Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
eu nu purtam manushi  acolo pentru ca era o verificare si foloseam siringa pentru tratament ,timpEu nu purtam manushi acolo pentru ca era o verificare si foloseam siringa pentru tratament ,timp putin racoros,ereau cativa roi ramasi neterminati,dar unde apar cu manusi te ai uitat la ele? pai cand ancepi o zii de munca sanatoasa =extractie, anmultire,control dupa salcam s au un cules mare,pai ati spun eu ca daca nu porti manusi nu treci prin 50-60 de familii nici antr o zii plina s ai mai ai ansirati pe o raza de70 -100 Km,pe la munte, sa faci Regine,acolo i fara manusi,100 de roi an 3-4 locuri, control an ei ,complectare hrana ,pai stai sa te rogi de el sa ti dea voie sa bagi mana in cuib? aha, zboara fulgii din ei ,dar sa anggrijesti cateva mii an 2 oameni ca prin America ,Australia , Italia, pai esti faliment! costumul cu masca ,bocanci manusile sant sfinte! Ai avut ocazia sa ridici capacul si sa ti sara vipera pe piept? ,vezi gandeste si din punctul asta ,chiar an gradina casei,un paianjen sub dunga capacului=vaduva neagra ,aparusera parca si pe la noi, asa ca ia viata an serios asculta de cei an varsta ,respecta le deciziile ca au ros mai multe oase decat un tanar, daca vrei performanta , daca te distrezi... e altceva, si NU m am referit expre la tine am scris an general pentru stiinta tuturor care nu cred ca echip. nu este de folos, ASA sa vezi un meci de fotbal o echipa an paltoane una an echipament ? Se gandeste careva ,stupar cu experienta , ajuns la 67-70 de ani trece prin stupina sa vada ce mai este, sa gandeste sa deschida stupul favorit asa pentru oprivire stiind ca i cel mai bland, DAR O ALBINA , CA UN FULGER AI ANTEAPA GLOBUL OCULAR ,DUPA 6-7 LUNI PIERDE VEDEREA SI LA CELALALT DIN CAUZA ANTEPATURII, s a antamplat an Romania, dac nu ma ansel dar nu cred, cu f mult timp an urma asa deci M A I COMENTEAZA CAREVA ? AM SCRIS EU OARE CU RAUTATE CE AM SCRIS , s au sa ma dau un nu- shi ce destept ?toti facem greseli dar sa nu perseveram zii de zii si nu ne apucam sa criticam pe altii ,pai ai vazut si tu ce avea ala acolo ? ala profesionist! crezi ca stupii aia ereau asa de nebuni cine i a iernat cine i a anmultit, nu nenea foame ala ? al vezi asa nu dai 2 bani pe el dar cat n ar da multi sa intre in mintea lui, de criticat este usor, mai greu este de realizat ceva, ce sa mai zicem- IARTA I DOAMNE CA NU STIU CE FAC , s au ce zic... Sa auzim numai de bine,
08.02.20112.5KB
rameleRamele" operate" nu sunt stricate, vor fi cladite la loc, singura problema este ca stupii prefera in aceasta faza sa cladeasca celule de trantori. Caserolele sunt pentru prieteni rude, apropiati si bineinteles un bonus binemeritat pentru primii cumparatori de miere si clienti fideli. In general ma straduiesc sa operez rame mai vechi. Si totusi pentru cei de-ai casei merita sacrificata si cate o rama proaspata chiar daca nu este din stupi enervanti. Inainte de operare rama arata asa:
08.06.200957.7KB
oare se poate realiza ?
 sunt bune un altfel de stupOare se poate realiza ? Sunt bune dimensiunile?
05.02.201036.2KB
lan de rapita 2009 =d stupina mealan de rapita 2009 =D
26.04.200948.9KB

 
tot stupul dadant vānd stupi dadanttot stupul dadant
23.04.201135.8KB
si targ apicol fagetsi
21.03.200937.8KB
inca una targ apicol oravitainca una
27.02.201129.8KB
ii am rau pt dl janeseii am imprastiati rau
12.01.201029KB

 
salcam i stupii meiSalcam I
15.06.200879.4KB
dar azinoapte a inghetzat apa dorindafidar azinoapte a inghetzat apa
11.04.201135.3KB
ori asa ceva cautariOri asa ceva
30.06.200965.1KB
continuam cu rk la masina pozele melecontinuam cu RK la masina
08.04.200843.2KB

 
salcam poiana mare 09.04.07 cules la salcam 2007Salcam Poiana Mare 09.04.07
16.04.200723.6KB
am citit raspunsuri simpatice de combatere ca cerealele otravite, plasa rabitz, capcana,  maiAm citit raspunsuri simpatice de combatere ca cerealele otravite, plasa rabitz, capcana, mai ramanea sa le puna cineva sare pe coada dar fiind aproape de iarna prigoriile au plecat in Africa. Merops apiaster-prigoria-pasare insectivora care prinde prada numai in zbor isi face cuibul in tunele sapate in malurile lutoase pe malurile apelor, este migratoare, traieste in colonii. Metode de combatere uzuale-zgomote puternice care alunga pasarile si in timp le fac sa evite zona, iar cele extreme-cautarea locurilor de cuibarit si infundarea lor cu o piatra, alte metode este pacat sa fie folosite deoarece este a 2 a ca frumusete din tara.
09.02.20105.7KB
am gandit magazia cu doua prima dinpre urdinis ( mai mica ) pentru diverse resturi din stup, iar aAm gandit magazia colectorului cu doua compartimente prima dinpre urdinis ( mai mica ) pentru diverse resturi din stup, iar a doua pentru polen .Placa ce desparte compartimentele se poate scoate f. usor .
28.02.201037.7KB
poze targul apicol iasi 2010poze
19.03.201045.8KB

 
prima zi de puternic incepand cu ora 12=cort franjuri,o zi pierduta. ionutprima zi de extractie,primul ghinion.vant puternic incepand cu ora 12=cort franjuri,o zi pierduta.
10.07.200873.4KB
ce varsta are cel din poza si la cati ani de la semanat a inflorit ?cand l-am a spus ca are doiCe varsta are cel din poza si la cati ani de la semanat a inflorit ?cand l-am cumparat,vanzatorul a spus ca are doi ani,la mine este de 4 ani deci in total ar fi sase pana a inflorit prima data. :hi: primele seminte
29.03.201172.2KB
detaliu foto de la mine ...detaliu
31.08.200870.2KB
am indicatia .familiile sint pe 6-9 rame pregatite de iarna. stupina meaAm receptionat indicatia .Familiile sint pe 6-9 rame pregatite de iarna.
26.10.200864.7KB

 
doamna dragan ana profesorul meu , un stupar de incredere roby1982doamna dragan ana profesorul meu , un stupar de incredere
30.03.200970.4KB
am tot studiat sa iasa bine... mai bine de atat n-am vedem ce-a iesit! :hi: stupina incalzitaam tot studiat sa iasa bine... mai bine de atat n-am reusit!..sa vedem ce-a iesit! :hi:
25.02.201058.8KB
tot in 24.04.2008 :Tot in 24.04.2008 :
27.04.200877.7KB
le-am servit sirop cu descapacit miere si dupa diafragma} jurnalul nostru zilnicle-am servit sirop cu protofil(am descapacit miere si dupa diafragma}
31.03.200854.1KB

 
si-un pozele luisi-un necaz......
29.10.201045.8KB
cu masca camp de tavaleala psihica cu janesecu masca
04.05.201069.3KB
paznicul meu, schiffy stupina meapaznicul meu, Schiffy
07.11.200968.5KB
2 documente doamna chirilaCanditatura 2
08.03.200953.8KB

 
una si gata vremeaUna si gata
28.12.201024.7KB
e :hi: pozele lu proapis13E functzionala :hi:
06.04.201141KB
albinutele robeeAlbinutele
21.11.201046.2KB
furtuna pe ceahlau pe langa piatra neamtfurtuna pe Ceahlau
25.12.201029.6KB

 
asezate pe pozitie pozele meleasezate pe pozitie
03.05.200855.4KB
as dori sa fac niste suporti di teava de un sa fiede 4m.ce ma sfatuiti in legatura  cu inaltimea?as dori sa fac niste suporti di teava de un tol.Lungimea unuisegment sa fiede 4m.Ce ma sfatuiti in legatura cu inaltimea? :hi: :hi: :hi: :hi: Depinde de ce stil de stupi folosești , faci proba să nu fie nici prea īnalți nici prea joși să nu te incomodeze cānd umbli la ei , eu folosesc 30 / 30 cm am postamente de 3m și le folosesc și la pastoral
05.01.20118.2KB
cateva poze nu strica in plus targ apicol fagetCateva poze nu strica in plus
23.03.200940.9KB
imbinarea laterala si faltzul superior 1 ori 1 cm abc costructie stupiimbinarea laterala si faltzul superior 1 ori 1 cm
31.12.200719.4KB

 
la putere .apifonda .mai oameni buni  nu mai umblati de acum in stupi vreti sa ramineti fara albinasalutari,turta la putere .apifonda .mai oameni buni nu mai umblati de acum in stupi vreti sa ramineti fara albina ,ele si asa acum nu consuma mult facetiva griji spre sfirsitul lui febroarie incolo cind ati facut cuibul ce ati facut le-ati bagat rame goale,eu fac cuibul mereu tirziu anul acesta l-am la sfirsitul lui octombrie e adevarat mai erau si cu puiet nu mult dar le-am descapacit dupa diafragma in timp ce iese puietul sa isi refaca proviziile la loc,albinele iti dau partea ta dar lasale si lor partea lor,daca tii la ele asa cum declara cam toti de pe aici,cu mierea nu se compara nici un apifonda si nimic. Mariene sa nu ma intelegi gresit, nu am de gand sa umblu la stupi asta iera doar cadou de Mos.Turtele le pun mai tarziu,in functie de vreme si de mierea care este in stupi.Totusi astazi a fost o zi superba ,au zburat albine maine se anuta si mai cald dar ie o problema cu zapada,,,,
24.12.200944.9KB
produs aproape final utilaje tamplarie lemnprodus aproape final
14.02.201030.6KB
saptamana viitoare vor continua pozele. pana atunci sa auzim numai de bine. inceput de proiectSaptamana viitoare vor continua pozele. Pana atunci sa auzim numai de bine.
01.05.201166.4KB
i-am dat si pe capac cu ulei  :nebun: un nou proiecti-am dat si pe capac cu ulei :nebun:
20.01.201035.8KB
InapoiInainte