Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
foto 2 stupina incalzita electricfoto 2
30.01.201052.7KB
o parte din stupii de acest an, 2009. warre cu leat fara ramaO parte din stupii de acest an, 2009.
05.06.200994.4KB
alte frumuseti din ceara targ apicol ungariaalte frumuseti din ceara
27.02.201142.9KB
cum sa folosesti jos capacul si cutia de a face cu un stup ce contine doua corpuri cu faguriCum sa folosesti tripodul Dati jos capacul si cutia podisor. Avem de a face cu un stup ce contine doua corpuri cu faguri trasi.Unul este cu miere si celalalt cu puiet. Ideea este sa aflam cata miere exista. ( neavand poza tripodului pot doar sa spun ca stupul ramane suspendat intr-un carlig ce are la randul lui un cantar cu arc de greutate adecvata, dupa care urmeaza aprecierile),Un stupar ce detine mai multi stupi standardizati de acest fel, va cantari cat are mai multi stupi goi si va face o medie a greutatii in lemn.Dupa care, scadeti din greutatea totala 8 Kg pentru faguri complet trasi in doua corpuri si 2 Kg pentru albine plus puiet. Se va urmari sa ramana o cantitate de 12 Kg miere pentru iernat. In caz de lipsa, ceea ce lipseste va fi completat cu sirop. Hranitorul special descris mai sus e excelent pentru asa ceva. Siropul de zahar va fi depus primul de jos in sus astfel ca va fi si primul care se va consuma peste iarna.
31.10.200930.3KB

 
pagina 9 apiinvertPagina 9
05.03.201031.2KB
dragod, vremurile bune, in car etoata lumea trebuia sa aiba o casa si un servici au apus.
 estiDragod, vremurile bune, in car etoata lumea trebuia sa aiba o casa si un servici au apus. Esti medic si sti ce inseamna o boala. Eu la acei oameni ma refer. Sunt oameni care asa s-au nascut, sunt intretinuti nu mai au pe cineva care sa le fie alaturi. Sunt zone unde daca ai o casa si ceva pensie mai buna te primesc cu bratele deschise. Eu vreau doar sa ma refer si la niste cazuri izolate. In 19 ianuarie, am avut o matusa de 79 de ani. A murit in casa arsa de vie, din cauze necunoscute. Am facut ceva demersuri sa o duc la un azil dar avea numai 350 de lei pensie de la CAP. Au fost oameni de la tara, care au avut nesansa sa lucreze in CAP, sau undeva sa nu fie pensia prea mare. In state daca te duci la un camin, statul respectiv completeaza si nu-ti ia tot. Trebuie sa ne gandim ca azi suntem mari si puternici iar maine vom putea fi pusi in strada. Ma gandesc si la oamenii care au stat in casele nationalizate, si acum unii deja trebuie sa iasa. Iar ma intorc si-ti dau dreptate. Sunt atatea case goale, parasite la tara. Sunt multi care nu ar pleca de exemplu din Bucuresti, mai bine dorm in strada. Sunt camine de noapte unde poti sa stai gratis, dar seara trebuie sa te speli, si nu oricui ii place. Eu ziceam totusi ca sunt situatii in care oamenii o duc rau indiferent de voita lor, si nu in toate cazurile sunt de vina. Eu cam atat am vrut sa spun, iar restul se mai poate adauga.
01.02.201052.6KB
x lucian71x
21.03.201065.7KB
stupii pozele lui bunka!!Stupii
04.03.200921.6KB

 
am luat un fagure care este pe o mai mult de cu miere. am partea care avea mai cine sunt eu-valerAm luat un fagure care este pe o faţă mai mult de jumătate cu miere. Am descăpăcit partea cealaltă care avea mai puţină.
25.01.201094KB
eu folosesc ori chingi, ori lazi cu balamale, care se dovedesc cele mai buna la transport.Eu folosesc ori chingi, ori lazi cu balamale, care se dovedesc cele mai buna la transport.
17.11.201026.4KB
apoi listezi 2 exemplare si salvezi si pe discheta! 1 si 2!

treaba este ca si ...apoi mergi laapoi listezi 2 exemplare si salvezi si pe discheta! 1 si 2! treaba este ca si rezolvata!! ...apoi mergi la administratia financiara si depui declaratia!!..a fost chiar simplu :zzz: :hi: ps: nu uita sa semnezi si sa stampilezi declaratia!!
18.02.201142.6KB
interior pozele lu proapis13interior
11.12.201032.6KB

 
poza 11 noua mea stupinapoza 11
21.10.200955KB
zbor la vagonul colegului blagoescu.zbor la vagonul colegului Blagoescu.
19.04.200938KB
poze iarna 2010poze
09.02.201018.4KB
r8 fata b ...am uitat cu totul...!R8 fata b
24.09.200976.4KB

 
am gresit poza si nu o gasesc pe cea corecta. 

pun alta poza de pe 2 ianuarie 2010. foto de la mineAm gresit poza si nu o gasesc pe cea corecta. Pun alta poza de pe 2 Ianuarie 2010.
13.09.201067.2KB
asa arata sculele pe care le folosesc la tratament cu varachet. scule pentru fumigatieasa arata sculele pe care le folosesc la tratament cu varachet.
01.06.201144.2KB
am gasit si o poza din iulie  unde se vede fanta de la podisor (este intre podisor si sita deAm gasit si o poza din Iulie unde se vede fanta de la podisor (este intre podisor si sita de transport )
13.10.200970.9KB
salut dragi apicultori am si eu o intrebare pe al ora 12 am dat sirop la albine cam 300 ml fara ceaisalut dragi apicultori am si eu o intrebare intrebatoare pe al ora 12 am dat sirop la albine cam 300 ml fara ceai sau alte mirosuri prin gaurica din podisor direct in hranitor si cam in 30 min au inceput sa iasa afara mai multe decat in mod obisnuit s a mai intramplat asa si data trecuta cant le am dat acum o saptamana sa fie furtisag sau asa au ele chef sa iasa afara ??
07.04.201060.3KB

 
de ce nu ar fi si poze cu polen la plic, sau borcane. pollen la plicDe ce nu ar fi si poze cu polen la plic, sau borcane.
23.12.200736.1KB
nu am folosit niciodata sistemul cu tije asa ca nu pot sa-ti dau informatii cu maresc stupului
-nu am folosit niciodata sistemul cu tije asa ca nu pot sa-ti dau informatii comparative incep cu "contra" - maresc "gabaritul" stupului - costa destul de mult - la un pret de 2,5 lei/ bucata ..... ptr un stup complet (soclu + cuib + 2 magazine) ai nevoie de minim 6 bucati = > 15 lei per stup - se mai adauga suruburile autofiletante - eu cumpar la Kg .... nu stiu cat e bucata - trebuiesc montate cu grija - masuratori precise - ca sa poti schimba componentele intre stupi - in caz de fortare strica aproape iremediabil cutia - trebuie "stoc" de rezerva ca nu prea se gasesc pe toate drumuruile - ca sa fie eficiente terebuiesc folosite doar la stupi care au si coltare pro: - simple - sigure - atat timp cat sunt asigurate nu se desfac mai degraba se rupe lemnul unde sunt prinse decat sa se desfaca prinderea - usor de inlocuit - surub autofiletant + surubelnita in cruce si asta e Eu ma refer la acest tip de carabiniere ..... am vazut pe alti stupi altele mai potrivite .... care au si curea ajustabila, ofera mai multa libertate de miscare
27.10.200830.6KB
acu..cata miere oi stie...eu oricum mi-am cumparat butoaie mari, ca deh' ,nu se stie ce comoare oiacu..cata miere oi scoate...cine stie...eu oricum mi-am cumparat butoaie mari, ca deh' ,nu se stie ce comoare oi descoperi cand am sa-l sap.. :rotfl: :rotfl: :rotfl: :hi: va salut cu veselie
03.09.2008107.8KB
s6 poze kios6
21.04.201035.4KB

 
nu-s deformati strambi sau cu celule de zis bine??? folositi rama claditoare ?Nu-s deformati strambi sau cu celule de trantor...am zis bine???
05.05.200918.8KB
acela putea sustine anul viitor cateva zeci de e realmente ce spui de cum arata aceiasi rapita lapacat. lanul acela putea sustine anul viitor cateva zeci de familii. asa... e realmente compromis Adrian ce spui de cum arata aceiasi rapita la data 08 -04- 2011 :uimit: :uimit:
12.04.201134.6KB
vanatoare cu grup de italieni la mistret. florinVanatoare cu grup de italieni la mistret.
17.01.200926.7KB
salcimul in padurea unde duc stupii are cules la salcam 2007salcimul in padurea unde duc stupii .....bobocul are 2,5-3cm(6.05.2007)
07.05.200746.3KB

 
si rezultatul nu a mancat asa ceva odata in viata degeaba a tinut umbra pamantului  :zzz: foto de lasi rezultatul final. CINE NU A MANCAT ASA CEVA ODATA IN VIATA DEGEABA A TINUT UMBRA PAMANTULUI :zzz:
11.07.200941KB
la o alta lada protectie pentru rozatoare, si nu numai.La o alta lada
23.11.200756KB
ete ce-i la mine.voi aveti ? vremeaEte ce-i la mine.Voi aveti ?
17.12.200948.1KB
o parte din stupina stupina stationaraO parte din stupina
21.06.200874.5KB

 
8 de la iasi ( targul apicol martie 2010 )8
07.03.201051.8KB
o firma care se respecta. mei de la apis prod (apidava) cine sunt eu?dorel66O firma care se respecta. Concetateni mei de la Apis Prod (apidava)
07.01.200963KB
dupa ce am ajuns la convingera ca nu a mai ramas nimic :razz: .scoatem storcatoru afara si lasamdupa ce am ajuns la convingera ca nu a mai ramas nimic :razz: .scoatem storcatoru afara si lasam ceara sa se linisteasca
18.01.201041.8KB
...un roi de a rupt craca de prun ;) stupina mea...un roi de a rupt craca de prun ;)
06.11.201022.5KB

 
sper ca se va face timp frumos ca altfel albina nu cred ca o sa iasa din stup.sper ca se va face timp frumos ca altfel albina nu cred ca o sa iasa din stup.
12.04.201042.6KB
tot respectul pentru efortul depus, d-le sebi.sper sa ne vedem si la sa fim!!! targul apicol iasiTot respectul pentru efortul depus, D-le Sebi.Sper sa ne vedem si la anul. Sanatosi sa fim!!!
08.03.201034.4KB
un alt coleg asociatia bioterraun alt coleg participant
25.10.200936.3KB
inca o rama cu puiet la concurs, noua pusa la incep lui iunie si foitatot noua, cladire, puietInca o rama cu puiet la concurs, noua pusa la incep lui iunie si foitatot noua, cladire, puiet capacit proaspat cu o coronita in formare de miere capacita!
21.06.200954.1KB
InapoiInainte