si ma intereseaza in continuare niste idei ,caci nu mia iesit chiar cum am vrut eu
16.02.2010
41KB
buna sunt incepator am 3stupi pentru inceput
acuma eu as dori sa mut albinele din 2 lazi pentru ca sunt facute aiurea,vreau sa le mut in lazi stas
cum as putea proceda?(lada rosie nu ii buna)
07.06.2011
45.5KB
LA MULTI ANI 2011!
Bine ai venit, primavara!
Bine v-am regasit pe toti! :hi:
M-am gandit ca ar fi frumos sa fac un update, ca nu am mai scris de f mult timp :rolleyes:
Sigur, voi da vina pe lipsa de timp, vesnica scuza a timpurilor moderne....
Dar acum am iesit din hibernare =D si odata cu primele raze calde ale soarelui, au iesit si albinutele la plimbare :nod:
Deci, ramasesem la situatia in care am mai primit o familie de la un unchi; el a zis ca e puternic, dar, din pacate, nu s-a dovedit a fi suficient de puternic sa treaca iarna asta lunga si friguroasa.
Asa ca ne-am intors la numarul 3. Toti 3 au trecut cu bine de frig, umezeala, vant si ninsori. Cu sfaturile de rigoare de la Nucleu, bineinteles :wink2:
Atasez si cateva poze din campul muncii :) Sa speram ca anul asta caldura vine si nu mai pleaca :)
Salutari la toata lumea si o primavara frumoasa tuturor :hi:
14.03.2011
57.9KB
Bine v-am gasit.
Sint din Timisoara.
De prin primavara am inceput sa citesc despre albine.
Am luat carti si net-ul la rasfoit.
Dar am fost si la un bunic al nevestei, care are albine, si care e necajit ca
are 82 de ani, si nici unul din copiii lui nu e interesat de albine.
Apoi, la mijlocul lunii iunie, a venit CADOUL PERFECT de ziua mea...
Un roi intr-o vie din vecini.
Am mers la un stupar care-l cunosc in oras, mi-a dat o lada, si rame, si am mers si am luat roiul, si l-am dus in gradina.
M-am hotarit de la inceput, asa cum am citit pe forum, sa merg pe stupi verticali de 10 rame, cu 2 magazii de 1/2, cu podisor cu hranitor rotund, de plastic, si cu fund cu sita antivarooa, si tava de tabla.
Mi-am cumparat rame, masca de la magazinul apicol din TM, sirma de inox, ondulator, capse de la domnul Sandu din TM. Folosesc insirmarea verticala, si prind fagurele, electric.
Si am inceput sa-mi fac prima lada pt roiul prins. Apoi a mai trebuit sa fac inca doua lazi.
Bunicul nevestei, cind a auzit ca am albine, de bucurie, mi-a facut si el cadou un stup orizontal, care l-am impartit in doua, l-am pus in doua lazi verticale de 10 rame.
Acum am 3 stupi, si incet incet patrund in tainele apiculturii, cu greselile aferente inceputului...
Atasez si citeva fotografii
30.09.2008
60.9KB
asa arata extrudatul meu
30.11.2008
41.1KB
Prima cazare - o vila la Piscu Negru
Loganelul in parcare
20.01.2009
59.7KB
Ieri am ajuns acasa relativ devreme, clar decisa sa pozez scorbura, sa vad cat de mare e rama si sa observ cum a limitat fratele meu accesul...Nu am reusit sa fac lucrul acesta, dintr-un motiv mai mult decat paleolitic, avand in vedere Bucurestiul in care se presupune ca locuim...
Hai mai bine sa va arat de ce nu am reusit:
24.06.2010
44.9KB
asta e
30.11.2007
53.3KB
si mai una :hi:
04.03.2008
30.6KB
Am inteles ca 12 rame sunt prea multe, dar unde este avantajul celor 11 rame fata de 10?
In legatura cu borcanele am vazut niste poze , e o chestie f. buna daca faci albina sa-l umple ochi si numai cu miere capacita. Ce am vazut era 3 sferturi cu fagurasi cu miere si impuritati peste care obligatoriu trebuie sa mai adaugi miere pentru inlocuit aerul.
Cred ca metoda este doar pentru designe.
As vrea sa dezbateti si celalalte componente ale stupului ( fund cu sau fara sita, urdinis cu sau fara sas (am mai vazut scris balconas), podisor cu sau fara sita (eventual acel hranitor care permite hranirea fara sa umbli in stup), capac cu sau fara gauri de aerisire.
Toata vara am tinut capacul peste sita care inlocuieste podisorul la transport in pastoral ( tine capacul un pic suspendat - un spatiu de 20 mm intre podisor, sita si capac). Acum 2 saptamani am scos sita si am pus capacul direct peste podisor (intra un pic peste marginile stupului), dar in fiecare zi dupa amiaza se facea barba de albina la urdinis asa ca am pus la loc sita peste podisor. ????
31.08.2009
58.7KB
am facut la targ vreo 90 de poze. daca ma invata cineva cum sa pun mai multe pe aceeasi postare le pun pe toate. imi cer scuze, dar nu am rabdare. sau, le-as putea trimite pe mail unuia dintre administratori.
28.02.2011
35.9KB
Pompa instalata
25.10.2010
26.2KB
spatele =D
22.05.2011
59.6KB
utilaje apicole
05.12.2010
51.6KB
Vizita-n floarea de cires =D
06.02.2010
37.3KB
Va salut d-le Mavro. Ce i-ati facut d-le la nucleiasul ala? L-ati invelit in celofan, ia-ti pus si turta de pe-acuma. L-ati aranjat. Intrebare: E si vre-o albina pe-acolo? Sanatate si La multi ani! :hi:
asta e a 2a turta ..p prima au mancat-o...fiinca anul a fost asa cum a fost...sa speram ca o sa vina si vremuri mai bune.
albine sunt...deja au inceput sa o manance si pe asta
30.10.2007
31.2KB
Iarna asta, surpriza inainte de Craciun.
05.01.2010
35.2KB
nea janese, in cazul meu este vorba de a inaltza un gard cu ceva plasa...aceasta este foto
in forma actuala are doar 1,85m iar conform legii trebuie sa aibe 2 m.
dincolo de gard vecinul i-si tine calul si sa n-am parte de vreo surpriza...!
08.01.2011
44.1KB
Am scapat de zapada uraaaaaaa vine primavara ????? :D :D :D
astazi la ora 16,oo termometrul indica 10 grade cu plus.....
nea GICA aruncam basca sau nu ?? :D :D
18.03.2010
29.4KB
si
01.03.2011
26.4KB
a
21.01.2011
26.6KB
detaliu fund.falt imbinare.
17.10.2010
32.4KB
:hi:
20.03.2011
39.6KB
Si Altetza sa... =D
23.07.2010
38KB
Pregatire pentru o noua casa
01.08.2010
57.8KB
Tabara
24.03.2008
36.8KB
mai fratilor,da ce albine are Janese in orizontalul ala:
27.10.2009
38.7KB
la capac,daca se poate observa e prins in taietura facuta pentru aierisire :nod:
11.03.2010
25KB
dragi colegi va salut
am urmatorii roi cu sita la fund, cam cat sa obturez sita deoarece aminteels ca este indicat de la 4,5 rame insus iernarea cu fund cu sita, sau nu e asa ?
22.10.2010
45.1KB
d
21.03.2009
50.8KB
am folosit si eu turte si nu ca ar fi rele dar uzeaza albina dar pot salva o familie ,dar se pare ca unii extrag tot si tin stupii numa cu turte ceea ce e gresit.uite ce provizii de miere au ai mei acum ! si e miere curata.
17.01.2010
72KB
Iata si modalitatea de transport.Incap 80-1oo buc.La cules de rapita, primavara devreme, pe doua corpuri.
12.01.2009
48.9KB
Bre oamenu buni, la mine nu doar au zburat de numa` dar am vazut cateva albine sosind la urdinis cu mici bobite de polen !!!!!
Au fost 16 C*.
La mine au fost la pranz 14 grade la umbra. Am incercat sa incurajez zborul de curatire.
01.12.2008
55.5KB
AdyT poate ne intalnim ca sunt la doi pasi de tine ,in Costesti. :hi:
05.12.2007
81.6KB
Polenizarea la migdali
21.02.2010
48.4KB
Al doilea
11.11.2010
64.7KB
A treia poza.
19.04.2011
22.4KB
Salutare
Asa ceva ... reglaje pt. unghiuri orizontale si verticale ... e valabil ?.
Adi, Echo & co, de DeWALT-ul asta ce parere aveti - ?? 4000 de ron la ora actuala.
De ce considerati voi necesar sa taie transversal 30-35 cm? 22cm nu ajunge?? Peretii pe Dadant se fac oricum din doua bucati si... blana comuna e cea de 20 cm.
:hi:
02.02.2011
9.1KB
Cules la rapita 2009. Langa pavilion e o masa pe care sta un rezervor de apa pt spalat pe maini.