Un vecin care din motive serioase nu a putut să extindă cuiburile la timp şi să dea de clădit mi-a spus astăzi că deja a pierdut doi roi care l-au salutat din zbor. Pentru că am verificat familiile īn 3o martie şi apoi am fost plecat de acasă am verificat şi eu astăzi cele două familii pe care mi le-am oprit pentru că erau agresive. Īn 18 octombrie 2009 am pus o poză cu două din T.I.R.-urile care-mi deranjează albinele. Apoi am pus poza de mai jos şi am scris că cele două poze dovedesc faptul că īn apicultură uneori 1 este mai mare decāt 1 plus 1.
Scuze, am greşit poza.
26.04.2010
54KB
Asta numesc eu, furt pe fata. O masca pe care daca a cazut un scanteii din afumator sa zis cu ea .In schimb dam o gramada de bani pe acesta opera de arta adica cat nu face. E frumos asa ce spunet ?
20.10.2008
10.4KB
cu aia ... aia e masiana de cuafeze
īn loc de bigudiuri am băgat doi īn spate + unul pe scaunul din dreapta( trei am de toţi) suporţi, mărunţişuri...ş-am plecat; la rapiţă; să fiu primul.
09.04.2010
49.3KB
trei
20.10.2009
50KB
si inca una
01.11.2010
31.7KB
Si una dintre fam cu matca carnica,la +5 grade(in ghem)
08.11.2008
39.4KB
ne pregatim de stimulare........ :nod:
31.07.2009
44.7KB
Salut . Cum ar fi bine, sa practic :
_ schimbare linistita matca,
- lasata familia sa roiasca si prindere roi,
- creat roi artificial,
Nu sunt interesat sa inmultesc familiile foarte mult, doar cat e necesar, mai mult sunt interesat sa adune ceva miere dar nici sa roiasca si sa nu-i prind nu-mi convine !
Ce pot sa fac si cum, explicare pe cat se poate . Va fac cadou un album cu fotografii despre zona si flori din gradina !
14.05.2009
43.3KB
perseverent :nod:
02.03.2011
28.6KB
Sistemul Ampliroll sau hook-loader montat pe sasiu de autoutilitara.
15.08.2010
48.3KB
si brusturele este vizitat de albine
26.07.2009
62.4KB
Salut.Yrynel mai insista.
28.12.2008
39.8KB
Tot uscată.
06.02.2010
41.1KB
eu am dat intai cu grund pt lemn apoi cu vopsea normala nu pe baza de apa . rezultatul se va vedea in cativa ani. stupii toti aceeasi culoare iar scandurelele de zbor culori diferite ! =D
05.05.2011
49.7KB
x
10.08.2010
12.3KB
poza
28.01.2009
45.8KB
asa arotau azi 25 ian 2009 :hi:
25.01.2009
60KB
Te cam dai lovit Bazile ,aproape de lacrimi,dar totusi nu prea ai explicat cum de ai reusit sa iei 2 (doua) saparduri???????Cred ca l-i s-a facut mila la cei din cvomisie
Va punem in vedere ca acest tip de postari sunt inutile pe acest forum (si nu sunteti la prima jignire adresata unor colegi).
Inainte de a cere explicatii altora, poate ne explicati dvs. cam ce tangente aveti cu apicultura!
Ultim avertisment!
24.12.2010
1.3KB
ia vezi acum te-am lamurit
10.01.2010
47.8KB
Cum ierneaza:
11.01.2010
49.9KB
Am patit-o cu "Warre" al meu. Cine face ca mine, ca mine sa pateasca! N-am avut de lucru si mi-am bagat nasul in el. Am vazut ca ultimul fagure cladit e cam gros ceea ce am considerat ca nu e in ordine si curios din fire am bagat un spaclu ingust, l-am desprins de pe peretii lazii si cumva am reusit sa-l scot afara. Era un fagure cu celula de trantore dar plin cu miere si greu. Nu am rezistat sa nu-l invart un pic in mana si sa-l fotografiez:
15.08.2009
75.5KB
voi avetzi asha ceva ma????mi-am facut uscator de scandura!!!!
toata casa e plina de sipci....daca o vrea nevasta sa usuce chilotzeiii..unde ii mai pune???ca toate caloriferele sunt ocupate!!!!
13.01.2011
31KB
Adoua zi de craciun intraga stupina a primit cate 500 g de miere proaspata la punga !!!
14.01.2011
51.7KB
inca una
30.01.2011
39.1KB
12.02.2010
27.6KB
In sat alte splendori...
01.10.2010
78.2KB
la corabia cam asa arata rapita
12.04.2010
75.6KB
Nr.7:
16.03.2011
35.4KB
situatie stupina
11.09.2007
95.8KB
se simte altfel..
04.06.2011
23.2KB
sase rame dar in scurt timp mai pun una........sper.
16.03.2008
71.9KB
y
18.12.2010
35.4KB
Rasarit de soare.....si albinele
20.06.2010
59.5KB
Semne bune ( oare ) anul are
05.01.2008
69.4KB
Dragi apicultori cu asemenea preturi la carburanti cred ca a venit vremea sa ii alimentam noi pe ei :rotfl:
17.01.2011
43.9KB
Costa in jur de 250 roni la mana a doua,dar daca te pricepi la indoit table ajungi mai ieftin.Am gasit o poza de exterior.
19.08.2009
21.5KB
Valcea, cred ca era 23-24 mai. Roi enorm, asezat pe un salcam tanar, avea peste 2m de la pamant pana sus , practic au fost 2 roi ( asa i-am recuperat/aranjat in final).
21.09.2010
100.8KB
Frumos ... aaa???
17.02.2010
29KB
tot pe acolo
23.03.2008
58.3KB
Toamna tarziu facelia din gradina le mai pacaleste . E putina!
Sper ca anul acesta sa pot insamanta 15 ha de teren pe care le-am arendat!