Şi familiile din lăzi vopsite īn culori mai īnchise ies mai devreme la zborul de curăţire pentru că se īncălzesc mai repede. Stupul din poza de mai sus are culoare mai deschisă decāt cel din poza aceasta iar grosimea peretelui este aceeaşi, 4 cm. Totuşi familiile din această ladă, cu mătci din toamna anului 2010 īncă nu se gāndeau să iasă la zbor de curăţire. Nu este diferenţă de putere īntre ele. După vre-o jumătate de oră au ieşit toate dar la cules trezitul cu o jumătate de oră mai devreme contează mult.
12.03.2011
54.6KB
musafiri nepoftiti...au avut albinele grija de ei!
15.09.2010
39.2KB
Nene maximus, eu sunt pensionar, nu viitorul apiculturii. Acesta este un forum mai mult pentru hobisti. Daca tu ai pretentii si banii necesari, de ce nu ne areti tu viitorul apiculturii.
26.05.2009
71.6KB
poza de grup cu forumistii
18.10.2008
39.9KB
inca nu pot sa ma hotarasc :::cu pavilion sau fara pavilion !!!!! si uite ca mai vin si alte solutii care lasa in urma pavilionul .legat de apilift mi se pare super tare ideia dar rotile pe interior nu mi se par cea mai buna alternativa , dar pentru micii apicultori cum este cazul meu este potrivit Raman la ideia ca sant destule camioane de inchiriat in tara iar banii pentru achizitie mentenata asigurari si impozit ale pavilioanelor pot fii mai eficient investiti intrun tractor cu furci de incarcare si astfel mai putem face si agricultura apoi ne ajuta si programul rabla ptr tractoare
08.01.2010
17KB
Şi partea sudică :
08.11.2009
58.9KB
puietul..
11.05.2009
28.9KB
Din fatza
28.02.2010
45.5KB
Termocentrala unde lucrez :
26.01.2011
12KB
Destul de bine populat după cum arăta exteriorul ultimei rame.
09.10.2010
55KB
Postez si eu doua poze cu o rama care m-a inpresionat:
17.05.2011
88.9KB
Dupa o iarna care in zona mea nu prea a fost ,a venit in forta adevarata primavara,iar astazi am observat ca unele parcele de rapita au inceput sa infloreasca iar cantarul de control asezat pe cea mai buna fam a indicat un spor de cca 2kg.
cateva poze.
19.04.2009
32.5KB
privire de ansamblu cuib:
de la stanga la dreapta (in dreapta este urdinisul):
1- rama cu miere de salcam capacita,
2,3,4,5,6,7, 9(sub hranitor este fagure pana la rama intreaga) faguri cu puiet si miere cumparati,
8-rama noua cu ceara artificiala (insarmata de mine....) care acum este pline de puiet si miere,
diafragma
15.07.2009
60.8KB
si
28.02.2011
35.9KB
albinute la zbor...o fi furtisag sau puiet tanar? (nu exista nici o batalie la urdinis)
06.09.2009
35KB
a mai aparut o floare
07.06.2011
68.9KB
gidajul acesta ma interesa
16.02.2010
40.2KB
harnicutele
15.09.2007
10.5KB
Daca nu a mai facut pastoral a intrat in pamant.
24.10.2010
28.1KB
2
08.03.2009
75.8KB
nu am vazut-o pana duminica trecuta
20.10.2009
55KB
ceva ce-mi place foarte mult
12.12.2010
34.8KB
Are cineva containere apicole?
Este relativ simplu de facut sau chiar de procurat pentru ca sunt oferte deja.
Simplu,bine ai spus reletiv,eu am observat ca nimic nu e simplu,dar omul cu vointa poate sa faca de toate daca este inzestrat cu meseria care ii place,nimc nu se face peste noapte,orce plan pentru al putea duce la bun sfarsit trebuie insistat cu multa atentie si seriozitate,pentru ca sa ne bucuram de o buna colaborare si o buna experenta comuna in apicultura.
08.06.2010
51.2KB
Statzi oleaca ... mai mult ... ca pina la struguri ... iaca aci-i salcamuuuu !!!
04.05.2011
85.7KB
Sunt intr-adevar meliferi insa perioada de inflorire
se suprapune cu cea a evodiei :nod:
salve :hi:
05.03.2011
29.7KB
Apropo am si ecuson,
25.01.2011
32.8KB
La munca.
22.10.2008
65.4KB
tava de descapavit din inox inclusiv stativul
avea shi slavina cromata
05.12.2010
58.3KB
foto6
10.01.2010
66.2KB
Cisterna deasupra si spatiul pentru stocare / strangere furtun
Sper ca ajuta la inspiratie pt cei interesati
25.10.2010
22.8KB
Ii mai gasim numele shi intr-un crater de pe Mercur
salve :hi:
14.01.2011
23.7KB
AICI O POZA PE VATRA :hi:
28.12.2009
51KB
Cred ca am si eu o regina a carui rezultate merita postate aici:
19.01.2011
63.4KB
:hi:
20.03.2011
54.1KB
sau asa ,simplu si usor o tabla decupata cu foarfeca in zig-zag
26.11.2010
43.5KB
In vara asta am reusit sa fac DE CAPUL MEU cateva nuclee. Spun,, de capul meu,, pentru ca am lucrat dupa instructiuni obtinute prin telefon si pe forum. Sunt foarte mandra :D de realizarile mele 6 nuclee cu matci imperecheate verificate azi insa am o nelamurire. Ce rasa sunt matcile pe care le-am obtinut ?( toate sunt din botci de la aceeasi familie , singura de altfel care a avut botci la inceputul lui iunie)
AM RUGAT AZI PE UNA DINTRE ELE SA POZEZE PTR FORUM :wink2:
IAT-O!