Cum sa folosesti tripodul
Dati jos capacul si cutia podisor.
Avem de a face cu un stup ce contine doua corpuri cu faguri trasi.Unul este cu miere si celalalt cu puiet. Ideea este sa aflam cata miere exista. ( neavand poza tripodului pot doar sa spun ca stupul ramane suspendat intr-un carlig ce are la randul lui un cantar cu arc de greutate adecvata, dupa care urmeaza aprecierile),Un stupar ce detine mai multi stupi standardizati de acest fel, va cantari cat are mai multi stupi goi si va face o medie a greutatii in lemn.Dupa care, scadeti din greutatea totala 8 Kg pentru faguri complet trasi in doua corpuri si 2 Kg pentru albine plus puiet. Se va urmari sa ramana o cantitate de 12 Kg miere pentru iernat. In caz de lipsa, ceea ce lipseste va fi completat cu sirop. Hranitorul special descris mai sus e excelent pentru asa ceva. Siropul de zahar va fi depus primul de jos in sus astfel ca va fi si primul care se va consuma peste iarna.
31.10.2009
30.3KB
Pagina 9
05.03.2010
31.2KB
Dragod, vremurile bune, in car etoata lumea trebuia sa aiba o casa si un servici au apus.
Esti medic si sti ce inseamna o boala. Eu la acei oameni ma refer. Sunt oameni care asa s-au nascut, sunt intretinuti nu mai au pe cineva care sa le fie alaturi.
Sunt zone unde daca ai o casa si ceva pensie mai buna te primesc cu bratele deschise.
Eu vreau doar sa ma refer si la niste cazuri izolate. In 19 ianuarie, am avut o matusa de 79 de ani. A murit in casa arsa de vie, din cauze necunoscute. Am facut ceva demersuri sa o duc la un azil dar avea numai 350 de lei pensie de la CAP. Au fost oameni de la tara, care au avut nesansa sa lucreze in CAP, sau undeva sa nu fie pensia prea mare. In state daca te duci la un camin, statul respectiv completeaza si nu-ti ia tot.
Trebuie sa ne gandim ca azi suntem mari si puternici iar maine vom putea fi pusi in strada. Ma gandesc si la oamenii care au stat in casele nationalizate, si acum unii deja trebuie sa iasa.
Iar ma intorc si-ti dau dreptate. Sunt atatea case goale, parasite la tara. Sunt multi care nu ar pleca de exemplu din Bucuresti, mai bine dorm in strada. Sunt camine de noapte unde poti sa stai gratis, dar seara trebuie sa te speli, si nu oricui ii place.
Eu ziceam totusi ca sunt situatii in care oamenii o duc rau indiferent de voita lor, si nu in toate cazurile sunt de vina.
Eu cam atat am vrut sa spun, iar restul se mai poate adauga.
01.02.2010
52.6KB
x
21.03.2010
65.7KB
Stupii
04.03.2009
21.6KB
Am luat un fagure care este pe o faţă mai mult de jumătate cu miere. Am descăpăcit partea cealaltă care avea mai puţină.
25.01.2010
94KB
Eu folosesc ori chingi, ori lazi cu balamale, care se dovedesc cele mai buna la transport.
17.11.2010
26.4KB
apoi listezi 2 exemplare si salvezi si pe discheta! 1 si 2!
treaba este ca si rezolvata!! ...apoi mergi la administratia financiara si depui declaratia!!..a fost chiar simplu :zzz: :hi:
ps: nu uita sa semnezi si sa stampilezi declaratia!!
18.02.2011
42.6KB
interior
11.12.2010
32.6KB
poza 11
21.10.2009
55KB
zbor la vagonul colegului Blagoescu.
19.04.2009
38KB
poze
09.02.2010
18.4KB
R8 fata b
24.09.2009
76.4KB
Am gresit poza si nu o gasesc pe cea corecta.
Pun alta poza de pe 2 Ianuarie 2010.
13.09.2010
67.2KB
asa arata sculele pe care le folosesc la tratament cu varachet.
01.06.2011
44.2KB
Am gasit si o poza din Iulie unde se vede fanta de la podisor (este intre podisor si sita de transport )
13.10.2009
70.9KB
salut dragi apicultori am si eu o intrebare intrebatoare pe al ora 12 am dat sirop la albine cam 300 ml fara ceai sau alte mirosuri prin gaurica din podisor direct in hranitor si cam in 30 min au inceput sa iasa afara mai multe decat in mod obisnuit s a mai intramplat asa si data trecuta cant le am dat acum o saptamana sa fie furtisag sau asa au ele chef sa iasa afara ??
07.04.2010
60.3KB
De ce nu ar fi si poze cu polen la plic, sau borcane.
23.12.2007
36.1KB
nu am folosit niciodata sistemul cu tije asa ca nu pot sa-ti dau informatii comparative
incep cu "contra"
- maresc "gabaritul" stupului
- costa destul de mult - la un pret de 2,5 lei/ bucata ..... ptr un stup complet (soclu + cuib + 2 magazine) ai nevoie de minim 6 bucati = > 15 lei per stup - se mai adauga suruburile autofiletante - eu cumpar la Kg .... nu stiu cat e bucata
- trebuiesc montate cu grija - masuratori precise - ca sa poti schimba componentele intre stupi
- in caz de fortare strica aproape iremediabil cutia
- trebuie "stoc" de rezerva ca nu prea se gasesc pe toate drumuruile
- ca sa fie eficiente terebuiesc folosite doar la stupi care au si coltare
pro:
- simple
- sigure - atat timp cat sunt asigurate nu se desfac mai degraba se rupe lemnul unde sunt prinse decat sa se desfaca prinderea
- usor de inlocuit - surub autofiletant + surubelnita in cruce si asta e
Eu ma refer la acest tip de carabiniere ..... am vazut pe alti stupi altele mai potrivite .... care au si curea ajustabila, ofera mai multa libertate de miscare
27.10.2008
30.6KB
acu..cata miere oi scoate...cine stie...eu oricum mi-am cumparat butoaie mari, ca deh' ,nu se stie ce comoare oi descoperi cand am sa-l sap.. :rotfl: :rotfl: :rotfl:
:hi:
va salut cu veselie
03.09.2008
107.8KB
s6
21.04.2010
35.4KB
Nu-s deformati strambi sau cu celule de trantor...am zis bine???
05.05.2009
18.8KB
pacat.
lanul acela putea sustine anul viitor cateva zeci de familii.
asa... e realmente compromis
Adrian ce spui de cum arata aceiasi rapita la data 08 -04- 2011 :uimit: :uimit:
12.04.2011
34.6KB
Vanatoare cu grup de italieni la mistret.
17.01.2009
26.7KB
salcimul in padurea unde duc stupii .....bobocul are 2,5-3cm(6.05.2007)
07.05.2007
46.3KB
si rezultatul final.
CINE NU A MANCAT ASA CEVA ODATA IN VIATA DEGEABA A TINUT UMBRA PAMANTULUI :zzz:
11.07.2009
41KB
La o alta lada
23.11.2007
56KB
Ete ce-i la mine.Voi aveti ?
17.12.2009
48.1KB
O parte din stupina
21.06.2008
74.5KB
8
07.03.2010
51.8KB
O firma care se respecta. Concetateni mei de la Apis Prod (apidava)
07.01.2009
63KB
dupa ce am ajuns la convingera ca nu a mai ramas nimic :razz: .scoatem storcatoru afara si lasam ceara sa se linisteasca
18.01.2010
41.8KB
...un roi de a rupt craca de prun ;)
06.11.2010
22.5KB
sper ca se va face timp frumos ca altfel albina nu cred ca o sa iasa din stup.
12.04.2010
42.6KB
Tot respectul pentru efortul depus, D-le Sebi.Sper sa ne vedem si la anul.
Sanatosi sa fim!!!
08.03.2010
34.4KB
un alt coleg participant
25.10.2009
36.3KB
Inca o rama cu puiet la concurs, noua pusa la incep lui iunie si foitatot noua, cladire, puiet capacit proaspat cu o coronita in formare de miere capacita!