramele din stupi, atatea roabe, poate si 1 in plus) - cel mai important, as da sfoara in tara si as angaja pentru cateva zile 3-4 oameni pe care i-as plati inclusiv dublu fata de un zilier oarecare si as pierde cateva ore cu ei explicandu-le ce au de facut: descapacire, centrifugare iar pe 1-2 mai dibaci i-as invata sa scoata ramele. Invatat din ala serios, explicat ca la clasa 1, aratat, pus sa faca, ca la un copil mic , maxima blandete sa prinda repede. Metoda de lucru: se aseaza cortul, se pun europaletii in el, se trage lumina in cort, se monteaza generatorul, cetrifugile, descapacitorul, se pun europaleti in exterior stanga-dreapta de intrare . Daca sunt izgonitoare destule, merge repede, nu mai scuturam multa albina. E posibil sa nu avem 1 magazin gol cu foite in el, sa ii punem albinei pentru cateva ore asa ca trecem la metoda grea: rama cu rama. Pentru asta facem un efort, ii punem manusi si invatam cel putin 1 om sa scoata ramele din stup. Poate chiar 2. Intre 10-19 incercam sa scoatem cat mai multe rame pe care le stocam in caturi in afara cortului, acoperite cu plasa, BINE. La operatiunea asta participa cei 2 apicultori si omul care e mai destoinic, zilierul. Intre timp oamenii incep sa extraga, in cort. Cand vine seara, toata lumea la extractie, in cort. Dimineata la prima ora punem caturile pe stupii ramasi fara, si continuam Estimez cam 2-3 zile scoaterea ramelor si inca 1-2 zile extractia finalizata complet. In ziua in care salcamul da semne de pornire, incepem sa mutam din stupi, 100-150 odata. Ne folosim evident si de cei 3-4 oameni, desi avem macara pe capul-tractor sau remorca, dar tot e nevoie de oameni la legat si inchis stupii. Apicultorii de baza se ocupa de inchis/transport in timp ce zilierii extrag in continuare. Asta daca extractia o facem in ultimele 5 zile de rapita. Final: ducem butoaiele acasa, le lasam cu tifon la gura pana se matureaza miere, ne rugam sa fie si salcamul la fel de darnic, refacem operatiunea la salcam, macar la jumatete din ramele din stupi, peste 7-8 zile cand incepe mutatul la salcamul 2. Mentinem oamenii in forma cu bani, miere, blandete pentru ca am bagat prea multa energie in ei, formandu-i si e pacat sa nu ii mentinem pe baricade pe viitor. Cheltuiala totala: maxim 5-6000 euro.
13.11.200941.8KB
albine de miere  africane , apis mellifera scutelatta  



adult african honey bees, apis melliferaAlbine de miere Africane , Apis mellifera scutelatta Adult African honey bees, Apis mellifera scutelatta
25.02.201041.1KB
InapoiInainte