Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
si pt. ca vazu-si iata si o foitza lipita cu aparatul de sirmele in este de la radomires ... mareSi pt. ca vazu-si redresorul, iata si o foitza lipita cu aparatul de lipit/imprimat sirmele in foitze. Aparatul este de la Radomires ... mare multzam Radule.
04.05.201035.9KB
o mica stupina din cea mare, cu stupi verticali pe 8 rame printre stupii orizontali si verticali peO mica stupina din cea mare, cu stupi verticali pe 8 rame printre stupii orizontali si verticali pe 10 rame 1/1
29.03.201077.6KB
acela care s-a zaharisit nu a fost poate in mica candi se fac din sirop 10:1.dar siropul esteJenica, Siropul acela care s-a zaharisit nu a fost invertit.decat poate in mica masura. Placile candi se fac din sirop 10:1.Dar siropul este invertit catre 100%. Priveste poza.Placi candi reci prin care poti citi ziarul ca prin sticla. Ca nu iese din prima este de inteles.
12.01.201132.8KB
primele flori albe din 2008 ... in spate o parte din alt mic grup de fam. foto de la mine ...primele flori albe din 2008 ... in spate o parte din alt mic grup de fam.
21.04.200870.2KB

 
si......o lume de vis! lavanda sau levanticasi......o lume de vis!
08.08.201053.6KB
faneata foto de la mine ...faneata
27.10.201055KB
si muncesc in ziua de pastisi muncesc
04.04.201017.8KB
putzina odihna in parc n-ar strica pozele lu proapis13Putzina odihna in parc n-ar strica
04.12.201071.7KB

 
vand cu material apicol) dacia break 1310 cliVand ...........
19.12.201044.5KB
in febra din loc. alt stuparin febra "roitului". Din loc.
01.08.201044.3KB
unii dintre ei arată foarte bine le trebuie cat sunt si euunii dintre ei arată foarte bine le trebuie cat
21.05.201066.1KB
si versiunea cu paltzau' pe post de roi ... da' fara scuturat ca no' ... ashe-i filmu'  :rotfl:Si versiunea cu paltzau' pe post de roi ... da' fara scuturat ca no' ... ashe-i filmu' :rotfl:
18.01.201038.6KB

 
te salut din arad. astept noi a nins binisor pozitia!!! albinutele mele.Te salut din Arad. Astept primavara.La noi a nins binisor astazi! Scuzati pozitia!!!
24.02.201137.6KB
curatarea de oct, stupina lui lucianCuratarea ramelor......Inceput de oct,
17.10.201036.1KB
va rog sa ma gresit poza.aia era cu el dupa rk si mai este pusa.
asta am vrut sa o arat: d.d.-dila'Va rog sa ma scuzati...am gresit poza.Aia era cu el dupa RK si mai este pusa. Asta am vrut sa o arat:
18.11.200946.7KB
primi mei stupi acasa in gradina vara vara!! :) albinutele mele scumpe si dragiPrimi mei stupi acasa in gradina parintilor. Vara vara!! :)
22.02.200952.8KB

 
acum cei slabi.nu a ajuns ghemul sus nordul oltenieiAcum cei slabi.Nu a ajuns ghemul sus
02.01.201067.6KB
buna!sunt un stupar si as vrea sa stiu cum se numeste aceasta planta... a vazut foarte multe albineBuna!Sunt un stupar incepator.... si as vrea sa stiu cum se numeste aceasta planta... a vazut foarte multe albine pe ea ... as dori numele stintific pls...:D
26.09.2008101.1KB
am muncit cateva zile pe el. . se poate insarma atat vertical, cat si orizontal. dispozitiv pentruAm muncit cateva zile pe el. . Se poate insarma atat vertical, cat si orizontal.
14.12.201037.1KB
multumesc d-le dintre noi ne place muzica buna si pot imcerc sa postez si eu niste poze,dinMultumesc d-le fcvaslui Unora dintre noi ne place muzica buna si aranjamentele florare. Daca pot imcerc sa postez si eu niste poze,din gradinile Keukenhof din Amsterdam,poate va dau idei,desi nu cred.Aveti dv.destule idei.
15.12.200824.1KB

 
cativa cam suparati stupina in maramurescativa cam suparati
12.05.201063.3KB
da, de fiecare data, anul acesta am luat-o si pe fata si i-a placut. sotia la extras de familia vaDa, de fiecare data, anul acesta am luat-o si pe fata si i-a placut. Sotia la extras de salcam.....
26.11.201032.6KB
:hi: pozele lu proapis13:hi:
20.03.201141.4KB
fund cu colector de polen pozele lu proapis13fund cu colector de polen
04.12.201034.5KB

 
acelasi camion pregatit pt o alta actiune. si incarcarea stupilor 2acelasi camion pregatit pt o alta actiune.
10.01.201156.8KB
buna matca ! am cautat-o sa o pastrez de prasila ;) dar nu am gasit-o. cat de mult puiet aveau !Buna matca ! Am cautat-o sa o pastrez de prasila ;) dar nu am gasit-o. Incredibil cat de mult puiet aveau ! Multumesc pentru sfaturi ! Caz inchis ! :hi:
11.09.201085.6KB
da dl, jonny, cuib dadant de 10 1/1 si cat 3/4.
sunt primii stupi (10 la numar) pe care i-amDa dl, JONNY, cuib dadant de 10 1/1 si cat 3/4. Sunt primii stupi (10 la numar) pe care i-am cumparat cand m-am decis sa fac NISTE stuparie.Si acum dupa 8 ani ,si mai multe incercari am convingerea ca in zona noastra este cel mai eficace sistem. Sunt ceva probleme cu roitul dar... ne descurcam.
04.10.201053.4KB
floarea soarelui pt. umbra daniel marcusfloarea soarelui pt. umbra
25.01.200875.7KB

 
omul cand n-are de lucru ...isi face.. pozele lui bunka!!omul cand n-are de lucru ...isi face..
26.04.201018.4KB
d. prahoveanu si d-na chirila , buzau octombrie 2008D. Prahoveanu si D-na Chirila ,
18.10.200825.5KB
-observ ca detin si poze mai mari de 1 mb fapt pt. care nu au fost continuare se vede stupul mierea-observ ca detin si poze mai mari de 1 mb fapt pt. care nu au fost afisate,doar explicatiile. -in continuare se vede stupul nr.17. -storceam mierea de floarea-soarelui.
05.09.200641.8KB
alta cine sunt eu-valer bodeaAlta
19.09.200966.9KB

 
recolta de ceara .....peste 3ookg stupina lui lucianRecolta de ceara .....peste 3ookg
31.10.201035.9KB
mama lor.. pozele lui bunka!!mama lor..
11.05.200924.7KB
cateva poze 05.03.2011 targul apicol iasi 2011cateva poze 05.03.2011
06.03.201154KB
x stupinax
10.05.201145.7KB

 
s 1 stupina mea alex_sas 1
11.06.201067.4KB
am 4 ani de cand fac experiente pe albine! :zzz: 
am ucis-o pe aia care voia sa o taie, l-am lasatAm 4 ani de cand fac experiente pe albine! :zzz: Am ucis-o pe aia care voia sa o taie, l-am lasat sa-si traga botci, le-am casapit, dupa ce nu au mai avut din ce trage i-am bagat o matca imperecheata dintr-un roi capturat(batrana), au primit-o si a inceput sa oua, dupa aceea au tras din nou botci din oua de la matca asta, si babaciunea iar a roit...dar am prins roiul din nou! Normal eu stiu ce trebuie sa fac , dar mai fac teste de astea ca sa vad cum se comporta albinele in situatii deosebite! De multe ori accepta matca pana face cateva oua apoi o ucid si trag botci din ouale respective, matca amana de multe ori ouatul foarte mult constienta fiind parca de faptul ca odata depus primul ou sfarsitul ei e inevitabil! Da, sa stii ca la mine in stupina nu e o raritate sa gasesti matci eclozate pe fiecare rama in acelasi stup...se evita unele pe altele, pt ca daca se intalnesc din inclestarea aceea care dureaza o fractiune de secunda, una sigur moare! ... asta daca le las sa-si faca de cap, de regula pregatesc matci din timp si fac roi artificiali cu "babele" si tinerele le bag la imperecheat in familiile de baza si merge treaba numai ca as vrea sa aplic metoda mininucleelor de imperechere ca sa pot baga matcile gata imperecheate in stupi! Ma tot gandesc cam cat de mici trebuie sa fie acesti mininuclei, am vazut pe net niste filme in care se prezenta cum se face treaba si aveau niste rame putin mai mari decat podul palmei...cam la asa ceva ma gandesc, ca sa economisesc albina! :hi:
13.11.200872.2KB
cele mai bune mătci se obţin atunci când larva la de matcă pentru vârsta ei. de aceeaCele mai bune mătci se obţin atunci când larva găseşte la eclozionare lăptişor de matcă pregătit pentru vârsta ei. De aceea sunt foarte bune mătcile provenite din botci de schimbare liniştită sau de roire, la ultimele având dezavantajul că dacă familia este roitoare poate transmite acest caracter. Transvazarea dublă caută să se apropie de această situaţie. Pentru numărul redus de mătci de care are nevoie amatorul se poate apela la un truc. Dacă dăm nucleelor de împerechere doar 8-10 ouă de o zi sau de două, larvele vor găsi din primul minut de viaţă hrana adecvată vârstei. Şi foarte abundentă pentru că albinele nucleului nu au alte larve de hrănit. Vârsta ouălor o ştim pentru că oul stă vertical în prima zi, oblic în a doua şi orizontal în cea de a treia zi. Pentru că matca nu a ouat în fagurele nou pus de mine am tăiat dintr-un fagure cu ouă porţiuni mici. Am lăsat pe ele 8-9 ouă de o zi, distrugând câte 2 ouă între cele lăsate. Am tăiat cu lama jumătate din înălţimea celulelor, pentru ca albinele să pornească mai uşor botcile. Am lipit bucăţica de fagure pe sârma superioară a ramei. Fagurele fiind vechi la o ramă la îndoirea peste sârmă a deviat puţin de la orizontală dar nu contează. Pe ramă am pus doar două fâşii înguste de fagure artificial pentru ca să le indic direcţia de clădit. Nu am pus foiţă peste tot pentru ca albinele să fie ocupate, să nu pierd matca prin roire, cum se mai întâmplă uneori, mai ales la nucleele de împerechere mici. Nucleul de împerechere Fota, cu două compartimente, este mijlociu. Ramele cu ouă le pun deoparte şi de alta a diafragmei care separă compartimentele.
06.05.201025.1KB
stupi targul de miere bucurestistupi
29.08.200933.3KB
InapoiInainte