cineva mi-a trimis seminte de fox glove tree, acacia si paulownia.
fox glove tree au rasarit 2 pomisori
28.02.2011
82.7KB
Aceasta oala a circulat pe la multi stupari de model. Acum, cand am posibilitatea sa o postez, doresc sa extind aria de cunoastere.
Are o cpacitate destul de mare, cam 50 de litri. Faurii se maruntesc bine, se pun la inmuiat, 2-3 zile, zilnic, se scurge apa de pe ei, si se pune alta curata. Este necesar, deoarece ceara obtinuta, mu mai trebuie retopita, deci fara manopera, si pierdere mare, de timp, energie.
12.01.2008
52.2KB
dupa sesiune am mers la Hotel Phenicia unde a avut loc o agapa frateasca
15.09.2008
49.9KB
alta
13.03.2008
47.3KB
Cu capac.
14.02.2010
35.4KB
hait!stati asa otarica sa scoatem comoara la lumina.ooooopsaaaaa!!!
02.10.2008
52.2KB
alta
13.03.2011
46.6KB
si ceva rame cu faguri artificiali
12.06.2011
37.4KB
Dar de astea ce sa zicem? =D
28.10.2008
74KB
Aluni i-am primit si anul asta o sa dezvolt numarul lor ceva mai aproape de stupina ,sa vedem daca merge sa ii recoltez de langa cel principal, sunt lastari lasati de anul trecut.
am incercatsi cu alune dar randamentul este foarte mic.
10.01.2010
49.2KB
si inca una
27.04.2010
63.8KB
Pe pozitia "activat" clapeta este ridicata, albina intra obligatoriu prin placa activa. La coborarea clapetei, calea spre cuib e libera.
12.02.2010
30.7KB
Cand s-a mai incalzit au avut ceva mai multa activitate
28.03.2011
19.2KB
practic se achizitioneaza tiranti pentru gigips( sunt la pachet),de 250mm(25 cm),se indoaie la o menghina si se monteaza conform pozei.(tot asa se poate securiza si fundul stupului :hi:,sistemul este destul de rigid,simplu de realizat si cu costuri reduse,practic nu ar trebui sa depaseasca 2 lei /stup.
15.08.2010
42.6KB
si poza...am uitat-o
07.10.2010
43.5KB
...si care sunt
12.12.2010
41.9KB
Azi am regandit treaba si am facut si falturi sa mai elimin din material si din timpul de munca si parca a iesit mai bine si mai elegant :) :nod: :nod: cam cel a lui Adi si de saptamana viitoar ma voi apuca de o cutie de nuclee data de Nicolas :zzz: :zzz: din polistilen sper sa iasa bine si sa-i fie de filos. :hi: :hi:
10.06.2010
29.2KB
Scuze nu a intrat poza!
25.01.2011
28KB
Shi la ora 14,30 soare frumos ,nici nu-mi venea sa cred
ca la ora 10,30 cand am plecat din Severin shi fulguia
o sa am parte de o asha vreme,
Asha ca impushcai 2 iepuri facui turtele shi le shi bagai ;)
salve :hi:
05.03.2011
40.7KB
si
09.05.2010
60KB
Am uitat poza. Valer Bodea
18.01.2011
40.5KB
tei 2009
17.02.2010
64.3KB
care albinutze? acestea?....multumesc mult ! :hi: :hi: :hi:
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
17.06.2010
71.7KB
Sal'tare!
No! Pentru ca tat m-o pagubit careva de niste "pasarici" puse la afumat, acuma mi-am cumparat "diplomat cu cifru" ...
Sa vedeti voi....Numa' prospatura......
Sal'tare!
Donbazil - Faget
14.03.2011
40.9KB
x
19.03.2008
36.3KB
nr10
26.02.2011
34.1KB
In Germania sunt cam de prin anii 80-90, cam la 2000-2500E, si unele nu arata rau deloc, mai trebuie dezechipate ca au prelate, etc, ii dau schelaria jos, si scanduri si prelata si o las asa platforma, fac o macara cu brat de 4 m si o pun pe la mijlocul platformei si gata.
Uite inca o poza cu aceeasi platforma.
29.08.2009
33.8KB
eu am asezat lazile de albine de prima data la 50-60 cm inaltime pe capre metalice iar mai tirziu pe ambalaje pvc dau de 3-4 ori pe an cu var praf sub lazi nu folosesc gratii de 3 ani si nu am avut niciodata probleme cu soareci furnici etc.
31.12.2009
65.5KB
Mancarea pe care am dat-o stupiilor anul trecut a fost zahar dar preparat cu plante medicinale(ceai) Si sa intamplat in mare parte acest fenomen la stupii cei mai puternici,dar s-ar putea sa fi fost matca batrana???,iar roii pe mai putine rame si chiar roii cei mai slabi au iesit la zborul de curatire in zilele acestea cat a fost mai cald!!! =D Multumesc
An familiile cele mai puternice -cel mai mult paduche, alti germeni, de regula din cauza paduchelui toamna mai devreme s au mai tarziu parasesc stupul,fam bolnave nu roiesc dar infestate-varooa roiesc an perioada activa asa pot parasii si toamna tarziu stupul...alta cauza sa nu fii an apropierea unui releu de tel. mobila aceste unde zapacesc f. tare albinele-probleme de orientare,pot disparea cu totul, tratamentul folosit, metode de tratare ,e greu sa dai un raspuns fara o verificare , un apicultor priceput daca ar vedea cred ca ar lamurii mai bine situatia,
23.01.2011
62.2KB
Am deschis stupul si cam putzine albine inauntru, cel mult o treime din fam. albina tanara.
Puietul si mierea este in regula.
Pt. moment am crezut ca s-au rupt faguri cu miere din cauza caldurii dar azi nu a fost mai cald decat acum 2 saptamani, cand a fost canicula aceea.Fagurii sint intactzi dar inca nu stiu ce le-a determinat sa iasa afara.
La ceilaltzi stupi e in regula.
27.08.2010
52.6KB
tot 2004
14.12.2008
5.6KB
Caturi cu rame.
13.02.2008
28.2KB
MER-ul asta mi-a placut in mod deosebit ... e mai dichisit construit :razz:
28.02.2010
27.2KB
Chiar nu aveti poze de apicultura,recente sau facute de-a lungul anilor prin stupina?
S-au trimis doar 6...
si eu ma gandeam ca nu o sa fie loc in hard.:)
Dar e mare hardul asa ca va rog sa il "blocati"
Daniele, ma vad obligat daca zici ca hardul e mare(glumesc)
Totusi natura m-ia oferit norocul de a fii in aceasta zona,fapt pt care voi posta peisajele din vecinatatea vetrei mele,de la poalele Muntii Trascaului, unde am o vatra permanenta,
03.11.2009
53.3KB
:hi:
04.04.2011
42.7KB
cam asa arata o rama din asta slabutul:
15.09.2010
58.7KB
Eu folosesc o metoda mai simpla. Stupi pe 10 rame compartimentati in 2 cu ajutorul unei diafragme prevazuta cu o gaura rotunda si un disc care, prin rotire, poate obtura total gaura, lasa sa treaca doar albina prin gratie haneman, sau elibera total gaura astfel incat, daca un compartiment ramane fara matca - unificarea se face foarte usor, matca putand ponta in ambele compartimente. Astfel de stupi pot fi folositi cu succes si pe post de nuclee de imperechere, material pentru formarea roilor pentru vanzare etc.