Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
apis mellifera caucasica rase de albine - pozeApis mellifera caucasica
20.12.200780.1KB
nea gica, ce vreti sa spuneti cu fraza de mai sus? o formulare la bloc,uite o poza facuta din balconNea Gica, ce vreti sa spuneti cu fraza de mai sus? :uimit: Scuze,este o formulare nefericita.Locuiesc la bloc,uite o poza facuta din balcon cu poarta spitalului.
10.02.201171.8KB
poze din 15.03.2009Poze din 15.03.2009
30.03.200991KB
si eu doresc tuturor de pe forum, cat si : 
craciun fericit, sanatate, sa va bucurati de sfinteleSi eu doresc tuturor apicultorilor de pe forum, cat si aspirantilor : CRACIUN FERICIT, SANATATE, SA VA BUCURATI DE SFINTELE SARBATORI, UN AN MAI BUN SI NUMAI SUCCESE IN BRANSE !
23.12.201053.9KB

 
imagini care n-au nevoie de 24-25 martie 2011Imagini care n-au nevoie de cuvinte... 1.
27.03.201148.5KB
si acum piesa de rezistenta cele 2 rame cu miere extrase ca deja salivam si nu mai mam abtinutSi acum piesa de rezistenta cele 2 rame cu miere extrase ca deja salivam si nu mai mam abtinut lasand evident si inca o rama in stup.
30.05.201053KB
acid formic acid oxalicacid formic
20.10.200857.3KB
x pozele lu proapis13x
22.12.201047.6KB

 
hrana pentru albine expozitieHrana pentru albine
13.02.201043.4KB
alta. voie buna tuturoralta.
21.12.200925.6KB
am scapat de balta din fata stupilor cu niste moloz. i s-a daramat bunicului  un perete la un cotetAm scapat de balta din fata stupilor cu niste moloz. I s-a daramat bunicului un perete la un cotet si molozul ramas l-a pus in fata stupilor. Daca mi-ar fi spus ce vrea sa faca nu cred ca l-as fi lasat. Mi-e teama ca tare le-a deranjat galagia. Acum nu mai am ce sa fac. Voi avea grija pe viitor sa nu faca bunicul nimic din proprie initiativa. Ajutoarele sunt bune dar cateodata mai incurca lucrurile din nepricepere sau din nestiinta!!!!!!!
16.01.201180.4KB
aici periam ramele de albine... redus?Aici periam ramele de albine...
04.01.201150.8KB

 
prima mea pierdere de cand am albine! camp de tavaleala psihica cu janesePrima mea pierdere de cand am albine!
22.04.201159.8KB
cu magazie si podisorcu magazie si podisor
13.03.201138KB
2 grade, dar caldut, soare.
la control auditiv, toate au raspuns puternic apoi un bazait si : inTemperatura 2 grade, dar caldut, soare. La control auditiv, toate au raspuns puternic apoi un bazait descrescator si continuu. Foto : in fata stupului.
18.01.200868.3KB
dupa spalare... :zzz: pozele luidupa spalare... :zzz:
27.05.200957.3KB

 
stefan 1 ,ne mai folosind folia,am incercat asa.dupa cele ce spui tu este remedierea renuntat laStefan 1 ,ne mai folosind folia,am incercat asa.Dupa cele patite,ceea ce spui tu este adevarat.Pentru remedierea problemei,am renuntat la folie,am inlocuit ziarele umede si am luat o scindurita din podisor pentru o mai buna aerisire.Multumesc pentru raspuns. va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca am decupat fundul douazeci pe douazeci si am pus plasa mai este nevoie de masuri anti condens?
30.09.201032.3KB
sarut mana
iti multumesc de ocazia data de a cunoaste om mare cu palaria ce am vazut si ce am auzitSarut mana Iti multumesc de ocazia data de a cunoaste parintele Mare om mare caracter Jos cu palaria ce am vazut si ce am auzit :nod: mai rari oameni in ziua de azi asa
20.04.201074.4KB
stau si ma voi tot in romania locuiti???  ori eu sunt mutat fortat in frate valerica, la mine estau si ma intreb...oare voi tot in romania locuiti??? ori eu sunt mutat fortat in tundra??? mai frate valerica, la mine e numai frig ,burnita, ploaie, nori si lista poate continua...nervi, nervi, nervi... sambata am fost la stupi, dar a fost ceva asa "el fugitivo"...am mai spus-o...este cea mai lunga primavara din viata mea... dar, inca mai sper ca voi ramane cu stupi in gradina si nu veti veni sa-i luati voi... :rotfl: p.s. cu toate ca vremea era mohorata si destul de rece, "adapatorul" era luat cu asalt de catre fetitele mele...semn bun... ! :hi:
18.04.201150.8KB
si alta experiment in derulare: zahar invertit, versus miere, versus apifondasi alta
11.04.201151.9KB

 
salutare poate cineva sa-mi spuna la ce inaltime se pun stupi pe stationar caci i-am mutat introsalutare poate cineva sa-mi spuna la ce inaltime se pun stupi pe stationar caci i-am mutat intro gradina si nu ii mai tin pe lazi de bere vreau sa le fac un suport din scandura va salut :hi: :hi: cam la 35/40 cm de sol...uite aici la mine...
09.11.201066.6KB
la oradea doamna de acolo imi arata un corp  cu zece rame stas cu o magazie de zece rame de 3/4 siLa Oradea doamna de acolo imi arata un corp cu zece rame STAS cu o magazie de zece rame de 3/4 si zicea ca am in fata un multietajat! :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: Oare era acelasi stup vopsit albastru lucrat de o calitate ce lasa mult de dorit iar pretzul, ce sa mai zic ... oare marita 379 lei :uimit: :uimit: Am mai vazut si alte modele date cu ulei de in dar aceeasi calitate. Daca vrea un pretz, macar sa fie bun produsul ... in lazilea acelea intra apa pt. ca avea faltzurile pe interior ... si nu pe exterior.Adica faltzul catului de sus intra ''in '' interiorul faltzului de la catul peste care urma sa se puna. Dar ca sa nu intre apa in lada trebuie sa intre faltzul de sus peste cel de la catul care se pune, adica sa-l inveleasca . Hai sa pun o poza pt. ca sint persoane care nu stie ( era atunci un tinar la magazin si lauda stupii ... n-am mai zis nimic )
25.04.201033.1KB
credeti ca e necesar sa distrug riscul de ca cei sa dea o parere si un ca sa evit in cei maicredeti ca e necesar sa distrug botcile? exista riscul de roire? rog ca cei cunoscatori sa dea o parere si un sfat... eu ca sa evit aglomeratia in cei mai puternici, am pus si cat, dandu-le drumul doar pe 2 rame sus e corect?
18.05.201060.5KB
foto pagina aceasta esti pt orice lucruri doriti sa discutamfoto
10.01.200820.5KB

 
la sigur ca ramele lui aratau asa in toamna.pe langa puiet putina miere.de aia au suit sus ticleniLa sigur ca ramele lui aratau asa in toamna.Pe langa puiet putina miere.De aia au suit sus
28.12.200990.3KB
iarna albinele meleiarna
06.01.201148.5KB
detaliu Īnceput de la 0detaliu
13.02.201070.9KB
primii stupi ciprianprimii stupi
05.02.201151.9KB

 
sursa de apa din zona ardealusursa de apa din zona
28.03.200964.7KB
siruri de stupi unii spre nord altii spre sud. cules bun cateva zile urmat de stagnare. au roitSiruri de stupi unii spre Nord altii spre Sud. Cules bun cateva zile urmat de stagnare. Au roit foarte multi in cateva zile practic prindeam 3-5 roiuri/zi , cat apucam si eu . Intre timp mai divizam pe cei care ii prindeam acasa, cat am avut cutii.
21.09.201075.6KB
fixare cuib peste fund : fetitele mele dragiFixare cuib peste fund :
26.12.201034.4KB
tot ei aditzu cine sunt eutot ei
15.01.201152.4KB

 
pofta-n cui pana mai cresc. concurs rame de puietVanatorilor,puneti-va pofta-n cui pana mai cresc.
03.08.200834.8KB
in sfarsit a inflorit si la noi ciresul gisIn sfarsit a inflorit si la noi ciresul
19.04.200847.8KB
rama me cu puiet la 26 februarie 2010 stupina incalzita electricrama ME cu puiet la 26 februarie 2010
26.02.201085.2KB
regret, tot nu se balamalele nu prea se văd, sunt īntre laterale, aşa cum la orizontalRegret, tot nu se observă. Balamalele nu prea se văd, sunt īntre leţurile laterale, aşa cum la orizontal sunt īntre capac şi ladă, cānd capacul este īnchis. Pentru sprijinire pe falţul nucleului cīnd este pliată sau pentru rigidizare, cānd este īntinsă pentru a fi introdusă īn stup ca ramă ME, īn afară de balamale este īntre ramele mici la una o lamelă iar la vecina-un decupaj. Fac altă poză.
04.05.201041.9KB

 
x071 targ apicol ungariax071
01.03.201025.1KB
bine pt a nu atinge  conul de tabla...ne putem daca se intampla asta, intre turbina si partile deRezistenta...izolata bine pt a nu atinge conul de tabla...ne putem electrocuta daca se intampla asta, intre turbina si partile de lemn si placaj trebuie sa fie 2-3 cm distanta pt ca sa nu existe pericol de foc. Am uitat sa zic, daca rezistenta e prea puternica se mai intampla ceva se arde destul de des, pt ca se incinge tare...cand o intindem la lungimea necesara trebuie sa o intindem cat mai uniform pt ca in punctele unde spirele raman aglomerate se incinge mai tare decat in rest si se arde! :hi:
02.12.200824.6KB
modele despre fagurii de plasticxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx alte modele
20.07.200920.5KB
:hi:  :cool: aca medaliata la congresul apimondia 2009:hi: :cool:
25.12.200915.2KB
InapoiInainte