Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
...punem frumos in lada... familia de pe creanga...punem frumos in lada...
06.10.200952.6KB
inca junior incepatorinca
28.04.201132.1KB
alta.. pozele lui bunka!!alta..
04.06.201139.7KB
rama puiet capacit in luna albinutele mele scumpe si dragiRama puiet capacit in luna aprilie.(1)
15.10.200857.6KB

 
e putin mai greu la dupa ce-ti formezi mana e o placere. :rotfl: d.d.-dila' daniele putin mai greu la inceput,dar dupa ce-ti formezi mana e o placere. :rotfl:
01.12.201022.2KB
din alt unghi stupina in maramuresdin alt unghi
30.12.200951.8KB
am recuperat si eu roisor de la un prieten, vecin de lan. stupinaam recuperat si eu roisor de la un prieten, vecin de lan.
23.07.200982KB
zapada e micuta vremeaZapada e micuta
19.12.201054.8KB

 
scanare 10 cum ma sfatuiti sa fac?scanare 10
24.03.200978.6KB
de sf. ambrozie se leaga unele legende care ii dau o din copilarie; un roi de albine a venit laDe Sf. Ambrozie se leaga unele legende care Ii dau o aureola -Inca din copilarie; un roi de albine a venit la leaganul lui si au Inceput sa-i intre si sa-i iasa din gura ca dintr-un stup. Tatal sau care se gasea In apropiere a considerat ca acesta este un semn divin prevestind un viitor stralucit copilului sau. Aceasta convingere i sa Intiparit si mai mult dupa ce albinele s-au departat zburand In vazduh. Un asemenea eveniment l-a desemnat pe cel care va deveni un sfant ca patron al apiculturii. - Numele sau aminteste bautura ambrozia care dadea putere zeilor greci din Olimp. Legendele se Impletesc Insa cu faptele istorice.
25.11.200914.5KB
m-au suparat zilele astea unii ,altii si mi-a venit ideea sa merg la zeul google 
am pus tot de elM-au suparat zilele astea unii ,altii si mi-a venit ideea sa merg la zeul GOOGLE Am pus intrebarea(tradusa tot de el :))
24.02.201114.6KB
a de la sud la nord-ul oltenieia
22.10.201050.4KB

 
sa incep cu din stupul de polistiren                     valy model de stup.Sa incep cu inceputul.Matca din stupul de polistiren extrudat. valy
27.04.200945.1KB
si tot asa florinsi tot asa
01.08.201040.4KB
incep cu o floare fetitele mele dragiincep cu o floare
11.06.201127.4KB
cu albinutele la lucru. la extrasMinipavilionul cu albinutele la lucru.
07.06.200948.1KB

 
150 de rame batute si pregatite de mai pregatim si necesare pentru unor colectoare de polen gabriel150 de rame batute si pregatite de insarmat.Asemeni mai pregatim si materialele necesare pentru confectionarea unor colectoare de polen
20.02.201031.5KB
buna seara colegi
acu mi-a reparat linia de ptr colegi care mi-au simtit am si o se desfacbuna seara colegi acu mi-a reparat linia de internet,scuze ptr colegi care mi-au simtit lipsa... si am si o intrebare.... iarna se desfac stupii??? ultima invatatura in legatura cu controlul familiilor iarna este ca am invatat ce sa fac sa nu mai am mortalitate aproape deloc (de foame) ca ex: am deschis stupi in decembrie si le-am bagat turte :) ce ziceti ??????
22.01.201137KB
si in sfarsit am gasit stupina de mult cautata (3 saptamani de cautare la preturi aici mi-a placutsi in sfarsit am gasit stupina de mult cautata (3 saptamani de cautare la preturi bune). greseala. aici mi-a placut livada de la manastirea Marius (SM).
01.05.200933.1KB
daca asi fi gasit prima data acest model de colector poate il ca abia anul acesta am descoperitdaca asi fi gasit prima data acest model de colector poate il foloseam numai ca abia anul acesta am descoperit sursa de placa activa lata insa am abandonat doarece am cumparat stupii cu col de pol incorporat insa sunt prohibitzi-cred ca o sa ma mai gandesc salve :hi:
13.12.20106.8KB

 
iarna trecuta, k de anul asta nu am poze cine nu spera, dispera, adica se curata.iarna trecuta, k de anul asta nu am poze
13.01.201068.2KB
cand am ajuns la tara cu roii nou formati am gasit o apicola  :zzz: 

am scapat de durerile de da!cand am ajuns la tara cu roii nou formati am gasit o surpriza....roaba apicola :zzz: am scapat de durerile de spate...asa da! :nono: Ce bine mi-ar prinde si mie sa gasesc cate o surpriza odata la v'o 2 luni ... dar cine sa-mi faca ... asha ca ma autosurprind ... cu ce am nevoie :razz: Adi ... sa o foloseshti mult si bine. Hai sa-ti zic ce mai trebuie ... ca sa o foloseshti si usor. Pune nishte talpi sub lazi, pe margini, ca sa incapa tijele roabei sub lada.Faci talpile mai inalte cu 2 ; 3 cm ca sa intre ushor tijele. Cadrul roabei ... eu zic ca ar fi bine sa fi fost din tzeava pt. ca e mai rezistenta decat vinclu s-au cornier ( asa se zice pe la noi la materialul acela ).Acum ca s-o intareshti, ai mai sudezi alt vinclu ashezat peste acela si obtzii o tzeava patrata iar intre cele 2 tzevi rezultate, mai adaugi una transversala pt. o rezistentza mai mare. Roata ... vad ca are geanta din 2 discuri prinse in shuruburi.Stiu bine cum arata pt. ca eu am dat inapoi una din aceea fiindca mi s-a parut prea slaba pt. incarcaturi de 80 kg. media. Am cautat sa iau roata cu geanta turnata, fara shuruburi si sa aibe rulment cu ace ( alta denumire loco ) adica in loc de bile, are nishte bare de aprox. 5 s-au 6 mm grosime si sint lungi cat grosimea gentzii. Cauciucul este mai lat si el si ajuta mult la teren moale ... chiar din prima am nimerit incarcare pe astfel de teren si nu se afunda in pamant. Ce poti sa faci tu pt. a nu ramane in pana, e sa cumperi inca o roata de rezerva, daca gaseshti cum am eu e f. bine.Si Pupe are la fel ca mine. Inca ceva ... camerele ar fi bine sa le bagi un manshon pt. a mari grosimea cauciucului fiindca pe la salcam sint mari shanse de pene.Si sa o fereshti de soare ca unii s-au plans ... cica se sparg din cauza caldurii. Gata cu bagatu' de vina ... maaa, de ce nu ai cumparat tu roata mai intai ??? ... ca ai vazut rotile lu' Pupe si a mele, a ??? :) :hi: :hi: Na ... sa te mai uitzi la rotzi : :)
14.05.201047.7KB
si... stupinasi...
17.05.201071KB
astazi am completat cu 53 pomi.pruni si atat.in total 80 de bucati pe 11 ari.sa ma fereasca dumnezeuastazi am completat cu 53 pomi.pruni si atat.in total 80 de bucati pe 11 ari.sa ma fereasca Dumnezeu de hoti!!!!Vedere de sus!am avut si ajutoare azi.singur nu le poti face pe toate!!!
24.03.201141KB

 
inca una tudorinca una
08.01.201161.7KB
si zburand din floare'n floare... floarea soareluiSi zburand din floare'n floare...
04.07.201040.2KB
alta pozele meleAlta
07.01.201034.6KB
sa nu uitam plinul asigura coronite si la salcam ..tot ce aduna este al am are cineva sau cred ca amsa nu uitam salcia...face plinul asigura coronite si polen...iar la salcam ..tot ce aduna este al stuparului....nu am imagini....poate are cineva sau cred ca am daca le gasesc le pun acum ...daca nu cu prima ocazie...pana atunci cred ca va multumiti si cu un trantore ..urias
26.01.200949.4KB

 
dr ul maximus targ apicoldr ul maximus
27.03.201045.9KB
am 8 famili 10 dar .....
pana in dec. e planul de 20.


la tine sezonul e de 12 sa faci aici Am 8 famili acuma. Planificasem 10 dar ..... Pana in Dec. e planul de 20. la tine sezonul e de 12 luni,.............tot sa faci roiuri. Adevarat, aici albinele nu hiberneaza. Portocali au inceput deja sa infloreasca si nectarinul din curte e cel din poza. Ieri era ff multa miere capacita in stupi si am nevoie de 80 de rame noi cutii avand.
03.02.200998.4KB
si cipthemansi
28.10.201045.6KB
in toamna nu e bine? de alun prezente la noi in taramultumesc.voi astepta...dar in toamna nu e bine?
05.05.20084.1KB

 
pozele lu proapis13multietajatzi
08.12.201036.5KB
a       el e fratele meu. pt dl janeseA EL E fratele meu.
26.04.201022.1KB
nu stiu daca liviu95 areusit sa mute stupi de asta vara si pana acum ,.... dar problema este cumNu stiu daca Liviu95 areusit sa mute stupi de asta vara si pana acum ,.... dar problema este cum procedez eu sa ai mut 15m in spate si lateral stanga pentru ai pune in rand cu ceilanti . Dupa cum vedeti stupi se afla si acum pe remorcuta
01.10.201051.5KB
un vecin, prieten si apicultor adevarat. 

o parte din roii de anul acesta. foto de la mine ...Un vecin, prieten si apicultor adevarat. O parte din roii de anul acesta.
20.07.201085.4KB

 
aici se vad mai bine celulele de trantori me redus?aici se vad mai bine celulele de trantori
19.11.200941.5KB
si in casa.... zbor de curatiresi in casa....
20.02.201063.4KB
pe pozitie cu 10 familii recent! achizitii noi si modificari alepe pozitie cu 10 familii achizitionate recent!
21.03.201131.3KB
la noi sunt munti verzi de cam asa arata doi stupiLa noi sunt munti verzi de brazi....(citat)
08.09.200839.5KB
InapoiInainte