Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
am facut pavilionul pe care-l am acuma numai cu doua niveluri, pentru a-mi fi mai usor la lucru. laSal'tare! Eu am facut pavilionul pe care-l am acuma numai cu doua niveluri, pentru a-mi fi mai usor la lucru. La randul se sus, lucrez normal, din picioare, pentru ca este la 75 cm de podea, ridic magazia si o pun pe stupul vecin si lucrez in cuib fara sa misc lada din suportul ei ( vinclu de 40mm.) La randul de jos, trag lada in spate, (de aia am pus manierele de transport fata/spate).Tot asa ridic magazia, o pun pe o lada goala sau pe un nucleu, ca vara am tot timpul cateva goale in vagon si apoi in cuib lucru stand comod pe un scaunel. Lazile au pe fund si pe laterale niste patine, sipci groase de 8 mm ca sa nu se frece una de alta si sa nu strivesc albinele...Simplu,nu? Cand plec, pe culoar incarc inca 30-32 de stupi din cei varsati, agat la tractor si ..... Sal'tare!
16.03.201024.2KB
va multumim pentru urari ! ....cat si pentru aprecieri .
facem si noi ce credem ca este mai bine siVa multumim pentru urari ! ....cat si pentru aprecieri . Facem si noi ce credem ca este mai bine si pe masura posibilitatilor. Munca ,munca si iar munca dar si implicare ..... SARBATORI FERICITE PENTRU TOTI! sI MOSU CE V-A VENI LA ANUL SA VA ADUCA CE NU A REUSIT ANUL ACESTA!
25.12.201023.7KB
"granita" cu poporul "preten" bulgar
20.01.200939.2KB
nu stiu ce rasa e dar cred ca-i sora cu a mea si cu ale lui :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  (a fost onu stiu ce rasa e dar cred ca-i sora cu a mea si cu ale lui valerica... :rotfl: :rotfl: :rotfl: (a fost o gluma) :hi:
23.07.201062.7KB

 
uite cum iernez eu sunt si euuite cum iernez eu
14.01.201042.3KB
alta :nod:  :hi: cam tarziu dar e bine si de contactalta :nod: :hi:
07.03.201055.3KB
si colonia optima pentru productia de miere.si
01.01.201166.4KB
pana vin adaug niste acum le-am fie rusine:) )
doi ursi si un marea intalnire a oltenilorPana vin filmuletele...mai adaug niste poze.(deabea acum le-am descarcat...sa-mi fie rusine:) ) Doi ursi si un pui... Puisoru-Ciobanu Daniel-Dragos2006
18.11.200966.8KB

 
cristi, .. ce zici, vii la un paintball, iti dau ocazia sa tragi in mine  :d 

daca nu vii pun manaCristi, .. ce zici, vii la un paintball, iti dau ocazia sa tragi in mine :D Daca nu vii pun mana de la mana cu Lucian si iti cumparam o pereche de pantofi :rotfl: ... sper ca o iei ca pe o gluma ;)
26.11.20108.1KB
bunicul ne asteapta. fetitele mele dragiBunicul ne asteapta.
05.02.201135.7KB
ajutoarele mele peste x ani :rotfl: apislavajutoarele mele peste x ani :rotfl:
20.12.200934.5KB
foto 5 cateva fotografiifoto 5
12.06.200765.2KB

 
foto8 jurnal personalfoto8
10.01.201061.4KB
b marea iesealab
21.11.201052.8KB
shiinnca unul pe 2 rame cat ocupa ghemul de iernare pe ramele din cuib?shiinnca unul pe 2 rame
23.12.201043.3KB
:hi: pozele lui bunka!!:hi:
01.03.200959.3KB

 
si stupina lui luciansi
21.11.201058.6KB
pe dealuri o noua explozie florala... floarea soareluiPe dealuri o noua explozie florala...
08.07.201064KB
am vrut sa fac o manevra sa mut scrumiera aia si a postat ahile.
a treia
nea gica se adauga si ceiAm vrut sa fac o manevra sa mut scrumiera aia si a postat Ahile. a treia NEA GICA SE ADAUGA SI CEI IN SCRUMIERA ? :hi: :rotfl: Gata,acum e bine.
14.02.201121.5KB
sa speram ca va fi nevoie si de tine. foto de la mine ...sa speram ca va fi nevoie si de tine.
21.04.200816.3KB

 
recurs 2 documente doamna chirilarecurs 2
08.03.200972.9KB
si cine sunt eu ...marutaSi
05.01.201075.8KB
frumos, nu? cine nu spera, dispera, adica se curata.frumos, nu?
12.12.201041.3KB
prima floare de salcam vazuta anul acesta, e din salcamul vecinului.  :uimit: salcam 2011Prima floare de salcam vazuta anul acesta, e din salcamul vecinului. :uimit:
04.05.201158.3KB

 
decembrie d.d.-dila' danielDecembrie
07.12.200945.1KB
poze la caturile extrase. apislavPoze la munte.Caram caturile extrase.
22.09.200937.6KB
e buna. pasionatcurge....si e buna.
25.05.200937.6KB
un nucleu din 2009, ... uitat intr-un colt de stupina pana in 2010, cum arata acum. foto de la mineUn nucleu din 2009, ... uitat intr-un colt de stupina pana in 2010, cum arata acum.
29.05.201033.4KB

 
din alt unghi cat de bun esteDin alt unghi
13.10.200916.9KB
nr 4 -orizontal de 22 rame, acum pe 12. :hi: stupinanr 4 -orizontal de 22 rame, acum pe 12. :hi:
09.10.200733.6KB
am inceput = 304 cm
lat = 166 cm
inalt = 200 cm
latimea 67 cm.

6 stupi de 10 rame cu 2 mag 1/2 peam inceput pavilionul-stelaj. lung = 304 cm lat = 166 cm inalt = 200 cm latimea coridorului 67 cm. 6 stupi de 10 rame cu 2 mag 1/2 pe rand, am 4 randuri rezulta 24 de stupi. la nevoie se poate folosi si coridorul.
07.05.200843.2KB
nr 8:
iata de unde cred ca a pornit totul.
in februarie la jum lunii cand am pus prima buc deNr 8: Iata de unde cred ca a pornit totul. In februarie la jum lunii cand am pus prima buc de apifonda era bine,nu m-am uitat in cuib,dae asa parea la prima vedere. Acum o saptamana cand am deschis pt inca o portie de mancare,iar nu am putut sa umblu in cuib,era frig si batea vantul,totusi i-am mai pus o portie ,de data asta in punga,dar azi am gasit-o intreaga. Ce ma sfatuiti sa fac cu el sau cu albinele?
13.03.201142KB

 
aceeasi stupii meiAceeasi
20.08.200971.8KB
stup nr 1 s-a parut singurul cu mancare trecut a fost cel mai harnic .asa mi s-a parut mie! fetitelestup nr 1 "FAVORITUL".MI S-A PARUT SINGURUL CU MANCARE SUFICIENTA.ANUL TRECUT A FOST CEL MAI HARNIC .ASA MI S-A PARUT MIE!
15.01.201164.1KB
fa-ti ca nu-i placile active si pe cea cu gauri rotunde si pe cea prin care cade polenul, cu gauriSal'tare! Pai fa-ti ca nu-i greu...Cumperi placile active si pe cea cu gauri rotunde si pe cea prin care cade polenul, cu gauri dreptunghiulare, de la orice targ apicol sau poate chear din magazinele APICOLA si cutia ti-o faci din niste scandurele... Eventual faci mai multe modele si vezi care-ti convine mai mult, dupa ce le folosesti o vreme... Indiferent de model, ideea-i aceeasi... Sal'tare!:hi: :hi: :hi: Donbazil - Faget.
14.02.201045.3KB
...si toate au fost pozate in creta, din cate am inteles acolo in general nu se face selectie de...si fotograful. toate au fost pozate in Creta, din cate am inteles acolo in general nu se face selectie de matci, la ferme de 2000-3000 colonii, consider ca se pierde minim 30 % din productie. Interesanta flora specifica reliefului arid, clima uscata, umiditate mare, sezon indelungat si linistit fara explozii.
28.07.201036.9KB

 
80 % din ramele din caturi aratau asa la extractia stupii mei80 % din ramele din caturi aratau asa la extractia salcamului:
04.06.200953.4KB
:hi: pozele lu proapis13:hi:
01.03.201173.7KB
cum vremea era pe trecute, nu ma mai incadram in cele 3 tratamente cu varachet, in toamna am ales oCum vremea tratamentelor era pe trecute, nu ma mai incadram in cele 3 tratamente cu varachet, in toamna am ales o metoda mai simplista: VAROSTOP. Aveam pe atunci 2 stupi si un roi.(1-8 rame; 2 - 5 rame; roiul - 3 rame) Ieri 06.12.2008 am fost la albine..vreme frumoasa..vreo 15 grade chiar mai mult..eram curios de condens..asa ca i-am deschis. Roiul era mort..In lada doar o mana de albine. Eu dau vina pe varostop! Dumneavoastra contraziceti-ma..poate ma invat si eu minte si nu mai omor albine. Administrare Varostop: in functie de puterea familiilor, 1-2 benzi pana la maximum 3-4 benzi (la familiile f. puternice). Benzile se mentin in stup cel putin 35 de zile, dar nu mai mult de 6 saptamani ! (bine inteles ca dupa vreo luna a dat frigu si eu nu am mai deschis ca sa scot benzile) Eu la toti am pus cate o banda. De ce dau vina pe varostop? Roiul avea 2 rame doldura de albine, iar a 3a mai aerisita..am pus banda la mijloc..si am plecat sa tai diafragma de polistiren..in alea 5 min..lada s-a golit (a ramas matca cu o mana de albine) M-am mirat..m-am uitat..de albine moarte..furtisaguri...nu am obs nimic. Am pus diafragma..capacul ..si asta a fost..am sperat ca se intorc..ca au iesit de la miros(a doua zi nu am mai fost acolo) Acum aceeasi mana de albine impreuna cu matca ..le-am gasit moarte pe rame!
07.12.200857.1KB
sistem pindere capac lada pt tranport roisistem pindere capac
02.02.200732.3KB
InapoiInainte