Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
prezentaremicronuclee
19.11.200930.8KB
roitu-n ianuarie pozele meleroitu-n ianuarie
17.01.200750.1KB
priviti si va stupina d-lui slobozeanu de floriipriviti si va minunati!!!!
18.04.201166.1KB
nea jane  uite o poza de care cred ca iti este dor !!!!cred ca iti aduce aminte de ani dumitale deNea JANE uite o poza de care cred ca iti este dor !!!!cred ca iti aduce aminte de ani dumitale de glorie ... am dreptate sau nu ??? :hi: :hi: :hi: :hi:
01.02.201129.2KB

 
cristian, tu vorbesti serios? de leatul superior e bine ca foita de fa gure artificial sa fie bineCristian, tu vorbesti serios? De leatul superior e bine ca foita de fa gure artificial sa fie bine prinsa deoarece acole se face si coronita de miere si acolo sunt momentele de torsiune cele mai mari pe care la sufera o rama atinci cand faci o extractie . Matca nu depune oua pana la leatul superior si acolo intotdeauna rama va fi mai vulnerabila in a se rupe. Eu cred ca e foarte bine si chiar este important ca foile de cladit sa fie foarte apropiate sau chiar lipite de speteaza superioara(letul superior).Daca familia este roitoare albinele fac botci si pe peretele stupului nu numai pe rame.Eu cred ca, colegul balasbebe a procedat foarte corect in prinderea foitei desi personal eu folosesc insarmatul ramei cu 5 sarme dispuse orizontal la distante crescatoare incepand de la leatul superior spre cel inferior.
27.05.200747.6KB
xx
17.12.201066.9KB
şi pastrarea ramelor cu miereşi centrifuga,
31.01.201041KB
incercam o smecherie? :nod: 

    oare de ce stau asa :rolleyes: cum ierneaza baiatu...incercam o smecherie? :nod: oare de ce stau asa ingramadite? :rolleyes:
13.01.200939.8KB

 
x topitor solarx
04.02.201038.5KB
s-a dus si salcamu' la pozele luiS-a dus si salcamu' asta...foarte prost...galbena miere... Acu' la tei.........
17.06.201065.9KB
alta pozele luialta
27.04.200964KB
din alt unchi. incepator rau intreaba pedin alt unchi.
13.04.201036.7KB

 
poze... voie buna tuturorpoze...
23.10.200958.8KB
aici e catul i care are si puiet. 
din fam asta am dat 1 rama cu puiet la alta.
vezi de faguri subAici e catul I care are si puiet. Din fam asta am dat 1 rama cu puiet la alta. Vezi prelungirile de faguri sub rame ... are loc sub cuib si astea ma cam incurca la inversarile de caturi. AM INVERSAT CATURILE
17.04.201065.7KB
aveau unele un talent, in desisul cel mai mare se bagau. scara de aluminiu, salcami infloriti, siAveau unele un talent, in desisul cel mai mare se bagau. Scara de aluminiu, salcami infloriti, transpiratie si urechea ciulita dupa urmatorul.
21.09.2010101.5KB
atunci vremea a fost ca sa deschidem un cuib, se vede ... printre rame, cat este neocupat de albineAtunci vremea a fost nefavorabila ca sa deschidem stupii. Iata un cuib, se vede ... printre rame, cat este neocupat de albine
17.02.201065.6KB

 
...si eu.... care incepusem sa ce mai ciugulim in...si eu.... care incepusem sa impachetez.
05.11.201051KB
alta povestea mea.alta
17.01.201046.3KB
si cum sunt solele .... una mai avansata .... alta mai codasa floarea soarelui 2008si cum sunt solele .... una mai avansata .... alta mai codasa
23.06.200836.9KB
si mie mi s-a intamplat, dar incepator fiind nici nu am bagat de seama, am vazut eu ceva neinregulaSi mie mi s-a intamplat, dar incepator fiind nici nu am bagat de seama, am vazut eu ceva neinregula 2-3 oua de 1zi intr-o celula. Ignoram si topicurile despre bezmeticire... Dupa un timp am obs asta
24.09.201051.7KB

 
pag.3 socant!!!   statutelor icda de catre zorici si morarupag.3
14.03.200961.2KB
carpatine  :limba: foto de la mine ...carpatine :limba:
27.08.200962.4KB
salut mă numesc boşog matei sunt din jud. detin o din 25 de familii ce este īn loc. vīnjusalut mă numesc Boşog Matei sunt din jud. Mehedinţi, detin o stupină formată din 25 de familii ce este amplasată īn loc. Vīnju Mare am de vīnzare o remorcă apicolă STAS ACA , preţ 3000, momentan nu deţin poze.0742140773
19.03.201112.3KB
mai nea janese a-m dat cu batu-n lac uite ca avusesi dreptate am dasfacut unul si il gasii pe 6 rameMai nea janese a-m dat cu batu-n lac uite ca avusesi dreptate am dasfacut unul si il gasii pe 6 rame ,si cita miere are in stinga si in dreapta si el pe 6 rame,acu mi-e teama sa nu fie toti la fel dar nu unblu in ei ca mi-e ca te caut la primavara :D
14.01.201043.8KB

 
si cel mai slab stup din stupina iarna 2006.
cred ca pozele cunt mai (acesta este mai larg bine sauSi cel mai slab stup din stupina iarna 2006. Cred ca pozele cunt mai concludente (acesta este mai larg cuibul). Este bine sau nu astept sugestii de la profesionisti!
27.10.200763.5KB
acest fund,l-am creat pentru a putea cara stupii cu roaba a exista pericolul sitei sau tablei deAcest fund,l-am creat pentru a putea cara stupii cu roaba apicola(lisa-gen pupemea)fara a exista pericolul deteriorarii sitei sau tablei de obturare cu ghearele lisei.Deasemenea,sa poata fi pusa chinga de strangere fara a fi nevoit sa inchid prima data urdinisul,si fara sa ma incurce la introducerea ghearelor sub stup. Totodata,am urmarit si o distantza mai mare de la sol pana la tabla sau sita,tot ca scop de protectie.
04.09.201012.3KB
detaliu cu parte de jos a ramei me stupina incalzita electricdetaliu cu parte de jos a ramei ME
26.02.201093.4KB
ceva sa placa la ochiu' lu' :dinti: stupina meaCeva sa placa la ochiu' lu' florinpng... :dinti:
28.12.200840.2KB

 
sau ce zici de peste 80% din stupina pe 3 corpuri dadant in timpul storceam. stupinile melesau ce zici de peste 80% din stupina pe 3 corpuri dadant in timpul salcamului. .aici storceam.
09.03.200711.3KB
... nea jane, eu nu o sa incurc drumu' la rapitza pt. ca n-am cum.
am rapitza la 500 m de a fostBalanescule ... nea Jane, eu nu o sa incurc drumu' la rapitza pt. ca n-am cum. Am rapitza la 500 m de stupina. Azi a fost pana de curent si am fost sa vad rapitza.Proprietaru zicea acum trei zile, ca mai dureaza 2; 3 saptamini pina infloreste.Oare asa o fi ??? Are boboci formati, cam cait bobul de griu.
10.04.201077.5KB
trei pt.trei
03.04.200927.2KB
stupina aliniata. cam asa arata doi stupiStupina aliniata.
21.11.201038KB

 
floare o fost, dar degeaba... stupii meiFloare o fost, dar degeaba...
15.06.200892KB
sunt pentru sticla neutra de culoare maronie cu dop rodat.
o sticla de 1 litru tine aprox. 250 deRecomandarile sunt pentru sticla neutra de culoare maronie cu dop rodat. O sticla de 1 litru tine aprox. 250 de grame.
04.03.201025.1KB
pavilionpavilion
31.12.201037.7KB
şi unul mai jurnalul nostru zilnicşi unul mai liniştit:
14.01.200820.6KB

 
scorbura  care  mia  adus atatea   , alt viitorscorbura care mia adus atatea bucuriii(sufletesti , bineinteles)
18.04.201161.1KB
cositoare pt dl janesecositoare
12.01.201045.1KB
a 2 in fiecare an, turta la puterea 2
02.01.200826.4KB
si targ apicol fagetsi
21.03.200939.5KB
InapoiInainte