Nea Gica, ce vreti sa spuneti cu fraza de mai sus? :uimit:
Scuze,este o formulare nefericita.Locuiesc la bloc,uite o poza facuta din balcon cu poarta spitalului.
10.02.2011
71.8KB
Poze din 15.03.2009
30.03.2009
91KB
Si eu doresc tuturor apicultorilor de pe forum, cat si aspirantilor :
CRACIUN FERICIT, SANATATE, SA VA BUCURATI DE SFINTELE SARBATORI, UN AN MAI BUN SI NUMAI SUCCESE IN BRANSE !
23.12.2010
53.9KB
Imagini care n-au nevoie de cuvinte...
1.
27.03.2011
48.5KB
Si acum piesa de rezistenta cele 2 rame cu miere extrase ca deja salivam si nu mai mam abtinut lasand evident si inca o rama in stup.
30.05.2010
53KB
acid formic
20.10.2008
57.3KB
x
22.12.2010
47.6KB
Hrana pentru albine
13.02.2010
43.4KB
alta.
21.12.2009
25.6KB
Am scapat de balta din fata stupilor cu niste moloz. I s-a daramat bunicului un perete la un cotet si molozul ramas l-a pus in fata stupilor. Daca mi-ar fi spus ce vrea sa faca nu cred ca l-as fi lasat. Mi-e teama ca tare le-a deranjat galagia.
Acum nu mai am ce sa fac. Voi avea grija pe viitor sa nu faca bunicul nimic din proprie initiativa.
Ajutoarele sunt bune dar cateodata mai incurca lucrurile din nepricepere sau din nestiinta!!!!!!!
16.01.2011
80.4KB
Aici periam ramele de albine...
04.01.2011
50.8KB
Prima mea pierdere de cand am albine!
22.04.2011
59.8KB
cu magazie si podisor
13.03.2011
38KB
Temperatura 2 grade, dar caldut, soare.
La control auditiv, toate au raspuns puternic apoi un bazait descrescator si continuu.
Foto : in fata stupului.
18.01.2008
68.3KB
dupa spalare... :zzz:
27.05.2009
57.3KB
Stefan 1 ,ne mai folosind folia,am incercat asa.Dupa cele patite,ceea ce spui tu este adevarat.Pentru remedierea problemei,am renuntat la folie,am inlocuit ziarele umede si am luat o scindurita din podisor pentru o mai buna aerisire.Multumesc pentru raspuns.
va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca am decupat fundul douazeci pe douazeci si am pus plasa mai este nevoie de masuri anti condens?
30.09.2010
32.3KB
Sarut mana
Iti multumesc de ocazia data de a cunoaste parintele
Mare om mare caracter
Jos cu palaria ce am vazut si ce am auzit :nod: mai rari oameni in ziua de azi asa
20.04.2010
74.4KB
stau si ma intreb...oare voi tot in romania locuiti??? ori eu sunt mutat fortat in tundra???
mai frate valerica, la mine e numai frig ,burnita, ploaie, nori si lista poate continua...nervi, nervi, nervi...
sambata am fost la stupi, dar a fost ceva asa "el fugitivo"...am mai spus-o...este cea mai lunga primavara din viata mea...
dar, inca mai sper ca voi ramane cu stupi in gradina si nu veti veni sa-i luati voi... :rotfl:
p.s. cu toate ca vremea era mohorata si destul de rece, "adapatorul" era luat cu asalt de catre fetitele mele...semn bun... !
:hi:
18.04.2011
50.8KB
si alta
11.04.2011
51.9KB
salutare poate cineva sa-mi spuna la ce inaltime se pun stupi pe stationar caci i-am mutat intro gradina si nu ii mai tin pe lazi de bere vreau sa le fac un suport din scandura va salut :hi: :hi:
cam la 35/40 cm de sol...uite aici la mine...
09.11.2010
66.6KB
La Oradea doamna de acolo imi arata un corp cu zece rame STAS cu o magazie de zece rame de 3/4 si zicea ca am in fata un multietajat! :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Oare era acelasi stup vopsit albastru lucrat de o calitate ce lasa mult de dorit iar pretzul, ce sa mai zic ... oare marita 379 lei :uimit: :uimit:
Am mai vazut si alte modele date cu ulei de in dar aceeasi calitate.
Daca vrea un pretz, macar sa fie bun produsul ... in lazilea acelea intra apa pt. ca avea faltzurile pe interior ... si nu pe exterior.Adica faltzul catului de sus intra ''in '' interiorul faltzului de la catul peste care urma sa se puna.
Dar ca sa nu intre apa in lada trebuie sa intre faltzul de sus peste cel de la catul care se pune, adica sa-l inveleasca .
Hai sa pun o poza pt. ca sint persoane care nu stie ( era atunci un tinar la magazin si lauda stupii ... n-am mai zis nimic )
25.04.2010
33.1KB
credeti ca e necesar sa distrug botcile?
exista riscul de roire?
rog ca cei cunoscatori sa dea o parere si un sfat...
eu ca sa evit aglomeratia in cei mai puternici, am pus si cat, dandu-le drumul doar pe 2 rame sus
e corect?
18.05.2010
60.5KB
foto
10.01.2008
20.5KB
La sigur ca ramele lui aratau asa in toamna.Pe langa puiet putina miere.De aia au suit sus
28.12.2009
90.3KB
iarna
06.01.2011
48.5KB
detaliu
13.02.2010
70.9KB
primii stupi
05.02.2011
51.9KB
sursa de apa din zona
28.03.2009
64.7KB
Siruri de stupi unii spre Nord altii spre Sud. Cules bun cateva zile urmat de stagnare. Au roit foarte multi in cateva zile practic prindeam 3-5 roiuri/zi , cat apucam si eu . Intre timp mai divizam pe cei care ii prindeam acasa, cat am avut cutii.
21.09.2010
75.6KB
Fixare cuib peste fund :
26.12.2010
34.4KB
tot ei
15.01.2011
52.4KB
Vanatorilor,puneti-va pofta-n cui pana mai cresc.
03.08.2008
34.8KB
In sfarsit a inflorit si la noi ciresul
19.04.2008
47.8KB
rama ME cu puiet la 26 februarie 2010
26.02.2010
85.2KB
Regret, tot nu se observă. Balamalele nu prea se văd, sunt īntre leţurile laterale, aşa cum la orizontal sunt īntre capac şi ladă, cānd capacul este īnchis. Pentru sprijinire pe falţul nucleului cīnd este pliată sau pentru rigidizare, cānd este īntinsă pentru a fi introdusă īn stup ca ramă ME, īn afară de balamale este īntre ramele mici la una o lamelă iar la vecina-un decupaj. Fac altă poză.
04.05.2010
41.9KB
x071
01.03.2010
25.1KB
Rezistenta...izolata bine pt a nu atinge conul de tabla...ne putem electrocuta daca se intampla asta, intre turbina si partile de lemn si placaj trebuie sa fie 2-3 cm distanta pt ca sa nu existe pericol de foc.
Am uitat sa zic, daca rezistenta e prea puternica se mai intampla ceva se arde destul de des, pt ca se incinge tare...cand o intindem la lungimea necesara trebuie sa o intindem cat mai uniform pt ca in punctele unde spirele raman aglomerate se incinge mai tare decat in rest si se arde! :hi:
02.12.2008
24.6KB
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
alte modele