Sal'tare!
Salariile se maresc....Fiecare v-a primi cat cere....Iata noua bancnota:
Sal'tare!
02.03.2010
41.4KB
:hi:
03.07.2009
53.6KB
alta
28.02.2010
43.3KB
In sfirsit a venit primavara. :hi: Pomii au inflorit albinele sunt salvate :nod: La control toate au puiet pe 2-3 rame si mincare din belsug.
09.04.2009
77.8KB
Sīmbătă am cumpărat doi stupi pe care i-am adus acasă seara.
Duminică vreme īnchisă şi ploaie, luni a ieşit soarele abia după amiază tīrziu.
Cel care mi-a vīndut stupii i-a iernat īn configuraţia de vară, libere prin tot cuibul şi catul(cuib1/1 + cat 3/4) pe 12 +12 rame, cu fund plin dar cu rezerve īnsemnate de miere la data asta mai ales pe ramele opuse urdinişului - pat cald.
Azi a fost frumos şi am umblat la ei:
- am deschis şi am făcut o poză- două
- am mai scos rame, am restrīns, ce nu am scos am depărtat.
Primul stup mutat īn lada mea (īncă de sīmbătă dimineaţa acasă la om.)
30.03.2010
79.7KB
si :hi: :hi:
11.12.2010
33.8KB
si ceva detalii,ca-m obosit nu?
22.10.2009
29.9KB
Si uitati, sfatul unui mare specialist cu confirmarea de rezistenta.
Va salut.
Citez:am gresit cand am zis de greutate.Stupul tau tine pe el 500 kg
la soc (gropi) se comprima 2% cand cade pe el 54 kg de la 1 metru inaltime,lucru care nu exista in practica (la transport)
POTI SA SUI LA SIGUR PE EL CU DRUJBA CU TOT SI SA SARI IN SUS DE PROBA.
SCUZE,
Ati avut dreptate probat,si am ramas asa :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :nod:
Imi beau cafeaua linistit ;) :D
31.10.2008
32.6KB
Sa va luati aparatele la voi.
Sa nu avem surprize ca ...nu o functionat, ca...am uitat, ca...el, ca ...masa
Am fost,am vizitat 2 vetre din 6,am facut poze dar nu avea M E R ci 4 tipuri de rame in stupi verticali cu - 10;12 rame dadant+ magazii de 1/2
- stupi layens
- stupi rooth
19.10.2009
48.5KB
ok multumesc mult o sa incerc sa umplu rezervorul din imagine care ie special pentru miere.. :hi:
27.12.2008
32.8KB
da de ce nu sunt ok cu coltare. eu nu am cu coltare , am alt tip dar zi-mi dezavantajerle coltarelor! Uite cum arata ai mei:
19.12.2007
55.3KB
Si pentru ca albinele nu mi-au dat de lucru in ultima vreme, si mai ales pentru ca obligatiile ma stramtoreaza, in ultima vreme am realizat urmatoarele:
17.05.2009
71.6KB
Circular de mana 1400 W
Va rog ,o itrebare.Pentru a ne usura munca exista pentru circularul de mina o sina pe care talpa acestuia culiseaza(pt a taia drept).De unde pot sa cumpar o astfel de sina.
Poate va inspirati de aici .
Numai bine si sanatate
18.02.2011
6.7KB
rau da bun...
:D
19.11.2009
1.9KB
cum de ce sa te uiti, jonny? sa vezi daca mai ai aibine in lazi.
janese asa face...se uita la urdinis si gata.tu de unde crezi ca e stiva aia din curte? :rotfl:
lasati gluma...ca manjii chiar inteleg ca nu e nevoie sa te uiti la urdinish...la oglinda stupului!
maximus...ai lasat-o moarta cu sita deasupra catului???ia da-tzi o parere!!..erau undeva pe un topic niste poze...shi acolo itzi pusesei intrebarea la ce folosesc :hi
Despre asa ceva vorbiti?
18.10.2010
51.2KB
Buna!Intr-un stup format nou,am pus o rama cu oua,iar la 2-3 zile controlata am constata ca are cate 2-3 oua in fiecare celula.Care e cauza?Ce trebuie facut?Multumes!
27.06.2010
50.8KB
sau
06.03.2010
53.9KB
y
24.06.2008
37KB
dar pe Lotzi de la aNekt.r K..g
08.03.2010
42.8KB
Azi,unul dintre stupi mei
21.03.2011
31.7KB
Ce ai avut cu gardu si crucile oamenilor?ai vrut sa le iei la fier vechi? :rotfl:
Sa vezi ce striga unul la noi sa vorbim mai incet si sa nu mai facem atata zgomot ca se trezeste soacra'sa.
Partea urata era ca nu mai auzeam nimic, au sarit airbag-urile, 1-2 ore aceasta este senzatia + o durere de cap destul de serioasa, cu toate ca nu am dat cu capul de nimic. Oricum daca nu aveam centura acum eram ingeras ... negativ sau pozitiv.
Las ca stiu si eu cum e cu airbagurile
:rotfl:
09.11.2010
49.2KB
Aspect de la stupina. Ma grabesc sa termin de pus caturi pentru recolta.
13.05.2007
45.6KB
putinul din multul.
29.08.2009
35.5KB
Mai jos o sa va postez poze cu stupina mea.
04.02.2011
45KB
Astea ce-or fi?
23.09.2010
35.8KB
5
18.01.2011
13.2KB
Azi am fost la albine sa vad daca nu roiesc si dupa o ploaie puternica dimin a iesit soarele si ele alergau in fata stupului , conform foto !
Acum o sapt am verificat de botci si nu am gasit, de cateva zile 2,3 a mai scazut si culesul la salcam, doar in altitudine mai exista ! Ce se intampla cu ele ? Cutia e mare pe 18 rame toate pline, miere nu am scos sa fie o fam puternica, familia e de anul trecut cand am cumparat-o .
Ajutor la prietenii cu experienta !!!
11.06.2009
70.5KB
o imagine mai de ansamblu . ce a mai ramas din botci se vede incadrat de cele 3 albine !!!
05.06.2011
59.9KB
detalii :nod:
07.03.2009
25.3KB
se vede data pe poze
30.10.2010
54.4KB
in primul rand nu inteleg de ce in discutiile astea unele voci au un ton mai colorat....au murit moderatorii??????...sustineam odata ca cenzura e buna, pai ma gandeam tocmai la oamni ca nicus si la bagajul infinit de cuvinte manelistice...
domnule stefan, in principiu sunt de acord cu dumneata.....da intreb si eu, ca un pacatos de rand, ce ati facut dumneavoastra satenii sa imbogatiti baza melifera...ce ati plantat, ce veti planta, ce planuri de viitor aveti....cum dumneata culegi roadele unui stupar care odata a plantat o planta galbena, vine ioan si il preamareste verbal si el pe pomenitul stupar si culege...care e problema?!
nea gica,
il recunosti pe baiatul cu care eram cand orban mi-a adus cutiile....uite-l...i-am dat totul gratis, ca asa e in baza melifera...daca ea nu e, nimic nu e....dupa ce voi planta, dupa ce voi asuda, dupa ce (poate) voi injura, atunci am dreptul sa tip la un alt venit....si poate nici atunci, daca unele propuneri sunt bune pentru toti
14.08.2010
48.9KB
aduc polen masiv
26.02.2010
43KB
Sa mai pun si eu o poza ca tot plecat am fost si nu am avut timp.
06.06.2009 -Facem roi, ne extindem.
27.06.2009
34KB
un rezervor de masina
07.01.2010
22.1KB
si
01.07.2009
88KB
M-am gandit eu ca asa ar trebui sa fac dapoi no sunt mai incepatoare.
Asa ca ieri am muncit (de fapt i-am muncit si pe sot si pe copil)
:nod:
Da am lucrat si eu cava ca sa nu se supere tare. El a facut un cat de 3/4 asa la mare viteza.Cel mic ajutat la asamblat rame. insarmat si lipit faguri.
10.06.2010
44.7KB
Marginile obtinute se aseaza in borcane.Nimic nu se pierde.