e putin mai greu la inceput,dar dupa ce-ti formezi mana e o placere. :rotfl:
01.12.2010
22.2KB
din alt unghi
30.12.2009
51.8KB
am recuperat si eu roisor de la un prieten, vecin de lan.
23.07.2009
82KB
Zapada e micuta
19.12.2010
54.8KB
scanare 10
24.03.2009
78.6KB
De Sf. Ambrozie se leaga unele legende care Ii dau o aureola
-Inca din copilarie; un roi de albine a venit la leaganul lui si au Inceput sa-i intre si sa-i iasa din gura ca dintr-un stup. Tatal sau care se gasea In apropiere a considerat ca acesta este un semn divin prevestind un viitor stralucit copilului sau. Aceasta convingere i sa Intiparit si mai mult dupa ce albinele s-au departat zburand In vazduh. Un asemenea eveniment l-a desemnat pe cel care va deveni un sfant ca patron al apiculturii.
- Numele sau aminteste bautura ambrozia care dadea putere zeilor greci din Olimp. Legendele se Impletesc Insa cu faptele istorice.
25.11.2009
14.5KB
M-au suparat zilele astea unii ,altii si mi-a venit ideea sa merg la zeul GOOGLE
Am pus intrebarea(tradusa tot de el :))
24.02.2011
14.6KB
a
22.10.2010
50.4KB
Sa incep cu inceputul.Matca din stupul de polistiren extrudat.
valy
27.04.2009
45.1KB
si tot asa
01.08.2010
40.4KB
incep cu o floare
11.06.2011
27.4KB
Minipavilionul cu albinutele la lucru.
07.06.2009
48.1KB
150 de rame batute si pregatite de insarmat.Asemeni mai pregatim si materialele necesare pentru confectionarea unor colectoare de polen
20.02.2010
31.5KB
buna seara colegi
acu mi-a reparat linia de internet,scuze ptr colegi care mi-au simtit lipsa...
si am si o intrebare....
iarna se desfac stupii???
ultima invatatura in legatura cu controlul familiilor iarna este ca am invatat ce sa fac sa nu mai am mortalitate aproape deloc (de foame)
ca ex: am deschis stupi in decembrie si le-am bagat turte :)
ce ziceti ??????
22.01.2011
37KB
si in sfarsit am gasit stupina de mult cautata (3 saptamani de cautare la preturi bune).
greseala. aici mi-a placut livada de la manastirea Marius (SM).
01.05.2009
33.1KB
daca asi fi gasit prima data acest model de colector poate il foloseam
numai ca abia anul acesta am descoperit sursa de placa activa lata insa
am abandonat doarece am cumparat stupii cu col de pol incorporat insa
sunt prohibitzi-cred ca o sa ma mai gandesc
salve :hi:
13.12.2010
6.8KB
iarna trecuta, k de anul asta nu am poze
13.01.2010
68.2KB
cand am ajuns la tara cu roii nou formati am gasit o surpriza....roaba apicola :zzz:
am scapat de durerile de spate...asa da! :nono:
Ce bine mi-ar prinde si mie sa gasesc cate o surpriza odata la v'o 2 luni ... dar cine sa-mi faca ... asha ca ma autosurprind ... cu ce am nevoie :razz:
Adi ... sa o foloseshti mult si bine.
Hai sa-ti zic ce mai trebuie ... ca sa o foloseshti si usor.
Pune nishte talpi sub lazi, pe margini, ca sa incapa tijele roabei sub lada.Faci talpile mai inalte cu 2 ; 3 cm ca sa intre ushor tijele.
Cadrul roabei ... eu zic ca ar fi bine sa fi fost din tzeava pt. ca e mai rezistenta decat vinclu s-au cornier ( asa se zice pe la noi la materialul acela ).Acum ca s-o intareshti, ai mai sudezi alt vinclu ashezat peste acela si obtzii o tzeava patrata iar intre cele 2 tzevi rezultate, mai adaugi una transversala pt. o rezistentza mai mare.
Roata ... vad ca are geanta din 2 discuri prinse in shuruburi.Stiu bine cum arata pt. ca eu am dat inapoi una din aceea fiindca mi s-a parut prea slaba pt. incarcaturi de 80 kg. media.
Am cautat sa iau roata cu geanta turnata, fara shuruburi si sa aibe rulment cu ace ( alta denumire loco ) adica in loc de bile, are nishte bare de aprox. 5 s-au 6 mm grosime si sint lungi cat grosimea gentzii.
Cauciucul este mai lat si el si ajuta mult la teren moale ... chiar din prima am nimerit incarcare pe astfel de teren si nu se afunda in pamant.
Ce poti sa faci tu pt. a nu ramane in pana, e sa cumperi inca o roata de rezerva, daca gaseshti cum am eu e f. bine.Si Pupe are la fel ca mine.
Inca ceva ... camerele ar fi bine sa le bagi un manshon pt. a mari grosimea cauciucului fiindca pe la salcam sint mari shanse de pene.Si sa o fereshti de soare ca unii s-au plans ... cica se sparg din cauza caldurii.
Gata cu bagatu' de vina ... maaa, de ce nu ai cumparat tu roata mai intai ??? ... ca ai vazut rotile lu' Pupe si a mele, a ??? :) :hi: :hi:
Na ... sa te mai uitzi la rotzi : :)
14.05.2010
47.7KB
si...
17.05.2010
71KB
astazi am completat cu 53 pomi.pruni si atat.in total 80 de bucati pe 11 ari.sa ma fereasca Dumnezeu de hoti!!!!Vedere de sus!am avut si ajutoare azi.singur nu le poti face pe toate!!!
24.03.2011
41KB
inca una
08.01.2011
61.7KB
Si zburand din floare'n floare...
04.07.2010
40.2KB
Alta
07.01.2010
34.6KB
sa nu uitam salcia...face plinul asigura coronite si polen...iar la salcam ..tot ce aduna este al stuparului....nu am imagini....poate are cineva sau cred ca am daca le gasesc le pun acum ...daca nu cu prima ocazie...pana atunci cred ca va multumiti si cu un trantore ..urias
26.01.2009
49.4KB
dr ul maximus
27.03.2010
45.9KB
Am 8 famili acuma.
Planificasem 10 dar .....
Pana in Dec. e planul de 20.
la tine sezonul e de 12 luni,.............tot sa faci roiuri.
Adevarat, aici albinele nu hiberneaza.
Portocali au inceput deja sa infloreasca si nectarinul din curte e cel din poza.
Ieri era ff multa miere capacita in stupi si am nevoie de 80 de rame noi cutii avand.
03.02.2009
98.4KB
si
28.10.2010
45.6KB
multumesc.voi astepta...dar in toamna nu e bine?
05.05.2008
4.1KB
multietajatzi
08.12.2010
36.5KB
A EL E fratele meu.
26.04.2010
22.1KB
Nu stiu daca Liviu95 areusit sa mute stupi de asta vara si pana acum ,.... dar problema este cum procedez eu sa ai mut 15m in spate si lateral stanga pentru ai pune in rand cu ceilanti . Dupa cum vedeti stupi se afla si acum pe remorcuta
01.10.2010
51.5KB
Un vecin, prieten si apicultor adevarat.
O parte din roii de anul acesta.