Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
pagina nr. 2 statut aca - filiala judeteana doljPagina nr. 2
18.02.200971.9KB
o noua generatie ce-am lucrat vara aceastao noua generatie
20.03.201142.9KB
cineva mi-a trimis seminte de fox glove tree, acacia si glove tree au rasarit 2 pomisori ce-amcineva mi-a trimis seminte de fox glove tree, acacia si paulownia. fox glove tree au rasarit 2 pomisori
28.02.201182.7KB
aceasta oala a circulat pe la multi stupari de model. acum, cand am sa o postez, doresc sa  extindAceasta oala a circulat pe la multi stupari de model. Acum, cand am posibilitatea sa o postez, doresc sa extind aria de cunoastere. Are o cpacitate destul de mare, cam 50 de litri. Faurii se maruntesc bine, se pun la inmuiat, 2-3 zile, zilnic, se scurge apa de pe ei, si se pune alta curata. Este necesar, deoarece ceara obtinuta, mu mai trebuie retopita, deci fara manopera, si pierdere mare, de timp, energie.
12.01.200852.2KB

 
dupa sesiune am mers la hotel phenicia unde a avut loc o agapa frateasca aca la 50 de anidupa sesiune am mers la Hotel Phenicia unde a avut loc o agapa frateasca
15.09.200849.9KB
alta poze feb 2008alta
13.03.200847.3KB
cu capac. poze igiCu capac.
14.02.201035.4KB
hait!stati asa otarica sa scoatem comoara la hm...niste rame acolo...hait!stati asa otarica sa scoatem comoara la lumina.ooooopsaaaaa!!!
02.10.200852.2KB

 
alta orasul se scufunda?alta
13.03.201146.6KB
si ceva rame cu faguri mica mea stupinasi ceva rame cu faguri artificiali
12.06.201137.4KB
dar de astea ce sa zicem?   =d ciuperciDar de astea ce sa zicem? =D
28.10.200874KB
aluni i-am primit si anul asta o sa dezvolt numarul lor ceva mai aproape de stupina ,sa vedem dacaAluni i-am primit si anul asta o sa dezvolt numarul lor ceva mai aproape de stupina ,sa vedem daca merge sa ii recoltez de langa cel principal, sunt lastari lasati de anul trecut. am incercatsi cu alune dar randamentul este foarte mic.
10.01.201049.2KB

 
si inca unasi inca una
27.04.201063.8KB
pe pozitia Pe pozitia "activat" clapeta este ridicata, albina intra obligatoriu prin placa activa. La coborarea clapetei, calea spre cuib e libera.
12.02.201030.7KB
cand s-a mai incalzit au avut ceva mai multa activitate incepator in la reviziiCand s-a mai incalzit au avut ceva mai multa activitate
28.03.201119.2KB
practic se tiranti pentru gigips( sunt la pachet),de 250mm(25 cm),se indoaie la o menghina si sepractic se achizitioneaza tiranti pentru gigips( sunt la pachet),de 250mm(25 cm),se indoaie la o menghina si se monteaza conform pozei.(tot asa se poate securiza si fundul stupului :hi:,sistemul este destul de rigid,simplu de realizat si cu costuri reduse,practic nu ar trebui sa depaseasca 2 lei /stup.
15.08.201042.6KB

 
si poza...am uitat-o noua mea stupinasi poza...am uitat-o
07.10.201043.5KB
...si care sunt cine nu spera, dispera, adica se curata....si care sunt
12.12.201041.9KB
azi am regandit treaba si am facut si falturi sa mai elimin din material si din timpul de munca siAzi am regandit treaba si am facut si falturi sa mai elimin din material si din timpul de munca si parca a iesit mai bine si mai elegant :) :nod: :nod: cam cel a lui Adi si de saptamana viitoar ma voi apuca de o cutie de nuclee data de Nicolas :zzz: :zzz: din polistilen sper sa iasa bine si sa-i fie de filos. :hi: :hi:
10.06.201029.2KB
scuze nu a intrat poza! miere in pungaScuze nu a intrat poza!
25.01.201128KB

 
shi la ora 14,30 soare frumos ,nici nu-mi venea sa cred 
ca la ora 10,30 cand am plecat din severinShi la ora 14,30 soare frumos ,nici nu-mi venea sa cred ca la ora 10,30 cand am plecat din Severin shi fulguia o sa am parte de o asha vreme, Asha ca impushcai 2 iepuri facui turtele shi le shi bagai ;) salve :hi:
05.03.201140.7KB
si stupina lui luciansi
09.05.201060KB
am uitat poza. valer bodea punga la putereAm uitat poza. Valer Bodea
18.01.201140.5KB
tei 2009 pavilionul meutei 2009
17.02.201064.3KB

 
care albinutze?  mult ! :hi:  :hi:  :hi: 
 :rotfl:  :rotfl:  :rotfl: victor scarlatcare albinutze? acestea?....multumesc mult ! :hi: :hi: :hi: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
17.06.201071.7KB
sal'tare!
 no! pentru ca tat m-o pagubit careva de niste Sal'tare! No! Pentru ca tat m-o pagubit careva de niste "pasarici" puse la afumat, acuma mi-am cumparat "diplomat cu cifru" ... Sa vedeti voi....Numa' prospatura...... Sal'tare! Donbazil - Faget
14.03.201140.9KB
x accident cu albine in americax
19.03.200836.3KB
nr10 gabrielanr10
26.02.201134.1KB

 
in germania sunt cam de prin anii 80-90, cam la si unele nu arata rau deloc, mai trebuie ca auIn Germania sunt cam de prin anii 80-90, cam la 2000-2500E, si unele nu arata rau deloc, mai trebuie dezechipate ca au prelate, etc, ii dau schelaria jos, si scanduri si prelata si o las asa platforma, fac o macara cu brat de 4 m si o pun pe la mijlocul platformei si gata. Uite inca o poza cu aceeasi platforma.
29.08.200933.8KB
eu am asezat lazile de albine de prima data la 50-60 cm inaltime pe capre metalice iar mai tirziu peeu am asezat lazile de albine de prima data la 50-60 cm inaltime pe capre metalice iar mai tirziu pe ambalaje pvc dau de 3-4 ori pe an cu var praf sub lazi nu folosesc gratii de 3 ani si nu am avut niciodata probleme cu soareci furnici etc.
31.12.200965.5KB
mancarea pe care am dat-o stupiilor anul trecut a fost zahar dar preparat cu plante si sa intamplatMancarea pe care am dat-o stupiilor anul trecut a fost zahar dar preparat cu plante medicinale(ceai) Si sa intamplat in mare parte acest fenomen la stupii cei mai puternici,dar s-ar putea sa fi fost matca batrana???,iar roii pe mai putine rame si chiar roii cei mai slabi au iesit la zborul de curatire in zilele acestea cat a fost mai cald!!! =D Multumesc An familiile cele mai puternice -cel mai mult paduche, alti germeni, de regula din cauza paduchelui toamna mai devreme s au mai tarziu parasesc stupul,fam bolnave nu roiesc dar infestate-varooa roiesc an perioada activa asa pot parasii si toamna tarziu stupul...alta cauza sa nu fii an apropierea unui releu de tel. mobila aceste unde zapacesc f. tare albinele-probleme de orientare,pot disparea cu totul, tratamentul folosit, metode de tratare ,e greu sa dai un raspuns fara o verificare , un apicultor priceput daca ar vedea cred ca ar lamurii mai bine situatia,
23.01.201162.2KB
am deschis stupul si cam putzine albine inauntru, cel mult o treime din fam.  albina si mierea esteAm deschis stupul si cam putzine albine inauntru, cel mult o treime din fam. albina tanara. Puietul si mierea este in regula. Pt. moment am crezut ca s-au rupt faguri cu miere din cauza caldurii dar azi nu a fost mai cald decat acum 2 saptamani, cand a fost canicula aceea.Fagurii sint intactzi dar inca nu stiu ce le-a determinat sa iasa afara. La ceilaltzi stupi e in regula.
27.08.201052.6KB

 
tot 2004 adyttot 2004
14.12.20085.6KB
caturi cu rame. stupina meaCaturi cu rame.
13.02.200828.2KB
mer-ul asta mi-a placut in mod deosebit ... e mai dichisit construit  :razz: salutari apicultoriMER-ul asta mi-a placut in mod deosebit ... e mai dichisit construit :razz:
28.02.201027.2KB
chiar nu aveti poze de sau facute de-a lungul anilor prin trimis doar 6...
si eu ma gandeam ca nu oChiar nu aveti poze de apicultura,recente sau facute de-a lungul anilor prin stupina? S-au trimis doar 6... si eu ma gandeam ca nu o sa fie loc in hard.:) Dar e mare hardul asa ca va rog sa il "blocati" Daniele, ma vad obligat daca zici ca hardul e mare(glumesc) Totusi natura m-ia oferit norocul de a fii in aceasta zona,fapt pt care voi posta peisajele din vecinatatea vetrei mele,de la poalele Muntii Trascaului, unde am o vatra permanenta,
03.11.200953.3KB

 
:hi: pozele lu proapis13:hi:
04.04.201142.7KB
cam asa arata o rama din asta slabutul: control 11.09 rog sfaturicam asa arata o rama din asta slabutul:
15.09.201058.7KB
eu folosesc o metoda mai simpla. stupi pe 10 rame in 2 cu ajutorul unei diafragme prevazuta cu oEu folosesc o metoda mai simpla. Stupi pe 10 rame compartimentati in 2 cu ajutorul unei diafragme prevazuta cu o gaura rotunda si un disc care, prin rotire, poate obtura total gaura, lasa sa treaca doar albina prin gratie haneman, sau elibera total gaura astfel incat, daca un compartiment ramane fara matca - unificarea se face foarte usor, matca putand ponta in ambele compartimente. Astfel de stupi pot fi folositi cu succes si pe post de nuclee de imperechere, material pentru formarea roilor pentru vanzare etc.
10.08.201067.4KB
fructe de alun prezente la noi in taraFructe
28.01.200811.2KB
InapoiInainte