APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"
APICULTURA : Forum-ul STUPARITUL , este un forum de apicultura infiintat pentru uzul apicultorilor romani si apartine site-ului www.stuparitul.com
Lista Forumurilor Pe Tematici
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" | Reguli | Inregistrare | Login

POZE APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
adee 25 ani
Femeie
25 ani
Mures
cauta Barbat
24 - 59 ani
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" / INTRETINEREA ALBINELOR / Supi din poliuretan  
Autor
Mesaj Pagini: 1
Mr.X
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 16
Am vazut, daca nu ma insel si aici la "utilaj apicol" si pe multe alte site-ri publicitare, dar am reusit sa gasesc si pe alte site-uri sa citesc cate ceva despre "renumitul" stup de poliuretan. A folosit sau foloseste cineva dintre dumneavoastra acest tip de stup. Nu am gasit niciunde scris nimic despre rezistenta acestui stup si chestii de genul asta. As fi amator de asa ceva, am luat contactul cu cei care il produc, dar, ca orice producator, nu fac altceva decat sa isi laude marfa. Personal m-ar interesa, si cred ca ar fi bine si pentru ceilalti colegi apicultori cateva comparatii intre stupul din poliuretan si omologul sau din lemn prin care sa scotem in evidenta plusurile si minusurile acestui tip de stup pentru a fi informati in momentul in care luam decizia unei achizitii.

Va multumesc si va doresc 1000 kg de miere/ha de salcam.


Numai bine.


pus acum 15 ani
   
GIS
apicultor

Din: Suceava
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 177
Cate ceva despre acesti stupi poti gasi aici:
daca nu este suficient baga o cautare cu "poliuretan" si veyi ca mai sunt amintiti si in alte topicuri
Stima.


_______________________________________
"Si aceasta istorie de acum trei sute de ani, din vremea cand stramosii erau inca darji, am scris-o in linistea unei prisaci, avand in inima mea rasunetul durerii lor" M. Sadoveanu - Neamul Soimarestilor

pus acum 15 ani
   
alt stupar
CLUB STUPARITUL

Din: Jud. Arad
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2312
Da` chiar crezi ca merita sa arunci banii pe fereastra ?

Modificat de alt stupar (acum 15 ani)


_______________________________________
albine... albine... albine... albine... albine... albine... albine... albine... albine... albine... albine...

pus acum 15 ani
   
falticska_emeric
apicultor

Din: ibiza
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 53
asa este semnalizata in spania o exploatatie apicola

supi din poliuretan asa este spania apicola

30KB


pus acum 15 ani
   
Simi_85
apicultor

Din: Sibiu
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 90

Mr.X a scris:

Am vazut, daca nu ma insel si aici la "utilaj apicol" si pe multe alte site-ri publicitare, dar am reusit sa gasesc si pe alte site-uri sa citesc cate ceva despre "renumitul" stup de poliuretan. A folosit sau foloseste cineva dintre dumneavoastra acest tip de stup. Nu am gasit niciunde scris nimic despre rezistenta acestui stup si chestii de genul asta. As fi amator de asa ceva, am luat contactul cu cei care il produc, dar, ca orice producator, nu fac altceva decat sa isi laude marfa. Personal m-ar interesa, si cred ca ar fi bine si pentru ceilalti colegi apicultori cateva comparatii intre stupul din poliuretan si omologul sau din lemn prin care sa scotem in evidenta plusurile si minusurile acestui tip de stup pentru a fi informati in momentul in care luam decizia unei achizitii.

Va multumesc si va doresc 1000 kg de miere/ha de salcam.


Numai bine.


Cautati aici sunt colegi care au astfel de stupi de cativa ani si sa discutat multe lucruri despre acesti stupi: argumente pro, contra, etc.


_______________________________________
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

pus acum 15 ani
   
Simi_85
apicultor

Din: Sibiu
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 90
x

supi din poliuretan

3.5KB

Modificat de Simi_85 (acum 15 ani)


_______________________________________
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

pus acum 15 ani
   
echo
apicultor

Din: Magurele - Ilfov
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 730
Eu am 3 stupi din poliuretan pe ME dar i-am luat doar la sf lui Iulie anul trecut si am umplut doar un corp de ME cu un roi gasit in copac.
Nu ma pot pronunta in ceea ce priveste performantele lui referitor la comportamentul albinelor, dar ca si constructie este ok

Solid, (personal am fost surprins cat de solid este), usor, se imbina bine, contruit bine, etc.. din punctul asta de vedere eu cred ca e superior lemnului. Acum ramane de vazut cum se comporta in timp, expunere la UV, etc


Pana acum, singurul "defect" de semnalat - pretul. 

Ca si sfat personal eu zic sa iei cativa de proba si pe urma, daca iti plac, ma vezi..


_______________________________________
Daca votul ar fi putut schimba ceva, ar fi fost demult interzis...

pus acum 15 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la