Salcam II, am plecat acum 5 zile ca ma lua apa care a venit f mare.
04.06.2009
48.1KB
:hi:
01.03.2011
56.1KB
si
21.07.2010
51.9KB
Asa e . Am si profilul dar nu l-am pus ca sa vad cine o cunoaste. Cre ca pe rosu e o splendoare
13.06.2008
31.3KB
Şi nici īn ruptul capului nu renunţă la nărav. Pānă-şi fac uscătorie. Valer Bodea
04.02.2011
36.6KB
Azi, Duminica, am ajutat un amic apicultor local, Dick sa lucreze la stupi lui.
Un individ extrem de original.
Oricum, avea ub stup cam agresiv si voia sa-i omoare regina si sa o inlocuasca cu una de la un stup bland.
Stupi pe 3 etaje cu aprox 50000 de albine.
Am inceput cu stupul bland sa luam rama cu rama si sa scuturm/periem albina intr-o "strecuratoare" conceputa de el prin care albinele pot trece dar matca sau trantori mari nu.
Scuturt si afumat strecutatoarea pana la ultima rama.
Cand un pumn de albine au ramas am observat matca si am prins-o intr-un bidon in loc sa o omoram. O sa o pun intr-unul din stupi mei fara.
Am pus stupul la loc si albinele au inceput sa mearga la treaba lor.
29.09.2008
82.2KB
:hi:
16.02.2007
42.6KB
x
18.06.2010
78KB
De cand l-am cumparat era dat pe exterior cu un strat subtire de bait pe care ulterior eu l-am ingrosat cu aplicarea unui strat mai gros de lac pentru lemne si vreu sa il las fara sa il mai vopsesc asa cum este cineva spunandu-mi ca este o cutie ecologica
17.01.2010
31.3KB
c evodia 10 lei/b
21.03.2009
76KB
aici tot rapita.
10.02.2010
10.4KB
si nu in lultimul rad ceva ce cred ca si la voi este .... insa acest curcubeu a iesit dupa extractia mea ... cat am dat eu la manivela a plouat asa cativa stropi apoi ma lasat sa pun ramele la loc. :rotfl: :rotfl: :hi: :hi:
va salut pe toti si sper sa aveti de 1000 ori mai multa productie ca mine daca nu acest an macar la anul.
11.07.2010
13.4KB
totusi sant harnicute fetel
24.06.2009
69.5KB
Vazut dinnauntru
13.10.2009
32.1KB
FOTOGRAFIILE MAI MARI DE 2 Mb POT FI MICSORATE CA SA POATA FI POSTATE?Daca da poate imi da cineva si solutia de rezolvare.Multumesc pt. eventualele raspunsuri.
Familia mea si o parte din stupina
02.05.2007
52.1KB
Familia din dreapta
18.10.2009
51.9KB
Am treminat curatzenia in lazile din pavilion si ajutorul mi-a zis sa fac o poza la albinutzele cu polen din lada ... si-am facut.
Ajutorului i se vad doar picioarele :razz:
24.03.2010
66KB
desi este destul de rece zboara destul de bine!!!!
11.04.2011
73.6KB
propolis cules de mua. si pus la macerat. :nebun:
06.09.2010
23.7KB
Si
20.02.2011
29.7KB
Fluturasi si perfuzii...
03.02.2010
9.3KB
poze....
22.10.2010
44.3KB
La multi ani tuturor colegilor cu nume de sfinti :wink2:
08.11.2010
4.1KB
Uite ce mare-i :uimit:
12.04.2010
57.8KB
Patru regine am colectat din roiul secundar azi si doua am lasat cu roiul.
12.05.2008
30KB
L-am vopsit sa arate cat de cat.....
21.05.2010
53.7KB
si uitatice am gasit intrun stup la control
03.07.2009
79.5KB
9 ianuarie 2010. Doi stupi nu au iesit la zbor.
14.01.2010
46.4KB
The Masc.. :zzz:
16.01.2010
25.3KB
O rama buna de extras la miniextractia de la papadie(doar cele 2 laterale de jos deoarece restul sunt pline cu puiet)
10.05.2007
55.9KB
Mancare pentru linistea noastra . Data viitoare sigur il voi asculta pe balasbebe si voi pune 2 pungi . Nu stiu cum va fi daca se mai incalzeste vremea . Mi-e teama ca mierea va incepe sa curga peste rame .
03.02.2011
41.3KB
Am spus despre mine ca si pescuiesc...intre culesuri?
O spun acum si atasez proba:)
Dar la frunze dai?
Crengi?
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Sa vedem pestele. :hi: :hi:
:D Pai dupa pomul acela(in stanga pozei ) este Jiul.Uite continarea.
Poze cu pestele prins in ziua aia nu exista.Trebuia sa ma duc prea departe sa pozez pestele sa poata intra in cadru...de mare ce era. :D
19.11.2009
49.2KB
pag.8
14.03.2009
36.8KB
Sa tinem fanionul cat de cat sus este nevoie de multa ,multa munca .In cea ce priveste ca suntem moldoveni sau nemoldoveni nu cred ca acesta este lucru important.Important este ca suntem ROMANI indiferent din ce regiune provenim.
Si ca tot era vorba de munca saptamana aceasta am intrat in "era vopsitului".
cateva poze.
06.03.2010
21.8KB
Duo ... sa fie cu soatza :)
31.03.2010
24.9KB
Am promis niste poze cu stupii "compacti"
28.03.2010
47.5KB
Despre freza am postat multe aici ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE / Freza si nu da bine tot sa repet.
Masina de grosime am luat-o din practiker bacau la 3500 ron acum un an,are 2 cutite de 260mm la 6500rot,.Ce pot spune ,ca sunt multumit de scule dar visez la ceva mai performant.Merci pt sugestia cu piciorul cu rola.Mai revin cu filmulete pe masura ce voi evolua cu lucrarile.
19.10.2009
43.7KB
Frumos camionul si stivuitorul.
Ce bine mi-ar prinde si mie un stivuitor din asta, vai spatele mele!
Dar pina atunci e bun si incarcatul manual, ca de' daca-i musai, cu placere!
Bine ca ma asculta asta :