APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"
APICULTURA : Forum-ul STUPARITUL , este un forum de apicultura infiintat pentru uzul apicultorilor romani si apartine site-ului www.stuparitul.com
Lista Forumurilor Pe Tematici
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" | Reguli | Inregistrare | Login

POZE APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Profil Jasmmyne
Femeie
22 ani
Bucuresti
cauta Barbat
22 - 34 ani
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" / PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ? / un om si el  
Autor
Mesaj Pagini:  1 2
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
O matca "dusa" cu capul, astazi 14 octobre , avea treaba mare cu ouatul

matca capul, astazi octobre avea treaba mare ouatul

35.5KB


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
O posibila, probabila apicultoare . Daca nu , macar, o rapida umplutuoare de hranitoare .

posibila, probabila daca macar, rapida hranitoare

34.1KB


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Fiindca cea mica este suparata ca nu am cu ea poze la albine ma vad obligat, la propriu, sa o arat si pe dansa . Voila !

fiindca cea mica este suparata poze albine vad obligat, propriu, arat dansa voila

36.8KB


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Mandra "batrana" hop si ea

mandra hop

15.1KB


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Am observat ca la unii stupari din sud, reginele au inceput sa faca "prosti" . De curiozitate am tinut sa arunc o geana prin unii mai slabi. La unii din cei pe 3-4 rame din cei cinci la care m-am uitat, la doi dintre ei am gasit cate un pod de palma de puiet. La ceilalti nu am gasit nici un ou , poate si pentru ca nu aveau unde sa oua ( la anul o sa am in vedere sa nu prea dau posibilitataea reginei sa-si mai faca de cap, dar cine stie) .Oricum vedti mai jos o tanara care nu-si da seama ce face :

observat unii stupari din sud, reginele inceput faca tinut arunc geana prin unii mai slabi. unii din

63.8KB

Modificat de un OM (acum 13 ani)


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Si cealalta parte a ramei

cealalta parte ramei

60KB


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Un alt motiv pentru care am cautat in cei slabi, este pentru o discutie de pe forum despre influenta culorii galbene , ca stupii vor fi furati cu precadere. Pentru ca aveam doi nuclei de 6 rame cu familii pe 3 si 4 rame i-am controlat si, desi erau asezati in imediata apropiere a unora mai puternici 6 si 7 rame stateau bine mersi .

pus acum 13 ani
   
echo
apicultor

Din: Magurele - Ilfov
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 730

un OM a scris:

Un alt motiv pentru care am cautat in cei slabi, este pentru o discutie de pe forum despre influenta culorii galbene , ca stupii vor fi furati cu precadere. Pentru ca aveam doi nuclei de 6 rame cu familii pe 3 si 4 rame i-am controlat si, desi erau asezati in imediata apropiere a unora mai puternici 6 si 7 rame stateau bine mersi .


salut,
unde este discutia despre culoarea galbena?? (a stupului sau a fagurilor)?


_______________________________________
Daca votul ar fi putut schimba ceva, ar fi fost demult interzis...

pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Pentru ca suportul tehnic, sotia este la munca , iti spun asa : mergi la Discutii apicole diverse, topicul depre "Culoarea stupului influenteaza comportamentul albinei ".

pus acum 13 ani
   
fotoklipa
apicultor

Din: Bucuresti-giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 720
Salut Giurgiuvene ,poate ne vedem prin primavara    

_______________________________________
Omul, de-ar fi constant, ar fi perfect. ( William Shakespeare )

pus acum 13 ani
   
balanescuadrian
apicultor

Din: Buzau
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2731

un OM a scris:

Mandra "batrana" hop si ea

sper ca ati invatat lectia....pozele se fac cu spatele fotografului la lumina si nu a subiectului!!


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
proapis13
apicultor

Din: Turnu-Severin
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 2834

balanescuadrian a scris:


un OM a scris:

Mandra "batrana" hop si ea

sper ca ati invatat lectia....pozele se fac cu spatele fotografului la lumina si nu a subiectului!!


Aici ai perfecta dreptate;nu tot ce este placut
ochiului omenesc poate fi prins de pelicula foto
salve   


_______________________________________
activitate la urdinish shi miere in cat

pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Foto este de "insasi" mandra . Cica este romantica cu soarele apunand, io amaratul eram in viteza cu siropul .Isi terminase portia de stupi, era mai mica , portia ...

pus acum 13 ani
   
proapis13
apicultor

Din: Turnu-Severin
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 2834
Scuze ca nu m-am putut abtzine din ras
Shi zici ca va apucase romantismul shi siropu era nebagat
frumos             
merci pt portzia de ras
slave 


_______________________________________
activitate la urdinish shi miere in cat

pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Se mai intampla sa vrei sa transmiti ceva si sa se inteleaga altceva .
Zilele acestea in sud vremea s-a incalzit considerabil, dar totusi un stup, acum doua zile nu dadea semne de iesire

mai intampla vrei transmiti ceva inteleaga altceva .zilele acestea sud vremea s-a incalzit dar

42.1KB


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Erau ...tocmai jos `. Ora 10.00 .

erau ...tocmai jos ora 10.00

24.6KB


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Am luat capacele sa stimulez putin iesirea la zbor

luat capacele stimulez putin iesirea zbor

42.3KB


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Drept multumire am vazut neste albine incaracate 

drept multumire vazut neste albine

42.9KB


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Putine incarcate ce-i drept . Insa altora le venise nu-s ce chef, pe care l-am sanctionat .

putine incarcate ce-i drept insa altora venise nu-s chef, care l-am sanctionat

23.3KB


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
Neica Janese : sa dea moartea sa greseasca aterizarea albinele mele in anii ce vor veni !

neica janese dea moartea greseasca aterizarea albinele mele anii vor veni

33.8KB


pus acum 13 ani
   
ves.lucian.zabrani
apicultor

Din: Zabrani
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 762
La noi pe langa ARAD se mai spune STIMA SI BICIULEALA pentru dumneata.Sunt posesor de albine din 30 iunie 2010.Ultra mega incepator.Pe viitor va rog sa ma ajutati cu sfaturi atunci cand vi le cer.As fi mai mult decat onorat sa-mi vizitati pagina personala!

_______________________________________
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare .

Cu cat invatam mai mult , cu atat ne dam seama cat de putine stim .

pus acum 13 ani
   
liv
apicultor

Din: Oradea
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 63
V-am trimis un mesaj dimineata dar cred ca nu a ajuns la dumneavoastra, acum am incercat din nou dar nu merge. Calculatorul meu de la servici este legat prin server si are tot felul de filtre care imi joaca feste, dar cel de acasa nu avea probleme pana acum. In plus si siteul Stuparitul este astfel alcatuit incat nu poti sa stii daca mesajul a fost trimis si mai ales daca a ajuns la destinatar. Singura confirmare posibila este raspunsul acestuia. Faptul ca nu mi-ati raspuns pana acum, in legatura cu rugamintea mea de a-mi trimite seminte de amorpha, ma facea sa cred ca nu ati primit mesajul de la mine. Daca veti reusi sa gasiti seminte de amorpha ar fi foarte bine, dar daca solicitarea mea vine tarziu, semintele s-au scuturat deja si nu mai aveti de unde sa-mi trimiteti nu va fi nici o suparare. Importanta este intentia.
    In legatura cu semintele de evodia si paulownia trebuie sa va spun ca nu am experienta. Abia in 2010 am auzit prima oara de acesti arbori. Ceva cunostinte in legatura cu semintele la modul general am totusi, pentru ca am o livada si o mica pepiniera in care produc puieti de pomi fructiferi si pentru vanzare, iar portaltoii pentru acesti puieti mi-i produc singur. Va voi spune ce am de gand sa fac eu: in toamna, semintele de evodia le-am impartit in doua, o parte am amestecat-o cu nisip umed si am pus-o la stratificare in cutia pentru legume a frigiderului ( trebuie sa va spun ca la servici am un frigider pe care il folosesc numai eu, asa ca mi-am putut permite sa-i umplu cutia pentru legume cu nisip ), iar cealalta parte am pastrat-o la loc uscat. La sfarsitul lunii martie voi semana cele doua loturi de seminte in gradina. Am sa va tin la curent cu rezultatele experientei. Semintele de paulownia se pare ca au nevoie si de lumina in afara de umiditate si caldura ca sa rasara. Azi am semanat in cutii de yaurt de 400 grame, am pus pamantul, am facut in fiecare cutie cate un santulet in care am pus semintele si le-am udat fara sa le acopar cu pamant. Pentru pastrarea umezelii am pus peste cutii o folie de polietilena. Am de gand sa repet aceasta operatie peste o saptamana si peste doua saptamani. Am sa va tin la curent. Va salut. Liv


pus acum 13 ani
   
un OM
apicultor

Din: com.Prundu jud. Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 577
O fotografie din vremea cand aveam impresia ca anul acesta o sa avem si zapada, inceput de decembrie 2013.

fotografie din vremea cand aveam impresia anul acesta avem zapada, inceput decembrie 2013.

37.3KB


pus acum 10 ani
   
Dila Daniel
Moderator

Din: Craiova
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3059


_______________________________________
Nu sunt perfect,dar sunt eu insumi si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.

pus acum 10 ani
   
Pagini:  1 2  

Mergi la