2. loc de depozitare al sculelor si echipamentelor "marunte"
Ex. gratia antisoareci&transport, reductor de urdinis, dalta, perie, etc.
01.03.2008
33.3KB
Prima rama fata A. Pe asta am puso dupa diafragma la aceasta vizita.
31.08.2009
44.8KB
Bogatiile mele cele mai de pret.
Cea mare.
24.11.2010
22.7KB
partea de jos a corpului
12.01.2010
36.1KB
Si pe Iosca (cainele) din zapada :hi:
18.03.2011
50.1KB
flori
14.09.2007
40.5KB
Putina curatenie de primavara nu strica.
24.10.2010
57.8KB
stimularea
02.12.2010
61.1KB
Vă urez s-aveţi sănătate, sărbători fericite şi vise-mplinite !
24.12.2009
21.5KB
y
30.09.2008
38.9KB
Nr 1
14.03.2011
32.2KB
Salutare Dom Cornel,
Pai dupa o masa boiereasca,
O tigara amparateasca!
07.02.2011
35.4KB
lipsa centrifuga , mai punem un cat !!!
07.06.2011
56.3KB
Inca una!
26.04.2009
43.8KB
si
20.12.2010
56.1KB
In zona in care sunt eu muntele merge excelent .Pana acum , desi zmeura inca mai dureaza dupa parerea mea vreo 4-5 zile am extras de 2 ori o productie de 28 kg de miere media pe familie la ambele extractii iar azi ma duc sa extrag din nou deoarece stupul de pe cantar indica un plus de 36 de kg. Intradevar este unul din cei mai buni. Personal sunt acum la a 2-a locatie de zmeuris si astept sa infloreasca si sburatoarea .
Pentru exemplificare :
02.07.2007
56KB
eu folosesc manere pe care le face și alex_sa.
fier beton de 8 (de circa 30 cm lungime) și cleme din comerț (ieftine - 10 bani). fieul beton īl modelez cu ajutorul unei menghie.
O să revin cu poze.
Sunt bune , dar............ partea de lovește lemnu nu intră īn peretele stupului
am schimbat sieu sistemul de minere
02.08.2010
32.7KB
x
23.09.2010
82.4KB
xxx
19.03.2008
43.6KB
Zilele trecute citeam intr-o postare a lui Milu 56, despre avantajele stupului patrat. Nu pot decat sa fiu de acord cu el. Domnia sa propunea un stup patrat pe 12 rame. Cum tocmai studiasem stupul Optimal pe 11 rame al cehilor mi-am zis: corect dar de ce sa nu facem un stup patrat pe 10 rame, asa ca am facut un desen pentru un stup si pentru rama aferenta, pe care vi-l propun spre discutie. Ma gandesc la o discutie teoretica, nu sunt convins ca vreau sa si construiesc asa ceva. Deja am prea multe tipuri de rame si una in plus nu cred ca ar ajuta. :hi:
18.01.2011
19.4KB
e cat vezi cu ochii :uimit:
05.07.2009
24.8KB
Pendularul
16.12.2010
30.8KB
o sa pun foto sa vad daca merge
11.03.2008
53.1KB
Asa lucreaza, nu prea ponteaza pana nu face putina coroana,in schimb aduna propolis cu nemiluita.
12.03.2009
52.1KB
poze
19.02.2010
47.8KB
Si una in care nu era la treaba...cauta alt loc pentru ouat.
02.05.2010
37.8KB
familie fara turta:
21.02.2008
52.5KB
tabara era si sociala
pentru ajutorarea copiilor orfani, este organizata de parintele din hoteni .El a si adoptat 8 copii care traiesc permanent cu dansul
27.07.2009
35.5KB
tot respectul a fost un targ reusit chiar daca vremea nu a tinut cu noi si daca spatiul nu a fost prea generos la cata lume a venit...eu zic cai un targ apreciat si cautat.
Ma bucur ca am mai cunoscut si eu alti apicultori dupa forum si totodata ami pare rau ca nu am putut sta si eu la o cafea cu toti, insa am venit de la 9 si pe la 13 am plecat spre casa.
De la Batranul o sa iau niste nuclee care au niste preturi care sincer nu cred ca vor avea concurenta ceva vreme de timp, pana una alta sa atasez si eu cateva poze cu mine si cu Victor cu care mam intalnit.
:hi: :hi: Tot respectul meu.
20.02.2011
7.3KB
mi-au inflorit piersicii!
10.04.2011
69.6KB
"Prelungirea" maini mele.Ridica rame,razuie orice,bate cuie, scoate cuie,departeaza caturi de cuib, strange rame de cuib la inchidere.Fara ea sunt handicapat.Cu ea sunt handicapat dar nu la manipulare si lucru in stupi.
13.12.2007
42.9KB
Interior pavilion
24.10.2007
46.9KB
Stie cineva cum se numeste planta asta?
Rasare primavara din radacinile fostei plante, are aspect de tufa, si creste pana la 2 - 2.5 m. Infloreste de la inceputul lunii august si tine pana le sfarsitul luniiseptembrie cand cade bruma si se usuca in intregime urmand sa rasara primavara urmatoare. Se inmulteste f. usor, prin lastari care se intind in fiecare an cuprinzand cat mai mult teren.
Este intens vizitata de albine inca de dimineata si pana seara tarziu.
Pozele care le-am facut sunt de dimineata asta.
18.08.2009
68KB
Sa trecem la treaba. Albinutele au avut ieri un zbor de curatire timid. Am un filmulet facut ieri pe la ora 13.Il pun la "Zbor de curatire 2011".
Pana vine vremea frumoasa m-am ocupat de pomi.
Acesta este PRIMUL MEU POM ALTOIT DE MINE.
De frica sa nu fie prea gros (nu era cazul) l-am altoit in cele doua ramuri!
09.03.2011
77.9KB
Asi vrea ca anul acesta sa recoltez polen. Pana acum nu am recoltat niciodata polen si asi vrea sa stiu cateva probleme legate de acest aspect.
1. Pot sa montez culegatoarele de polen acum in primavara fara placile active??(adica asi vrea sa le am pe pozitie tot timpul,si atunci cand vreau sa recoltez polen,sa introduc numai placa activa)
2. Care ar fi perioadele favorabile recoltarii de polen?
3. In ce masura este afectata dezvoltarea familiei si productia de miere de recoltarea de polen?
Culegatoarele le-am confectionat eu,dupa un model vazut la un magazin APICOLA si arata cam asa: