apropo , ce parere aveti prelungirea de la plasa fundului antivarooa vine peste o parte a aripii de zbor, credeti ca le deranjeaza pe albinute ?
uite si foto.
28.03.2008
38.7KB
xxxxx
19.03.2008
45.4KB
pana acum am mers pe orizontal si acum vreau sa merg si pe vertical
am pus rane de 162 sus dar albina nu urca
unde gresesc? de ce nu urca albina
cate rame sa pun sus ?ce fel de rame ?pun si diafragma?
voi cum faceti?
Presupunand ca ai albina suficienta in corpul de jos, si totusi albina nu vrea sa urce in cat, iti recomand sa urci in cat 2 faguri cu miere, cei de acoperire din cuib. Cei doi faguri pot fi folositi si pe post de rame claditoare, intrucat partea de jos a lor intra in cuib, nereusind sa ajunga pana jos. Dupa ce albinele incep sa urce miere in cat, cei 2 faguri pot fi coborati.
Eu asa am procedat prima data, cand inca nu aveam crescut nici un fagure de magazin. Dupa ce vei avea numarul de faguri de magazin dorit, sa ai grija ca, dupa extractie, sa mai ramana faguri stropiti cu miere. In acest fel, data viitoare nu vor mai fi probleme. Eu practic pastoralul dar nu stau cu stupii. Din acest motiv, sunt obligat sa montez caturile de la inceputul plecarii. Si cu toate acestea, nu am avut niciodata probleme cu urcatul albinei in cat! Dar, asa cum ti-am spus, pe rame se mai gaseste de ciugulit cate ceva iar cand incepe culesul, fagurii sunt deja gata pregatiti de albine pentru umplere.
Atentie!
Daca fagurii de magazin nu au mai fost folositi demult sau au mirosuri straine s-ar putea sa fie nevoie sa-i topesti si sa dai altii la cladit. Am vazut un astfel de caz la un prieten care a cumparat faguri claditi de la un apicultor si, desi pareau ok, albina nu a vrut sa-i folosesca cu nici un chip, chiar daca a urcat faguri de cuib in magazin.
I-am recomandat sa-i topeasca si sa-i inlocuiasca si dupa ce a facut acest lucru, nu au mai fost probleme.
Iti urez sa gasesti solutia cea mai potrivita. La Multi Ani, cu sanatate!
23.12.2009
33.2KB
c
02.06.2008
59.3KB
Astazi 19.05.2009
Spunea pe forum domul Florin (pngflorin) ca albinele lui sunt agresive si posibil din cauza rapitei, nu zic ca nu; din ce am citit si din experienta agresivitatea este mult accentuata si de temperaturile ridicate si seceta.
Astazi mi-am luat peste 50 de intepaturi de la o singura familie de albine, ... ridic capacul, putin fum si ma trezesc cu muulte intepaturi, 50 si cevea de acea le-am numarat cand le-am scos, .. undeva la 20 metri de familia respectiva :D
1. Valea Bistritei
19.05.2009
44.7KB
asa Alime ,e bine si unul daca nu ai un sobor.
28.01.2011
43.2KB
inca una
04.12.2010
37.3KB
Ziarul se pune peste plasa,vara doar plasa,iarna ziar.
Domn filip,asa iernam inainte,nu am fost prea multumit, deoarece la mine vine iarna devreme si pleaca tarziu ,desi matca porneste exploziv, nu reuseste sa aduca stupul pt culesul optim la salcam,dar cu folie il face betot.
Cu respect valy.
26.10.2008
43.3KB
si ghemul coloniei de albine
07.01.2010
20.9KB
intr-una din poze aveti o "bormasina" artizanala... de fapt este mandrina + mecanismul in spate infasurat in "banda"...cum ati confectionat-o?! :hi:
pe a 2-a pagina din album!
Este ceva facut de 20-25 de ani si il foloseam la gaurit cablajele electronice dupa ce le corodam cu clorura ferica dau acid azotic,iar dupa ce am devenit si apicultor gauream ramele.Este usor cu pornire la degetul aratator alimentat de la un redesor cu reglare de tensiune (3-35volti ) si curent (0,5-5 A) cu protectie la scurt circuit pe iesere.
Este infasurat in banda sa imi tina intrerupatorul(vizibil...ceva rosu cu albastru).Burghiu de la 0,5 la 6 mm,.Cu aceasta mini scula sa zic sau gaurit peste 15 mii de rame ...mici si mari.
02.11.2010
41.7KB
Bistrita, undeva in apropiere de Poiana Teiului (jud Neamt)
In apropriere de tine se afla o stupina in care am vazut doua galeti suspendate deasupra stupilor.Poza a fost facuta in iarna,dar trecand recent prin zona am vazut galețile tot acolo.Știi cumva care este rolul lor in acea stupina?Banuiesc ca sunt puse pt. capturarea roilor.
05.09.2010
52.3KB
Pastoral la rapita 3
24.10.2007
55.7KB
Unde sa stochez cateva tone de miere dupa cum vedeti balconul imi este ocupat, asa ca raman la mana procesatorilor. Va saluta teinegru64! :hi:
12.02.2008
46.1KB
Imbinare.
25.01.2011
9.1KB
Alti boboci gata sa se deschida iar albinele abia asteapta :nod:
30.03.2010
43.5KB
inca una si o sa caut si o remorca postata undeva pe forum
03.11.2008
40.4KB
munca de primavara .. extins stupina..
16.05.2011
45.7KB
of da greu mai nimersc pozele ce vreau sa le pun
27.07.2009
60KB
shi
23.10.2010
37KB
deja salc.2
28.08.2010
48.3KB
O alta solutie ar fi peletii. Poate o solutie mai buna, avand in vedere ca sunt produsi prin aceeasi tehnologie ca si brichetele de rumegus cu deosebire ca sunt mult mai mici, de dimensiunile unor pufuleti. Arata asa:
25.03.2009
33.9KB
a doua:
27.12.2009
85.5KB
O solutie ar fi reintoarcerea omului la tara adica acolo de unde a plecat candva cand industrializarea a avut loc. Acum e fenomenul invers, in industrie se lucreaza cu roboti cu informatica, nu mai e nevoie de palmasi. Si oricum pe astia capitalistii ii gasesc in India si China.
.
Si eu mi-am dorit si inca imi doresc o intoarcere la natura, la tara dar uneori ma gandesc ca ma p...contra vantului sau inot contra curentului. Visurile sunt frumoase dar realitatea bate orice vis.... te muti la tara, imposibil sa nu dai de un nebun care i se pare ca ai pus gardu la el in curte sau altceva.. si sa te ti circ, trebuie sa-ti placa circu ca nu te ajuta nimeni. Justitia? :rotfl: Politia ? :rotfl: Ma cramponez si ma pierd in detalii, da! dar viata din astea e formata.
Si totusi acest vis este realizabil ca si comvietuirea inte "carnivore " "ierbivore " si "om". IATA DOVADA ! :hi:
22.01.2011
36.5KB
Oameni buni nu sunt KGB-ist.
Sunt un pasionat al albinelor ca si voi, si vreau din pozitia pe care o am sa facilitez intalnirea intre apicultori, producatori de materiale si utilaje apicole, dar mai ales cu specialisti in domeniu.
Daca a citit programul ai vazut ce invitati de marca am avut in ziua de sambata. specialistii de la ICDA Bucuresti au fost incantati de nuamrul mare de partcipipanti si de modul interactiv in care au decurs dicutiile.
Va astept si maine la Slobozia.
20.02.2010
31.5KB
...
O poza cu mine in caz ca ajungi prin SB :rotfl: :rotfl: :rotfl:
aha .... eu o sa vin pe calea ferata
12.11.2010
38.8KB
inca unul
Sunt unicele statui salvate multe au luat drumul colectziilor private
iar cele mai mari au luat drumul Austro-Ungariei iar ca o ironie a sortzii
cu o zi inainte de a fi debarcate la Budapesta a avut loc o furtuna
iar corabia cu statuile a fost scufundata
Din marturiile epocii nu s-a putut salva nimic iar efortul de a recupera
statuile a fost zadarnic deoarece Dunarea in acel loc era cu anafoare
Istorioara mi-a fost relatata de custodele muzeului care cu mare
tristetze am aflat ca a murit in primavara la numai 40 ani
salve :hi:
14.12.2010
30.6KB
x
02.06.2009
78.4KB
alta
05.11.2008
32.4KB
Astea
09.12.2010
23.8KB
Sa vedeti lume ce de miere o sa fac!:razz:
23.07.2006
66KB
In sfirsit am putut sa pun caturile de recolta ... asa ca pe luni s-au marti noaptea plec.As pleca mai repede dar n-am ITP-l la camion.Maine sper sa-l primesc.
P S
Nea Jane ... uite capitanu' ... shofer pe raba ... pardon ... pe roaba ... o intreba-i:
-Ai permis de conducere pt. roaba aia ??? :uimit: :razz:
-Sa vezi ce mi-a zis ... nu-ti zic ca razi :razz: :hi: :hi:
09.05.2010
58.7KB
la fel
05.10.2010
71.5KB
salcam 2 ...imediat dupa mutare..... cateva ipostaze!!
28.05.2011
62KB
si o rama frumoasa
02.10.2010
68.8KB
Alta ... fiind ceva mai departe de lanurile cu rapitza decat cealalta stupina, nu se vede asa multe moarte pt. ca nu au ajuns la stupi ... dar am obesrvat diferentza populatziei in lazi.Am stupina in gradina si am lucrat destul de des in stupi.
27.04.2010
69.1KB
azi am băgat turte proteice,
22.02.2010
48.5KB
Sigur , toata lumea a citit despre Foti si metoda lui de iernare a matcilor.Oare mai face cineva asta in Romania?
Nemtii o fac.....Poate pentru ca or fi "nemti" ?
30.12.2007
39.4KB
si
13.03.2010
11.9KB
revin cu poze cu salcamul ornamental
este inflorit si din poze se vede ca are boboci noi
24.06.2009
42.8KB
Fotografii facute de Domnul PAB in data de 26-27 ianuarie 2009.
Prin tevile acelea nu a mai trecut caldura de ani buni.
Priviti unde a iernat colonia: