ceva de genu la google maps cand dai pe cate un oras si iti arata date despre el doar tinand mouseu pe el
25.02.2010
59.8KB
in sf. dupa 10 minute de privit atent cei 2 stupi la care se bateau albinele la urdinis sa intre si sa iese (cei fara hrana) si cand am vazut ca nu pica nici o albina moarta care m-am gandit eu ca ar trebui sa se intample in cazul unui furtisag, m-am indurat de ele si am desfacut urdinisul larg.
26.03.2007
48.3KB
xxx
15.09.2009
58.1KB
alta
27.12.2010
46.2KB
Iata vasta mea stupina. Vrea sa aud comentarii ca nu sunt stupii vopsiti (Daniel_Ciobanu este de vina :) asa i-am cumparat de la el in primavara) ca ramele nu sunt curatate de ceara etc.
18.10.2009
63.4KB
Oare da? sau nu da ?
13.04.2008
56.7KB
si verso:
02.03.2010
29.3KB
singura problema este ca in imagine nu detaliaza ce diferentiaza o rama Hoffman de una normala, adica lateralele cu umerase.
dupa cum vezi in imagine exista o linie punctata la 75 mm sub umarul de sustinere a ramei, linie ce corespunde umarului de 37 mm care pastreaza rama la distamta optima.
am editat putin imaginea , in coltul dreapta jos apare o laterala
14.12.2007
30.3KB
Poza facuta de sub stup .
Am sperat sa se vada ramele prin plasa si eventual ghemul .
Nu am vazut decat cateva albinute moarte .
30.12.2010
87KB
Apifonda - se cam insereaza, dar afara e cald si albinele sunt foarte linistite.
02.02.2011
19.1KB
cam asa arata stupii ME.. eu vreau sa umplu macar unu
17.05.2007
39.3KB
aaa
01.02.2010
18.2KB
pare a fi o familie de albine.
ma insel?
04.10.2009
45.1KB
cusca complecta
05.08.2007
24.9KB
foto
07.03.2010
33KB
Banzic:
26.09.2010
46.3KB
August :
16.01.2010
66.2KB
alta
17.05.2008
35.3KB
si aste 2
09.06.2009
59.9KB
lisa (roaba) avem ... pba e cum ridicam de stupi in camion
pai nu eclara poza eu nu ridic nimica ci transport caturi pline pe oriz din remarca in camion si cobor paletul pe plan inclinat acasa unde le dau in primire la ajutor care le extrage cand vrea
deci nu ridic nimic doar faguri goi cu magazii si nu ma costa 9000 eu
04.01.2008
55.9KB
Prezent, multumesc .
Verificare in data de 19.01.2010 : cuibul sus cu miere capacita in laterale, cateva albine scoase pe la urdinis, sacrificate (max jumate de pumn) .
Pana la iesirea din iarna AMR-ul ii in scadere .
27.01.2010
33.8KB
Macheta albinei ce v-a domina la anul soclul :hi:
06.04.2011
42.3KB
Oare asa sa fotografiezi roirea albinelor?
1Sezonul: mai, iunie, iulie.
Echipamentul recomandat: sapuniera digitala.
Imbracamintea recomandata: alba, cu masca pe fata. E bine sa te consulti cu apicultorul inainte.
Riscuri: albinele cred ca obiectivul aparatului este un ochi mare, si sar la ea. Eu am primit peste 50 de intepaturi in timp ce faceam acest reportaj.
Pericol de moarte! Daca esti alergic la veninul de albine, poti muri foarte usor de la cateva intepaturi. Ai grija!
Povestea: Tata prinde roiul
12.03.2009
39.5KB
Stupii i-a vopsit cu o vopsea ecologică luată de la o firmă de la Craiova . Vopseaua se dilua cu apă si la 16 stupi cu caturi cu tot a consumat în jur de 3 kg. de vopsea . Nici eu nu aş fi crezut dacă nu aş fi văzut personal .
asta e vopseaua :
07.09.2010
32.8KB
langa cateva hectare de meri
31.03.2008
50.4KB
alta
21.04.2009
32.3KB
alta
17.04.2009
30.5KB
alta,
Care nu au avut le-am completat cu miere si iam inchis repejor am ridicat si cateva rame 2..3 sa vad daca s-a apucat de pontat refina insa nimic.
Mai ai deschid pe la sfarsitul luni inceputul lui martie cand rasar si ghiocei :nod: :nod:
13.02.2011
56.2KB
azi am inceput si eu pastoralu'
dupa ceva prospectari la fata locului am observat cu regret ca anul acesta mierea de salcam va fi tare scumpa din cauza ca-i rara, nu cred ca vor inflori mai mult de 10% din cea fost anul trecut
asa ca am renuntat sa mai duc stupii la padurea din calareti unde este mai mult salcam si i-am dus direct la padurea de tei (Artari) unde este cat de cat si ceva salcam
in plus ... sunt si cateva sute de hectare de rapita, bine ca asa este anul asta in tot baraganul (exceptie fac imprejurimile satuylui meu :x )
avand in vedere faptul ca ARO meu este inca sub forma desasamblata am imprumutat un papuc (ce bine sa ai frate patron la termopane :zzz: ) si-am purces la drum
03.05.2008
32.2KB
Mara si ...Ursu
02.12.2009
51.6KB
Pozitia clapetei cand nu se recolteaza polen
11.01.2011
4KB
Tikia mea merge struna ... prin tub direct in magazia de rumegush.
Cand lucrez cu circularul, montez la capatul tubului ventilatoru' in tikie ca sa traga mai bine.
Circularu' n-are ventilator incorporat ca si abrichtu' dar face treaba tikia ... e mai curat aerul in atelier.Nu mai am nevoie de '' the masc '' :rotfl: :rotfl: doar de ochelari ... ca nu se stie niciodata ...
Ala-i ventilatoru', de sub abricht
08.03.2010
36.1KB
Si
10.01.2009
32.2KB
Pentru cei ce au caturi Dadant.
Iata o varianta de lucru prin rabatare.Balamale in fata si suport gen cifra 4
07.01.2008
41.2KB
Astazi am gasit putin timp liber si vroiam sa mai scriu cate ceva pe aici....
Cu toate ca a trecut aproape 1 an de cand am avut contact cu acest forum si implicit cu albinele nu m-am apucat inca serior de treaba dintr-un singur motiv, pt mine albinele si ceea ce este legat de viata lor(ex. lucrarile de tamplarie) reprezinta modalitatea cea mai buna de a ma deconecta si de a ma relaxa. Nu consider aceasta activitate ca o cursa contracronometru, motiv pt care pasii facuti sunt destul de mici.
Am pornit de la urmatoarea ideee: investitie financiara minima, motiv pentru care am inceput prin a-mi confectiona singur cutiile(consider asta o placere) dar cu ce?
Nu aveam in dorare nimik. Am preluat o idee de la Stefan si mi-am confectionat asa ceva din fiare si rebuturi metalice ruginite+1 pivot dacie+ax confectionat meserias 100 ron, am facut cateve mici greseli dar ... a iesit ieftin, fara pretentii dar pt ce-mi trebuie mie merge..
18.04.2010
51.1KB
Ramele de dincolo de diafragma intens vizitate de albine astazi.
03.11.2007
36.7KB
Poate se vad cotele mai bine.
18.01.2010
38.2KB
si eu in primul pastoral... la rapita si salcam la balabanesti jud galati.