APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"
APICULTURA : Forum-ul STUPARITUL , este un forum de apicultura infiintat pentru uzul apicultorilor romani si apartine site-ului www.stuparitul.com
Lista Forumurilor Pe Tematici
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" | Reguli | Inregistrare | Login

POZE APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Tanya321 Profile
Femeie
25 ani
Giurgiu
cauta Barbat
24 - 63 ani
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" / DISCUTII APICOLE DIVERSE / DE GANDIT - pentru cei care lupta cu disperare impotriva naturii -  
Autor
Mesaj Pagini: 1
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Prin cele ce le voi scrie in continuare voi face o incercare timida de a intoarce un numar din ce in ce mai mare de stupari cu fata catre natura,de ai convinge sa paraseasca anumite proceduri luate din apicultura sovietica si folosite in mod naucitor la noi (cu explicatii si mai naucitoare).
Propun sa gandim si sa raspundem (deocamdata) la urmatoarele doua intrebari:

  1.De ce se chinuie albinele noastre toata vara sa astupe prin propolizare toate crapaturile si gaurile mici din stup prin care poate circula necontrolat aerul iar noi stricam cu buna stiinta (unii au si explicatii) lucrarea albinelor.
   Ma refer aici la diferitele metode de aerisire si ventilatie folosite si ''sustinute documentat de cativa''
   Rog deasemenea sa va ganditi la familiile de albine care ierneaza in scorburi,gauri de stanca si de o mie sau doua in stupi primitivi.
  2.Rolul marimea si influenta urdinisului (numai pe timpul iernii) in viata familiei de albine.
   Pentru a raspunde si la acest punct asteptati cateva date care sper sa dea de gandit si sa foloseasca.
 
   Rog sa ganditi de doua ori inainte de a scrie.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Sa incepem cu ceva date fixe:
  Mierea este un amestec omogen,majoritar de glucoza,fructoza si apa (cca 18%)
  Pentru satisfacerea nevoilor 'minimale la aceasta ora' albinele ard o anumita cantitate de miere dupa cum urmeaza:
 
     miere  +  oxigen   ->   bioxid de carbon  +apa + energie(caldura)
chimic:
     C6 H12 O6 + 6*O2 ->  6*CO2 + 6*H2O + energie
in grame:
       180 gr. +  192 gr.  -> 264 gr + 108 gr + 720 kcal.
in volume:
       180 gr. + 134,4 litri O2 ->134,4 litri CO2 + 108 gr.apa + apa din miere +720kcal.

Modificat de gica (acum 15 ani)


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Presupunem ca suntem in luna noiembrie.Sa presupunem ca este o luna fara excese de temperatura.
Sa presupunem un consum lunar de 878 grame de miere (este si aprox.real dar usureaza si calculele)
   Vom avea:
    878 gr. miere  = 720 gr. glucoza si fructoza + 158 gr. apa
  La consumul acestei cantitati de miere vom constata ca:

   -se elibereaza   2880 kcal=12038 kj
   - este nevoie de 134,4 * 4 = 537,6 litri oxigen
    (acest oxigen se gaseste in 2560 litri de aer)
   - rezulta 537,6 litri de bioxid de carbon care trebuie evacuat din stup
   - rezulta 108 *4 + 158gr. = 590 gr. apa care ia doua directii:
           a)  o anumita cantitate se gaseste in vaporii din respiraria albinelor si trebuie evacuata odata cu bioxidul de carbon,
           b)o anumita cantitate ramane in corpul albinelor si va fi eliminata la zborul de curatire.
 
    Fac aici o mica paranteza.Albinele metabolizeaza si retin toata apa necesara pe timpul iernii inclusiv cand cresc puiet din procesul de ardere  in organism a mierii consumate.Condensul care apare in stup este din excesul de apa care nu a fost eliminata din stup din greseala stuparului.
   Ce se sustine -ca albinele ar consuma aceasta apa - este o mare prostie cu multi adepti

Modificat de gica (acum 15 ani)


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
mai adaug ca:
  - albinele suporta normal umiditati relative intre 20-80%.
  -temperotura medie in ghem cind nu cresc puiet este de 20 grade Celsius
  -temperatura medie in ghem cand se creste puiet este de 36 de grade.Celsius
  -umiditatea medie in ghem este mentinuta la 60%.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
acum vin cu intrebarile:
-de ce,cand albinele se chinuie sa-si faca cuibul asemeni unui clopot ca sa mentina cat mai bine caldura pe timpul iernii noi stricam?
  De caldura albinele se apara prin evaporarea apei si ventilatie fortata.De frig si curenti reci de aer prin cunsum sporit de hrana.
- cat aer credeti ca circula prin stup intr-o ora pentru a evacua normal cantitatea de bioxid de carbon si vapori de apa care  rezulta si a inprospata aerul?
-de ce micsoram la disperare urdinisurile?
-de ce infofolim stupii?

Revin cu titlul -de ce luptam cu disperare impotriva naturii?

Nu asa ca dezvatul este mult mai greu decat invatul?
Zice o vorba: "Cum te-nveti asa te rupi"

Pe undeva pe forum cineva a scris:
  Eu nu stiu dar invat pe altii.  .....


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
astept comentarii

_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
Cristian IONITA
apicultor

Din: Bruxelles, Belgia
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3041
pai eu nu as spune ca prin tehnologiile moderne luptam "impotriva" natrurii

faptul ca se practica "aerisirea" ar pute fi o cointrapondere la faptul ca stupii sistematici sunt mult mai bine izolatii decat scorbura "naturala". la noi exista aerisire in podisor/capac ... in natura exista crapaturi.

aerisirea din soclu respecta principiul clopotului si-n plus compenseaza faptrul ca reducem urdinisul .... in natura albinele nu aleg scorbura cu urdinis mic ... ba din contra


in plus ... daca albina ar fi atat de chinuita probabil ca ar migra ... asa cum face din cauza varooa


_______________________________________
in capitala europeana

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Domnule Ionita,
Am scris: 
  "Rog sa ganditi de doua ori inainte de a scrie."
Sa luam pe rand ce ati scris:

   "pai eu nu as spune ca prin tehnologiile moderne luptam \"impotriva\" naturii"

  - ce "tehnologie moderna" recomanda gauri pentru aerisire sau ventilatie in podisor si micsorarea urdinisului la 0,6 cm.patrati pentru fiecare interval de albine.
   Care-i omul care gaureste tavanul camerei pentru aerisire

   "faptul ca se practica \"aerisirea\" ar pute fi o cointrapondere la faptul ca stupii sistematici sunt mult mai bine izolatii decat scorbura \"naturala\". la noi exista aerisire in podisor/capac ... in natura exista crapaturi.

  - ce inseamna"stupii sistematici sunt mult mai bine izolatii decat scorbura" - poate electric sau atomic datorita straturilor succesive de vopsea date aiurea sa fie frumosi

  "aerisirea din soclu respecta principiul clopotului si-n plus compenseaza faptrul ca reducem urdinisul .... in natura albinele nu aleg scorbura cu urdinis mic ... ba din contra

  -care-i "aerisirea din  soclu"? ca eu nu stiu "ba din contra"

  Astept cu placere si pe ceilalti dadatori de sfaturi care se incadreaza la"Eu nu stiu dar invat pe altii.  .....


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
Cristian IONITA
apicultor

Din: Bruxelles, Belgia
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3041

gica a scris:

....

  - ce "tehnologie moderna" recomanda gauri pentru aerisire sau ventilatie in podisor si micsorarea urdinisului la 0,6 cm.patrati pentru fiecare interval de albine.
   Care-i omul care gaureste tavanul camerei pentru aerisire
  .....


gaura in acoperis


Eu asa iernez stupii .... peste acest podisor vine capacul care imbraca pe exterior tot podisor + inca 1 cm

gandit pentru cei care lupta disperare impotriva naturii gica scris:....   recomanda gauri

33.3KB


_______________________________________
in capitala europeana

pus acum 15 ani
   
Cristian IONITA
apicultor

Din: Bruxelles, Belgia
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3041

gica a scris:

...

  - ce inseamna"stupii sistematici sunt mult mai bine izolatii decat scorbura" - poate electric sau atomic datorita straturilor succesive de vopsea date aiurea sa fie frumosi

   .....


stupi sistematici sunt facuti din lemn (de preferat cat mai fara noduri) sau materiale sintetice. Chiar si cei din lemn sunt "trasi" si vopsiti => ca lemnul nu mai respira ca in stare "macra"

in plus .... comparam cu scorburi in copaci sau crapaturi in stanci ... mai toate mai au crapaturi, nise, etc ... nu sunt nici pe departe perfect etanse

spunea nenea Pupe o vorba ... ca de cand a fost introdus termopanu' lumea a descoperit problemele date de condens ... de ce ar face taman stupii exceptie?


_______________________________________
in capitala europeana

pus acum 15 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Eu mi-am dat seama ca albinele lui Burebista, iernate in  buduroaie, erau lipite cu baliga si lut, sa tina mai bine caldura  sub clopot.
Accesul si ventilatia, erau prin partea inferioara.
Este adevarat, ca am vazut si filme, cu cosnite, care aveau aerisirea la o treime, de la varf, dar nu erau din Romania.
Wagner, din Sibiu, la fel nu este de acord, ca albinele sa doarma cu geamul deschi, si langa cap.
Eu zic sa folosim,  materiale cat mai naturale, in contactul cu albinele,  iar dupa diafragma, este discutabil.
Vara, iarna, eu am saltele puse peste carpe sau podisoare, si albinele mele se simt minunat, chiar daca unele sunt expuse permanent la soare, sau curenti de aer, reci, sau calzi, in functie de anotimp.


pus acum 15 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
La sistemul tau de capac, Wagner,, iarna pune o pasla de 3 cm. Eu adaug doar o saltea groasa, sau la cele mai bune, pun doar o pereche de blugi.

pus acum 15 ani
   
Cristian IONITA
apicultor

Din: Bruxelles, Belgia
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3041

gica a scris:


....

  -care-i "aerisirea din soclu soclu"? ca eu nu stiu "ba din contra"

  Astept cu placere si pe ceilalti dadatori de sfaturi care se incadreaza la"Eu nu stiu dar invat pe altii.  .....



in poza soclu "antivarooa" - termen care are de-a face destul de putin cu lupta impotriva antivarooa ci mai degraba cu lupta anticondens

un filmulet despre cum se face tratamentul

://apimardeal.3xforum.ro/post/107/1/Fund_antivarooa/

aici am descris pas cu pas cu poze


imi pare tare rau ca eu in opinia dvs ma incadrez la categoria specificat dar ... tin sa atrag atentia ca nu prea-mi sta in caracter sa vorbesc de lucruri pe care nu le-am aplicat personal .... ca e posibil ca eu sa le fi inteles si aplicat nu tocmai in cea mai fericita varianta e altceva

toata stima

gandit pentru cei care lupta disperare impotriva naturii gica -care-i din soclu stiu "ba din

25.3KB


_______________________________________
in capitala europeana

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
si italienii ierneaza la fel.O fi bine si la noi ce-i bine la ei?Tabla aia din podisor mai poate fi rotita stanga cu 90 de grade si va fi bine.Se considera ca cele mai daunatoare lucruri la iernare sunt hrana proasta, curentii de aer si excesul de umiditate.Cu ceva exceptii toti cei de pe forum excelam.La hrana proasta cred ca sunt primul anul asta.

_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
Cristian IONITA
apicultor

Din: Bruxelles, Belgia
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3041
tabla poate fi rotita in orice pozitie, ar fi 4
1. cea din poza de mai sus cu aerisire
2. cea de aici - cu hranitor
3. cea cu gratie "hanemman" - podisorul poate fi utilizat ca si gratie hanemman
4. inchis complet

eu din 2004 iernez pe pozitia 1 -
ce am observat:
familile mai puternice (peste 7 rame) o propolizeraza in proportie de 50-60% dar .... niciodata complet
familile sub 5 rame - nu se ating de ea

la soclu las tabla peste iarna cu toate ca am auzit la multi ca nu o foloses deloc

eu o las ptr ca imi permite sa fac verificari fara sa deranjez ghemu, trag tabla afara si dupa ce gasesc pe ea imi dau seama unde e pozitionat ghemul, daca a inceput sa descapaceasca din miere, etc

gandit pentru cei care lupta disperare impotriva naturii tabla poate rotita orice pozitie, 41. cea

43.3KB


_______________________________________
in capitala europeana

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Domnul Cristian Ionita a scris:

imi pare tare rau ca eu in opinia dvs ma incadrez la categoria specificat dar ... tin sa atrag atentia ca nu prea-mi sta in caracter sa vorbesc de lucruri pe care nu le-am aplicat personal .... ca e posibil ca eu sa le fi inteles si aplicat nu tocmai in cea mai fericita varianta e altceva

Gica a scris:

Se considera ca cele mai daunatoare lucruri la iernare sunt hrana proasta, curentii de aer si excesul de umiditate.Cu ceva exceptii toti cei de pe forum excelam.La hrana proasta cred ca sunt primul anul asta.

Se pare ca e mai bine cand scrii adevarul.Recunosc si eu ca mai scriu cu doua sau cu trei intelesuri cateodata.Cand sunt luat de prost tac dracului din scris.Ca parca e mai bine


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

balasbebe a scris:

Eu mi-am dat seama ca albinele lui Burebista, iernate in  buduroaie, erau lipite cu baliga si lut, sa tina mai bine caldura  sub clopot.
Accesul si ventilatia, erau prin partea inferioara.
Este adevarat, ca am vazut si filme, cu cosnite, care aveau aerisirea la o treime, de la varf, dar nu erau din Romania.
Wagner, din Sibiu, la fel nu este de acord, ca albinele sa doarma cu geamul deschi, si langa cap.
Eu zic sa folosim,  materiale cat mai naturale, in contactul cu albinele,  iar dupa diafragma, este discutabil.
Vara, iarna, eu am saltele puse peste carpe sau podisoare, si albinele mele se simt minunat, chiar daca unele sunt expuse permanent la soare, sau curenti de aer, reci, sau calzi, in functie de anotimp.


De acord,
dar urdinisul iarna?
Cum il pozitionati pentru a evacua vaporii de apa si bioxidul de carbon?
Sau il fixati din timp si ghemul se formeaza normal?


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
filip
apicultor

Din: stupii in jud. ARAD
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1985
Urdinisul se micsoreaza pentru a face fata stupul unui atac de albine.
Gratiile se pun pentru soareci.
Stupul se pozitioneaza aplecat in fata.
In septembrie aranjez ramele pentru formarea ghemului{asta sa inteleaga si incepatori}
Daca nu sunt aranjate bine albinele pot descapaci rame pline marginase si sa aduca mierea in mijloc avand multa miere descapacita in ramele unde a eclozionat puiet.
Si inca mai am multe de invatat .........si de spus


_______________________________________


pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

filip a scris:

Urdinisul se micsoreaza pentru a face fata stupul unui atac de albine.
Gratiile se pun pentru soareci.
Stupul se pozitioneaza aplecat in fata.
In septembrie aranjez ramele pentru formarea ghemului{asta sa inteleaga si incepatori}
Daca nu sunt aranjate bine albinele pot descapaci rame pline marginase si sa aduca mierea in mijloc avand multa miere descapacita in ramele unde a eclozionat puiet.
Si inca mai am multe de invatat .........si de spus


De acord urdinisul se micsoreaza "pentru a face fata stupul unui atac de albine."
Dar daca nu se micsoreaza?
Un exemplu:

gandit pentru cei care lupta disperare impotriva naturii filip micsoreaza pentru face fata stupul

3.3KB


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Dar daca ierneaza asa?

gandit pentru cei care lupta disperare impotriva naturii dar daca ierneaza asa?

3.9KB


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
filip
apicultor

Din: stupii in jud. ARAD
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1985
Conteaza puterea stupului din lada.Daca e puternic va face fata unui atac.
Conteaza priceperea apicultorului de a declansa un furtisag.


_______________________________________


pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

filip a scris:

Urdinisul se micsoreaza pentru a face fata stupul unui atac de albine.
Gratiile se pun pentru soareci.
Stupul se pozitioneaza aplecat in fata.
In septembrie aranjez ramele pentru formarea ghemului{asta sa inteleaga si incepatori}
Daca nu sunt aranjate bine albinele pot descapaci rame pline marginase si sa aduca mierea in mijloc avand multa miere descapacita in ramele unde a eclozionat puiet.
Si inca mai am multe de invatat .........si de spus



   "Si inca mai am multe de invatat .........si de spus"

La stupina pe care o ai cred si eu ca mai ai multe de spus.
Zii te rog despre umiditatea din stupi.Cum o combati?Cum convingi cca 500 grame de vapori de apa sa iese din stup.La 10 grade celsius si 80% umiditate se gasesc dispersati in66,5 metri cubi de aer(date din tabele) 
Dar cei 537,6 litri de oxigen care se afla in 2560 litri de aer cum ii convingi sa intre in stup?La viteza de curgere constanta rezulta un debit de aprox. 1cm.cub/sec.?

Modificat de gica (acum 15 ani)


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

filip a scris:

Conteaza puterea stupului din lada.Daca e puternic va face fata unui atac.
Conteaza priceperea apicultorului de a declansa un furtisag.



  Exact,
  stupul:

gandit pentru cei care lupta disperare impotriva naturii filip puterea stupului din lada.daca

4.6KB


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

filip a scris:

Conteaza puterea stupului din lada.Daca e puternic va face fata unui atac.
Conteaza priceperea apicultorului de a declansa un furtisag.


Cat despre "priceperea apicultorului de a declansa un furtisag." nu cred ca trebuie prea multa.La suta de bucati se reuseste din prima


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
danut
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 681

balasbebe a scris:

La sistemul tau de capac, Wagner,, iarna pune o pasla de 3 cm. Eu adaug doar o saltea groasa, sau la cele mai bune, pun doar o pereche de blugi.

adidas nu? merge cu blugii am glumit


_______________________________________
omul a cucerit natura supunindui-se

pus acum 15 ani
   
filip
apicultor

Din: stupii in jud. ARAD
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1985

gica a scris:


filip a scris:

Urdinisul se micsoreaza pentru a face fata stupul unui atac de albine.
Gratiile se pun pentru soareci.
Stupul se pozitioneaza aplecat in fata.
In septembrie aranjez ramele pentru formarea ghemului{asta sa inteleaga si incepatori}
Daca nu sunt aranjate bine albinele pot descapaci rame pline marginase si sa aduca mierea in mijloc avand multa miere descapacita in ramele unde a eclozionat puiet.
Si inca mai am multe de invatat .........si de spus



   "Si inca mai am multe de invatat .........si de spus"

La stupina pe care o ai cred si eu ca mai ai multe de spus.
Zii te rog despre umiditatea din stupi.Cum o combati?Cum convingi cca 500 grame de vapori de apa sa iese din stup.La 10 grade celsius si 80% umiditate se gasesc dispersati in66,5 metri cubi de aer(date din tabele) 
Dar cei 537,6 litri de oxigen care se afla in 2560 litri de aer cum ii convingi sa intre in stup?La viteza de curgere constanta rezulta un debit de aprox. 1cm.cub/sec.?

Podisor cu plasa si peste un ziar,iar peste ziar un sac de canepa

Modificat de filip (acum 15 ani)


_______________________________________


pus acum 15 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Am si saltele umplute cu vatelina. Fiind sintetic, foare  tare prind mucegai si condens.
Jumate de crac de blugi, de la magazin second, la 1 leu bucata. Sunt si acolo promotii. Nu-i tai, pana nu-i bag mnai intai la spalat, dar fara detergent.


pus acum 15 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
A venit "frigul"
Se vede dupa frecventa mesajelor si dupa concentratie.
Fiecare mesaj citit este 2in 1.Sau mai pe limba noastra este 2la 1.Adicatelea concentrat nenica sa fie hrana buna de iernat
Bravo pe linie.

Adevarul e ,ca mie ,mie greu tare sa tin pasul.Aici sau adunat toti maharii in tehnici si calcule.Am incercat sa le inghit si sunt reale.Mai stocam ,mai rumegam, mai vanturam de  apa si depozitam calitatea ,apoi... "capacelul"

Multumesc


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 15 ani
   
apivera
apicultor

Din: Arad
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 410
no drajilor v-am prins

spuneti-mi care din dvs  ierneaza pe  fund din plasa de sarma (sau antivarooa )

sau pe colectorul de polen de fund   adica aerisire totala (la fund)

si ce rezultate are in primavara????sub toate aspectele

si dupa ce va aud va spun si io care practic de cativa ani aceasta metoda care un timp m-i s-a parut sinucigasa ...d p d v apicol

Va ascult chiar daca vorbiti serios

Modificat de apivera (acum 15 ani)


_______________________________________
singurul lucru care nu te minte in viata este meseria

pus acum 15 ani
   
apivera
apicultor

Din: Arad
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 410
ba va zic acu sa nu ziceti ca-s secretos

-umiditate  zero
-albina sanatoasa
-mortalitate normala
-consum normal functie de putere
-asta o fi efectul de clopot al lui Gica.....??????

e drept ca la roi sau stupii slabi nu folosesc metoda

dezavantaje;
tre ridicata lada cu stupul si curatit cu maturicea fiecare colector primavara devreme
desigur contra soarecilor protectia cuvenita..

va salut si va respect pentru parerile voastre ...asa e bine ....sa le aveti 

Modificat de apivera (acum 15 ani)


_______________________________________
singurul lucru care nu te minte in viata este meseria

pus acum 15 ani
   
catalingiurgila
apicultor

Din: Tg-Frumos-Iasi 11-07-1980
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 930
Interesant subiectul Dv eu zic as . Abina si tot ce misuna in jurul nostru Dumnezeu a lasat pe acest pamant sa ne folosim de ele in scopuri nobile. Noi pentru aceste minunate vietuitoare suntem un stres zic eu. Mai ales atunci cind urmarim numai profitu si nu le acordam ceia ce ele au nevoie tratamente ...Albina in natur nu ar atinge performanta pe care o atinge cu ajutorul si dirijare data de catre noi apicultorii.Ma refer aici la nenumaratele boli care au aparut si inca o sa mai apara,Legat de stupii  aerisire si lucruri de gnu asta noi trebue sa le oferim albinelor un mediu cat mai natural apropiat de modul in care ele vietuiesc in natura .Si daca daca omul nu va sti sa traieasca in echilibru cu natura si sa o respecte la un moment dat va pierde o mare batalie (se va auto distruge) Este bine sa ne punem astfel de intrebari dar nu stiu daca vom reusi sa intelegem in totalitate comportamentul acestor vietati.Ma refer aici la ventilatie asezarea cuibului genetica ...Nustiu daca am fost la subiect dar eu ibesc naturra si aceste minunate vietuitoare,Mult noroc va doresc!

Modificat de catalingiurgila (acum 15 ani)


_______________________________________

Telefon-0727706953

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

apivera a scris:

ba va zic acu sa nu ziceti ca-s secretos

-umiditate  zero
-albina sanatoasa
-mortalitate normala
-consum normal functie de putere
-asta o fi efectul de clopot al lui Gica.....??????

e drept ca la roi sau stupii slabi nu folosesc metoda

dezavantaje;
tre ridicata lada cu stupul si curatit cu maturicea fiecare colector primavara devreme
desigur contra soarecilor protectia cuvenita..

va salut si va respect pentru parerile voastre ...asa e bine ....sa le aveti 


am stupi m.e. cu colector de polen permanent pe fundul stupului
pentru grila antisoareci in nov. trec clapeta pe pozitia "polen" pana la inceputul lui martie.Pentru orice eventualitata intre fundul stupului si primul corp mai pun un cui pe o latura.Podisorul etanseaza la fix.Stupul ierneaza fara probleme pe 19 rame(10 sus,9 jos) fie bun sau mai slab.Intre corpuri aplic in burete cu adeziv pentru etansare.Asa se realizeaza acel clopot cum il gasim si la stupii primitivi si in natura.Prin partea inferioara iese bioxidul de carbon (mai greu cu 50% decat aerul) si vaporii de apa,tot pe jos intra si aerul proaspat.Nu am avut probleme cu soarecii sau cu umiditatea Din nov. iau vacanta cu stupii pana la 1 martie.
Am spus:
-iarna urdinisul larg cat cuprinde, albinele sa stea fara curenti de aer si umezeala.Lipsa umiditate,lipsa curenti de aer =albine sanatoase,mierea necapacita nealterata si faguri nemucegaiti.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230

apivera a scris:

no drajilor v-am prins

spuneti-mi care din dvs  ierneaza pe  fund din plasa de sarma (sau antivarooa )

sau pe colectorul de polen de fund   adica aerisire totala (la fund)

si ce rezultate are in primavara????sub toate aspectele

si dupa ce va aud va spun si io care practic de cativa ani aceasta metoda care un timp m-i s-a parut sinucigasa ...d p d v apicol

Va ascult chiar daca vorbiti serios


Nene Apivera. noi asa iernam toti stupii.E drept ca sunt o parte care nu au sita pe tot fundul ci doar pe o teime sau 1/2.Tot aia e.
Sus inchidem si cred ca astfel, avem si noi un clopotzel


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
catre pupemea,
multumesc sa nu ai scris:"Nene Gica...noi asa iernam toti stupii."
Dar sa stii ca si apivera stia.Ca le are la fix cu stuparitul.Si intelege mult mai mult decat se scrie pe forum.Despre toate si despre toti.Ca de nu, se lasa pagubas de mult

Mai sigur e ca ai batut saua .....cum faci de multe ori.Si aluzia ca mai stiu si altii de apa fiarta am inteles-o.

Modificat de gica (acum 15 ani)


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
Domn_sergiu
apicultor

Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 194
Bine v-am regasit! Urdinisu nu are importanta in aparare fata de alte albini si viespi.apararea se face in zona cuibului extins ziua si restrins cind e frig.De aia trebe strins cuibu nu atit ca nr de rame ci sa nu fie miere in afara zonei de ziceam.

pus acum 15 ani
   
pab
apicultor

Din: Buzau-Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1186
Pt iarna, calculez lungimea urdinisului functie de nr de rame din cuib, 1 cm de rama, pozitionat in dreptul cuibului. Astfel, la o familie medie stransa pe 6 rame, urdinisul va avea 6 cm, iar inaltimea este de 1 cm. Sus, podisorul este jumate lemn, jumate sita, sita care se acopera integral cu ziar, iar peste tot podisorul vine un sac de canepa indoit in 2. Dupa cele 6 rame, diafragma, restul gol. Iernare pe pavilion in formula asta, super ok.

_______________________________________
Drd.Med.Vet. Poncea-Andronescu Bogdan
Bucuresti-Buzau
0721.269.791

pus acum 15 ani
   
gmih
apicultor

Din: Focsani
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 637
Pot sa va spun ca eu in afara de salteluta sau ceva toale deasupra podisorului nu mai pun pentru iernare. Nici langa diafragma. Dar am observat referitor la urdinis, ca in situatia in care am redus urdinisul la max. 1 cm, tot mai vin viespile, intra repede in cuib si daca sunt depistate, ies repede in viteza dupa cateva secunde sau cateva minute. Deci, reducerea urdinisului este necesara, dar infofolirea stupului cu tot felul de materiale, nu cred ca este benefica. Albina din cate stiu eu moare de foame nu de frig.

_______________________________________
Vorbind cu blandete, si tinand in mana un ciomag, veti ajunge departe.
(Theodore Roosevelt )

pus acum 15 ani
   
Domn_sergiu
apicultor

Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 194
intreb pe gica daca nu cumva sita de fund de 30*6 cm de care ziceati in alta postare nu se afla la peretele de est si anume sub prima rama pe care la iernare ati scoso tohmai pt a facilita aerisirea.Aceasta forma si aceasta locatie a sitei deranjeaza cel mai putin insezonu activ daca cumva sita ar fi mentinuta activa.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Multumesc de intrebare Domn_sergiu, acea sita din fundul stupului este in pertea din fata, este perpendiculara pe rame si are urmatoarele functiuni:
-face parte din colectorul de polen care este de fund de stup.Prin ea cade polenul in ceva asemanator unui sertar (un cadru dreptunghiular din lemn cu panza gen tifon)
-are rol de aerisire tot timpul anului (iarna nu sunt probleme cand zapada infunda urdinisul, vara pe caldura albinele cara apa mai putina)
-la transport in pastoral e minune.Albinele nu se mai aduna pe sita superioara dupa o gura de aer proaspat.S-a stricat masina intr-un an si au stat inchise o zi si doua nopti fara probleme la 30 de grade.
-In caz de stropiri neanuntate (am avut doua cazuri) daca inchid urdinisul la timp am sanse mari sa scape
Voi pune o poza cu acest fund


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
Domn_sergiu
apicultor

Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 194
Multumesc pt raspuns!Daca discutam de aerisire de fund la stupii la care distanta de la rama la fund =2cm in perioada de vara cred ca sita trebe astupata.Am asemenea funduri cu aerisirea 12*15cm pozitionate inspre coltu de sud est al fundului.Cind am bagat 2 nuclei intrun corp era evident ca cel din dreptu aerisirii evita sa ponteze in zona de deasupra.Fara indoiala vintu sufla pina la o anumita inaltime in clopotel in apropierea sitei  si daca iarna nu conteaza alb. avind cuibu sus ,vara pt a fol aceasta zona pt puiet alb tresa o aglomareze  Din ptc asta de vedere eu nu sint lamurit in leg cu sita.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Domn_sergiu  mai este mult in stuparit pana la perfectiunea din operele lui Brancusi.
Peste acea gaura din fundul stupului de 30 x 6 cm. prevazuta cu plasa este asezat colectorul de polen cu placa activa in pozitie orizontala.Daca calculam suprafata totala a gaurilor din placa vom constata ca este de aprox. 30 cm patrati.
Referitor la ponta matcilor in nuclei si familii slabe ai perfecta dreptate.Matcile ponteaza pe rame in zona de deasupra acestei aerisiri dar din cauza curentilor reci in perioada de dupa salcam cand temperaturile nocturne ajung uneori la 6 grade ouale racesc si nu vom vedea puiet acolo.
In general depasesc repede aceasta situatie astfel:
-cand matca tanara incepe ouatul in roiul format pe doua rame de puiet capacit mai intaresc cu doua rame cu puiet capacit si pun familia pe doua corpuri,puietul fiind in corpul de sus.La saptamana mai vin cu doua rame de puiet capacit,sparg cuibul cu o rama buna de ouat,peste o saptamana mai sparg odata si gata,cuibul va fi pe 8 rame.Peste doua saptamani matca coboara singura in corpul de jos si oua acolo cat vrea si unde vrea.In corpul de sus se strange mierea pentru iarna.
Repet ai dreptete cu sita aia,am patit-o si eu pana am bagat la chiuga.Am spus cum procedez acum.
Mai este o metoda munca mai putina, risc mai mare.Dai stupul pe din doua,in unul bagi botca si gata.Dar daca ....iese altfel ? Nu-i dublu cu munca


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
beehaver
apicultor

Din: Moreni, DB.
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 360

catalingiurgila a scris:

Albina si tot ce misuna in jurul nostru Dumnezeu a lasat pe acest pamant sa ne folosim de ele in scopuri nobile. Noi pentru aceste minunate vietuitoare suntem un stres zic eu. Mai ales atunci cind urmarim numai profitu si nu le acordam ceia ce ele au nevoie tratamente ...Albina in natur nu ar atinge performanta pe care o atinge cu ajutorul si dirijare data de catre noi apicultorii.Ma refer aici la nenumaratele boli care au aparut si inca o sa mai apara,Legat de stupii  aerisire si lucruri de gnu asta noi trebue sa le oferim albinelor un mediu cat mai natural apropiat de modul in care ele vietuiesc in natura .Si daca daca omul nu va sti sa traieasca in echilibru cu natura si sa o respecte la un moment dat va pierde o mare batalie (se va auto distruge) Este bine sa ne punem astfel de intrebari dar nu stiu daca vom reusi sa intelegem in totalitate comportamentul acestor vietati.Ma refer aici la ventilatie asezarea cuibului genetica ...Nustiu daca am fost la subiect dar eu ibesc naturra si aceste minunate vietuitoare,Mult noroc va doresc!


Da-mi voie sa nu fiu de acord cu:
1. "Albina si tot ce misuna in jurul nostru Dumnezeu a lasat pe acest pamant sa ne folosim de ele in scopuri nobile."
  Eu nu cred ca D-zeu a lasat albina si tot ce misuna sa ne folosim NOI de ele...
2. "Albina in natur nu ar atinge performanta pe care o atinge cu ajutorul si dirijare data de catre noi apicultorii"
  Albina in natura a atins performante remarcabile, pe care noi cu (ne)stiinta noastra am reusim sa le alteram...
3. "daca daca omul nu va sti sa traieasca in echilibru cu natura si sa o respecte la un moment dat va pierde o mare batalie (se va auto distruge)"
  Din nefericire OMUL DEJA nu mai stie sa traiasca in echilibru cu natura(cu cateva mici exceptii)...

Sa auzim numai de bine.


_______________________________________
”Succesul vine cind mergi din esec in esec fara sa-ti pierzi
entuziasmul. Nu va pierdeti entuziasmul. Niciodata! “
                                              Winston Churchill

pus acum 15 ani
   
Ion Marian
apicultor

Din: MEDGIDIA
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 386
In legatura cu eliminarea umiditatii,se pot folosi cutiute metalice perforate cu bulgaras de var nestins, asezat in stup ,din ce am observat are un efect benefic asupra dezvoltarii de primavara.

_______________________________________
mai bine mai tirziu, decat niciodata.

pus acum 15 ani
   
Domn_sergiu
apicultor

Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 194
costy bz .Aici gasesti raspuns la intrebarea cu folia.

pus acum 14 ani
   
oltenasu2
Vizitator




pab a scris:

Pt iarna, calculez lungimea urdinisului functie de nr de rame din cuib, 1 cm de rama, pozitionat in dreptul cuibului. Astfel, la o familie medie stransa pe 6 rame, urdinisul va avea 6 cm, iar inaltimea este de 1 cm. Sus, podisorul este jumate lemn, jumate sita, sita care se acopera integral cu ziar, iar peste tot podisorul vine un sac de canepa indoit in 2. Dupa cele 6 rame, diafragma, restul gol. Iernare pe pavilion in formula asta, super ok.


Iernare pe pavilion in formula asta, super ok.Si  in lipsa pavilionului cum ar fi cel mai bine?  


pus acum 14 ani
   
sfantul spiridon
apicultor

Din: stoina-gorj
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 426
ma scuzati daca ma bag si eu ca musca-n lapte...dupa experienta mea firava iarna incerc nu sa asigur infofolirea stupului ci aerisirea acestuia...umididatea face ravagii..exista si studii in acest sens..acum cativa ani am incercat si eu impachetarea stupilor si am ramas socat de ce umiditate aveam in stupi..poate ca invelirea a fost facuta prost dar sa stiti ca in 8 ani de zile niciodata inafara anului pomenit nu am invelit stupii...mortalitate nu am avut niciodata ci doar cate o regina pierduta...as vrea sa stiu mai multe despre cei care au stupi cu sita jos...da sa-mi fie cu iertare, mai pentru astia tari de cap ca mine, mai taraneste asa ca dupa cate am vazut unele explicatii ma tem ca 2 facultati imi trebuie sa ma dumiresc

pus acum 14 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
Dati in jos pe pagina si vedeti un sistem de lada care este inca in uz.
Mentionez ca toate lazile ce le am de anul trecut si de sici in colo, vor avea sita pe tot fundul ,permanent deschise


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 14 ani
   
B-father
apicultor

Din: jud. Sibiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 196
Domnule Pupemea, iernaţi cu folia peste rame?

pus acum 14 ani
   
sfantul spiridon
apicultor

Din: stoina-gorj
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 426
domnule pupemea
ia dumireste-ma si pe mine ce e cu folia aia pe stup iarna...nu creaza ea umiditate...ca si mie ce mi-ar mai place sa le vad si in miez de iarna..apoi m-am gandit ca daca as ierna cu o asfel de folie si ele nu ar da ortu popii de la umezeala ar fi bun sistemul ca na..cand da soarele ridici capacul...se mai incalzesc si ele...asta in februarie ..mai merg poate pe margine sa ia o gura de miere..cu stupul cu sita jos am mai vorbit cu un stupar odata..zicea ca asta ar ajuta mai bine regina sa ia contact cu vremea de afara si asfel nu ar mai oua devreme....dumneata ce zici....asa o fi...


pus acum 14 ani
   
oltenasu2
Vizitator



Deci sa inteleg ca iernati cu plasa pe fundul stupului si folie deasupra.Deci asta e clopotul de care se vorbea in postarile anterioare.In acest caz in interiorul stupului pe timp de iarna gasim aer curat din abundenta iar umezeala[condens]=0.  Daca am gresit ceva sau nu am atins problema in esential sau am omis ceva , rog corectati d-voastra.Sa ma astept la un raspuns afirmativ sau la o sapuneala?

Modificat de oltenasu2 (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
Am mai postat.
Folia nu acopera intreaga suprafata a ramelor.Deoarece exista riscul ca in interior in zilele calme, sa nu se faca schimbul de aer  perfect.
Folia o punem doar in primavara pe toata suprafata.
Importanta este insa sita din fund.
Sus se pot pune folie (pe trei sferturi) doar un podisor, un capac o panza etc etc


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 14 ani
   
sfantul spiridon
apicultor

Din: stoina-gorj
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 426
da sita asta...cam cat sa aiba gaurile..cam cum le au astea de tantari...

pus acum 14 ani
   
sfantul spiridon
apicultor

Din: stoina-gorj
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 426
sa inteleg ca dupa opinia dumneata plasa in loc de fund de lemn e cea mai nimerita

pus acum 14 ani
   
raduta.aristotel
apicultor

Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 53
Consider ca ar fi bine si chiar necesar  sa se dechida de catre moderator o rubrica ; Sa invatam din greseli  ; si cu sinceritate  sa spunem cum am gresit  in cautarile noastre ,neglijente, necunoastere sau din dorinta de a expermenta ceva . Cu stima.

pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Fiecare poate sa deschide topicuri cate doreste. Nu trebuie sa-ti deschida cineva o usa. Ai posibilitatea sa o faci ori de cate ori doresti.

pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335

raduta.aristotel a scris:

Consider ca ar fi bine si chiar necesar  sa se dechida de catre moderator o rubrica ; Sa invatam din greseli  ; si cu sinceritate  sa spunem cum am gresit  in cautarile noastre ,neglijente, necunoastere sau din dorinta de a expermenta ceva . Cu stima.

Poti deschide si aici prin adauga subiect nou


pus acum 14 ani
   
ioanpuiu
apicultor

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1060
Apicultori de pretutindeni au aceleaşi preocupări ca şi noi.

Production de chaleur

Les abeilles pour produire de la chaleur, consomment des sucres qui, par "combustion lente" dans l'organisme de l'abeille, dégagent de la chaleur, pour cela il faut de l'oxygène. Il se forme en même temps que de la chaleur, de la vapeur d'eau et de l'anhydride carbonique.

Pour "brûler" 100 g de nourriture sucrée à 18 % d'eau il faut 64 l d'oxygène, il faut donc entrer 320 l d'air (densité ± 1), et dans le même temps il faut sortir, rien que pour cette combustion, 152 l répartis en 64 l d'anhydride carbonique (densité ± 1,5) et 88 l de vapeur d'eau (densité ± 0,6), ces grandes différences de densité font que l'anhydride carbonique tend à couler vers le plancher tandis que la vapeur d'eau tend à monter vers le plafond, c'est pourquoi il est utile d'avoir un couvre-cadre perméable à la vapeur d'eau.

O traducere orientativă(poate o vede nea Gică cu o parte a proceselor care se petrec în stup în perioada care urmează şi cu mici diferenţe faţă de ce ştiam.

Producerea Căldurii

Pentru a produce căldură, albinele consumă zaharuri, care prin "combustie lenta" în organismul albinei, degajă căldură, avînd nevoie de oxigen pentru asta. în acelaşi timp cu caldura se formează vapori de apă şi anhidridă carbonică.

Pentru a "arde" 100g. de hrana dulce cu 18% apă e nevoie de 64 l. de oxigen, trebuie deci sa intre(în stup) 320 l. de aer(densitate +/- 1) şi în acelaşi timp să iasă doar pentru această combustie, 152 l. distribuiţi în 64 l. de anhidrida carbonică  (dens. +/- 1,5) şi 88 l. de vapori de apă(densitate +/- 0,6), aceste mari diferenţe de densitate fac ca anhidrida carbonică să tindă sa coboare catre podea în timp ce vaporii de apă tind să urce spre plafon, de aceea e bine sa avem un podişor permeabil la vaporii de apă.


_______________________________________
May you walk on warm sands !
                                   Ahnassi / TES3

pus acum 13 ani
   
Gicacontra
apicultor

Din: Corbeni Arges
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 480

gica a scris:


-iarna urdinisul larg cat cuprinde, albinele sa stea fara curenti de aer si umezeala.Lipsa umiditate,lipsa curenti de aer =albine sanatoase,mierea necapacita nealterata si faguri nemucegaiti.


Gică,
N-ai văzut niciodată ardiniş propolizat 70 la sută??
De ce au propolizat albinele urdnişul şi nu podişorul???
Glumesc dacă spun, că  albinele nu ştiu de clopotul lui Gauss???


_______________________________________
"In univers,doar relativul e absolut"

pus acum 13 ani
   
marian sima
apicultor

Din: Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1137
Mai fratilor aveti ce aveti cu sovietici,chestie de mentalitate,dar va aduc aminte ca :nu la sovietici  le dispare albinele ,ci la americani si francezi ,si inca ceva eu unul am gasit si procedee bune pentru albine la asa zisi sovietici,tot de la ei si principiul ,zborului de curatire in spatiu inchis despre care muuuuuulti stupari de aici habar nu au si alti doar a auzit de el.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Ioanpuiu,
Revin in cateva zile cu detalii.
Gicacontra,
Albinele nu stiu de clopotul lui Gauss la sigur,asta fiind o chestie de statistica.
Dar uzeaza de legile fizicii mult mai bine decat noi.
Marian Sima,
Nu ti-as dori sa faci uz de 'zborul de curatire in spatiu inchis'
Nu fa aprecieri eronate despre 'muuuuuuuuuuuulti stupari' ca te bate Janese cu degetul mic de la mana stanga.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
marian sima
apicultor

Din: Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1137
Mai nea Gica ,cum am zis ,multi nu au auzit nici teoretic de acest procedeu,,,,,,,,,,,,,astept o descriere a procedeului,daca cineva  stie ,si de ce nu m-il doresti ,zi o concluzie ,dar nu din auzite ,sau fiinca asa crezi,cit despre nea Janese ,nu ma sperii de bataie,si auzisem ca are anesteziata mina stinga ,de stomatolog ca sa puna dintele la loc .

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Mariane,
titlul topicului este :
DE GANDIT - pentru cei care lupta cu disperare impotriva naturii-
Problema ridicata de tine isi gaseste locul binemeritat la rubrica 'asa nu' sau la o alta intitulata 'inventii care nu trebuiau inventate' alaturi de multe altele.
Pai bine mai omule,colegul Horia Ch. cu stupii in Miercurea Ciuc unde albinele stau in stup si 5 luni nu-si pune problema asta si vi tu cu ea.
Oricat de basinoase ar fi albinele tale,maxim o luna cat stau fara zbor nu au nimic.
Si tu citesti recomandarile savantilor rusi catre apicultorii destoinici si nepriceputi.
Lucrare tradusa si publicata in doua randuri si la noi.
Ce sa zic altceva decat :
Mariane,nu mai citi prostii.Nici de astea nici de alea cu stevia aia dulce


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
La mine a propolizat si sita de la hranitor desi era acoperita cu folie si peste ea si material de blug. Au iesit albinele prin fanta de la podisor si acolo au astupat.


Gicacontra a scris:


gica a scris:


-iarna urdinisul larg cat cuprinde, albinele sa stea fara curenti de aer si umezeala.Lipsa umiditate,lipsa curenti de aer =albine sanatoase,mierea necapacita nealterata si faguri nemucegaiti.


Gică,
N-ai văzut niciodată ardiniş propolizat 70 la sută??
De ce au propolizat albinele urdnişul şi nu podişorul???
Glumesc dacă spun, că  albinele nu ştiu de clopotul lui Gauss???


gandit pentru cei care lupta disperare impotriva naturii mine propolizat sita hranitor desi era CLUB STUPARITUL

49.8KB


pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Era propolizata si carpa, dar voiam sa arat sita

gandit pentru cei care lupta disperare impotriva naturii era carpa, dar voiam arat sita CLUB STUPARITUL

41.7KB


pus acum 13 ani
   
Donbazil
apicultor

Din: Faget
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1293

ioanpuiu a scris:

Apicultori de pretutindeni au aceleaşi preocupări ca şi noi.

Production de chaleur

Les abeilles pour produire de la chaleur, consomment des sucres qui, par "combustion lente" dans l'organisme de l'abeille, dégagent de la chaleur, pour cela il faut de l'oxygène. Il se forme en même temps que de la chaleur, de la vapeur d'eau et de l'anhydride carbonique.

Pour "brûler" 100 g de nourriture sucrée à 18 % d'eau il faut 64 l d'oxygène, il faut donc entrer 320 l d'air (densité ± 1), et dans le même temps il faut sortir, rien que pour cette combustion, 152 l répartis en 64 l d'anhydride carbonique (densité ± 1,5) et 88 l de vapeur d'eau (densité ± 0,6), ces grandes différences de densité font que l'anhydride carbonique tend à couler vers le plancher tandis que la vapeur d'eau tend à monter vers le plafond, c'est pourquoi il est utile d'avoir un couvre-cadre perméable à la vapeur d'eau.

O traducere orientativă(poate o vede nea Gică cu o parte a proceselor care se petrec în stup în perioada care urmează şi cu mici diferenţe faţă de ce ştiam.

Producerea Căldurii

Pentru a produce căldură, albinele consumă zaharuri, care prin "combustie lenta" în organismul albinei, degajă căldură, avînd nevoie de oxigen pentru asta. în acelaşi timp cu caldura se formează vapori de apă şi anhidridă carbonică.

Pentru a "arde" 100g. de hrana dulce cu 18% apă e nevoie de 64 l. de oxigen, trebuie deci sa intre(în stup) 320 l. de aer(densitate +/- 1) şi în acelaşi timp să iasă doar pentru această combustie, 152 l. distribuiţi în 64 l. de anhidrida carbonică  (dens. +/- 1,5) şi 88 l. de vapori de apă(densitate +/- 0,6), aceste mari diferenţe de densitate fac ca anhidrida carbonică să tindă sa coboare catre podea în timp ce vaporii de apă tind să urce spre plafon, de aceea e bine sa avem un podişor permeabil la vaporii de apă.


Sal'tare!
Pai....Daca n-am cu ce sa contribui la acest topic, macar sa-l felicit poe colegul Ioanpuiu, pentru ca l-a ....resuscitat.
   
In fond este un subiect de interes si din cate am citit si din cate mai stiu si io' inca mai sunt muuuuulte de spus.....
Daca noi, cei harsiti de 'Jdeani de apicultura, in general avem formate niste pareri, sa vedem ce zic tinerii, " viitorul" apiculturii autohtone......
Si apropos de rusi ( sovietici) : Nu chear tot ce scriu ei si s-a tradus la noi se poptriveste aici, dara, nici sa plecam de la ideea ca tot ce "vine de la rasarit" e nashpa, nu e constructiva......Eu zic sa citim cat mai mult si sa facem....Cum vrem noi.....
Sal'tare!
Donbazil- un iubitor de net, care dupa ce inchide calculatorul mai si.....citeste.....        


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

Donbazil a scris:

...........
Si apropos de rusi ( sovietici) : Nu chear tot ce scriu ei si s-a tradus la noi se poptriveste aici, dara, nici sa plecam de la ideea ca tot ce "vine de la rasarit" e nashpa, nu e constructiva......Eu zic sa citim cat mai mult si sa facem....Cum vrem noi.....
Sal'tare!
Donbazil- un iubitor de net, care dupa ce inchide calculatorul mai si.....citeste.....        

Dombazile,nu am zis niciodata ca tot ce vine sau a venit de la rasarit e naspa.
Am citit cartea lui Blinov,cartea lui Scerbino,2 carti scrise de Taranov si multe altele.
Dar ideea cu fortarea zborului de curatire in camera incalzita cred ca este o prostie.Apuca-te la Craciun de minunea asta si de Pasti ai facut zbor de curatire la 180-200 sau cati ai.
Nu o fac rusii si la ei sunt ierni in care albina nu iese 7 luni afara din stup si nu are nimic.Iar ale noastre rezista lejer 4 luni.
In acest sens am scris cele de mai sus.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

ioanpuiu a scris:

Apicultori de pretutindeni au aceleaşi preocupări ca şi noi.
Pentru a "arde" 100g. de hrana dulce cu 18% apă e nevoie de 64 l. de oxigen, trebuie deci sa intre(în stup) 320 l. de aer(densitate +/- 1) şi în acelaşi timp să iasă doar pentru această combustie, 152 l. distribuiţi în 64 l. de anhidrida carbonică  (dens. +/- 1,5) şi 88 l. de vapori de apă(densitate +/- 0,6), aceste mari diferenţe de densitate fac ca anhidrida carbonică să tindă sa coboare catre podea în timp ce vaporii de apă tind să urce spre plafon, de aceea e bine sa avem un podişor permeabil la vaporii de apă.

Am scris la inceputul topicului aceste date.
Referitor la vaporii de apa teoria lui de Broglie (tot frantuz) spune altceva.
Izotermele din stup duc la cantitati diferite de vapori de apa in diferite puncte din stup.
Impachetarea mai mult sau mai putin buna duce la alte valori.
Stupul tip clopot are alte valori de umiditate fata de stupul tip horn.
Pozitia ghemului da alte variabile.
In sfarsit,volumul interior al stupului,diafragma etansa sau nu ne duce la alte valori ale umiditatii.
Din acest motiv am cerut ceva timp sa sintetizez putin.
Ca sa fie multumit si Dombazil recunosc cinstit ca voi veni cu date dintr-o carte ruseasca.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
marian sima
apicultor

Din: Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1137

gica a scris:

Mariane,
titlul topicului este :
DE GANDIT - pentru cei care lupta cu disperare impotriva naturii-
Problema ridicata de tine isi gaseste locul binemeritat la rubrica 'asa nu' sau la o alta intitulata 'inventii care nu trebuiau inventate' alaturi de multe altele.
Pai bine mai omule,colegul Horia Ch. cu stupii in Miercurea Ciuc unde albinele stau in stup si 5 luni nu-si pune problema asta si vi tu cu ea.
Oricat de basinoase ar fi albinele tale,maxim o luna cat stau fara zbor nu au nimic.
Si tu citesti recomandarile savantilor rusi catre apicultorii destoinici si nepriceputi.
Lucrare tradusa si publicata in doua randuri si la noi.
Ce sa zic altceva decat :
Mariane,nu mai citi prostii.Nici de astea nici de alea cu stevia aia dulce

Salutari.nea gica daca nu vrei sa lupti contra naturi vino la mine la dunare cu un camion eu iau drujba si mergem la padure ,pentru a va taia salcii gaunoase din padure,in felul acesta nu mai lupti contra naturi ,si i-ti spun si de ce:atita timp cit ai stupi in colturi lupti impotriva naturi 1 albina in scorbura e  lipsita de colturi ghemul de iernat nu e patrat e rotund,2in colturi se stringe umezeala si aer viciat .3scorbura asigura o izolare mai buna pe timp de iarna mai ales daca e si putin putreda e echivalentul la polistiren,grosimea depa seste cei 2,5 cm de blana de la cutiile noastre,si sint multe alte avantaje pentru albina,asa ca spor la "revenirea la natura"cit despre "zbor de curatire in spatii inchise"ginditi la rece,majoritatea lasa mierea adunata toamna in stupi,la dunare poti avea surpriza si la miere de mana,masinile duduie pe sosea ,galagie e din belsug discoteca linga mine,asa ca un zbor de curatire e bine venit ,alta e sa ai in febroarie albinele cu abdomenul plin si sa fie nevoite sa consume pentru incalzirea puietului si alta e sa stii ca ai o albina apta de treaba ,problema e cum am zis ,nu se stie procedeul =D  =D ,decit eu i-am facut o descriere si atit,restul pauza ,am mai intrebat personal pe citiva si nu stiu de el,si cu stevia dulce e un lucru bun ,albinele o iau ,gindestete putin un indulcitor natural 100%pentru diabetici,adevarul este ca neavind calorii nu e buna de iernat,dar e buna de stimulat si de consum,si cine stie ce minerale si vitamine contine,e de ajuns sa arunci citeva vrunzulite in apa si o indulceste,chiar daca e apa rece.


pus acum 13 ani
   
marian sima
apicultor

Din: Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1137
Zi nea Gica ,ascut lantul.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Marian,
Te rog eu din suflet,hai s-o lasam moarta.
Are Creanga o poveste cu un sot,o sotie si un drob de sare.Nuni amintesc de moment cum se numeste dar sa sti ca nu sunt eu cel care cara soarele in casa cu banita.
Cat despre drujba,crede-ma ca nu am pus mana in viata mea pe una.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
marian sima
apicultor

Din: Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1137
Nea Gica ,la drob sau uitat doua femei ,nu un sot si o sotie,si soarele se cara cu parasolarul,,lasind gluma la o parte si vorbind foarte serios,cutia noastra de astazi are multe dezavantaje pentru albina fata de buturuga sau buduroi cum ii zic alti,si impletiturile stramosilor tot pe rotund erau.Si la drujba,pai taiam eu ,decit i-mi spuneai pe care.

pus acum 13 ani
   
victor s
apicultor

Din: ploiesti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 1044

pupemea a scris:

Am mai postat.
Folia nu acopera intreaga suprafata a ramelor.Deoarece exista riscul ca in interior in zilele calme, sa nu se faca schimbul de aer  perfect.
Folia o punem doar in primavara pe toata suprafata.
Importanta este insa sita din fund.
Sus se pot pune folie (pe trei sferturi) doar un podisor, un capac o panza etc etc

vin si eu cu o intrebare (ce poate parea prosteasca pt unii), daca ar fi bine albinelor si cu sita pe fundul stupului si cu aerisire in partea superioara, acolo unde este folia, de ce s-ar mai chinui ele sa propolizeze sitele superioare?
va spun ce am observat eu si va rog sa-mi spuneti daca este bine ce fac sau nu:
-am pus folie peste toata suprafata cuibului, si am facut cateva gauri mici cu ajutorul furculitei...intr-o saptamana gaurile erau propolizate in intregime, de unde am dedus ca au fost facute degeaba...
am hotarat sa las folia in intregime peste cuib impotriva recomandarilor citite pe forum.
-"la ce surprize neplacute ma pot astepta din aceasta cauza?"
nu faceti trimitere la topicul cu folia, pt ca l-am citit si nu o data...dar daca "ganditorul" meu este de inox si nu se lipeste nimic de el , ce sa fac? intreb si eu peste tot...


_______________________________________
aceeasi apa care misca moara, o si distruge

pus acum 13 ani
   
jimm
apicultor

Din: Targoviste
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 759
Pt mine este foarte interesanta discutia mai ales vis a vis de restrangere, nu am extras nimic de la tei si faneata, ba mai mult am facut si hraniri de stimulare si apoi de completare in august septembrie, normal ca la acea data cuibul se intindea pe 9-10 rame, rezultatul acestor hraniri si culesului de la sfarsitul verii a fost depozitarea mierii si capacirea pe toti fagurii existenti la acel moment in cuib si eu ce am facut ... am scos o parte din acesti faguri (dupa ce m-am munciat) ca sa ce.. sa-i depozitezi sa le dau tot lor... si asta pentru ideea ca restrangerea pe rame bine ocupate este benefica pentru dezvoltarea si iernarea sanatoasa a coloniei. dAca cineva cu experienta spune ca nu genereaza + de valoare dezvoltarii cine e nebun sa faca altel numai datorita unor pareri preconcepute.
In privinta micsorarii urdinisului, tendinta la mine e de al micsora pentru a ajuta familia in eventualitatea unui furtisag si cred ca e si o idee ca infofolirea asta iti da un confort (dom mai linisiti) e ceva din subconstient.
Maine deschid urdinisurile pe intreaga lungime a cuibului chiar daca tremura chilotii pusi deasupra


pus acum 13 ani
   
janese
MODERATOR DIN UMBRA

Din: dambovita razvad
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 5534
ieri i-am luat la mana...am dat caturile jos... stau asha:
1. in cuiburi am hrana pe 7-10 cm pe fiecare rama(hrana capacita)..in medie cate 4-6 rame pe familie
2.mierea capacita care trebui sa fie in cuib pentru iernare ..este in caturi shi caturile stivuite...ordine...disciplina!....cu mult peste cat mi-ar trebui in familii
3. nu mai am cand sa schimb ramele cu putina miere cu altele ca lumea!!!
4...incep sa ma gandesc sa ma duc pe la biserica pana in martie!
5. incepe sa-mi tzatzaie fundu!!!
6.fi-mi-ar capu al dracu de stupar de duminica!!!
7.stau linishtit pana la cinshpe decembrie
8. DUMNEZEU  shi apifonda nu ma lasa pe mine la greu!!!      

TURTA LA PUTEREEEEE!!!!!!!!!!


pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Janese,daca aveai stupi pe 12 rame,alta era situatia.
Acum aveai cu ce,aveai pe cine ca aveai de unde.
Asta este unul din marile dezavantaje ale stupului pe 10 rame DB.
Idee luata de la italieni cu stupul asta pe 10 rame.
Uite ca avem necazuri in stuparit si de la vest nu numai de la rusi.
Daca este asa cum zici ai rezerve la sigur pana la 1 martie
Da dar la productie stai bine cu modelul asta de stup.

Mai tu esti stupar de duminica asa mai pe inserat.    


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
echo
apicultor

Din: Magurele - Ilfov
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 730

gica a scris:

Nu o fac rusii si la ei sunt ierni in care albina nu iese 7 luni afara din stup si nu are nimic.Iar ale noastre rezista lejer 4 luni.
In acest sens am scris cele de mai sus.


confirm cele de mai sus. Cand lucram in Sakhalin, iarna tinea de la sf lui Septembrie pana la sf lui Mai.  Temperaturi -  coborau mai jos de -50, in general sub -45, zapada .. 3-5 m.
Stupii stateau sub zapada toata aceasta perioada.

Cum anume se facea schimbul de co2 si umiditate, nu stiu, e clar ca zapada avea rolul ei in izolatie termica precum si in facilitatea acestor schimburi, va asigur ca nimeni nu sapa dupa stupi prin zapada

In general stupii erau orizontali, fund fix, deasupra avand saltele facute din orice, de la paie si fan pana la haine vechi.

E clar ca nu exista nici un fel de zbor de curatire de toamna pana primavara, adica cel putin 6 luni.


_______________________________________
Daca votul ar fi putut schimba ceva, ar fi fost demult interzis...

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Echo,acolo este vorba despre albina bruna ruseasca.Am mai scris despre ea.
Ierneaza in medie 30 000 de albine in colonie.
Poate sa stea in stup fara zbor pana la 8 luni.
Regina pune lejer 5000 de oua/zi in sezon
Colonia poate sa ajunga lejer la 150 000 de indivizi.
Recolta medie in stationar 90-120 kg.
Au stupi orizontali pe 24 de rame peste care pun corp de stransura identic
Un coleg a pus un film de la rusi cu stupi verticali cu asa albina.Aveau la corpuri de greseai la numarat.
De la modul de iernare al acestor stupi specialistii nostrii care nu mai sunt (au studiat pe acolo) au recomandat modul de iernare defectuos care se practica la noi.
- restrangerea cuibului pana ies ochii la albina
- 2 urdinise si deschidere (fanta) in podisor
- infofolirea cu te miri ce incat doar imaginatia este limita
- alte prostii


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
echo
apicultor

Din: Magurele - Ilfov
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 730
mda... cine stie... cunoaste.

imi pare rau ca nu am fotografii cu stupinele de pe acolo, si cu modul lor de munca. Pur si simplu timpul nu mi-a permis.

Am incercat sa fac rost de cateva matci dar nu am reusit (ma interesa in special pt idea cu lupta singure cu Varroa)

Am vazut sa stiti si stupine pe 10 rame, verticali cu magazii  3X1/2 sau 1X1/1.

In ceea ce priveste recolta, aveti dreptate, nu este exagerare, dar nu tine exclusiv de albina cat si de potentialul melifer care este ... extraordinar...    Primavara natura pur si simplu explodeaza.. in 2 saptamani trece de la zapada totala la verde luxuriant..

zona vasta, paduri virgine, pasuni de zeci de mii de ha pline de flori, mlastini cat vezi cu ochii, etc, etc... conduceam cate 2 ore fara sa intalnesc alta masina... deci avea albina de unde culege.

Nu am vazut filmul de care spuneti , sau va referiti la cel cu Alpine Hive (parca din Ukraina??)  ??


_______________________________________
Daca votul ar fi putut schimba ceva, ar fi fost demult interzis...

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Echo,cu matcile alea nu faceai nimic.
Tata a fost intr-o excursie cu tancul pana la Stalingrad,a vazut stupii si cand spunea lucruri din astea nu prea era crezut.Cum era razboi,nemtii luau fabricile cu rusi cu tot,romanii luau stupi.Zicea cineva prin anii '80 ca au fost adusi cam un milion de stupi din care 90% au ajuns morti.
Dupa razboi au fost aduse matci si cateva colonii.Nu au mers,incepeau dezvoltarea tarziu,pana sa culeaga ceva venea toamna.Asa a fost si cu caucazienele dar astea merg binisor pe la noi.
Am vazut ceva din filmul acela pe aici pe forum,sincer nu mai stiu unde.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
ioanpuiu
apicultor

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1060

gica a scris:

Regina pune lejer 5000 de oua/zi in sezon
Colonia poate sa ajunga lejer la 150 000 de indivizi.


gica a scris:

Dupa razboi au fost aduse matci si cateva colonii.Nu au mers,incepeau dezvoltarea tarziu,pana sa culeaga ceva venea toamna.

Calendaristic, la noi primăvara vine mai devreme şi toamna mai tîrziu, şi asta înseamnă sezon mai lung.
Poate nu au mers din alte motive.


_______________________________________
May you walk on warm sands !
                                   Ahnassi / TES3

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Iau startul tarziu,asta e tot.

_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
echo
apicultor

Din: Magurele - Ilfov
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 730

gica a scris:

Iau startul tarziu,asta e tot.


Da, se poate si e logic.. ma gandesc ca matca nu se apuca de ouar in ianurie ca "stie" ca mai are 4 luni de iarna cel putin, asa ca sta frumos si bea o vodca pe cand ale noastre baga foc continuu din ian-feb, stiind ca in 4 luni au cel mai important cules, momentul de roit, etc...

Cand spun "stiu" ma refer la o programare genetica naturala a albinelor, in care se regasesc particularitatile mediului din zona de bastina...

Presupun ca pe aceeasi logica au fost impartite si ale noastre in cele 5 categorii principale in functie de factorii de mediu, categorii care, genetic, reflecta particularitatile ecologice respective...


_______________________________________
Daca votul ar fi putut schimba ceva, ar fi fost demult interzis...

pus acum 13 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la