APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"
APICULTURA : Forum-ul STUPARITUL , este un forum de apicultura infiintat pentru uzul apicultorilor romani si apartine site-ului www.stuparitul.com
Lista Forumurilor Pe Tematici
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" | Reguli | Inregistrare | Login

POZE APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Profil i.oana
Femeie
20 ani
Bucuresti
cauta Barbat
20 - 45 ani
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" / INTRETINEREA ALBINELOR / Iernarea/Prevenirea condensului  
Autor
Mesaj Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Zii mai oltene mai clar,tu esti mai rau ca mine,scrii din 3 in 14.  

_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
dorindafi
apicultor

Din: novaci Gj
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1283

balu a scris:

Ieri am vazut la un roi slabut, intru-un stup cu sita pe 30%,cu rame dupa diafragma, etans sus cu folie condens

cu aproape 2 saptamani in urma am vizitat una din stupinele unui coleg de pe forum
-  10 rame de treisfert in cuib cu miere
-  fara diafragma
-  sita pe fundul stupului
-  urdinishul deschis la maxim
-  peste rame-podishorul, ziarul shi capacul
      nu avea folie dar  nici  condens


_______________________________________
NOROC si MIERE MULTA
   0763650092

pus acum 13 ani
   
jenica67
apicultor

Din: Resita
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 710
Domnul Gica la stupii aia cu dopuri, aveti sita AV ? Banuiesc ca nu, ca daca ati avea, nu mai vad importanta marimii urdinisului ?

_______________________________________
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Nu este domn Jenica,fundurile au doar o decupatura de 300 x 100 mm in care este montat colectorul de polen.Asa idee creata am avut acum 30 de ani cand toti imi ziceau ca vor muri de frig.Lucru pe care-l zic si acum cu atata convingere aici pe forum de raman interzis.

_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
janese
MODERATOR DIN UMBRA

Din: dambovita razvad
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 5534

dorindafi a scris:


balu a scris:

Ieri am vazut la un roi slabut, intru-un stup cu sita pe 30%,cu rame dupa diafragma, etans sus cu folie condens

cu aproape 2 saptamani in urma am vizitat una din stupinele unui coleg de pe forum
-  10 rame de treisfert in cuib cu miere
-  fara diafragma
-  sita pe fundul stupului
-  urdinishul deschis la maxim
-  peste rame-podishorul, ziarul shi capacul
      nu avea folie dar  nici  condens

ce se urmareste de fapt????......sa nu fie condens sa nu se strice(putrezeasca) cutiile shi ramele in plus???sau sa nu fie condens sa nu sufere ghemul de iernare???...intreb asta pantru ca vad tendinta de a lasa ,,dezbracat " ghemul de iernare.....pai sa fie cat mai aerisit...hai sa nu mai punem capac la cutie....peretzii sa-i facem din plasa....shi am rezolvat total ,,moda" condensului lipsa!!!!


pus acum 13 ani
   
jenica67
apicultor

Din: Resita
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 710
Domnul Gica eu am deschiderea AV 300 x 370 mm, credeti ca la mine mai are influenta urdinisul deschis ? Am urdinisul deschis cam 5o-60 mm, restul este o tabla care nu este un bun izolator. Este adevarat ca am lasat la fund, cam pe o treime inca tabla inchisa (asta inseamna ca sita este cam 300 x 250)  deci in spate, dar cred ca au suficient spatiu de schimburi gazoase. Tabla an zis ca o sa o inchid tot pe la sfarsitul lui ianuarie, inca o treime. Capacul il am facut din placaj, polistiren de 20 mm, PFL, tabla, motiv pentru pentru care am considerat, ca nu are rost sa mai pun folie, pana pe la sfarsitul lui ianuarie, credeti ca e ok ?

Modificat de jenica67 (acum 13 ani)


_______________________________________
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

pus acum 13 ani
   
dorindafi
apicultor

Din: novaci Gj
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1283
nea janese - interesul este sa dipara condensul shi odata cu el dipar ori se imputzineaza shi celalalte lucruri nedorite

_______________________________________
NOROC si MIERE MULTA
   0763650092

pus acum 13 ani
   
Ion Marian
apicultor

Din: MEDGIDIA
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 386
Voi expune si eu cateva considerente asupra acestui subiect, reesite din propria-mi experienta , fara a avea pretentia detinerii adevarului absolut.
Perntu o iernare reusita sunt necesare:
1.HRANA,
daca calitatea acesteia are importanta ei , esentiala este CANTITATEA si DISPUNEREA acesteia in apropierea ghemului, astfel ca ,pe perioada "hibernarii",entitatea in care se constitue familia de albine sa aiba asigurata principala resursa existentiala.
Aici as face o observatie;
Daca nu stapanim prea bine stiinta "aranjarii" cuibului de iernare, cel mai bine este sa lasam albinele  sa faca ce stiu ele ,si eu am convingerea ca stiu bine ce le este necesar.
2.SOCUL TERMIC, evitarea acestuia, sau atenuarea influentei absolut nefaste a trecerii bruste de la o temperatura pozitiva a mediului ambiental al familiei de albine (stupul ) la una ACUT NEGATIVA,spre minus 15-20 de grade celsius.
    Aici intervine optiunea pentru cele doua sisteme de "INPACHETARE": 
-sistemul tip CLOPOT (pe care,personal il agreez).
-sistemul tip HORN .
    Diferenta dintre ele consta in principal din LOCUL si MODUL in care se face schimbul de gaze (si implicit vaporii de apa )  ,dintre mediul ambiental al familiei de albine,adica interiorul stupului si mediul exterior acestuia.
    La sistemul CLOPOT, schimbul se face prin deschideri mari aflate la baza stupul ,URDINIS LARG sau FUND DE PLASA (partial sau total) ori combinatii ale acestora, cu podisorul ermetizat complet dar ,foarte important , si I Z O L A N T .
Gazele nocive ,mai grele ca aerul coboara si se elimina prin fundul de plasa ,care are si un rol de magnet de apa pentru vaporii rezultati ,sau prin urdinis cat mai larg deschis,in acest caz rolul de magnet de apa fiind preluat de gratiile antisoareci.
     La sistemul HORN, schimbul de gaze se face prin URDINIS(admisie) si  podisorul(evacuare) cu FANTE aplicate pe dieritele laturi,sau podisor cu plasa si izolatie absorbanta.In acest caz aerul circula de jos in sus ,intand prin urdinis ,se ridica si antreneaza gazele nocive si vaporii de apa  fiind eliminat prin diferenta de presiune ,sau absorbit .
      Marea "GASELNITA" la acest tip de inpachetare este sa se ghicesca raportul optim intre deschiderea urdinisului ,volumul[b] CUIBULUI delimitat de diafragme si viteza  eliminarii sau absorbtiei prin podisor, stiut fiind, ca:
-O CIRCULATIE INTENSA ESTE DAUNATOARE,prin curentii creati, CRESTERII PUIETULUI , ducand la o intarziere a dezvoltarii in primavara.
-O OBTURARE A CIRCUITULUI, dintr-un motiv sau altul,DUCE, daca nu se intervine la timp, LA MOARTEA PRIN SUFOCARE A FAMILIEI RESPECTIVE.

ELIMINAREA COMPLECTA A CONDENSULUI , este in opinia mea o iluzie.
In MOD NORMAL, condensul apare in momentul in care in familie incepe ponta matcii ,care duce la cresterea activitatii GHEMULUI ,hranire mai intensa ,producerea caldurii necesare dezvoltarii puietului.
CAPACITATEA REDUSA DE VENTILATIE ,datorata existentei ghemului de iernare,face ca o parte din vaporii de apa rezultati in urma cresterii activitatii mai sus mentionate,sa CONDENSEZE pe zonele mai reci ale interiorului stupului.Umezeala persistenta ,conbinata cu cresterea relativa a temperaturi = MUCIgai..>> boALA.
In aceasta perioada ,A CAPACITATII REDUSE DE VENTILATIE, care ,de regula incepe in ultima decada  lunii ianuarie  si pana la primul zbor serios de curatire   TREBUIE sa ajutam familia.
Cum ?
EU , adeptul sistemului clopot ,accentuat zic eu, prin asezarea caturilor sub cuib , cu funduri de plasa (partial) cu podisorul complect ermetizat si izolant,folosind in acest scop folia de plastic o paturica si expandat,
... INTRODUC in stup bulgarasul de var nestins,intr-o cutiuta
... ACOPAR  stupul cu un sac de folie neagra de volum maresimplu si usor de manipulat.
....Aceste doua masuri se aduga la aceea de a PROTEJA INCINTA VETREI ,inca din toamna, prin paravane ,DE CURENTI DE AER RECI (vant).

Acesta imi este declaratia ,pe care o dau si o semnez, APROAPE in deplina cunostinta de cauza.


_______________________________________
mai bine mai tirziu, decat niciodata.

pus acum 13 ani
   
proapis13
apicultor

Din: Turnu-Severin
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 2834
Am vazut la un apicultor batran un mod inedit de impachetaj
nu prin fapyul ca punea peste podishor ziare,paturica,saltelutza
shi iarashi un flanel sau o treantza ceva acolo,in interiorul stupului
punea;bulgarashul de var nestins in cutia de chibrituri,o bucata de
tabla galvanizata de 5/5cm,o bucatzica de pastila de naftalina
invelita intr-o bucata de panza
Dupa diafragma shi in continuarea ei pana sub podishor un ziar dublu
Nu umbla la albine primavara pana nu rodeau albinele ziarul shi treceau
dupa diafragma
Varul atragea umiditatea
tabla era pe post de magnet de apa
naftalina gonea moliile
Mai procedeaza cineva asa??
salve 


_______________________________________
activitate la urdinish shi miere in cat

pus acum 13 ani
   
roi_ag
apicultor

Din: Pitesti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 72
Naftalina in stup? Ce molii pot trai acum in stup?Nu am citit in literatura apicola decat de naftalina ptr. tratarea ramelor care sunt scoase din stupi ,dar se trateaza mai bine cu acid acetic.Impotriva condensului var...DA

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

Ion Marian a scris:

Acesta imi este declaratia ,pe care o dau si o semnez, APROAPE in deplina cunostinta de cauza.

Colegule,poate ar fi bine sa o mai dai de vreo 50 de ori.
Colegul Jenica isi da seama ca greseste cand zice ca obtureaza in februarie ?
Bulgarele de var se pune pentru mucegaiuri si in special contra puietului varos.In casa varuita nu intra medicul (varuita nu data cu lavabila).
Naftalina se punea pana in anii '80 pentru Braula (acum este VF)
Tabla (magnetul de apa, este tot istorie) era recomandat prin anii '60-'70.I se spunea daca nu ma insel triunghiul lui Fota sau Foti


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
neculai.luca
apicultor

Din: Baita-MM;03.03.1955
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 653

Ion Marian a scris:


... ACOPAR  stupul cu un sac de folie neagra de volum maresimplu si usor de manipulat.


Se poate o poză edificatoare la acest detaliu ?
Aş găsi răspuns din prima la următoarele întrebări :
       -cât din stup cuprinde sacul ?
       -doar urdinişul rămâne neacoperit ?
       -se mai leagă cu ceva sacul sau doar se trage pe stup ? nu-l ia vântul ?
       -să înţeleg că toţi stupii sunt iarna cu saci negri ? nu le derutează la un eventual zbor ?
       -de când până când  ţineţi stupii aşa înveliţi ?
       - şi în final :merită efortul ?


_______________________________________
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!)

pus acum 13 ani
   
Ion Marian
apicultor

Din: MEDGIDIA
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 386
Iata...

iata...

62.6KB


_______________________________________
mai bine mai tirziu, decat niciodata.

pus acum 13 ani
   
Alex_andru
apicultor

Din: Craiova
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 194
Cine are ochi, să citească, și cap, să înțeleagă!


Nu ne-a spus să facem la fel. Ne-a spus doar cum face: ”Voi expune si eu cateva considerente asupra acestui subiect, reesite din propria-mi experienta , fara a avea pretentia detinerii adevarului absolut.
Pentru o iernare reusita sunt necesare:”.....


Așa că, nu mai dați cu toată furia.

Nu suntem la : AȘA DA, AȘA NU!. e un punct de vedere.

Sacul folosește și ca protecție pentru lemnul stupului. Oricum, părerea mea că este pentru hobby și nu pentru industrial.

Modificat de Alex_andru (acum 13 ani)


_______________________________________
”Cantităţile decurg din apreciere, cifrele din cantităţi, comparaţiile din cifre şi victoria din comparaţii.”
Sun Tzu

pus acum 13 ani
   
Ion Marian
apicultor

Din: MEDGIDIA
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 386
La asezarea   IN SAH pecare o practic,nu au fost probleme de orientare.
Nu ai imbrac pe toti.In nici un caz pe cei puternici.
Anul trecut am tinut "imbracati" pana in aprilie ,la momentul inversarii CAT/CUIB.
Eu zic ca merita,cu atat mai mult cu cat, in general, NU FAC RESTRANGERI de cuib.
Nu stiu ce se intampla ,am incercat sa pun poze de anul trecut si nu le ia.


_______________________________________
mai bine mai tirziu, decat niciodata.

pus acum 13 ani
   
neculai.luca
apicultor

Din: Baita-MM;03.03.1955
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 653
Mulţumesc  pentru răspuns domnule Marian, sper că n-ai simţit nici o "furie " în întrebările mele.
Recunosc, mă regăsesc la" hoby" şi fac şi eu multe bibileli de-astea !
Până acum am fost mulţumit cu ce familii mă prinde înfloritul salcâmului ( în jur de 10 mai ).
Mă pregăteam să-i acopăr cu folie neagră , am şi cumpărat-o , dar îmi surâde ideea cu sacii.

Încă odată mulţumesc şi toată stima !


_______________________________________
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!)

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Catre Marian si Neculai Luca.
Voi sunteti convinsi ca faceti bine ?
Eu nu, din simplu motiv ca va luati la tranta cu fizica si pierdeti.
Daca radiatia solara trece printr-o folie transparenta loveste un corp,pierde in foton si trece in radiatie infrarosie (caldura).Radiatia infrarosie nu poate trece prin folie inapoi asa ca apare efectul de sera pe care il cunoastem toti.Acum despre culoarea corpurilor lovite de radiatie.Corpul negru este corpul  care absoarbe radiatia catre 100% dar o si radiaza in acelasi procent.Corpurile de alte culori absorb si reflecta un procent mai mic de radiatie.
Pe scurt,folositi folie transparenta daca tot folositi metoda.E mult mai eficienta.
Va      pe amandoi.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
ai ca esti tare nea gica cum le rupi mata gura cu fotonu (scuze de expresie ) nu mai au de ce se certa acum

_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
neculai.luca
apicultor

Din: Baita-MM;03.03.1955
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 653
Te    Gică !
Ca deobicei, intervenţia ta mă trimite să mai reflectez.
Eu n-am făcut niciodată împachetare de-asta cu folie a exteriorului stupului, demult n-am mai iernat stupii sub cerul liber.
Am pavilion şi şopron iar acolo nu se pune problema.
Dar acum m-am extins, mi-am făcut lăzile astea cu sită pe fund şi sunt în faza de documentări, experimentări, etc.
Mai e cale lungă până la convingeri.
Forumul , profesionalismul, experienţa şi generozitatea multor colegi stupari mă ajută să parcurg mai repede această cale.

Iată de ce mă gândesc că ar ajuta să învelesc stupul cu folie ( sac ) :
1.În momentul de faţă eu nu pot pune sub cuib catul cu rame ci doar fără (ieri am săltat cuiburile şi am intercalat catul gol între cuib şi fundul cu sită care este complet deschisă, adică 3/4 din suprafaţa fundului).Cu această ocazie am observat cam multe albine căzute pe plasă, nu e mortalitate obişnuită ci urmarea unui posibil deranjament ( piţigoi, câini, etc).
Deci încă un argument pentru mine că ar fi ajutat ramele de cat sub cuib. Dar asta voi aplica doar anul viitor.
2.Falţurile de îmbinare cuib- cat fac posibilă uneori infiltrarea apei de ploaie, vara nu contează dar iarna...
3.Mă gândeam că folia (sacul) ar împiedica şi pătrunderea curenţilor de aer la imbinarea cuib -cat şi ar mări efectul de clopot.Am reţinut şi ideea etanşării cu burete dar mi se pare mai migăloasă.
4.Şi ultimul argument: consider că folia ar favoriza eventualul zbor de curăţire când temp. ext. ar fi la limita de +10~11*C , de multe ori am ratat zboruri de curăţire la această temperatură. 

Chiar aveam reţineri cu folia neagră datorită faptului că stupii mei sunt foarte compact aşezaţi, sunt de culori diferite dar folia neagră ar fi anihilat efectul.
Pe când folia transparentă permite diferenţierea culorilor.
Iar la argumentul fizic nu mă gândisem, îmi dau seama că ai dreptate.

S-auzim numai de bine !


_______________________________________
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!)

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

gica a scris:

Catre Marian si Neculai Luca.
Voi sunteti convinsi ca faceti bine ?
Eu nu, din simplu motiv ca va luati la tranta cu fizica si pierdeti.
Daca radiatia solara trece printr-o folie transparenta loveste un corp,pierde in foton si trece in radiatie infrarosie (caldura).Radiatia infrarosie nu poate trece prin folie inapoi asa ca apare efectul de sera pe care il cunoastem toti.


Nea Gica aici cred ca prazul nu o mai fost atat de precis in experimentele fizice 
Cu folia neagra se merge pe ideea ca se incalzeste mult mai bine la soare si incalzeste aerul si corpul stupului.

Daca vrei facem un topic separat si demonstrez pas cu pas ca o sa se incalzeasca mai bine cu folia neagra decat cu una transparenta. Asta daca vrei sa ne luam la "tranta" cu fizica.

Oricum e problema de clasa a 7-a maxim a 8-a, cine are copii la scoala sa ii puna sa o rezolve =D


gica a scris:

Acum despre culoarea corpurilor lovite de radiatie.Corpul negru este corpul  care absoarbe radiatia catre 100% dar o si radiaza in acelasi procent.Corpurile de alte culori absorb si reflecta un procent mai mic de radiatie.
Pe scurt,folositi folie transparenta daca tot folositi metoda.E mult mai eficienta.
Va      pe amandoi.


Prin tarile nordice au un incelis special facut pentru stupi si e tot negru.

Problema este daca este bine; patrerea mea este ca daca incalzesti artificial stupul poti sa ai unele zboruri de curatire la temperaturi mai scazute si astfel pierzi inutil albine.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
Ion Marian
apicultor

Din: MEDGIDIA
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 386
va
Aplicatia sacului negru are in opinia mea ,ca principal rol , atenuatrea socului termic.
Am vizitat in aceasta primavara cam trei stupine care au avut pierderi ,una de vre-o 40(patruzeci )de familii.
Concluzia la care am ajuns peronal ,dar NEAMPARTASITA de cei  in cauza, a fost ca in procent de @ 80% ,MORTALITATEA  S_A DATORAT ACESTUI FENOMEN
Existenta sacului,a paturii de aer dintre ,si a pivnitei rezultata din asezarea catului sub cuib ,atenueaza transferul termic, brutal si ucigator.
Mai sunt si alte avantaje,relevate mai sus dar intr-un final ,FAPTILI CONTEAZA.

Si eu n-am avut nici -o pirdere (mortalitate) la 33 de familii.

    Nu e mult ,dar-a iubirea de mosie e un ...ZAU,
      Care nu se inspaimanta
        De-a ta faima ...CRIVAT RAU.

Modificat de Ion Marian (acum 13 ani)


_______________________________________
mai bine mai tirziu, decat niciodata.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

neculai.luca a scris:

4.Şi ultimul argument: consider că folia ar favoriza eventualul zbor de curăţire când temp. ext. ar fi la limita de +10~11*C , de multe ori am ratat zboruri de curăţire la această temperatură.S-auzim numai de bine !

La aceasta temperatura la umbra niciodata albinele nu au ratat un zbor de curatire.Dar sa ne intelegem,temperatura de 10-11 grade la umbra.Soarele bate in peretele expus,il incalzeste,pana ajunge temperatura prin perete in interior trece un timp destul de mare.Nu aceasta este calea prin care albinele sunt scoase la zbor.
Daca vine un val de aer cald de 10 grade,acesta patrunde prin urdinis si in maxim o jumatate de ora albinele sunt buluc afara.Sunt dese cazurile in care se face zbor de curatire spre sfarsitul iernii si zapada este destul de groasa.
Sunt zile cu soare si temperatura aerului este de 1-2 grade.Punem mana pe stup,acesta e cald si degeaba,albinele nu ies la zbor.Aerul se schimba complet in stup de 2 ori pe ora iar caldura transmisa prin peretele insorit nu-i ridica temperatura nici macar cu 0,5 grade.Se poate calcula usor acest lucru.In cazul solarului propus apar alte avantaje majore.Stupul acumuleaza caldura,o inmagazineaza,iar de pierdut se pierde doar partial prin schimbul de aer cu exteriorul.E un sistem destul de complex.
Nicule nu mai scriu formule ca ma ia giurgiuveanu de jiji la ture.Dar te poti documenta aici:

Mai ai nevoie de conductivitatea termica a lemnului de brad uscat = 0,0012 si afli timpul dupa care creste temperatura in interior cu 1 grad.
Lemnul este un bun izolator termic totusi.Va rog sa reflectati.
Niculai


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

jonny_it a scris:

.................

De acord.Propune o comisie sa aprecieze si sa stabilim ce-l costa pe cel care pierde.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
danut
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 681
Nu stiu de ce stimati colegi va complicati atat de mult cu sacu ,cu dracu ,cu lacu!aplica-ti fratilor ceea ce experienta apicola a stabilit ca adevar si e simplu.la intrarea in iarna sa avem populatie ,hrana de ajuns si dipusa asa cum trebuie in cuib astfel incat la formarea ghemului acesta sa aiba forma cat mai sferica,aerisire corespunzatoare,despaduchea-ti si toata iarna o sa stati linistiti atat voi cat si albina.Stiu ,unii au boala reinventarii rotii si tine neaparat sa fie el cel care a constatat ca e rotunda,e boala mai ales la incepatori!In scorbura cine i-o fi pus vreodata sacul negru in cap ca sa nu moara de frig sau sa se incalzeasca mai repede iar aia batrani in ale apiculturii care stiau bine cu ce se mananca nu sau mai duelat pe legile fizicii,pe coeficienti si alte deastea ,ei stiau sa faca miere si stiau bine !

_______________________________________
omul a cucerit natura supunindui-se

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
nea gica se gaseste in comert aparat care masiara umiditatea in lemn ? asa mai acceptabil la pret

_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
intreaba-l pe Gogu de umidometre.Are pentru toate buzunarele.

_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
li.li
apicultor

Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 23

gica a scris:

Nicule,
Catul sub cuib e cea mai buna solutie posibila.Scapi de depozitare,de dat cu sulf sau naftalina,se mareste volumul stupului,nu trebuie sa mai scoti rame din cuib,etansat sus face un clopot ca lumea.La minus afara albinele nu stau in ghem strans,umezeala care apare de la consumul de miere se depune pe suprafete mari si o mica incalzire o scoate afara din stup.Plus alte cateva avantaje.
Da-i bataie frate 

domnule GICA ,intre suport(scaun) si cat se pune ceva ,eventual o folie ,sau se lasa catul  deschis? Cu stima  LIV


pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

li.li a scris:

domnule GICA ,intre suport(scaun) si cat se pune ceva ,eventual o folie ,sau se lasa catul  deschis? Cu stima  LIV

Mu inteleg intrebarea.Reformulati va rog.O poza cu corp Dadant sus si sub el corp 3/4 :

li.li gica ,intre cat pune ceva ,eventual folie ,sau lasa deschis? livmu inteleg rog.o poza corp

50.2KB


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
albinateob
apicultor

Din: Pitesti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 121
Pe urdinis nu pot intra cumva soarecii? Sau inaltimea este astfel calculata ca sa nu poata patrunde?!

_______________________________________
daruind vei dobandi

pus acum 13 ani
   
li.li
apicultor

Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 23

gica a scris:


li.li a scris:

domnule GICA ,intre suport(scaun) si cat se pune ceva ,eventual o folie ,sau se lasa catul  deschis? Cu stima  LIV

Mu inteleg intrebarea.Reformulati va rog.O poza cu corp Dadant sus si sub el corp 3/4 :

                                                                                                                         Corpurile cu rame de ori ce fel care se pun sub cuib se aseaza pe suport  (SCAUN) direct sau  se pun mai intai pe un fund  sau rama de lemn ? pesupun ca trebuie izolat contra rozatoarelor,si nu numai.                                                                                                                              Am stupii astfel: scaun 5o cm inalt. stupii cu fun fix dar decupati 80 % si pusa plasa,peste rame folie alba aproximativ etansa,citva mm la margini  peste folie patura bumbac.urmeaza catul 3/4 cu rame peste el folie etansa 100% apoi podisorul sau paturi de bumbac. si capacul  propriu zis care nu are aerisire. Intre stup si cat  etansare cu burete. Daca ar fi sa inversez corpul de sus, cum ar trebui sa procedez de jos,? de la suport?    Abuzez de rabdare, dar.........scuzati-ma. cu stima    Liv.


pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Salut Teo,
Ce se vede in poza sunt doi stupi pregatiti pentru iernare.Se vad doua clapete sustinute de doua dopuri de pet.Clapetele sunt parte din colectorul de polen.Iar acum la iernare sunt puse pe pozitia ''colectat polen''.Stau asa pana in februariw cand mut dopurile si cobor clapetele.
Soarecii mici (puii din toamna) intra prin gauri cu diametrul minim de 8 mm.La 4,9 mm nu e cazul.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

li.li a scris:

.... Intre stup si cat  etansare cu burete. Daca ar fi sa inversez corpul de sus, cum ar trebui sa procedez de jos,? de la suport? ....  Liv.

Scaun cred ca spuneti la postamentul sau suportul pe care sta stupul.Eu ii am pusi in linie pe posatament facut din cornier economic.Pe postament sunt in ordine :
fund,cat (corp3/4 cu rame),corpul cu albine,podisor etans si capac.Pe dunga corpurilor este etansare cu burete de geamuri.Ambele corpuri sunt pline de rame.Intre corpuri nu este folie sau altceva.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
li.li
apicultor

Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 23
Multumesc d,le  Gica  pentru detalii ,am intuit , dar  nu  vroiam sa cred ca i-mi trebuie inca un rind  de funduri. Asa dar  ,poate la anul sa pot face ceva .Anul asta voi ierna  cu corpurile sus,in premiera  sint si fundurile cu sita,sint tare curios sa vad cum se vor comporta abinutele, deocamdata sunt bine, Cu deosebita stima  LIVIU LIVADARU.

pus acum 13 ani
   
igi
apicultor

Din: Oradea
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 341
Eu am stupi cu fund ''antivarooa'', am lasat folia de nylon care a fost peste vara, peste ea am pus folie de parchet (din aia mai subtire), si patura din bumbac......greseala (ca aici vroiam sa ajung), a fost ca le-am lasat pe toate mai mari sa iasa de sub capac (ca sa inchida ermetic partea superioara).

Saptamana trecuta pe la sfarsit, am facut tratamentul cu acid oxalic si am constatat ca toate paturile erau ude.
Datorita ploilor paturile au absorbit apa si sub capac nu reuseau sa se usuce.

Patura (zic eu) este buna, pentru ca tine de frig, insa uda face exact invers, asa ca le-am scos, le-am spalat, am taiat surplusul si intr-o zi mai calduta le pun inapoi.

Fundurile sunt obturate in proportie de 80%. Inca nu am constatat mucegai. Albinele au hrana destula si sunt linistite.


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
salut
  ce am constatat la un stup pe 6 rame cu fund de sita tot asa obturat 75% si cu folie etansa este ca sub folie se fac cateva picaturi de apa pe la colturi ,si am luat obturaturul . am facut bine? asa sant si la voi picaturi la colturi?



scuze de poza nu este cea care tre

constatat stup rame fund sita tot asa obturat 75% folie etansa este sub folie fac cateva picaturi

30KB

Modificat de jiji (acum 13 ani)


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
la un roi  care tot asa are sita pe toata suprafata descoperita, azi este facuta poza

roi  care tot asa are sita toata suprafata azi este facuta poza

39.1KB


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
danut
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 681
Acolo unde apare condens etanseitatea nu este buna ,rasufla!

_______________________________________
omul a cucerit natura supunindui-se

pus acum 13 ani
   
proapis13
apicultor

Din: Turnu-Severin
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 2834
Jiji,de ce ii omori cu polistirenul ala pe interior??
Eu shtiu ce am patzit cu el anul acesta prin februarie
cand mi s-a umplut de condens shi a trebuit sa-l dau afara
e alegerea ta ,oricum daca e derau sa nu zici ca n-ai citit
salve 


_______________________________________
activitate la urdinish shi miere in cat

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
pai dedesubt e gaura pe toata suprafata si sa se faca mai bine clopot

_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
danut
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 681
Jiji asculta ce spune proapis ,are dreptate!

_______________________________________
omul a cucerit natura supunindui-se

pus acum 13 ani
   
li.li
apicultor

Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 23

jiji a scris:

salut
  ce am constatat la un stup pe 6 rame cu fund de sita tot asa obturat 75% si cu folie etansa este ca sub folie se fac cateva picaturi de apa pe la colturi ,si am luat obturaturul . am facut bine? asa sant si la voi picaturi la colturi?



scuze de poza nu este cea care tre

                                                                                                                                Dupa multe  discutii purtate  de diferiti  specialisti in ale albinaritului in ceea ce priveste iernarea albinelor, cel mai bine ar fi cam asa:  fund mobil,cat cu rame 1/2  sau 3/4 ,peste  cat  vine stupul cu albine, peste rame folie etansa,si paturi sau alte materiale ,sau podisorul etans,in functie  de cum dispune fiecare ,apoi cvine capacul . De  retinut (din diferite comentarii) bine ar fi ca fundul cu sita sa fie liber si nu opturat, URDINISURILE deschise total,intre cat si stup marginele se etanseaza cu burete  ce se folosesc la  usi ,   PERSONAL, nu pot folosi metoda, si i-mi pare rau,cred ca ar fi idial sa iernam asa ,poate de la anul.......Deocamdata  eu folosesc catul peste stup ,iar fundurile desi sunt fixe dar cu sita in  proportie de 80%  nu le-am opturat deloc,la un control in zilele astea ,situatia albinelor este f.buna ,fara condens,fara pic de mucegai,poate la unele ,prin ianuarie  un pic de mancare. CU SALUTARI , LIV


pus acum 13 ani
   
igi
apicultor

Din: Oradea
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 341

jiji a scris:

la un roi  care tot asa are sita pe toata suprafata descoperita, azi este facuta poza



In locurile unde aveti picaturi de condens nu inchide bine capacul.


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
igi
apicultor

Din: Oradea
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 341

li.li a scris:


jiji a scris:

salut
  ce am constatat la un stup pe 6 rame cu fund de sita tot asa obturat 75% si cu folie etansa este ca sub folie se fac cateva picaturi de apa pe la colturi ,si am luat obturaturul . am facut bine? asa sant si la voi picaturi la colturi?



scuze de poza nu este cea care tre

                                                                                                                                Dupa multe  discutii purtate  de diferiti  specialisti in ale albinaritului in ceea ce priveste iernarea albinelor, cel mai bine ar fi cam asa:  fund mobil,cat cu rame 1/2  sau 3/4 ,peste  cat  vine stupul cu albine, peste rame folie etansa,si paturi sau alte materiale ,sau podisorul etans,in functie  de cum dispune fiecare ,apoi cvine capacul . De  retinut (din diferite comentarii) bine ar fi ca fundul cu sita sa fie liber si nu opturat, URDINISURILE deschise total,intre cat si stup marginele se etanseaza cu burete  ce se folosesc la  usi ,   PERSONAL, nu pot folosi metoda, si i-mi pare rau,cred ca ar fi idial sa iernam asa ,poate de la anul.......Deocamdata  eu folosesc catul peste stup ,iar fundurile desi sunt fixe dar cu sita in  proportie de 80%  nu le-am opturat deloc,la un control in zilele astea ,situatia albinelor este f.buna ,fara condens,fara pic de mucegai,poate la unele ,prin ianuarie  un pic de mancare. CU SALUTARI , LIV



Din lipsa de experienta, eu personal nu imi permit sa las deschis fundul la maxim, la roiuri de 3-4 intervale.

Trebuie spacificat....cred.


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
ciptheman
apicultor

Din: buzescu-teleorman
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 265
ba eu am lasat la toti si la roi pe 4 rame si la familii pe 7  sa vedem ce o sa se intample ,nu cred ca daca le bag tava le aduc ceva in plus poate in minus(condens).

Modificat de ciptheman (acum 13 ani)


pus acum 13 ani
   
roi_ag
apicultor

Din: Pitesti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 72

ciptheman a scris:

ba eu am lasat la toti si la roi pe 4 rame si la familii pe 7  sa vedem ce o sa se intample ,nu cred ca daca le bag tava le aduc ceva in plus poate in minus(condens).

 
Uzura maaaaaareeeeeeeeee de albina si familii si mai slabe decit acum....Ia aminte!  


pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

roi_ag a scris:

Uzura maaaaaareeeeeeeeee de albina si familii si mai slabe decit acum....Ia aminte!  

Sssssssssssttt,ca nu prea ai dreptate.Daca crezi ca ai justifica.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
balu
apicultor

Din: Berbesti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 138
Stup cu fund cu plasa 50%, folie peste cuib etansa, fara polistiren sau altceva sub capacul de USB , m-am uitat azi - sub folie- pojghita de gheata  

pus acum 13 ani
   
dumitru alin
apicultor

Din: calarasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 105
si este vreo problema grava daca exista gheata sub folie?
acelasi mod de iernare am si eu si am gasit la fel gheata
l


_______________________________________
nimeni nu sa nascut invatat.aveti rabdare cu cei mici si voi ati fost la fel

pus acum 13 ani
   
munguriu
apicultor

Din: buzau
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 53
Ca sa nu aveti probleme cu condensul rezultat din respiratia albinelor lasati o fanta de aerisire  de 2-3 ori mai mare decit urdinisul pentru a se elimina  afara. Cine nu intelege fenomenul sa-si puna o punga pe cap si sa iasa in ger  si sa stea cu ea pe cap pina  intelege ce se intimpla.     

pus acum 13 ani
   
florinapi
apicultor

Din: din Lugoj
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 107
Pana incepe puietul,puteti sa va bateti joc de ele cum vreti,de regula rezista.

pus acum 13 ani
   
akmm
CLUB STUPARITUL

Din: Babadag, altitudine 21m
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 731

balu a scris:

Stup cu fund cu plasa 50%, folie peste cuib etansa, fara polistiren sau altceva sub capacul de USB , m-am uitat azi - sub folie- pojghita de gheata  

Stiinta sporeste suferinta.De unde si vorba: mai bine nu-mi spuneai.
Daca nu va uitati toate erau bune si frumoase.
Sa ne imaginam ghemul.Intre faguri sunt cam 7mm.Poate un pic mai mult in partea de jos.Albina are 5 mm.O coaja de doua albine etanseaza perfect spatiul.Fagurele este un excelent izolator.Toate celelalte albine sunt protejate.Nu vreti condens inghetat? Nu folositi folia.Asta daca prezenta ghetii este dezastruoasa.


_______________________________________
Sa respectam albina. E mult mai in varsta decat noi.

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
salut copii, am un nod in gat. ma trzii io vesel ma dusei la ai mei copii si ma uitai la sita. si va arat si voua pozele.
este normal sa fie atatea albine cazute ppe sita? albinele bazaiau calumea presupun ca faceau caldura
apoi am descis capacul sa vad dc este gheata, doac cateva picaturi la unii nu la toti in colturi.
  ce parere aveti?

salut copii, nod gat. trzii vesel dusei mei copii uitai sita. arat voua pozele. este normal fie

68.3KB


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
x

Iernarea/Prevenirea condensului

70KB


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
x

Iernarea/Prevenirea condensului

66.9KB


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
5 rame

rame

63.1KB


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
ce bine era dc erau mai sus  cu un cat sa nu mai bata vantu prin sita direct in ele.
la cei mai cu dibacie in ale albinarituli cum ii? poate poate vedem si noi o poza cu sitele domniilor voastre
cand am facut io poza tocmai cazuse una pe sita si nu mai putea sa se suie pe faguri se perpelea acolo pe sita zbarnaind din aripi

bine era erau mai sus  cat mai bata vantu prin sita direct ele. cei mai dibacie ale cum ii?

62.3KB

Modificat de jiji (acum 13 ani)


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
necula.mitica
apicultor

Din: Macin, jud. Tulcea
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 27
Buna ziua    Daca stiti ca aveti hrana suficienta asiguratile si liniste suficienta pentru ca putina gheata nu dauneaza mai mult decit 2 3 deschideri                         Cu stima

pus acum 13 ani
   
proapis13
apicultor

Din: Turnu-Severin
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 2834
Rata mortalitatzii este sub medie
Daca shtii ca ai destula mancare nu mai umbla la ei
ca mai mult rau le faci
Ashteapta o zi calduroasa cu un zbor de curatzenie,fai
un control shi administreaza-i ceva acolo;orice
salve


_______________________________________
activitate la urdinish shi miere in cat

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
multumesc de raspuns
din cate stiu eu le a bagat destula papa incat sa nu le dau mancare din ianuarie, rame pline cu 3 sferturi de mancare


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

jiji a scris:

multumesc de raspuns
din cate stiu eu le a bagat destula papa incat sa nu le dau mancare din ianuarie, rame pline cu 3 sferturi de mancare


Alea au murit speriate de prognoza meteo!
(La cei fara sita se poate observa cat au consumat in functie de cata ceara este pe fundul stupului.)

Oricum pare o iernare normala(20 - 50 de albine moarte este acceptabil) si asa cum au scris si altii mai sus nu trebuie sa le deranjati foarte des daca stiti ca au miere suficienta. Oricum eu zic ca anul acesta consumul a fost mult mai redus fata de alti ani, cel putin pana acum (am multe familii pe me care abia acum au urcat in corpul 2 .. asa 25-40% din albine, deci au mancare pentru 2 ierni).

.. parerea mea 


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
roi_ag
apicultor

Din: Pitesti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 72

balu a scris:

Stup cu fund cu plasa 50%, folie peste cuib etansa, fara polistiren sau altceva sub capacul de USB , m-am uitat azi - sub folie- pojghita de gheata  

 
   Asadar fundul antivarooa ;
  1-nu-i face nimic iarna lui varooa(daca ar exista in stup)
  2-anti condens se vede ca NU si eram convins(ridicati podisorul intr-o dimineata
    dupa o noapte geroasa si sa veniti sa spuneti ce ati vazut)

         ATUNCI DE CE ACEST FUND?


pus acum 13 ani
   
danut
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 681
Baga-ti o bucata de polistiren in capac !

_______________________________________
omul a cucerit natura supunindui-se

pus acum 13 ani
   
proapis13
apicultor

Din: Turnu-Severin
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 2834

danut a scris:

Baga-ti o bucata de polistiren in capac !

Are deja in stup - nu shtiu cine l-o fi invatzat - nu-i mai trebuie
nici in capac nici sub sita; nu-l mai derutatzi cu ,,sfaturile'' mai
degraba spunetzi cum atzi facut voi
salve 


_______________________________________
activitate la urdinish shi miere in cat

pus acum 13 ani
   
LittleBee
apicultor

Din: Alexandria,Teleorman
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 110

danut a scris:

Baga-ti o bucata de polistiren in capac !



Un sfat bun (salutare Danutz).Danutz a spus sa puna polistiren in capac ,nu pe lateralele cuibului (mare atentie).Caldura se opreste in folie , acolo unde deasupra este si temperatura scazuta .Este normal daca nu luam masuri de inlaturare a acestei probleme prin folosirea de materiale izolatoare deasupra foliei sa se creeze condens si sa inghete .Danutz a sugerat folosirea polistirenului , dar sunt si altele ce pot izola termic.


_______________________________________
Sa lasam albina sa faca ce stie...ca stie .Noi sa o ajutam sa faca numai cand trebuie... fara sa stie.
Health to all the people.Long live our bees.

pus acum 13 ani
   
danut
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 681
Sa traiesti Nelutu !,Proapis vezi ca atunci cand tu i-ai zis sa scoata polistirenul din cuib i-am zis ca ai dreptate ,asa ca nu derutez pe nimeni ,colegul LittleBee,a explicat bine!Sigur ca nu nu mai polistiren ,insa mie asta mi s-a parut ieftin ,bun ,si usor de aplicat!

_______________________________________
omul a cucerit natura supunindui-se

pus acum 13 ani
   
proapis13
apicultor

Din: Turnu-Severin
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 2834
La asta m-am shi referit;dupa ce i-am zis sa scoata
plistirenul din cuib vii tu shi-l pui sa-l puna in capac
mai vine unul shi-l pune sa bage polistiren intre sita
shi tabla sau tego ce-o avea sub sita antivaroa shi
jumatate de preinfarct e ca shi facut mai ales ca pe
totzi roii ii are pe 3-5 rame.Macar a recunoscut ca la
totzi are mancare din belshug,da tot sta ca pe ghimpi
Daca are gheatza sub folie inseamna ca aerisirea e
deficitara sau la o manevra de control folia s-a shifonat
undeva iar pe acolo circula ,,curentul'' ca la el acasa
Inca o problema de rezolvat ar fi distantza de sol;minim
40-50cm iarna - cel putzin asha am eu shi recomand
pentru evitarea curentzilor shi fuioarelor de zapada
salve 


_______________________________________
activitate la urdinish shi miere in cat

pus acum 13 ani
   
danut
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 681
Stai linistit ca el nu asculta !

_______________________________________
omul a cucerit natura supunindui-se

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
bv  danute 
ascult si io cat ma lasa constiinta,acum va dati seama ca nu mai scot polistirenu de acolo. este cat de cat uscatsi este bine polistiren este si in capac chiar sub tabla (nu am vazut rostul sa mai pun alt material pe cadrul la capac si poi tabla asa ca am pus pluta de 5 si atat).
la mn vine folia,o bucata de maocheta patrata si capacul
astia sant, acum.
ps  oricum sant linistit ,le fac si io tot ce cred ca este mai bn dc o  fi sa se duca asta e , am mai invatat ceva pe barba mea.

bv  ascult cat lasa dati seama mai scot acolo. este cat cat uscatsi este bine polistiren este

43.4KB


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
danut
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 681
Daca ai sub capac e bine ,ca nu-l scoti  pe cel din lateral treaba ta ,mortalitatea e normala !

_______________________________________
omul a cucerit natura supunindui-se

pus acum 13 ani
   
proapis13
apicultor

Din: Turnu-Severin
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 2834
Jiji nu te supara dar la aceasta data nu ar trebui sa ai zapada
viscolita in dreptul urdinishelor pa scandurica de zbor
Ori nu ai stupii orientatzi cum trebuie dupa punctele cardinale
ori se formeaza vanturi puternice ce poarta zapada haotic
Din ce directzie rasare soarele la tine in stupina cand stai
in spatele stupilor;din stanga sau din dreapta ta ??
salve 


_______________________________________
activitate la urdinish shi miere in cat

pus acum 13 ani
   
dorindafi
apicultor

Din: novaci Gj
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1283
shi la mine cand este viscol ori ninsoare abundenta cum a fost zilele acestea se ashaza zapade la urdinihs,dar cu maturica o dau la oparte

shi mine cand este viscol ori ninsoare abundenta cum fost zilele acestea ashaza zapade maturica dau

42.4KB


_______________________________________
NOROC si MIERE MULTA
   0763650092

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
multumesc pt raspuns
ma gandesc io asa in capul meu fie ca sant numai pereti din lemn ai stupului  fie ca mai este si polistirenul in margini nu mai este socul termic asa de mare de pe peretele stupului si se incalzesc mai usor oricum fundul are sita pe toata suprafata de se vad albinele .
m am uitat la ele ,si am concuzionat ca dc nu fac pojghita de gheata pe celofan e bine.
  mai am un roi pe 2 rame la fel cu pluta pe margini si sus la celofan nici pic de gheata  este primul galbui din dr in foto de mai sus.
important cum a ti spus si voi schema este sa nu fie umezeala


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
sant cu fata la nord  am inteles io ca nu e bine sa iasa la prima raza de soare  iar despre zapada dela urdinis ce sa mai o iau , o las sa nu bata vantu pe urdinis

_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
tassevasi
apicultor

Din: Pitesti - Bascov - AG
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 115
Pentru ca vad foarte multe comentarii despre FOLIE  vreau sa va explic citeva lucruri ,pe care de altfel toti le stiti dar sunt ignorete.
Toate materialele solide care au LUCIU  FAC CONDENS  : Sticla (geamu ),portelanurile, mat.plastice (folia ), metelele (tabla ) chiari si poliestirenul extrudat ,si altele.
  Datorita suprefetelor lucioase, au proprietetea de a condensa vaporii din atmosfera care-i inconjoara , fiind si materiale inpermeabile.
In situatia de fata ,chiar daca ai lasat loc  (un colt ) pt aerisire , condensul tot va fi , pt ca folia-i lucioasa  si inpermeabila ,iar daca nu cade pe rame ca vara ,acum iarna la 0 g  inghiata sub folie ,"doar inauntru avem un pic de viata" .
Eu nu folosesc folie si nici fund cu sita deocamdata , pt ca in pastoral avem probleme si cautam sa le eliminam din start,pina o-m gasi  rezolvarea cea  mai buna .
   Sa mai explic si alta problema la  care  s-a facut discutie .
FOLIA  ANTI CONDENS ,care nu are legatura cu aceasta lucioasa , folosita de dvs.
Aceasta se foloseste ,cum bine stiti in constructii, se pune sub tabla tip LINDAB (imitatie tigla) dar  se pune numai pe o parte , STITI DE CE?
  Incerc sa va explic ,poate facem o potrivire de situatie si adaptam  la stupii nostri .
  In podul casei e mai cald ,daca am avea numai tabla pusa  direct peste  asteriala,
am avea tot timpul picaturi de apa in pod (astrriala fiind mai rar pusa )si ca sa indeparteze acesta situatie se foloseste aceasta folie ANTI CONDENS .
  Aceasta are suprafetele  diferite ,
  una-i cu LUCIU iar cealalta este FARA LUCIU ( POROASA )  ce ajuta la trecerea  aerului cald  si automat a vaporilor  din aer .
   Acestia  trec prin folie si ajunge  la  tabla  fiind lucioasa si rece condensul apare imediat , dar cade pe suprafata lucioasa a foliei ,unde aluneca pina la jghiabul de colectare a apelor pluviale.
  Asa se intimpla cu eliminarea condensului din podul caselor acoprite in acest mod.
  Am  sa pun citeva poze cu aceasta folie ,poate se va vedea diferenta de luciu .(miine ca am timp)
Aceasta seamana cu cea de sac din folie (ca tesatura )
Eu nu folosesc ,  va las  dvs spre discutie si comentarii aceasta posibilitate, numai am venit cu explicatii.
        Sanatate si numai bine
 


_______________________________________
Cine-i harnic si munceste , are tot ce vrea .!  Cine nu , cam tot asa , !!??

pus acum 13 ani
   
dorindafi
apicultor

Din: novaci Gj
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1283

jiji a scris:

sant cu fata la nord  am inteles io ca nu e bine sa iasa la prima raza de soare  iar despre zapada dela urdinis ce sa mai o iau , o las sa nu bata vantu pe urdinis

pai dece nu e bine,le dor ochii
eu am cuibul ashezat in partea stanga shi tot din partea aceea rasare shi soarele .


_______________________________________
NOROC si MIERE MULTA
   0763650092

pus acum 13 ani
   
TARAN
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 210
Fa rost de ochelari de soare la albine!   

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
acu ce sa va zic ,asa am inteles si io ca e mai bn la nord pe timp de iarna sa nu iasa in primavara cand se incalzeste imediat peretele stupului

_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
Ion Marian
apicultor

Din: MEDGIDIA
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 386

jiji a scris:

acu ce sa va zic ,asa am inteles si io ca e mai bn la nord pe timp de iarna sa nu iasa in primavara cand se incalzeste imediat peretele stupului



Domnu  JIJI ,
Asezarea cu partea frontala a stupului catre NORD ,adica partea cu urdinisul sa fie toata ziua umbrita ,este  F.F.F. BUNA ,vara ,si mai ales la culesurile din lunile IULIE si AUGUST , cind ,combinata cu fundul cu plasa,neobturat  ajuta la ventilatia stupului ,a rodului cules ,ELIBERAND O BUNA PATRE DIN  NORODUL ROBOTITOR   AL FAMILIEI DE ALBINE ,spre a merge la cea mai importanta activitate ,adica CULESUL NECTARULUI.
Iarna este bine ca SOARELE ,atat cat este, sa mangaie cu razele sale acele parti ale stupului ,care care este apropiat cuibul ,si mai ales PARTEA FRONTALA unde de regula este urdinisul, care va fi incazit astfel , bun pentru o iesire ,chiar timida, la un eventual zbor de curatire. 
N-ai mata grije , albina ,IARNA NU IESE DIN STUP  DECAT  IN SITUATII DE MAXIMA NECESITATE , acestea fiind ,de regula, rod al "priceperii stuparului".
  S O A R E L E , are un rol covarsitor in lupta contra raului produs de CONDENS si  SOCUL TERMIC .

Modificat de Ion Marian (acum 13 ani)


_______________________________________
mai bine mai tirziu, decat niciodata.

pus acum 13 ani
   
tassevasi
apicultor

Din: Pitesti - Bascov - AG
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 115
Sa va pun si pozele promise cu FOLIA  ANTICONDENS , mentionez ca aceast-i material folosit in constructii , se pune sub tabla tip  tiga .
  Are 2 fete  ,  cea inprimata  este mai matuita si se pune peste asteriala  si partea cealalta ,ne inprimata se pune deasupra ,pentru a  aluneca apa .
  Sanatate si numai bine  

pun pozele promise mentionez aceast-i material folosit pune sub tabla tip  tiga .  are

37.1KB


_______________________________________
Cine-i harnic si munceste , are tot ce vrea .!  Cine nu , cam tot asa , !!??

pus acum 13 ani
   
tassevasi
apicultor

Din: Pitesti - Bascov - AG
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 115
si asta

asta

34.1KB


_______________________________________
Cine-i harnic si munceste , are tot ce vrea .!  Cine nu , cam tot asa , !!??

pus acum 13 ani
   
tassevasi
apicultor

Din: Pitesti - Bascov - AG
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 115
si aceasta

aceasta

38.3KB


_______________________________________
Cine-i harnic si munceste , are tot ce vrea .!  Cine nu , cam tot asa , !!??

pus acum 13 ani
   
tassevasi
apicultor

Din: Pitesti - Bascov - AG
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 115
ultima  cu tesatura

tesatura

29.1KB


_______________________________________
Cine-i harnic si munceste , are tot ce vrea .!  Cine nu , cam tot asa , !!??

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
si io cand a s putea sa i intorc acum? la primavara inainte de primul zbor de curatenie sau cand ii mut  pe alta locatie?

_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
Ion Marian
apicultor

Din: MEDGIDIA
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 386
Domnu JIJI,
Dupa parerea mea ,poti intoarce si chiar repozitiona stupii la soare  chiar si astazi ,DAR TREBUIE  LUCRAT CU FOARTE MARE ATENTIE, sa nu afectati ghemul de iernare,adica sa nu cada cumva albina din ghem ca  ,la temperaturi negative ,nu se mai pot urca la loc.
Este o  opinie ... mai intrebati. 


_______________________________________
mai bine mai tirziu, decat niciodata.

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
multumesc pt raspuns
nu imi mai spuneti domnule
alte pareri?
din cate am citit pe forum sant si apicultori care ii tin iarna cu fata la nord


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
iosca
apicultor

Din: Calafat - Dolj -
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 493
Si parerea mea este ca iarna stupii tre' sa fie cu fata catre sud iar cuiburile lateral dreapta cum privesti din fata ca sa simta repede peretele incalzit de soare si sa fructifice scurtele perioade calduroase pt zboruri de curatire. Faceti o proba si asa si asa si veti observa singur.

_______________________________________
In ciuda rutinei, cresterea albinelor nu te plictiseste niciodata fiindca viata familiei de albine sta sub semnul intamplarii.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

jiji a scris:

si io cand a s putea sa i intorc acum? la primavara inainte de primul zbor de curatenie sau cand ii mut  pe alta locatie?

Im 2-3 zile ca se mai incalzeste.Sunt sanse mari si de zbor .Ai grija sa-i intorci inainte sau de nu peste 2-3 saptamani cand vine urmatorul val de frig.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
proapis13
apicultor

Din: Turnu-Severin
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 2834

jiji a scris:

multumesc pt raspuns
nu imi mai spuneti domnule
alte pareri?
din cate am citit pe forum sant si apicultori care ii tin iarna cu fata la nord



ESHTI SINGURUL de pe tot forumu care ierneaza cu urdinishele spre nord  
Daca nu potzi ierna cu urdinishele est-sud-est shi cuibul in dreapta
potzi ierna shi cu urdinishul in sud cu cuibul tot in dreapta - cum priveshti din spate
salve


_______________________________________
activitate la urdinish shi miere in cat

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
oke multam de sfat , ii intorc
dar nu o sa tina minte urdinisul pe spate si sa nu mai nimereasca sa intre prin fata?
sa va spun o intamplare am ajutat pe cineva sa duca stupii la padure ianinte de salcam i a tinut acolo pana la tei apoi i am adus inapoi acasa pe vechiul loc cu o mica modificareun stup care era cu 5m mai intr o parte la pus langa ceilalti, cand au iesit albinele prima data la zborul de orientare   se duceau majoritateape vechiul loc unde fusese stupul si se asezau pe peretele casei care era in spatele stupului.


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
albinateob
apicultor

Din: Pitesti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 121
Parerea mea e sa-i lasi asa deocamdata, iar cu prima ocazie cand vremea se va mai imbunatati sa-i rotesti in timp putin cate putin astfel ca, dupa mai multe zboruri urdinisul sa fie orientat la pozitia dorita. Exista si exceptii care confirma regula. Eu am avut - de-a lungul timpului - si stupi care au iernat cu urdinisurile spre nord si au iesit cu bine. Important e sa aiba mancare si albina suficienta. Mai important ar fi sa urmaresti ca cel putin una din laturile ghemului de iernare sa aiba o expunere sudica. Sarbatori Fericite si An Nou cu sanatate ca-i mai buna decat toate!

_______________________________________
daruind vei dobandi

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Trebuie sa le dai un motiv oarecare sa se orienteze.Pentru asta, in general la urdinis se pun niste obstacole,ceva acolo care sa le faca sa creada ca ceva este schimbat.In general dupa un timp li se sterge memoria si se reorienteaza din nou.
Albinele au peste 3 saptamani de cand nu au mai iesit din stup.Nu cred sa mai fie probleme.Intoarce-i linistit saptamana viitoare ca este mai cald.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
multumesc inca o data pt raspunsul direct la obiect . sa i intorc cate putin nu pot deoarece sant practic lipiti unul de altul deci ori ii intorc ori nu i mai intorc vorba lu perversu de pe targu ocna , vedere la soare au decat cu spatelecare este direct la sud
   in ceea ce priveste vremea buna de saptamana viitoare sa speram ca o sa vina dar nu cred ca o sa se topeasca zapada pana atunca tare frig mai este si dc o sa iasa sper sa si puna schiuri si sa ia si pioleti altfel nu mai ajung in stup.


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
Valer70
apicultor

Din: Halmeu-Satu Mare
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1833
Domnule Jiji, într-un an am mutat stupii cu 15-20 m mai în spate, la venirea iernii. La zborul de curăţire nu au fost probleme dar nu mai ştiu cât timp a trecut până la zbor. Chiar dacă va fi ceva agitaţie vor găsi urdinişul dar trebuie să aveţi grijă ca după rotire urdinişele să fie pe acelaşi loc sau măcar pe aceeaşi direcţie. Valer Bodea

pus acum 13 ani
   
v.vlad
apicultor

Din: BUZAU
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 289
acum sa ma bag si eu in seama si ti-as sugera sa intorci cativa . vezi ce se intampla la primul zbor si actionezi in consecinta .
despre asezarea stupilor pentru iernare
1- iti spune si forum-ul destule ,dar si manualul apicultorului iti spune la fel de multe
2- cand i-ai asezat in livada ai avut in vedere numai aspectul estetic , nu ? pentru ce dumnezeu te-ai bagat ca gaina in mijlocul gramezii , inghesuiti ca mai aveai un pic si -i stivuiai pe doua randuri si fara nici un fel de protectie contra vanturilor ?


_______________________________________
Sa citim numai de bine !

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
pai i am pus  acolo deoarece in spatele pozitiei actuale la 5 m se afla un drum ce duce la atelierul meu cum ii spun eu "la birou", dc i am pus asa de apropiati ? pt ca nu am avut teava mai multa sa i pun mai rasfirati. in pozitia asta cand bate vantu bate ori din stga ori din dreapta . nu m am gandit la aspectul estetic ci sa fie intr o zona in care nu am treaba eu acolo, anul trecut i am pus cu spatele la peretele casei si pe acolo treceam ,si am avut de furca cu gagica mea ca a intepat o de cateva ori si pe mama de sa facut la fata cat mingea de baschet.
in privinta la condens nu au dar si s a dezlipit folia de pe marginea stupului probabil  ca a facut putin condens cu toate astea nu cred ca se face curent pe acolo deoarece preseaza un pic capacul pe ia.
sanatate ca e mai buan de cat toate
ps  stiti ce am obs io cand ma durea in gat si luam ca remediu un bob de propolis  brut  parca mai rau ma durea si se si agrava durerea ,ia sa faceti si voi experimentul asta . eu stiu ca este un antibiotic natural ce omoara decat flora saprofita dar nu s ce sa zic cel mai bine trece cu mancatul de ceapasi ustroi la primele semne si am scapat.


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
dorindafi
apicultor

Din: novaci Gj
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1283
mai fratzioare depinde de cate zile a stat plecat de pe vatra,adica daca a stat sub 10/12 zile era normal ca ele sa se intoarca pe vechiul amplasament

_______________________________________
NOROC si MIERE MULTA
   0763650092

pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Iata o metoda cu stupul de imperechere fara acoperit. La -19 grade nu a facut condens

iata metoda stupul fara acoperit. -19 grade facut condens CLUB STUPARITUL

22KB


pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Eu am vazut stupii de la un avatar fara capac si i-am lasat si eu asa pentru a se putea aerisi mai bine. sa stiti ca albinele inca mai traiau cand le-am dezapezit

vazut stupii avatar fara capac i-am lasat asa pentru putea aerisi mai bine. stiti albinele inca mai CLUB STUPARITUL

22KB


pus acum 13 ani
   
iosca
apicultor

Din: Calafat - Dolj -
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 493
Dom' Balas asta-i cea mai sigura metoda de a scapa de condens.
Poate maine vedem toti incepatorii cu stupii-n chelea goala     


_______________________________________
In ciuda rutinei, cresterea albinelor nu te plictiseste niciodata fiindca viata familiei de albine sta sub semnul intamplarii.

pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Sper sa inteleaga de gluma. eu am vrut doar sa arat ca stupii nu mor de frig. Mai repede se imbolnavesc cand in stup este mucegai sau condens.

pus acum 13 ani
   
Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9  

Mergi la