poza de ieri in jur de ora 11.00
floarea in plina forma
cules foarte intens ..... stupi buni au bagat cate 9 rame de 1/2 dar .... nu au capacit deloc ...
sper ca pana la urmatorul w/e sa pot exrage cate ceva ca nu mai am caturi sa adaug
07.07.2008
31.1KB
anul asta se prevede vreo incursiune in pastoral ?
sa inteleg ca stupii sunt dati jos dupa pavilion in acest moment ?
stupii erau pe jos cand am facut vagonul (pentru a elimina munca de incarcare descarcare si pentru a numai cara sculele in masina..si pastoralul......iar pentru asta trebuia sa-i mut de pe vatra..iar sa incarci in plin sezn stupii in vagon ..iti trebuie..ceva fibra...am siz ca-i voi incarca in vagon primavara cand nu am etaje si sunt mai usori..dar nu stiu in care primavara.... (sunt multe de discutat..imperechere matci, ventilatie, lucru la vagon..pro si contra)
Pastorala..nu cred...trebuie sa modific vagonul si nu stiu ..cum voi sta cu timpul.... sau cine stie....
ar trebui sa-l repopulez..
a ba da mai este o solutie..platforma unui prieten de-al meu la care am contribuit si eu cu gandul.. Are cabina si 4 randuri de stupi 2 raman pe platforma si 2 se trag pe capre in spate....si avem un fel de varsati pe platforma..bag si poza
25.01.2009
60.4KB
x
17.09.2009
63.3KB
un inceput dar totusi putini comercianti,preturi mari putine produse,sa speram ca anul viitor va fi cu mult mai bine
27.03.2011
46.7KB
si merele foarte frumoase anul acesta ;)
25.08.2008
65.2KB
Nu mai găsesc poza pusă de un prod. de stupi cu umidometrul în funcţiune.
Nu cunosc principiul de măsurare, dar are doi "minielectrozi" care se introduc în lemn şi un ap. care (interpretează)citeşte.
asta nea Puiu?!
09.09.2010
46.3KB
Da' cred ca aicea se vede cel mai bine...Eram la ultima galeata de miere stoarsa de la salcam...Si ce miere...Aur curat...
21.12.2009
19.5KB
poze........
21.12.2009
48.9KB
usor de folosit. nu deranjez albinele si poate hrani oricine nu exista riscul de intepaturi :hi:
28.05.2008
56.7KB
x
27.09.2009
52.5KB
3. incalzirea fundului tevii unde se afla cristalele de acid oxalic
19.12.2006
21.6KB
unde curge mierea :hi:
31.12.2008
22.4KB
Fcvaslui,
Iti spun ceva : cind o sa ai ca drone1952 postari pe forum cu peste 9000 de useri,la care sa ai 14 raspunsuri cu 243 de vizitatori, in aproximativ 38 de ore subiecte cotate ca f. bune,poti chiar sa faci misto de el..nu doresc raspuns.nu dau adresa forumului ca sa folosesti google.
culmea este ca la prima postare a dvs contabilizati postarile prietenului dvs. sau poate aveti 2 idiuri?
16.03.2007
65.8KB
Cel de langa tine este cumva Badea Marian? Lui cum ii mai merge cu albinele? Daca regret pe cineva de la vechiul stuparitul, il regret pe Badea. Nu il poti convinge cumva sa recina la scris pe forum?
12.08.2009
51.3KB
La mutarea in stup in 2009 am luat faguri cu albina din pom si pt ca aveau puiet si miere nu mam indurat s ai arunc, iam lasat in stup sa iasa puietul si sa care mierea din faguri pe faguri artificiali
24.05.2011
53.9KB
x
12.02.2011
29.4KB
acelasi
30.03.2011
37.3KB
asta primavara
13.01.2011
30KB
Pe la sfarsitul verii majoritatea familiilor sunt pe 2 corpuri, astfel incat in corpul 2 sa se acumuleze mierea pentru iarna.
Pun mierea in rame unde a fost puiet; ierneaza mult mai bine decat daca erau rame noi;
14.09.2010
43.7KB
alta
24.09.2009
21.9KB
Am gresit poza :) Asta e rama cu puiet...
12.05.2011
82.6KB
Uite una care am gasit-o fara matca, fara puiet ... nimic oua s-au larve si avea 2 inceputuri de botci de schimbare linistita.
Matca ... nicaieri.
Acuma poti sa faci comparatie intre pozele acestea ... fam. fara matca este rasfirata pe toate ramele si cand am deschis-o, albinele au inceput sa alerge peste rame, pe peretii lazii ... la urdinis erau agitate (asta mi-a atras atentia ca ceva nu e in regula, confirmarea s-a dezvaluit la verificarea a doua ... nexam matca) :x
20.03.2010
72KB
a
22.03.2010
76.3KB
Alatur o poza, cu o familie pe care eu o consider de putere medie la sfarsit de Noiembrie,de fapt, este un roi artificial din vara asta.Daca scapa la iarna, o sa pun baza pe el la anu.
poza
29.12.2010
57.9KB
:limba:
17.11.2010
51.8KB
alta
04.10.2009
32.8KB
La distrus de botci. Cred ca am facut-o de oaie la stupul asta, da-i omului mintea de pe urma. Aparent, sunt botci de schimbare linistita pe centrul ramei. Dar deh..de unde sa stiu ca aia e..desi teoretic, stiam. Insa eram convins ca trebuie sa le distrug pe toate ( botcile) sa nu roiasca. Bineinteles, treaba asta trebuia facuta la salcam 1 dar am lenevit..
01.10.2009
76.7KB
Mancare ar mai fi fost dar cine sa o mai manance?????????????
04.02.2011
60.3KB
f frumos!
13.12.2008
52.6KB
Pentru ca a a venit vorba de bondari, sa nu-i confundam cu barzaunii (vezi poza), in plantatiile de patlagele rosii acestia, adapostiti intr-un fel de nuclee, sunt intretinuti pentru polenizarea culturii.
17.06.2008
20.9KB
discutii
08.03.2010
30.7KB
După muncă, un pic de distracție.
11.11.2010
33.2KB
nu a fost folosit niciodata,nu a fost nici macar montat pana la capat
27.04.2011
34.2KB
a
02.05.2011
51.2KB
poza facuta de sub stup dupa ce am facut-o pe cea de sus.FAVORITUL
03.01.2011
87KB
A mai fost si unul care s-a dus consolarea este ca nu era asa mare. se vede undeva la o inaltime maricica (7-8 m):