"Coana mare" printre supuse. E cea mai deschisa la culoare matca pe care o am. Celelalte sunt mai negricioase.
13.10.2009
41.9KB
aceasta e casa parintilor mei unde ne adunam toti fratii in a 2 zi de pasti si de craciun
02.04.2010
61.1KB
Nume: Gusoiu Gheorghe .
Adresa: Com.Batrini Prahova
Religie: Crestin Ortodox
Data nasteri; 21 08 1971
Studii: Profesionala Mecanici.
Stare: Casatorit cu Mary
2 copii
Ocupatie: gestionar mecanizare Aquila Construct- Ploiesti
: apicultura o parte din viata mea
Vatra stupinii: com Batrani Prahova
Pavilion capacitate 90 familii
Contact cu albina 84 primul roi prins intr-o galeata de plastic
In 2002 am sarit de 50 de familii
Folosesc :stupi datant + 3/4 60 bucati si dalant 1/2 30 de bucati
Tel : 0723 32 83 93
0728 70 00 88
Imi place sa fiu corect, sa ma tin de promisiuni si respect pe cei din jurul meu!!
:hi: :hi:
31.12.2008
37.5KB
Tot despre caucasica
Se creste in rasa pura si pe insula d`Yeu. Pe aceasta insula isi desfasoara activitatea din 1986, o statiune de selectie,crestere si imperechere a reginelor caucaziene, Apiselect .
Insula d`Yeu , este situata in oceanul Atlantic la 20 de km de coasta Frantei(Vendee). Are o suprafata de 2400 ha , si din punct de vedere a protectiei sanitare si a protectiei genetice , ofera conditii excelente de producere a reginelor caucaziene imperecheate.
Link-uri utile :
Site-ul Apiselect : dupa ce deschizi , da clik pe poza din mijlocul paginii
Cat costa o caucaziana ?:
Un alt link :
25.12.2007
44.7KB
x
22.02.2010
54.6KB
Stupina mea !
13.03.2010
18.5KB
aceeasi rama.
24.04.2009
51.8KB
Si inca una din lateral
06.10.2009
44.1KB
doi roisori iernati in aceiasi cutie
06.02.2011
49.3KB
din alt unghi ,mugurii de 3-4 cm.
10.04.2010
32.4KB
ai avut pavilion????????? de ce esti asa de categoric????????????? astazi poate esti sigur de ce spui dar maine???????????? :uimit:
01.03.2007
33.1KB
si inca una
17.01.2010
66.4KB
Daca aveti probleme de logare si nu mai puteti intra pe forum puteti sa ma contactati la e-mailul de mai jos.
Este necesar ca e-mailul de pe care ma contactati sa fie cel folosit la inscrierea pe forum.
Va rog sa specificati :
- Problema pe care o aveti
- Username folosit
O sa incerc sa rezolv problema dv. intr-o limita de timp rezonabila.
20.11.2007
4.3KB
Branza .. .din belsug... stau bine la capitolul asta italienii
19.12.2009
38.9KB
poate ca am exacerat un pic cu dimensiunea coliviei de crestere dar cam ceva de genul mi-au iesit.o sa vedem ce iese dupa ce o sa le folosesc.O sa incerc cu botci de plastic de cumparat pt inceput.
Merci pentru respunsuri :hi: :hi: :hi: :hi:
15.01.2010
54.7KB
In foto de mai sus e prisaca ta ?
:D nu...
sunt doar fotografii frumoase zic eu...sper sa va placa :hi:
13.12.2008
26.8KB
Rapita 2008
04.02.2011
52.1KB
Salutare
Am mai scris pe forum insa e cazul sa imi fac si un subiect de prezentare ca asa e frumos.
Ma numesc Mihai Duta, am 29 ani sunt din Bucuresti si m-am apucat de apicultura de anul acesta . Am inceput prin achizitia a 20 de familii de albine si inventarul apicol de baza: unelte, o centrifuga si un Aro cu remorca. Domeniul in care lucrez in mod obisnuit: distributia internetului. Dupa cum vedeti cam mare distanta de la un domeniu la altul insa sper sa le pot face pe amandoua fara probleme .
Inainte de a face acest pas am citit cam 1 an si jumatate pe forum, in carti, pe internet insa pot sa spun ca pana nu lucrezi in stupi, nu esti intepat, nu iti formezi miscarile acelea atat lente cat si rapide, nu prea stii cu ce se mananca meseria asta. Un lucru e cert: cu cat merg mai departe cu atat realizez cat de multe mai sunt de invatat .
Am pornit la drum alaturi de un prieten care se ocupa de albine de mai mult timp si se pricepe infinit mai bine decat mine. Practic pot spune ca sunt un ucenic, stupar in devenire. Sunt avid de orice informatie noua, momentan sunt foarte interesat de un sistem de ridicare/coborare a stupilor in remorca, odata ce au fost urcati pe planul inclinat cu roaba apicola. Dupa un sezon de carca, in care mai ales la rapita si la salcam un stup a ajuns in mod frecvent la 70-80kg, orice metoda mecanica de ridicare-coborare mi se pare un pas inainte absolut necesar. Poti face cu bratele dar nu mai ai aceeasi productivitate in lucrul efectiv in stupina de a doua zi. Si e pacat, albinele au nevoie de grija constanta pentru a face treaba buna.
Iata si niste poze
01.10.2009
53.2KB
alta
04.10.2009
40.8KB
Oameni asezati,impacati ,deschisi.
5 minute cu ei si esti mai ...linistit, mai degajat
Apicultorii
13.03.2009
44.3KB
12.01.2008 se pare ca stau cam rau cu hrana. la unii asa era cuibul..............
13.01.2008
44.5KB
cine nu-l cunoaste pe Sandu de la Timisoara???
08.03.2010
38.4KB
asa arata
06.03.2010
27.2KB
aaa
16.12.2009
37.7KB
asta era la extractie, corpul 3 la familia respectiva, inainte sa pun pe al 4-lea
gata nu mai pun poze ca vorbeam despre altceva pe aici :D
14.09.2010
51.4KB
si...
27.03.2011
50.6KB
x
22.12.2010
53.9KB
inca odata..........
03.01.2009
51.9KB
cred ca exista o mica problema si cu figurile alea desenate pe stupi.Am gasit in sfarsit ceva credibil.Daca te intereseaza bine daca nu ,nu.
Referitor la esecuri,pana la 10% pierdere la imperechere cred ca este acceptabil.
Pierderile sunt si din cauze biologice nu numai din lipsa reperelor de orientare.
05.01.2009
46.3KB
foto cu stupul dupa ce l-am asezat la loc , dupa scuturare.
30.03.2009
30KB
x
Cand am catul pe cuib folosesc carligele de sus
21.12.2008
39.2KB
astazi am fost sa vad ceva stupi pe o locatie mai aroape de casa.Au mancat destul de bine la majoritatea au ajuns sa se vada albinele sub latzul de la rame,dar deocamdata sunt tot in fata langa urdinis ceea ce este bine.la puiet nu m-am uitat ca era frig si nici nu sunt prea curios.Dupa cum arata presupun ca au si puiet.
26.01.2010
40.5KB
si
01.07.2009
88.5KB
Efectuarea largiri cuibului .
11.08.2010
61.8KB
De prietenia aceasta ce zicetzi??
o caprioara shi un doberman impart aceiashi curte,ba mai mult
cand dorm o fac numai impreuna sa se incalzeasca
toate acestea se petrec intr-o curte in spatziu deschis unde sunt mai multe
pasari de curte shi catziva pauni
salve :hi:
10.12.2010
33.8KB
iata si stupii
06.07.2008
55.2KB
Am lucrat fiind incepator cu stupi orizontali. Am inteles ca stupii verticali sunt mai practici si mai usor de manevrat. Am sa incerc. :nebun: