si cel de-al doilea stup de care vorbeam, care a avut acelasi tratament al urdinisului
26.03.2007
45.5KB
dupa spalare....ma prinsese si noaptea....
09.06.2009
37.5KB
o parte din setul Nicot
20.10.2010
34.6KB
:zzz: :nod:
Mai fac si eu o pauza...
Uite mai pun niste poze!
20.12.2009
28KB
x
02.12.2010
24.3KB
rama
07.01.2008
35.9KB
Asta s-a intamplat in ziua de 29.04.2011 in com.Magura ,jud.Teleorman,unde am stupina eu si cativa colegi din cauza stropirilor de catre firma S.C.BIOPLANT srl a culturii de rapita din zona cu insecticidul LAMDEX,fara ca nimeni sa fie anuntat ,iar societatea respectiva fara sa aiba avizele legale si fara sa informeze primaria comunei ptr. a avertiza scris apicultorii .In 24 de 0re pamantul din fata stupilor s-a inegrit de albina care a murit in chinuri groaznice iar singura vina a acestor fiinte era ca le poleniza culturile gratis acestor nemernici.Am ramas cu totii incremeniti de durere in urma acestui masacru.Dumnezeu sa nu le ajute niciodata ptr. ce au facut si sa se chinuie si ei la fel ca albinutele care au ramas moarte inegrind solul din fata stupilor.Tin sa multumesc lucratorilor de la Inspectoratului de Politie al judetului Teleorman care ne-au ajutat mergand pe camp si strangand probele necesare ptr. procesul penal ce va urma si in cadrul caruia apicultorii afectati s-au constituit parte civila cu suma de peste un miliard de lei vechi ptr. prejudiciul cauzat.In imaginea urmatoare este recipientul ridicat de la fata locului de catre tehnicianul criminalist in prezenta angajatilor firmei care au fost surprinsi in momentul cand executau in lan tratamentul ,in prezenta a mai multi martori si care si dupa ce s-a discutat cu ei au continuat pana seara sa stropeasca fara sa se sinchiseasca ,raspunzand sfidator ,dati-ne ba in judecata!
01.05.2011
24.9KB
Fotografia zilei :D
Din ciclul, o fotografie buna face cat 1000 de cuvinte :D
23.05.2010
29.5KB
Iunie :
16.01.2010
57.2KB
Albinutzele asteptand o vreme mai buna !
22.03.2009
45.4KB
nu am prea multe poze din acest an apicol. Asa aratau stupii in primavara. Acum sunt mai multi, dar nu foarte putermici. sa fiu sincer am si unii pe 4 rame, dsar cu matci tinere cumparate pe la sfarsitul lui Iulie de la Apivam si de aceea nu i-am unit.
07.11.2010
82.9KB
si....
19.04.2010
64.6KB
Altceva:
13.03.2009
57.2KB
si aici..
20.08.2010
45.5KB
Numele meu - Guist Ioan
Adresa - Cisnadie judetul Sibiu
Crestin
Liceul
Casatorit
3 copii
5 caini
4 pisici
Albine
Vetre -Ardeal si oltenia
Contact cu albina in '97
Traiesc doar de pe urma lor din 2003
Un angajat
camion+remorca
varsati
pastoral
descapacit - extractie electric
regini artificial
roi (numai) artificiali
dadand + caturi de 1/2
25.11.2007
37.3KB
rapita 2010 :hi:
23.04.2010
25.6KB
Zapada cat cuprinde . Astazi 30 decembrie 2010 la ora 20.00 , temperatura exterioara -7 grade Celsius.
30.12.2010
32.8KB
le-am facut la toti sistem clopot...
15.01.2010
45.2KB
La Alexandria ploua si nu este rau.Asa cum se vede in foto, pamantul este crapat , are nevoie de apa.Sa fim optimisti, vine si " VREMEA " rapitei, cat de curand,cam asa arata acum 2 zile. :hi:
13.04.2011
85.4KB
tot ea
02.02.2011
37.8KB
un control rapid si operatiunea turta!..toate matcile au inceput ponta ...asa ca le-am dat o portie de mancarica :hi:
29.01.2011
32.9KB
Va salut cu respect----da pana la urma problema lu maximus nu o rezolva nimeni pt cei mai incepatori in ale pastoralului la salcam????? Nu de alta da io sunt inginer si tot nu ma prind ...............pana la urma e o progresie aritmetica cu ratia 10/zi(media) ??sau nu e chiar asa??? Tre musai sa cumparam fiecare cate un cantar ca sa lamurim aceasta problema sau ne lumineaza si pe noi cineva?? Nu de alta da sa stiu si io cate butoaie sa cumpar :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: ca sunt la salcam........o fi S1....S2....Sn(n cu valori de la 0 la .........) :D ...am glumit...Va multumesc de intelegere
22.05.2009
45.5KB
S.C.GIMS STAR S.R.L. Botosani
tel/fax 0231/514930,mobil 0745363743,0727/373896
Confecţionează,omologhează şi vinde (la comanda ferma) remorci,pavilioane si platforme adevărate ptr. transport stupi,cu 1-2 punti ,cu/fara sistem de frinare,cuplaj vehicul tractator cu ochet sau nuca sferica,orice model si dimensiune .
Intocmeşte proiecte pentru omologare remorci, trailere, peridocuri, rulote in vederea inmatricularii si obtinerii cartii de identitate RAR.
Aduce şi distribuie piese de schimb noi ptr.remorci de orice fel(punţi,osii,jante,dispozitive inerţiale de frīnare,cuple remorcare,picioare de sprijin,roţi de manevră,saboţi şi cable frīnare,butuci şi rulmenţi,şasie),precum si 1340 modele cīrlige remorcare ptr.orice autovehicul.
01.03.2009
21.5KB
Si ultima: La stanga sotia si micutul (fiul cel mic), in dreapta sotia prietenului. Amandoi avem cate doi baieti. Cel mare al meu, pe care incerc sa-l virusez cu albinele deocamdata lipseste. URMEAZA...
28.12.2010
65.2KB
propun o rubrica unde sa fie postate articolele in legatura cu apicultura aparute in publicatiile judet i ene sau centrale.
mai da-i de mancare la javra aia ca in UE se protejeaza si animalele si lasa-l pe drone in pace ca esti departe,,
ma bucur sa cunosc OAMENI in forum..... publicatii centrale citeste fiecare ce vrea FORUMUL ESTE OK
VA DORESC TUTUROR DIN FORUM SI CELORLALTI APICULTORI SARBATORI FERICITE SANATATE SI MIERE MULTA
trimit o noua poza astazi cand a inceput sa infloreasca rapita...ce zici arata mai bine?
08.04.2007
72.7KB
la final, recolta....ceva pet-uri de la deal spre vale
01.04.2010
52.1KB
La mine au adus polen de la alun si anin,nectar si polen de la papadie cred ca si de la corn, in fiecare zi incepand cu 22 .02 pana azi.
Culegeau chiar si cand era cerul innorat.
26.02.2010
49.7KB
alta
21.04.2009
48.5KB
:hi:
06.04.2011
39.8KB
Eu
15.03.2009
44.7KB
Rama tip langstroth, inaltime cam 1m, talpici inalti (se poate lua usor cu roaba apicola), fund cu sita pe toata suprafata
23.01.2011
13.8KB
x
25.04.2010
60.4KB
sper ca va place floarea....?
07.06.2008
85.7KB
si o imagine a faltului mai buna
14.12.2009
26.7KB
Desi ma repet, cel mai bine este sa prinzi matca, o bagi in colivie, mai scuturi ceva albina tanara, cam o rama si muti lada, eventual o desparti ce ramane in doua. Garantez, ca roiurile artificiale, singure isi vor roade botcile,nu vor mai roii, caci nu mai au culegatoare, ca se intorc la matca batrana. Cand vezi ca albinele incep sa cladeasca, eliberezi matca, sau pui o colivie, cu serbet, sa nu poata iesi, mai repede de 2, trei zile. daca nu gasesti matca,plantezi 2-3 botci, cu albina putina, si iei lada de acolo. Sunt si alte metode, dar pentru un incepator ajunge.
29.05.2007
56.6KB
fosta biblioteca
14.12.2010
43.9KB
si
24.12.2009
28.8KB
pozitia este in partea din fata - sus :D
07.01.2009
34.1KB
bine v-am regasit.daca e vorba de prezentare ,hai sa facem cunostinta.
ma numesc m.nicu,sunt din barlad, am 37ani,sunt militar d vreo 12 ani.casatorit, am o fetita de 7 ani(albinuta).
am pornit de la un roi ce a aterizat la bunicul in gradina.cred ca a venit de la un batran stupar( vecin cu noi) de la care am cumparat o lada veche ,in care am pus acel roi ..am sperat sa invat de la el despre apicultura dar din pacate era bolnav si s-a stins ..
asa ca singurii profesori au fost;cateva carti si dumneavoastra .. cei de pe forum..carora va multumesc ..
in familia mea nu a avut nimeni stupi, dar fiindu-mi dragi am inceput sa ii inmultesc... astazi nu am decat 10 fam, fiindca stupina este la 25 km de oras si eu nu am timp sa ma ocup cat as vrea de ei din cauza serviciului..
dar sa stiti ca sunt luptator de meserie si nu ma las pana nu o sa am o stupina ca la carte....
iata si cateva poze: