Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
poza 5. este un dormitor sub paturi 10 familii în stupi verticali, cuib de 12 rame dadant, magaziepoza 5. Este un dormitor confortabil, sub paturi lucrează 10 familii în stupi verticali, cuib de 12 rame Dadant, magazie de 1/2.
31.05.200941.2KB
daca tot se vede si sitva de caturi, acu' e din alta pozitie. me redus?Daca tot se vede si sitva de caturi, acu' e din alta pozitie.
19.11.200919.2KB
si albinuta cea mai iubita :d echoSi albinuta cea mai iubita :D
01.10.200927.2KB
si poza... insarmare si montarea fagurelui artificialsi poza...
05.01.200846.9KB

 
multumesc pt superior - cine nu spera, dispera, adica se curata.multumesc pt sugestii urdinis superior -
07.11.201058.3KB
cu gandul la vara pupemeaCu gandul la vara
22.11.200823.1KB
uite nea jane si unu cum se numesc aceste piese???uite nea jane si pozele... poza unu
20.10.200954KB
foarte multe stupine in marti lapovita ploa ningea ceva de speriat cladovafoarte multe stupine in Cladova. 17-03-2010 marti lapovita ploa ningea ceva de speriat
17.03.201057.3KB

 
..
nu inteleg ce ai vrut sa spui?

pai sunt o sumedenie de apicultori care pretind ca daca familia.. Nu inteleg ce ai vrut sa spui? Pai sunt o sumedenie de apicultori care pretind ca daca familia crescatoare este roitoare sau ca daca familia crescatoare este in friguri, fiicele matcii crescute au instinct mai pronuntat de roire decat daca botcile (cu aceeasi origine) ar fi crescute in familie neroitoare. (Un fel de ereditate transmisa prin aliment) Este adevarat sau nu? Eu nu vad nici o logica. Si nu doar ca nu vad logica, dar nici nu mi s-a confirmat practic aceasta ipoteza. Si eu afirm ca este adevarat,,faceti mai multi ani la rand 5 la 5 fam cel putin,si o sa vedeti ca am dreptate, si cu cele irascibile la fel, LOGICA: DIN SCHIMBAREA LINISTITA ,FAM. ROITOARE SE AMELIOREAZA ! O crestere rusita este atunci cand ant ro crescatoare se asigura conditiile s au se simuleaza o schimbare linistita antr o proportie aproape naturala. Eu pornesc cresterea direct cu Regina,doar gratia atre Reg. si rama de crestere,
26.01.20115.7KB
salutare pe am incercat si eu sa deschid capacul la vre-o 3 familii si nu prea ma incantat ceea ceSalutare pe 24.12.2010, am incercat si eu sa deschid capacul la vre-o 3 familii si nu prea ma incantat ceea ce am vazut cam uni trebuie sa le cam pun turte in cap si saptamana viitoare o sa le cam pun. in rest... asteapta si ele urmatorul an. Va salut si va stimez , valerica
26.12.201055.5KB
dupa ce le-am deszapezit azi 24 01 2010 ,ce credeti ,le-am ascultat cu si .....    surpriza ,nici nuDupa ce le-am deszapezit azi 24 01 2010 ,ce credeti ,le-am ascultat cu furtunul.... si ..... siiiiii....siii surpriza ,nici nu stiau ca afara zapada are 1-2 metri ,si cel mai tare m-au enervat ca sforaiau !!!!!!!!
24.01.201022.7KB
la noi li se spune matzishori shi e garantul
 ca primavara shi-a intrat in  :hi: mieluseiiLa noi li se spune matzishori shi e garantul ca primavara shi-a intrat in drepturi salve :hi:
27.03.20114KB

 
nu stiu cum este timpul pe la voi,dar la mine in dimbovita nu cred ca mai vine uitat ieri putin laNu stiu cum este timpul pe la voi,dar la mine in Dimbovita nu cred ca mai vine primavara.M-am uitat ieri putin la stupi si pare sa fie in regula.Mincare au,polen culeg dornice sa zboare sunt. :hi:
23.03.200939.7KB
alune cateva pozealune
02.01.200872.7KB
stupul mer (multi etajat in sant cu reductor de urdinis pt. iarna, si aerisire in clapeta deStupul MER (multi etajat redus),construit in falturi. Toate componentele sant identice. Fund cu reductor de urdinis pt. iarna, primavara/toamna si aerisire in clapeta de inchidere la transport. 4 caturi cu cate 10 rame 1/2 identice.In sezonul activ fam. e pe 3 caturi, al 4-lea e cat de schimb la extras mierea. Gratie Hanemann pt. limitarea accesului matcii in catul de recolta Izgonitor pt. eliberarea albinelor din catul de recolta Sita in rama pe toata suprafata catului/stupului Capac cu aerisire, acoperit cu tabla Zn
22.12.200946.7KB
uite pentru inceput iti trimit eu un pestisor :) acvariuUite pentru inceput iti trimit eu un pestisor :)
23.12.200935.7KB

 
sau cum se numeste planta astasau
18.01.201034.3KB
pe ai mei nu se topeste .oare sunt folosim sau nu diafragma?Pe ai mei nu se topeste .Oare sunt ...decedati?
20.01.201029.6KB
rama puiet 29.03.2010 concurs rame de puietrama puiet 29.03.2010
14.04.201057.5KB
incepe faneata ... daca nu a inceput deja  :d foto de la mine ...incepe faneata ... daca nu a inceput deja :D
07.06.200790.5KB

 
incepe sa se dechida floarea teiulincepe sa se dechida floarea
06.06.200959.9KB
zbor in 07.02.2011 stupina meaZbor in 07.02.2011
08.02.201158.3KB
stupina descarcata la salcam i si asteptand sa fie ridicata pe picioarele care servesc si ca manere!Stupina descarcata la salcam i si asteptand sa fie ridicata pe picioarele care servesc si ca manere!
03.12.200734.1KB
si cateva poze mai recente stupina lui lucianSi cateva poze mai recente
12.12.200931.3KB

 
acum salcam i (sa-i zicem ca-i primul care-l fac eu) stupina - pastoral 2008acum salcam I (sa-i zicem ca-i primul care-l fac eu)
06.06.200856.6KB
si sa le pun coltare.. pozele lui bunka!!si sa le pun coltare..
31.12.201011.6KB
consider ca este un nucleu foarte bine conceput ce aduce multe de in 2 camere, fiecare a cate 3Consider ca este un nucleu foarte bine conceput ce aduce multe avantaje: 1. Posibilitate de compartimentare in 2 camere, fiecare a cate 3 jumatati de rame Mer, hranitoare integrate in capac. 2. Daca nu se foloseste matca imediat dupa incepere ponta se poate largi cuibul la 6 jumatati de rama Mer. 3. Posibilitate de pastrare mai indelungata a matcilor prin adaugarea pe verticala de corpuri noi. 4. Francezii si nu numai ierneaza matci in astfel de nuclee pe 3-5 corpuri. 5. La desfiintarea nucleului se poate transvaza unitatea direct in stup. Facit: mic, flexibil cu optiuni de folosire variate. Din punctul meu de vedere as renunta la roinita clasica de 4-6 rame destul de inflexibila (prea mare pentru un nucleu, si prea mica pentru o familie).
17.04.201118.8KB
dle vsv, 
ma bucur ca sinteti prezent asa dupa cum ati promis.
cu puse de asa dupa cum am spus avemDle VsV, Ma bucur ca sinteti prezent asa dupa cum ati promis. Cu chimicalele puse de agricultori asa dupa cum am spus avem si in viitor vom avea tot mai mult de lucru.Daca stam sa ne gindim ca la noi nu este obicei din a anunta ierbicidarea tratarea cu pesticid –atit in livezi cit si pe ogoare acestea raminind la latitudinea agricultorului.Poate vom prinde zile mai bune. In cazul hranirilor nu cred sa fie inca probleme ptr ca hranirile la noi ramin in stadiul de inceput ele facindu-se mai mult cu sirop de zahar. Probleme ridica dupa parerea mea tratamentele impotriva lui varoa.
20.04.201014.1KB

 
asta,ca cea de sus soarecii ataca stupiiasta,ca cea de sus
09.11.201036.8KB
si pe aceasta rama a depus sudul oltenieiSi pe aceasta rama a depus
17.03.200970.6KB
hai la pozele luihai la rapitza.......
11.05.201026.6KB
o valoroasa planta melifera si medicinala 
sovarful genutzu/ neamt/O valoroasa planta melifera si medicinala Sovarful
03.12.200787.7KB

 
apicola de 500 m2 la care am participat si eu. sus este un apartament super large. proapiconstructia apicola de 500 m2 la care am participat si eu. Sus este un apartament super large.
18.01.200937.1KB
preturile pentru utilajele pozate de stupar hoinar mai sus sunt si incarcarea stupilorPreturile pentru utilajele pozate de Stupar hoinar mai sus sunt urmatoarele:
10.01.200837KB
urdinis blocat cu folia de la turta cam asa a fost la mine astaziurdinis blocat cu folia de la turta
25.02.200850KB
la un km distantsa stupii stau bine stupina  la inundatiila un km distantsa stupii stau bine
11.09.200746.2KB

 
si stupina lui luciansi
20.06.201038.9KB
celalalt desenCelalalt desen
06.10.200921.1KB
desi acidul e destul de ieftin si relativ usor de aplicat si eu de ani de zile il folosesc, in zonaDesi acidul e destul de ieftin si relativ usor de aplicat si eu de ani de zile il folosesc, in zona mea are putini adepti. Ce sa le fac, dragoste cu sila.....
05.11.201032KB
vine primavara? emivine primavara?
08.02.201153.8KB
InapoiInainte