Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
am incercat sa o copii pe mobil dar nu merge ( mai binezis nu prea stiu cum se face ) 
   cu respectAm incercat sa o copii pe mobil dar nu merge ( mai binezis nu prea stiu cum se face ) Cu respect Alecs Incearca cu Mp3MyMp3 RECORDER. Este FREE, usor de instalat si de folosit si se gaseste la adresa de mai jos: Daca nu reusesti ia legatura cu mine pe messenger sau e-mail. Succes!
01.01.200935.1KB
am luat cateva placi active, modelul de mai jos , vreau sa-mi fac 5-6 colectoare de in dilema, saAm luat cateva placi active, modelul de mai jos , vreau sa-mi fac 5-6 colectoare de polen. Sunt in dilema, sa tai placa pe jumatate, pe lungime sau sa o las asa? Poate ma juta cineva experimentat
23.11.201014KB
ieri după masă, pe la ora 19, mergānd spre unde am am fost de acest dublu curcubeu .amIeri după masă, pe la ora 19, mergānd spre locaţia unde am pavilionul, am fost impresionat de acest dublu curcubeu .Am avut doar telefonul la mine şi au ieşit aceste poze :
12.09.201031KB
o poza, poate nu cea mai warre cu leat fara ramaO poza, poate nu cea mai fericita.......
29.04.201034.5KB

 
două familii au īnceput timid cine sunt eu-valer bodeaDouă familii au īnceput timid dereticarea.
08.03.201161.1KB
pomii in plina floare. cosmin tanase, prima stupina breaza, prahovaPomii in plina floare.
26.04.201073.5KB
gata, iesim la liman ... intra si nu intra ... cand/ cum  si cīt de bine calca peretzii peGata, iesim la liman ... intra si nu intra ... cand/ cum si cīt de bine calca peretzii pe olalta. La cei cu faltzuri „ cum trebuie ” NU intra ... ca la cat de proasta-i apa ... shtie sa curga in jos ... nu si in sus, ca sa treaca peste faltz. Punct ... si de la capat ... pardon, de la liman. Te :hi: :hi: Te salut si eu :hi: insa tot mai pun o poza cu Bistrita, sa vezi cat a plouat si anul acesta si invitatia ca dupa ce se incalzeste iar sa imi faci o vizita sa te convingi ca nu ploua in stupi :D .. asigur eu transportul din SB pana in NT si inapoi. Ai multi km pana in Alba Iulia? De 1 decembrie este posibil sa fiu pe acolo si vin cu o cutie veche de 9 ani sa vezi cum arata. :D
13.11.201024.9KB
salutari  :hi: nu sunt un as alsalutari :hi:
30.10.201052.7KB

 
ar fi interesant daca am posta apicultori din mai multe parti ale tarii sa vedem cum merg stupinilear fi interesant daca am posta apicultori din mai multe parti ale tarii sa vedem cum merg stupinile cu primavara ! azi la Fagaras vremea a fost urata ( vant) la Rm. Sarat s-astricat vremea pe seara dar sper ca ploia care cade va duce la o productie de polen si mai mare !
24.02.200846KB
dupa ce am terminat trecut la interior: :nod: incepator in apiculturaDupa ce am terminat "lucrarea",am trecut la interior: :nod:
06.03.201142KB
alta rapitaAlta
04.05.200964.1KB
i rase de albine - pozei
30.08.200930.3KB

 
scuze pt postarea dublascuze pt postarea dubla
02.02.201121.6KB
am uitat să scriu că la stupii orizontali este mai simplu, obţin īn ianuarie clopotulAm uitat să scriu că la stupii orizontali este mai simplu, obţin īn ianuarie clopotul punānd folia, peste ea scīndurile de podişor apoi polistirenul expandat. Dovedesc colegilor care nu mi-au citit postările din ianuarie că acest sistem de īmpachetare care cere mai mult timp pentru a-l descrie decāt pentru a-l aplica, postānd o poză. El permite albinelor să controleze din punct de vedere termic spaţiul īn care iernează, ele consumă mai puţin şi produc mai puţină căldură ca cele neāmpachetate deci se uzează mai puţin, ies mai puţin uzate īn primăvară şi asigură o mai rapidă dezvoltare primăvara, cānd avem cea mai mare nevoie de aceasta. Proba o reprezintă faptul că pe un ger de -19 grade(dimineaţa cīnd am făcut poza erau -16), īn 25 ianuarie, albinele mele au trecut peste golul mai mare decāt o ramă care le despărţea de fagurele descăpăcit pe care l-am pus pentru a dovedi importanţa īmpachetării. Mai mult, nu numai că au acoperit fagurele descăpăcit, au făcut şi punţi de la el la cuib pentru a putea căra mierea īn cuib. Pentru că unii colegi şi-au arătat neāncrederea, justificată de faptul că greşit se crede că albinele nu-şi pot părăsi ghemul iarna şi au murit şi mai mor de foame cu mierea alături sau deasupra ghemului, am repetat experienţa cu o altă familie, punānd şi poze. Familiile acelea au murit pentru că au putut controla doar spaţiul ocupat de ghem. Totuşi īn această toamnă unii dintre noi au luat īn rās din nou īmpachetarea pentru iernare deşi nu i-a provocat nimeni. Aceasta dovedeşte cāt de greu ne schimbăm părerile preconcepute, chiar dacă sunt greşite. Este trist, dar este rezultatul unui anumit tip de educaţie la care am fost supuşi, educaţie care īn unele laturi ale sale se aseamănă cu dresajul. Este şi rezultatul faptului că la popoarele mici s-a īnrădăcinat ploconirea īn faţa metodelor practicate de occidentali deşi acestea nu ni se potrivesc tuturor. Pe cei care se īndoiesc de afirmaţie īi rog să se gāndească la faptul că unele din frumoasele noastre romānce şi nu numai ele au adoptat moda "subţirică" a elegantei īmbrăcăminte de iarnă a occidentalelor deşi locuiesc īn zone mai reci decāt occidentalele care nici nu petrec mult timp īmbrăcate subţire īn natura hibernală pentru că se deplasează cu limuzina. Nota de plată o primesc romāncele atunci cānd le părăseşte tinereţea iar familiile de albine atunci cānd li se termină mierea de sub ghem pe vreme geroasă. Mor de foame cu miere pe fagurii pe care este ghemul, aflată la doar cāţiva cm de ghem! Pentru ce mor, doar albinele mele au dovedit că se pot deplasa chiar şi peste gol, pe ger straşnic, pānă la fagurele descăpăcit pus lāngă diafragmă? Au murit şi vor mai muri pentru că nu au fost īmpachetate bine şi nu au putut īncălzi spaţiul īn care se aflau. La cine are sute de stupi nu contează moartea cātorva dar la cel cu puţini este dezastru! Poza pe care o postez am copiat-o din paginile mele personale de pe pag. 8, din 25 ianuarie. Nu este chiar clară dar la mărire se observă că albinele au părăsit ghemul, au acoperit fagurele descăpăcit aflat la distanţă de cuib şi au format punţi vii pentru a transporta mierea. Deşi la ora pozării erau -16 grade! Īn concluzie-nu combat iernarea fără īmpachetare şi nu am făcut-o niciodată. Susţin doar că cine are timp şi chef să īmpacheteze iese mai cāştigat decāt cel care la acelaşi număr de stupi nu īmpachetează.
24.10.201050.6KB
stupina unui prieten.si asa si asa:Stupina unui prieten.Si asa si asa:
30.11.201072KB
populatie destul de avut impresia ca stau sus din lipsa de mancare.cu toate riscurile le-am dat lapopulatie destul de numeroasa.am avut impresia ca stau sus din lipsa de mancare.cu toate riscurile le-am dat la toti miere in punga.
15.01.201180KB

 
acasa :) emiajunge...vreau acasa :)
13.03.201149.2KB
nea' puiu, mare maestru al cafelei la ibric jimmnea' Puiu, mare maestru al cafelei la ibric
10.08.201067.1KB
azi am mai fost pe la azi am mai fost pe la "iosag", si ce-am gasit ? cred ca este bine ca nu-i mult puiet nu?
06.11.200875.8KB
plangem dupa ceva, ne bucuram pt ceva. sau chiar plangem de bucurie, in momentul cand vedem oplangem dupa ceva, ne bucuram pt ceva. sau chiar plangem de bucurie, in momentul cand vedem o bucurie enorma in sufletul celor dragi. cel mai tanar concurent la proba de indemanare auto la concursul din satu mare din 31.10.2009, sabadus cassian cezar la 6 ani jumate.
07.11.200930.9KB

 
... mai zice-ti ceva ... de salcam ca bate la usha ... aici deja s-a deschis. :nod:  :hi:
usha sau ... mai zice-ti ceva ... de salcam ca bate la usha ... aici deja s-a deschis. :nod: :hi: Usha sau salcamul? :) :hi: Pai ca sa fac poza am deschis usha dar salcamul era asha : :) :hi:
12.05.201159.5KB
cu domnul din austria ciocansebicu domnul Ulz,Presedintele apiculturii din austria
20.04.200836.4KB
lastari de alun de alun prezente la noi in taralastari de alun
31.01.200847.4KB
varojet artizanal
12.02.201032.3KB

 
avocado, dupa polenizare stuparitul in noua zeelandaavocado, dupa polenizare
05.12.201075.5KB
capacul  :hi:  :hi:  :hi: scrisoare deschisa catre pupemeaCapacul :hi: :hi: :hi:
17.02.201048.2KB
si totusi am gasit si urechile langa un sprit de zaibar negru - negru :rotfl: vremeaSi totusi am gasit si urechile langa un sprit de zaibar negru - negru :rotfl:
19.12.201041.7KB
si activitate la urdinis, mancare berechet totul este ok , la mine in stupina, ceea ce doresc saSi activitate la urdinis, mancare berechet totul este ok , la mine in stupina, ceea ce doresc sa aiba toti. :hi: :hi:
13.03.201170.1KB

 
capac salutari apicultoriCapac
22.12.200948.2KB
din alt loc stupina in maramuresdin alt loc
30.12.200947.3KB
noi boli de apicultura tulcea 26-27 sept 2008Noi boli
28.09.200819.1KB
poza 2 targul mierii-- campina 2009--Poza 2
22.02.200975.3KB

 
:hi: targ faget 2011:hi:
19.03.201139.7KB
adaugarea sitei si pivnitza demontata plan de executare unui fund de stup,cu sita,tabla si pivnitzaAdaugarea sitei si pivnitza demontata
14.01.201034.5KB
grota ungurului vazuta din chei pozele lu proapis13Grota Ungurului vazuta din chei
16.12.201045.4KB
al 4-lea , amaratul , nu mai exista ... nici nu s-a atins de punga : ''primul esec'' . tare m-asAl 4-lea , AMARATUL , nu mai exista ... Nici nu s-a atins de punga : ''Primul Esec'' . Tare m-as bucura sa aud ca un incepator , ca mine , care ierneaza prima data , sa treaca peste iarna fara familie moarta . Probabil ca maine ii voi spune toata povestea lui care s-a terminat in cel mai nefericit mod posibil . I-am spus povestea la intretinerea albinelor-ne luptam cu iarna.
03.02.201155.2KB

 
e foarte usor pentru golirea un vas sub colector si scoti fundul si e usor si de curatat rasnitae foarte usor pentru golirea polenului.pui un vas sub colector si scoti fundul si e usor si de curatat
06.01.201429.7KB
alta catelalta
01.05.200943KB
cu recolta pe carucior o zi de stors cu peripetiicu recolta pe carucior
26.05.200750.2KB
asezata pe tavita cu v-ul in jos, peste care se picura 2,3 sau 4 picaturi de varachet apoi seAsezata pe tavita cu V-ul in jos, peste care se picura 2,3 sau 4 picaturi de Varachet apoi se aprinde la ambele capete si se introduce pe urdinis
28.09.200846.4KB
InapoiInainte