si cam asta e, despre prezentarea componentelor stupului de poliuretan solid
o sa incepem cu imbunatatirile ce urmeaza sa se faca si mai ales cu avantajele lui
17.03.2010
35.5KB
Vagonul..
10.02.2010
33.4KB
Se observa izolatia in capac (polistiren expandat) :hi:
valy
31.01.2011
32.5KB
Pentru cei care mai au îndoieli asupra împachetării pentru toamnă-iarnă-primăvară a familiilor de albine am promis că voi mai pune un fagure descăpăcit lângă peretele unui compartiment care adăposteşte o familie pe 5 faguri. Pentru a dovedi că împachetarea îi asigură familiei condiţii mai bune de viaţă, iernare cu consum mai mic de miere, uzură mai mică a familiei de albine. Împachetarea asigură şi o mai bună dezvoltare a cuibului la sfârşitul iernii dar pentru că cineva a afirmat că acesta este un dezavantaj îl voi contrazice altă dată. În 9 februarie am descăpăcit pe o faţă un fagure.
12.02.2010
73.2KB
rchu6rh
06.06.2010
31.4KB
x082
01.03.2010
56.7KB
In zilele care au urmat ,adica pina pe data de 15 aprilie 2010 am realizat toate lucrarile ca la carte pentru pregatirea stupinei de deplasare in pastoral .
In urma munci mele depuse sia metodelor de ingrijire , stupi au inceput sa se dezvolte binisor pe cite uni chiar am pus magazinul de recolta!!!
10.08.2010
45.8KB
x
15.08.2010
45.7KB
mai vrei ma?
18.03.2010
44.1KB
inca una
08.01.2011
59.9KB
aparat varachet
10.08.2007
23.8KB
Am incercat si eu cateva metode si pot spune ca prefer furculita de descapacit.
Si din cate am mai vazut si la liniile profesioniste sunt multi care o prefera in defavoarea cutitului electric sau a uscatorului de par prezentat:)).
E rapida si eficienta ... si casutele care se strica le refac albinele fara prea mult efort.
17.08.2010
5.8KB
Va rog, dati-mi cat mai multe sfaturi. Sper sa reusesc ca din cei doi stupi unificati sa scot o familie peste iarna... |spuneam mai sus ca dau o miere... :)
Daca ma vedeti asa* peste cativa ani si nu m-am achitat de datorie, va dau voie sa ma fluierati :hi:
* foto: pavilion in pastoral la floarea soarelui in Patroaia(Dambovita) Masina era de Valcea. Domnul care citea cand am facut poza, poate intra si pe net... :) Sa il salut din nou...
25.07.2010
36.5KB
RABA 6 X 6
Asta am vazut ce poate ... in teren moale.
PS
Poza nu-mi apartzine insa multzumesc proprietarului :hi:
16.12.2010
36KB
pomii
06.05.2009
55.2KB
Altul are peste 70 de ani si nu se lasa
17.01.2011
45KB
un sistem de inchidere
Salut,
cum se prezinta sistemul de inchidere la transport?
Eu folosesc un sistem asemanator iar la unii stupi sau cam slabit clemele sau deschis pe timpul transportului.
01.08.2010
18.8KB
Nr.7:
-Nu prea puternic,albina pe 4 intervale si putin si pe celelalte;
-2 rame cu miere si ceva resturi pe celelalte;
-nu am vazut puiet capacit si nici matca nu am zarit-o;
-a 3 a rama ouata pe o parte cm o palma iar pe cealalta ceva celule(banuiesc ca dc sunt oua e si matca-ascunsa :uimit:);
-avea ceva umiditate intr-un colt si ceva albina moarta -cam un pumn -pe fundul stupului;
-albinele erau linistite,isi vedeau de treaba,nu am dat cu fum;
-jumatea de apifonda putin consumata;
16.03.2011
43.5KB
Sa vie primavara... ca pe DUNARE o barja alene trecea...
05.11.2010
50KB
turnulete
04.06.2011
15.9KB
zapada inca prezenta in unele zile la 1400 - 1500 m.
24.02.2008
20.3KB
x
18.05.2011
49.7KB
15,6ron 3buc
27.02.2010
42.6KB
mini
09.01.2011
68.3KB
alta
09.03.2009
42.8KB
Ok
06.03.2011
50.2KB
Am cumparat asta:
Elvetia.
340 PS
18 T total autorizat
'94 - Euro I
350 000 Km
Macara Hiab 7m + 4 m (7 hidraulic +4 mecanic)
Cutie secventiala (semiautomat) 16 trepte
Tempomat
Intretinut fb.carte service la MB
pat dormit
Gresare automata centrala (mai putin - cardanul)
Suspensie pe arcuri -tot
15.11.2008
35.5KB
Recolta este la o medie de 10 kg./ 1 fam.
07.05.2010
31.3KB
am inceput reconditionarea remorcii si am constatat cateva defecte si la sasiu.
11.01.2010
63.1KB
Ce bine era atunci :D
Acum 1-2 ore am vorbit cu cineva si prin zona ninge :rolleyes: