Eu nu purtam manushi acolo pentru ca era o verificare si foloseam siringa pentru tratament ,timp putin racoros,ereau cativa roi ramasi neterminati,dar unde apar cu manusi te ai uitat la ele? pai cand ancepi o zii de munca sanatoasa =extractie, anmultire,control dupa salcam s au un cules mare,pai ati spun eu ca daca nu porti manusi nu treci prin 50-60 de familii nici antr o zii plina s ai mai ai ansirati pe o raza de70 -100 Km,pe la munte, sa faci Regine,acolo i fara manusi,100 de roi an 3-4 locuri, control an ei ,complectare hrana ,pai stai sa te rogi de el sa ti dea voie sa bagi mana in cuib? aha, zboara fulgii din ei ,dar sa anggrijesti cateva mii an 2 oameni ca prin America ,Australia , Italia, pai esti faliment! costumul cu masca ,bocanci manusile sant sfinte!
Ai avut ocazia sa ridici capacul si sa ti sara vipera pe piept? ,vezi gandeste si din punctul asta ,chiar an gradina casei,un paianjen sub dunga capacului=vaduva neagra ,aparusera parca si pe la noi,
asa ca ia viata an serios asculta de cei an varsta ,respecta le deciziile ca au ros mai multe oase decat un tanar, daca vrei performanta , daca te distrezi... e altceva, si NU m am referit expre la tine am scris an general pentru stiinta tuturor care nu cred ca echip. nu este de folos, ASA sa vezi un meci de fotbal o echipa an paltoane una an echipament ?
Se gandeste careva ,stupar cu experienta , ajuns la 67-70 de ani trece prin stupina sa vada ce mai este, sa gandeste sa deschida stupul favorit asa pentru oprivire stiind ca i cel mai bland, DAR O ALBINA , CA UN FULGER AI ANTEAPA GLOBUL OCULAR ,DUPA 6-7 LUNI PIERDE VEDEREA SI LA CELALALT DIN CAUZA ANTEPATURII, s a antamplat an Romania, dac nu ma ansel dar nu cred, cu f mult timp an urma asa deci M A I COMENTEAZA CAREVA ? AM SCRIS EU OARE CU RAUTATE CE AM SCRIS , s au sa ma dau un nu- shi ce destept ?toti facem greseli dar sa nu perseveram zii de zii si nu ne apucam sa criticam pe altii ,pai ai vazut si tu ce avea ala acolo ? ala profesionist! crezi ca stupii aia ereau asa de nebuni cine i a iernat cine i a anmultit, nu nenea foame ala ? al vezi asa nu dai 2 bani pe el dar cat n ar da multi sa intre in mintea lui, de criticat este usor, mai greu este de realizat ceva, ce sa mai zicem- IARTA I DOAMNE CA NU STIU CE FAC , s au ce zic...
Sa auzim numai de bine,
08.02.2011
2.5KB
Ramele" operate" nu sunt stricate, vor fi cladite la loc, singura problema este ca stupii prefera in aceasta faza sa cladeasca celule de trantori. Caserolele sunt pentru prieteni rude, apropiati si bineinteles un bonus binemeritat pentru primii cumparatori de miere si clienti fideli. In general ma straduiesc sa operez rame mai vechi. Si totusi pentru cei de-ai casei merita sacrificata si cate o rama proaspata chiar daca nu este din stupi enervanti. Inainte de operare rama arata asa:
08.06.2009
57.7KB
Oare se poate realiza ?
Sunt bune dimensiunile?
05.02.2010
36.2KB
lan de rapita 2009 =D
26.04.2009
48.9KB
tot stupul dadant
23.04.2011
35.8KB
si
21.03.2009
37.8KB
inca una
27.02.2011
29.8KB
ii am imprastiati rau
12.01.2010
29KB
Salcam I
15.06.2008
79.4KB
dar azinoapte a inghetzat apa
11.04.2011
35.3KB
Ori asa ceva
30.06.2009
65.1KB
continuam cu RK la masina
08.04.2008
43.2KB
Salcam Poiana Mare 09.04.07
16.04.2007
23.6KB
Am citit raspunsuri simpatice de combatere ca cerealele otravite, plasa rabitz, capcana, mai ramanea sa le puna cineva sare pe coada dar fiind aproape de iarna prigoriile au plecat in Africa.
Merops apiaster-prigoria-pasare insectivora care prinde prada numai in zbor isi face cuibul in tunele sapate in malurile lutoase pe malurile apelor, este migratoare, traieste in colonii.
Metode de combatere uzuale-zgomote puternice care alunga pasarile si in timp le fac sa evite zona, iar cele extreme-cautarea locurilor de cuibarit si infundarea lor cu o piatra, alte metode este pacat sa fie folosite deoarece este a 2 a ca frumusete din tara.
09.02.2010
5.7KB
Am gandit magazia colectorului cu doua compartimente prima dinpre urdinis ( mai mica ) pentru diverse resturi din stup, iar a doua pentru polen .Placa ce desparte compartimentele se poate scoate f. usor .
28.02.2010
37.7KB
poze
19.03.2010
45.8KB
prima zi de extractie,primul ghinion.vant puternic incepand cu ora 12=cort franjuri,o zi pierduta.
10.07.2008
73.4KB
Ce varsta are cel din poza si la cati ani de la semanat a inflorit ?cand l-am cumparat,vanzatorul a spus ca are doi ani,la mine este de 4 ani deci in total ar fi sase pana a inflorit prima data.
:hi: primele seminte
29.03.2011
72.2KB
detaliu
31.08.2008
70.2KB
Am receptionat indicatia .Familiile sint pe 6-9 rame pregatite de iarna.
26.10.2008
64.7KB
doamna dragan ana profesorul meu , un stupar de incredere
30.03.2009
70.4KB
am tot studiat sa iasa bine... mai bine de atat n-am reusit!..sa vedem ce-a iesit! :hi:
25.02.2010
58.8KB
Tot in 24.04.2008 :
27.04.2008
77.7KB
le-am servit sirop cu protofil(am descapacit miere si dupa diafragma}
31.03.2008
54.1KB
si-un necaz......
29.10.2010
45.8KB
cu masca
04.05.2010
69.3KB
paznicul meu, Schiffy
07.11.2009
68.5KB
Canditatura 2
08.03.2009
53.8KB
Una si gata
28.12.2010
24.7KB
E functzionala :hi:
06.04.2011
41KB
Albinutele
21.11.2010
46.2KB
furtuna pe Ceahlau
25.12.2010
29.6KB
asezate pe pozitie
03.05.2008
55.4KB
as dori sa fac niste suporti di teava de un tol.Lungimea unuisegment sa fiede 4m.Ce ma sfatuiti in legatura cu inaltimea? :hi: :hi: :hi: :hi:
Depinde de ce stil de stupi folosești , faci proba să nu fie nici prea īnalți nici prea joși să nu te incomodeze cānd umbli la ei , eu folosesc 30 / 30 cm am postamente de 3m și le folosesc și la pastoral
05.01.2011
8.2KB
Cateva poze nu strica in plus
23.03.2009
40.9KB
imbinarea laterala si faltzul superior 1 ori 1 cm
31.12.2007
19.4KB
salutari,turta la putere .apifonda .mai oameni buni nu mai umblati de acum in stupi vreti sa ramineti fara albina ,ele si asa acum nu consuma mult facetiva griji spre sfirsitul lui febroarie incolo cind ati facut cuibul ce ati facut le-ati bagat rame goale,eu fac cuibul mereu tirziu anul acesta l-am la sfirsitul lui octombrie e adevarat mai erau si cu puiet nu mult dar le-am descapacit dupa diafragma in timp ce iese puietul sa isi refaca proviziile la loc,albinele iti dau partea ta dar lasale si lor partea lor,daca tii la ele asa cum declara cam toti de pe aici,cu mierea nu se compara nici un apifonda si nimic.
Mariene sa nu ma intelegi gresit, nu am de gand sa umblu la stupi asta iera doar cadou de Mos.Turtele le pun mai tarziu,in functie de vreme si de mierea care este in stupi.Totusi astazi a fost o zi superba ,au zburat albine maine se anuta si mai cald dar ie o problema cu zapada,,,,
24.12.2009
44.9KB
produs aproape final
14.02.2010
30.6KB
Saptamana viitoare vor continua pozele. Pana atunci sa auzim numai de bine.