poza 5. Este un dormitor confortabil, sub paturi lucrează 10 familii în stupi verticali, cuib de 12 rame Dadant, magazie de 1/2.
31.05.2009
41.2KB
Daca tot se vede si sitva de caturi, acu' e din alta pozitie.
19.11.2009
19.2KB
Si albinuta cea mai iubita :D
01.10.2009
27.2KB
si poza...
05.01.2008
46.9KB
multumesc pt sugestii
urdinis superior -
07.11.2010
58.3KB
Cu gandul la vara
22.11.2008
23.1KB
uite nea jane si pozele...
poza unu
20.10.2009
54KB
foarte multe stupine in Cladova.
17-03-2010 marti lapovita ploa ningea ceva de speriat
17.03.2010
57.3KB
..
Nu inteleg ce ai vrut sa spui?
Pai sunt o sumedenie de apicultori care pretind ca daca familia crescatoare este roitoare sau ca daca familia crescatoare este in friguri, fiicele matcii crescute au instinct mai pronuntat de roire decat daca botcile (cu aceeasi origine) ar fi crescute in familie neroitoare. (Un fel de ereditate transmisa prin aliment)
Este adevarat sau nu?
Eu nu vad nici o logica.
Si nu doar ca nu vad logica, dar nici nu mi s-a confirmat practic aceasta ipoteza.
Si eu afirm ca este adevarat,,faceti mai multi ani la rand 5 la 5 fam cel putin,si o sa vedeti ca am dreptate, si cu cele irascibile la fel, LOGICA: DIN SCHIMBAREA LINISTITA ,FAM. ROITOARE SE AMELIOREAZA !
O crestere rusita este atunci cand ant ro crescatoare se asigura conditiile s au se simuleaza o schimbare linistita antr o proportie aproape naturala. Eu pornesc cresterea direct cu Regina,doar gratia atre Reg. si rama de crestere,
26.01.2011
5.7KB
Salutare pe 24.12.2010, am incercat si eu sa deschid capacul la vre-o 3 familii si nu prea ma incantat ceea ce am vazut cam uni trebuie sa le cam pun turte in cap si saptamana viitoare o sa le cam pun.
in rest... asteapta si ele urmatorul an.
Va salut si va stimez ,
valerica
26.12.2010
55.5KB
Dupa ce le-am deszapezit azi 24 01 2010 ,ce credeti ,le-am ascultat cu furtunul.... si ..... siiiiii....siii surpriza ,nici nu stiau ca afara zapada are 1-2 metri ,si cel mai tare m-au enervat ca sforaiau !!!!!!!!
24.01.2010
22.7KB
La noi li se spune matzishori shi e garantul
ca primavara shi-a intrat in drepturi
salve :hi:
27.03.2011
4KB
Nu stiu cum este timpul pe la voi,dar la mine in Dimbovita nu cred ca mai vine primavara.M-am uitat ieri putin la stupi si pare sa fie in regula.Mincare au,polen culeg dornice sa zboare sunt. :hi:
23.03.2009
39.7KB
alune
02.01.2008
72.7KB
Stupul MER (multi etajat redus),construit in falturi.
Toate componentele sant identice.
Fund cu reductor de urdinis pt. iarna, primavara/toamna si aerisire in clapeta de inchidere la transport.
4 caturi cu cate 10 rame 1/2 identice.In sezonul activ fam. e pe 3 caturi, al 4-lea e cat de schimb la extras mierea.
Gratie Hanemann pt. limitarea accesului matcii in catul de recolta
Izgonitor pt. eliberarea albinelor din catul de recolta
Sita in rama pe toata suprafata catului/stupului
Capac cu aerisire, acoperit cu tabla Zn
22.12.2009
46.7KB
Uite pentru inceput iti trimit eu un pestisor :)
23.12.2009
35.7KB
sau
18.01.2010
34.3KB
Pe ai mei nu se topeste .Oare sunt ...decedati?
20.01.2010
29.6KB
rama puiet 29.03.2010
14.04.2010
57.5KB
incepe faneata ... daca nu a inceput deja :D
07.06.2007
90.5KB
incepe sa se dechida floarea
06.06.2009
59.9KB
Zbor in 07.02.2011
08.02.2011
58.3KB
Stupina descarcata la salcam i si asteptand sa fie ridicata pe picioarele care servesc si ca manere!
03.12.2007
34.1KB
Si cateva poze mai recente
12.12.2009
31.3KB
acum salcam I (sa-i zicem ca-i primul care-l fac eu)
06.06.2008
56.6KB
si sa le pun coltare..
31.12.2010
11.6KB
Consider ca este un nucleu foarte bine conceput ce aduce multe avantaje:
1. Posibilitate de compartimentare in 2 camere, fiecare a cate 3 jumatati de rame Mer, hranitoare integrate in capac.
2. Daca nu se foloseste matca imediat dupa incepere ponta se poate largi cuibul la 6 jumatati de rama Mer.
3. Posibilitate de pastrare mai indelungata a matcilor prin adaugarea pe verticala de corpuri noi.
4. Francezii si nu numai ierneaza matci in astfel de nuclee pe 3-5 corpuri.
5. La desfiintarea nucleului se poate transvaza unitatea direct in stup.
Facit: mic, flexibil cu optiuni de folosire variate. Din punctul meu de vedere as renunta la roinita clasica de 4-6 rame destul de inflexibila (prea mare pentru un nucleu, si prea mica pentru o familie).
17.04.2011
18.8KB
Dle VsV,
Ma bucur ca sinteti prezent asa dupa cum ati promis.
Cu chimicalele puse de agricultori asa dupa cum am spus avem si in viitor vom avea tot mai mult de lucru.Daca stam sa ne gindim ca la noi nu este obicei din a anunta ierbicidarea tratarea cu pesticid –atit in livezi cit si pe ogoare acestea raminind la latitudinea agricultorului.Poate vom prinde zile mai bune.
In cazul hranirilor nu cred sa fie inca probleme ptr ca hranirile la noi ramin in stadiul de inceput ele facindu-se mai mult cu sirop de zahar.
Probleme ridica dupa parerea mea tratamentele impotriva lui varoa.
20.04.2010
14.1KB
asta,ca cea de sus
09.11.2010
36.8KB
Si pe aceasta rama a depus
17.03.2009
70.6KB
hai la rapitza.......
11.05.2010
26.6KB
O valoroasa planta melifera si medicinala
Sovarful
03.12.2007
87.7KB
constructia apicola de 500 m2 la care am participat si eu. Sus este un apartament super large.
18.01.2009
37.1KB
Preturile pentru utilajele pozate de Stupar hoinar mai sus sunt urmatoarele:
10.01.2008
37KB
urdinis blocat cu folia de la turta
25.02.2008
50KB
la un km distantsa stupii stau bine
11.09.2007
46.2KB
si
20.06.2010
38.9KB
Celalalt desen
06.10.2009
21.1KB
Desi acidul e destul de ieftin si relativ usor de aplicat si eu de ani de zile il folosesc, in zona mea are putini adepti. Ce sa le fac, dragoste cu sila.....