Sal'tare!
Eu am facut pavilionul pe care-l am acuma numai cu doua niveluri, pentru a-mi fi mai usor la lucru. La randul se sus, lucrez normal, din picioare, pentru ca este la 75 cm de podea, ridic magazia si o pun pe stupul vecin si lucrez in cuib fara sa misc lada din suportul ei ( vinclu de 40mm.)
La randul de jos, trag lada in spate, (de aia am pus manierele de transport fata/spate).Tot asa ridic magazia, o pun pe o lada goala sau pe un nucleu, ca vara am tot timpul cateva goale in vagon si apoi in cuib lucru stand comod pe un scaunel.
Lazile au pe fund si pe laterale niste patine, sipci groase de 8 mm ca sa nu se frece una de alta si sa nu strivesc albinele...Simplu,nu?
Cand plec, pe culoar incarc inca 30-32 de stupi din cei varsati, agat la tractor si .....
Sal'tare!
16.03.2010
24.2KB
Va multumim pentru urari ! ....cat si pentru aprecieri .
Facem si noi ce credem ca este mai bine si pe masura posibilitatilor.
Munca ,munca si iar munca dar si implicare .....
SARBATORI FERICITE PENTRU TOTI! sI MOSU CE V-A VENI LA ANUL SA VA ADUCA CE NU A REUSIT ANUL ACESTA!
25.12.2010
23.7KB
"granita" cu poporul "preten" bulgar
20.01.2009
39.2KB
nu stiu ce rasa e dar cred ca-i sora cu a mea si cu ale lui valerica... :rotfl: :rotfl: :rotfl: (a fost o gluma) :hi:
23.07.2010
62.7KB
uite cum iernez eu
14.01.2010
42.3KB
alta :nod: :hi:
07.03.2010
55.3KB
si
01.01.2011
66.4KB
Pana vin filmuletele...mai adaug niste poze.(deabea acum le-am descarcat...sa-mi fie rusine:) )
Doi ursi si un pui...
Puisoru-Ciobanu Daniel-Dragos2006
18.11.2009
66.8KB
Cristi, .. ce zici, vii la un paintball, iti dau ocazia sa tragi in mine :D
Daca nu vii pun mana de la mana cu Lucian si iti cumparam o pereche de pantofi :rotfl:
... sper ca o iei ca pe o gluma ;)
26.11.2010
8.1KB
Bunicul ne asteapta.
05.02.2011
35.7KB
ajutoarele mele peste x ani :rotfl:
20.12.2009
34.5KB
foto 5
12.06.2007
65.2KB
foto8
10.01.2010
61.4KB
b
21.11.2010
52.8KB
shiinnca unul pe 2 rame
23.12.2010
43.3KB
:hi:
01.03.2009
59.3KB
si
21.11.2010
58.6KB
Pe dealuri o noua explozie florala...
08.07.2010
64KB
Am vrut sa fac o manevra sa mut scrumiera aia si a postat Ahile.
a treia
NEA GICA SE ADAUGA SI CEI IN SCRUMIERA ? :hi: :rotfl:
Gata,acum e bine.
14.02.2011
21.5KB
sa speram ca va fi nevoie si de tine.
21.04.2008
16.3KB
recurs 2
08.03.2009
72.9KB
Si
05.01.2010
75.8KB
frumos, nu?
12.12.2010
41.3KB
Prima floare de salcam vazuta anul acesta, e din salcamul vecinului. :uimit:
04.05.2011
58.3KB
Decembrie
07.12.2009
45.1KB
Poze la munte.Caram caturile extrase.
22.09.2009
37.6KB
curge....si e buna.
25.05.2009
37.6KB
Un nucleu din 2009, ... uitat intr-un colt de stupina pana in 2010, cum arata acum.
29.05.2010
33.4KB
Din alt unghi
13.10.2009
16.9KB
nr 4 -orizontal de 22 rame, acum pe 12. :hi:
09.10.2007
33.6KB
am inceput pavilionul-stelaj.
lung = 304 cm
lat = 166 cm
inalt = 200 cm
latimea coridorului 67 cm.
6 stupi de 10 rame cu 2 mag 1/2 pe rand, am 4 randuri rezulta 24 de stupi.
la nevoie se poate folosi si coridorul.
07.05.2008
43.2KB
Nr 8:
Iata de unde cred ca a pornit totul.
In februarie la jum lunii cand am pus prima buc de apifonda era bine,nu m-am uitat in cuib,dae asa parea la prima vedere.
Acum o saptamana cand am deschis pt inca o portie de mancare,iar nu am putut sa umblu in cuib,era frig si batea vantul,totusi i-am mai pus o portie ,de data asta in punga,dar azi am gasit-o intreaga.
Ce ma sfatuiti sa fac cu el sau cu albinele?
13.03.2011
42KB
Aceeasi
20.08.2009
71.8KB
stup nr 1 "FAVORITUL".MI S-A PARUT SINGURUL CU MANCARE SUFICIENTA.ANUL TRECUT A FOST CEL MAI HARNIC .ASA MI S-A PARUT MIE!
15.01.2011
64.1KB
Sal'tare!
Pai fa-ti ca nu-i greu...Cumperi placile active si pe cea cu gauri rotunde si pe cea prin care cade polenul, cu gauri dreptunghiulare, de la orice targ apicol sau poate chear din magazinele APICOLA si cutia ti-o faci din niste scandurele...
Eventual faci mai multe modele si vezi care-ti convine mai mult, dupa ce le folosesti o vreme...
Indiferent de model, ideea-i aceeasi...
Sal'tare!:hi: :hi: :hi:
Donbazil - Faget.
14.02.2010
45.3KB
...si fotograful. toate au fost pozate in Creta, din cate am inteles acolo in general nu se face selectie de matci, la ferme de 2000-3000 colonii, consider ca se pierde minim 30 % din productie. Interesanta flora specifica reliefului arid, clima uscata, umiditate mare, sezon indelungat si linistit fara explozii.
28.07.2010
36.9KB
80 % din ramele din caturi aratau asa la extractia salcamului:
04.06.2009
53.4KB
:hi:
01.03.2011
73.7KB
Cum vremea tratamentelor era pe trecute, nu ma mai incadram in cele 3 tratamente cu varachet, in toamna am ales o metoda mai simplista: VAROSTOP.
Aveam pe atunci 2 stupi si un roi.(1-8 rame; 2 - 5 rame; roiul - 3 rame) Ieri 06.12.2008 am fost la albine..vreme frumoasa..vreo 15 grade chiar mai mult..eram curios de condens..asa ca i-am deschis. Roiul era mort..In lada doar o mana de albine. Eu dau vina pe varostop! Dumneavoastra contraziceti-ma..poate ma invat si eu minte si nu mai omor albine.
Administrare Varostop: in functie de puterea familiilor, 1-2 benzi pana la maximum 3-4 benzi (la familiile f. puternice). Benzile se mentin in stup cel putin 35 de zile, dar nu mai mult de 6 saptamani !
(bine inteles ca dupa vreo luna a dat frigu si eu nu am mai deschis ca sa scot benzile)
Eu la toti am pus cate o banda.
De ce dau vina pe varostop? Roiul avea 2 rame doldura de albine, iar a 3a mai aerisita..am pus banda la mijloc..si am plecat sa tai diafragma de polistiren..in alea 5 min..lada s-a golit (a ramas matca cu o mana de albine) M-am mirat..m-am uitat..de albine moarte..furtisaguri...nu am obs nimic. Am pus diafragma..capacul ..si asta a fost..am sperat ca se intorc..ca au iesit de la miros(a doua zi nu am mai fost acolo)
Acum aceeasi mana de albine impreuna cu matca ..le-am gasit moarte pe rame!