Domnule Galofteanu, v-aţi īntrebat dacă nu va curge peste albine siropul invertit . Ştim că pot roade folia pusă ca podişor sau diafragmă. Rod şi lemnul. Dar nu pot perfora boaba de strugure care este elastică. Punga cu sirop nu o perforează pentru că este īn situaţia boabei de strugure ori pentru că vor să evite inundarea? Nu ştim dar cānd este aproape goală şi nu mai prezintă pericol o rod şi intră după urmele de miere ori sirop! La Satu Mare sunt 7 grade. Le puteţi vedea cum se alimentează cuminţi doar prin orificiile făcute de mine! Dacă dădeam găuri de jur-īmprejur īnconjurau punga şi duceau siropul mai repede. Diseară voi face asta. Dar la cei care au perforat cu furculiţa de descăpăcit dacă au făcut multe găuri s-a īntāmplat uneori să curgă siropul. Oare au unit albinele găurile apropiate?
02.10.2010
46.3KB
alta
19.02.2011
30KB
Mihai !!!!
Ai trecut (cred) de ziua 20! Ar trebui sa ai lasi aproape gata.
Cum merge treaba ?
am ajuns cu munca pe la ziua 23 (astazi)ieri am asamblat primul corp 1/1 , spre surprinderea mea chiar a iesit bine si avea la interior 450 mm lung./380 mm latime.Astazi mai am de facut ceva falturi pe la corpuri si magazi .Probabil de luni trec la capace si funduri. :hi:
am asamblat un corp si o magazie, se potrivesc cu celelalte... :nod: trebuie sa-le mai duc la Herr sa vada el daca se incadreaza in ISO 900... sa mai gasesca ceva deficiente si dupa ma pot apuca de asamblat.Dilema este sa-le asamblez cu holsuruburi ,cuie obisnuite ori sa cumpar un capsator pneumatic.
27.02.2010
42.3KB
am uitat sa spun ca este si salcam in zona
02.09.2010
58.1KB
Partea cu televizorul
01.03.2010
41.2KB
Prunii au inflorit deja...la albine nu am putut umbla w/e asta pt ca a fost vreme nasoala...dar am vazut ca penultima rama de langa diafragma e plina ochi cu puiet..pana sus!(am ridicat doar podisoarele...au sarit de la fam mai puternica toate de pe rame de deasupra pe mn...am luat cv ace..dar nu ma plang...imi pare rau ca sunt asa nervoase de vreo 1 luna ..) :x sper sa vina timp frumos...am vazut la prognoza k ploua 2 zile...asa k le-am bagat sirop in fagure :hi:
13.04.2008
35.7KB
Cam asa aratau stupii mei cand am ajuns la tara
06.01.2010
28.8KB
Astept o parere de la cei avizati,o critica si nu numai!
Sa auzim numai de bine! :hi:
06.03.2011
18.3KB
si unul pentru scandal mare
09.01.2011
62.4KB
diferenta de vegetatie dupa o saptamana de canicula
08.07.2008
45.8KB
Ne-a cucerit pe toti :rotfl:
09.10.2010
51KB
:hi:
29.05.2010
57.1KB
vedetzi ma ca puiu e in dilema...el vrea sa bage cu mosor cu tot!!!!
Ai īnceput să mă cunoşti !
Eram la albinele mele cīnd am primit telefon de la un vecin care mi-a spus că a fost anunţat de muncitori, că la un şantier de-al lui a venit un roi, şi m-a rugat să-l prind pentru el. nu are albine dar cocheta cu ideea de a avea un stup.
Cīnd am ajuns şi am văzut dihania, am făcut urmatoarele:
- am răcorit roiul pulverizīnd foarte fin apă.
- l-am umbrit cu o bucată de polistiren pusă deasupra.
- am īncercat să-l bag īn ce aveam la mine, adică un cat de 12R1/2 īn care era o ramă construită şi 11 rame cu foiţă ( deci...spaţiu !!!)
Cīnd am văzut că nu īncape, primul imbold a fost să aduc nişte scīndură şi să construiesc o ladă... peste mosor :nebun:
ori ai ghicit, ori mă cunoşti !
25.05.2011
54.3KB
Asa arata locul inainte de a instala stupii.
26.04.2010
88.6KB
astazi, 19.10.2008, o familie buna cu doua rame de puiet.
ps. trebuie sa curat ceara de pe letisoarele ramelor.
19.10.2008
43.9KB
Pag6
28.01.2011
33.6KB
Dom'le nu stiu ce sa raspund aici.La ME ai maxim 8 interventii pe an la un stup bun.
Ani de zile an cochetat cu ideea sa fac si MER.Despre MER am citit prin anii 86-87.
Daca este pe contre invit pe Adi Hodis sau alti posesori de MER sa vina cu argumente pentru MER.Eu voi sustine varianta ME.
Repet,am o parere buna despre acest model de stup dar nu am folosit.
Iar de dat cu presupusul,nu sunt omul.
Gata,atachez :
-cati ME sunt in lumea asta si cati MER?
Rog pe cei care intrati la discutii sa precizati daca aveti ME sau MER.
Sincer sa fiu,recunosc ca nu stiu cati stupi si ce modele au toti userii din acest forum.
Dorinta lui softim este normala - As vrea sa fac niste cutii .............
primul la discutii:am avut anul trecut 100ME si 20dadant,am transformat dadantul in MER plus roi.acum am 100ME si 40 MER
26.10.2010
26.7KB
si intr-o zi le-am pregatit de mancarica si au fost foarte foarte fericiti lupii de delta.....
:nod: :nebun: :nod: Raci fierti in cuptor natural facut pe malul deltei
Va salut si va stimez..
:hi: :hi: :hi:
02.09.2010
70KB
x
13.03.2011
60.8KB
Faget 2008
17.03.2008
38.6KB
x
05.01.2011
54KB
am cunparat acesti stupii proprietarul ii mostenise, ma fost uimit sa ii vad cu magazii pe ei pline cu miere , doar ca intre cuib si magazie e un material gaurit plin cu propolis iar prin gauri albina circula la liber , uite si poze
13.12.2010
76.7KB
Uite si pozele cu ultima colonie.
Pai au ajuns in stup si o duc bine pana acuma.
Stupi se inmultesc si mai fac si ceva bani ajutand oameni.
Munarul meu de tel este la departamentul de pompieri si cand cineva suna ca au o problema cu albine primesc numarul meu.
Adevarat, casele sunt din lemn si ...... nu sunt locale. Sunt in tarile calde.
09.09.2008
46.1KB
ce umfla ca laptele (Inmulteste-l, Doamne, Inmulteste-l !)
02.02.2011
20.8KB
personalitati marcante ale natiunii romanesti
29.01.2011
54KB
deschis
19.05.2011
40.2KB
cealalta parte
21.11.2010
38.6KB
După două zile fagurele descăpăcit este tot acoperit bine de albine.
12.02.2010
50.8KB
y
31.01.2011
30.4KB
Americanii,sa impece shi creatzionishtii shi evolutzionishtii
au dat nu de mult publicitatzii aceasta harta cu imprashtierea
oamenilo primordiali in lume
Potopul Biblic nu a fost potop ci ruperea riftului ce separa
,,Marea Neagra'' asha cum o shtim noi de Mediterana
Dupa ultimele studii Pe actuala Mare se afla un lac cu apa dulce
populat de-a lungul malurilor de diferite comunitatzi umane
A se vedea referintzele vizavi de cetatzile sumerse descoperite
prima data de Custeau shi care nu au fost date publicitatzii
salve :hi:
12.01.2011
48.2KB
Frumosul pavilion apicol al preotului din com.Vizantea, jud. Vrancea.
LA FANEATA.
PS. Nu a vrut deloc sa il vanda.............incapatanat si bun apicultor.
01.08.2008
41.6KB
Stiind ca este foarte mult salcam acolo , m-am gandit sa duc familiile de baza acolo
si roii sa ii aduc aici (locul din poza) la facelia , care va inflori dupa salcam prin 10 iunie . dupa ce se va termina salcamul voi aduce si familiile de baza in acelasi loc cu roii. Imi va afecta productia de miere culegatoarele care se vor intoarce?
Ce trebuie sa fac cu stupii cu urdinisul mic?
Sigur ca o sa scada productia de miere din fam. de baza Sorin dar ai 2 optiuni ca sa nu scada ...faci roii cand e salcamul pe terminate.
Iar urdinisul ... ca sa-l maresti, trebuie sa muti albinele in alta lada, ca sa poti lucra la marirea lui.
Si sa-ti faci cate un reductor de urdinis pt. fiecare lada/fam. cu 2 pozitzii: 1 de iarna si 1 de primavara/toamna care este aceeasi pt. ambele sezoane.
Uite o poza cu reductor:
04.05.2010
32.3KB
Sal'tare!
Zburatoare!
03.11.2009
45.7KB
:hi:
19.03.2011
44.8KB
Un apicultor profesionist stie ca trebuie sa aiba aceleasi vetre de pastoral de la an la an, stie pe ce productie poate conta, stie sa intervina asupra familiei de albine in mod eficace si oportun, stie ca orice actiune in apicultura costa, cred ca Dl. Popescu este un exemplu pentru apicultorii tineri care vor sa dezvolte ferme apicole.
25.04.2010
65.3KB
S-a sfintit si Muresul !!!
Asa se procedeaza in fiecare an !!!
:razz: :razz: :razz:
06.01.2014
41.4KB
Si
13.11.2010
48.5KB
Ete-asa arata, se putea si mai putin buruian, se putea si mai rar semanata...inca invat meserie!!
22.02.2009
82.6KB
Cand lucrez eu este responsabil cu observatul lucrarilor si indepartarea cu fum a albinelor!!