Colectia de poze stuparitul.3xforum.ro
Total 24906 poze.

InapoiInainte

 
si cel de-al doilea stup de care vorbeam, care a avut acelasi tratament al stupina measi cel de-al doilea stup de care vorbeam, care a avut acelasi tratament al urdinisului
26.03.200745.5KB
dupa prinsese si pozele luidupa spalare....ma prinsese si noaptea....
09.06.200937.5KB
o parte din setul nicot de la sud la nord-ul oltenieio parte din setul Nicot
20.10.201034.6KB
:zzz:  :nod: 
mai fac si eu o mai pun niste poze! pozele lui bunka!!:zzz: :nod: Mai fac si eu o pauza... Uite mai pun niste poze!
20.12.200928KB

 
x ziua ramnicean 2010x
02.12.201024.3KB
rama cateva pozerama
07.01.200835.9KB
asta s-a intamplat in ziua de 29.04.2011 in com.magura am stupina eu si cativa colegi din cauza deAsta s-a intamplat in ziua de 29.04.2011 in com.Magura ,jud.Teleorman,unde am stupina eu si cativa colegi din cauza stropirilor de catre firma S.C.BIOPLANT srl a culturii de rapita din zona cu insecticidul LAMDEX,fara ca nimeni sa fie anuntat ,iar societatea respectiva fara sa aiba avizele legale si fara sa informeze primaria comunei ptr. a avertiza scris apicultorii .In 24 de 0re pamantul din fata stupilor s-a inegrit de albina care a murit in chinuri groaznice iar singura vina a acestor fiinte era ca le poleniza culturile gratis acestor nemernici.Am ramas cu totii incremeniti de durere in urma acestui masacru.Dumnezeu sa nu le ajute niciodata ptr. ce au facut si sa se chinuie si ei la fel ca albinutele care au ramas moarte inegrind solul din fata stupilor.Tin sa multumesc lucratorilor de la Inspectoratului de Politie al judetului Teleorman care ne-au ajutat mergand pe camp si strangand probele necesare ptr. procesul penal ce va urma si in cadrul caruia apicultorii afectati s-au constituit parte civila cu suma de peste un miliard de lei vechi ptr. prejudiciul cauzat.In imaginea urmatoare este recipientul ridicat de la fata locului de catre tehnicianul criminalist in prezenta angajatilor firmei care au fost surprinsi in momentul cand executau in lan tratamentul ,in prezenta a mai multi martori si care si dupa ce s-a discutat cu ei au continuat pana seara sa stropeasca fara sa se sinchiseasca ,raspunzand sfidator ,dati-ne ba in judecata!
01.05.201124.9KB
fotografia zilei :d

din ciclul, o fotografie buna face cat 1000 de cuvinte :d bancul zileiFotografia zilei :D Din ciclul, o fotografie buna face cat 1000 de cuvinte :D
23.05.201029.5KB

 
iunie : ! )Iunie :
16.01.201057.2KB
asteptand o vreme mai buna !  adyAlbinutzele asteptand o vreme mai buna !
22.03.200945.4KB
nu am prea multe poze din acest an apicol. asa aratau stupii in primavara. acum sunt mai multi, darnu am prea multe poze din acest an apicol. Asa aratau stupii in primavara. Acum sunt mai multi, dar nu foarte putermici. sa fiu sincer am si unii pe 4 rame, dsar cu matci tinere cumparate pe la sfarsitul lui Iulie de la Apivam si de aceea nu i-am unit.
07.11.201082.9KB
si.... intalnire apicultori la vasluisi....
19.04.201064.6KB

 
altceva: tratament cu beevitalAltceva:
13.03.200957.2KB
si aici.. stupinasi aici..
20.08.201045.5KB
numele meu -  guist - cisnadie judetul 
liceul copii
5 caini
4 
vetre -ardeal si cu albina in doarNumele meu - Guist Ioan Adresa - Cisnadie judetul Sibiu Crestin Liceul Casatorit 3 copii 5 caini 4 pisici Albine Vetre -Ardeal si oltenia Contact cu albina in '97 Traiesc doar de pe urma lor din 2003 Un angajat camion+remorca varsati pastoral descapacit - extractie electric regini artificial roi (numai) artificiali dadand + caturi de 1/2
25.11.200737.3KB
rapita 2010 :hi: stupina mea  dragan dorinrapita 2010 :hi:
23.04.201025.6KB

 
zapada cat cuprinde . astazi 30 decembrie 2010 la ora 20.00 , exterioara -7 grade celsius.Zapada cat cuprinde . Astazi 30 decembrie 2010 la ora 20.00 , temperatura exterioara -7 grade Celsius.
30.12.201032.8KB
le-am facut la toti sistem clopot... pozele lui bunka!!le-am facut la toti sistem clopot...
15.01.201045.2KB
la alexandria ploua si nu este rau.asa cum se vede in foto, pamantul este crapat , are nevoie deLa Alexandria ploua si nu este rau.Asa cum se vede in foto, pamantul este crapat , are nevoie de apa.Sa fim optimisti, vine si " VREMEA " rapitei, cat de curand,cam asa arata acum 2 zile. :hi:
13.04.201185.4KB
tot ea experiment in derulare: zahar invertit, versus miere, versus apifondatot ea
02.02.201137.8KB

 
un control rapid si matcile au inceput  ponta ...asa ca le-am dat o portie de mancarica :hi: nouaun control rapid si operatiunea turta!..toate matcile au inceput ponta ...asa ca le-am dat o portie de mancarica :hi:
29.01.201132.9KB
va salut cu pana la urma problema lu maximus nu o rezolva nimeni pt cei mai incepatori in ale la nuVa salut cu respect----da pana la urma problema lu maximus nu o rezolva nimeni pt cei mai incepatori in ale pastoralului la salcam????? Nu de alta da io sunt inginer si tot nu ma prind ...............pana la urma e o progresie aritmetica cu ratia 10/zi(media) ??sau nu e chiar asa??? Tre musai sa cumparam fiecare cate un cantar ca sa lamurim aceasta problema sau ne lumineaza si pe noi cineva?? Nu de alta da sa stiu si io cate butoaie sa cumpar :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: ca sunt la salcam........o fi S1....S2....Sn(n cu valori de la 0 la .........) :D ...am glumit...Va multumesc de intelegere
22.05.200945.5KB
s.c.gims star s.r.l. şi vinde (la comanda ferma) si platforme ptr. transport stupi,cu 1-2 puntiS.C.GIMS STAR S.R.L. Botosani tel/fax 0231/514930,mobil 0745363743,0727/373896 Confecţionează,omologhează şi vinde (la comanda ferma) remorci,pavilioane si platforme adevărate ptr. transport stupi,cu 1-2 punti ,cu/fara sistem de frinare,cuplaj vehicul tractator cu ochet sau nuca sferica,orice model si dimensiune . Intocmeşte proiecte pentru omologare remorci, trailere, peridocuri, rulote in vederea inmatricularii si obtinerii cartii de identitate RAR. Aduce şi distribuie piese de schimb noi ptr.remorci de orice fel(punţi,osii,jante,dispozitive inerţiale de frīnare,cuple remorcare,picioare de sprijin,roţi de manevră,saboţi şi cable frīnare,butuci şi rulmenţi,şasie),precum si 1340 modele cīrlige remorcare ptr.orice autovehicul.
01.03.200921.5KB
si ultima: la stanga sotia si micutul (fiul cel mic), in dreapta sotia amandoi avem cate doi baieti.Si ultima: La stanga sotia si micutul (fiul cel mic), in dreapta sotia prietenului. Amandoi avem cate doi baieti. Cel mare al meu, pe care incerc sa-l virusez cu albinele deocamdata lipseste. URMEAZA...
28.12.201065.2KB

 
propun o rubrica unde sa fie postate articolele in legatura cu apicultura aparute in judet i ene saupropun o rubrica unde sa fie postate articolele in legatura cu apicultura aparute in publicatiile judet i ene sau centrale. mai da-i de mancare la javra aia ca in UE se protejeaza si animalele si lasa-l pe drone in pace ca esti departe,, ma bucur sa cunosc OAMENI in forum..... publicatii centrale citeste fiecare ce vrea FORUMUL ESTE OK VA DORESC TUTUROR DIN FORUM SI CELORLALTI APICULTORI SARBATORI FERICITE SANATATE SI MIERE MULTA trimit o noua poza astazi cand a inceput sa infloreasca rapita...ce zici arata mai bine?
08.04.200772.7KB
la final, pet-uri de la deal spre vale doar o fapta sa-ti mai spunla final, recolta....ceva pet-uri de la deal spre vale
01.04.201052.1KB
la mine au adus polen de la alun si si polen de la papadie cred ca si de la corn, in fiecare ziLa mine au adus polen de la alun si anin,nectar si polen de la papadie cred ca si de la corn, in fiecare zi incepand cu 22 .02 pana azi. Culegeau chiar si cand era cerul innorat.
26.02.201049.7KB
alta stupina mea alex_saalta
21.04.200948.5KB

 
:hi: pozele lu proapis13:hi:
06.04.201139.8KB
eu targul apicol blaj 2009Eu
15.03.200944.7KB
rama tip inaltime cam 1m, talpici inalti (se poate lua usor cu roaba apicola), fund cu sita pe toataRama tip langstroth, inaltime cam 1m, talpici inalti (se poate lua usor cu roaba apicola), fund cu sita pe toata suprafata
23.01.201113.8KB
x pavilionul meux
25.04.201060.4KB

 
sper ca va place la salcam 3sper ca va place floarea....?
07.06.200885.7KB
si o imagine a faltului mai buna stupii mei cei noisi o imagine a faltului mai buna
14.12.200926.7KB
desi ma repet, cel mai bine este sa prinzi matca, o bagi in colivie, mai scuturi ceva albina tanara,Desi ma repet, cel mai bine este sa prinzi matca, o bagi in colivie, mai scuturi ceva albina tanara, cam o rama si muti lada, eventual o desparti ce ramane in doua. Garantez, ca roiurile artificiale, singure isi vor roade botcile,nu vor mai roii, caci nu mai au culegatoare, ca se intorc la matca batrana. Cand vezi ca albinele incep sa cladeasca, eliberezi matca, sau pui o colivie, cu serbet, sa nu poata iesi, mai repede de 2, trei zile. daca nu gasesti matca,plantezi 2-3 botci, cu albina putina, si iei lada de acolo. Sunt si alte metode, dar pentru un incepator ajunge.
29.05.200756.6KB
fosta biblioteca pozele lu proapis13fosta biblioteca
14.12.201043.9KB

 
si stupina lui luciansi
24.12.200928.8KB
pozitia este in partea din fata - sus :d noua mea stupinapozitia este in partea din fata - sus :D
07.01.200934.1KB
bine v-am e vorba de prezentare ,hai sa facem numesc din barlad, am 37ani,sunt militar d vreo 12 ambine v-am regasit.daca e vorba de prezentare ,hai sa facem cunostinta. ma numesc m.nicu,sunt din barlad, am 37ani,sunt militar d vreo 12 ani.casatorit, am o fetita de 7 ani(albinuta). am pornit de la un roi ce a aterizat la bunicul in gradina.cred ca a venit de la un batran stupar( vecin cu noi) de la care am cumparat o lada veche ,in care am pus acel roi ..am sperat sa invat de la el despre apicultura dar din pacate era bolnav si s-a stins .. asa ca singurii profesori au fost;cateva carti si dumneavoastra .. cei de pe forum..carora va multumesc .. in familia mea nu a avut nimeni stupi, dar fiindu-mi dragi am inceput sa ii inmultesc... astazi nu am decat 10 fam, fiindca stupina este la 25 km de oras si eu nu am timp sa ma ocup cat as vrea de ei din cauza serviciului.. dar sa stiti ca sunt luptator de meserie si nu ma las pana nu o sa am o stupina ca la carte.... iata si cateva poze:
29.11.200944.7KB
tabara de la salc.1 daniel marcustabara de la salc.1
28.08.201063.3KB
InapoiInainte