APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"
APICULTURA : Forum-ul STUPARITUL , este un forum de apicultura infiintat pentru uzul apicultorilor romani si apartine site-ului www.stuparitul.com
Lista Forumurilor Pe Tematici
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" | Reguli | Inregistrare | Login

POZE APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Naturesk
Femeie
25 ani
Bucuresti
cauta Barbat
25 - 47 ani
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" / INTRETINEREA ALBINELOR / Vine iarna,cum procedam?  
Autor
Mesaj Pagini: 1
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Stimati colegi,a venit toamna,in curand vine iarna.Cum procedati pentru a ajunge in primavara cu pierderi cat mai mici?
Sa incep eu.Lucrez cu M.E.Cei care nu au 7 intervale in octombrie se desfinteaza.Hrana 8-9 rame aproape pline cu miere(10-15 kg.).In octombrie inceput de noiembrie execut un tratament cu acid oxalic.Ma asigur ca ghemul este majoritar in corpul de sus.Dupa formarea ghemului execut o rotatie de 180 de grade cu corpul superior.Ghemul format in partea din fata si jos va veni acum in partea din spate.Pe masura ce cunsuma din rezerve ghemul urca in susul ramei,ajunge sus la sfarsirul lunii ianuarie si o ia in lungul ramei.La inceputul lunii martie  mai are cca. 10 cm. de miere in lungul ramei,suficienta pentru inca 20-25 de zile.Asta referitor la rezerve.
In corpul de jos scot o rama din marginea opusa ghemului(nu este centrat) ,am grija ca ghemul sa fie putin stanga si introduc o rama goala care are fixata in lumina o rezistenta electrica.Intre cele doua corpuri pun un burete cu lipici pentru a etansa si astupa eventualele crapaturi.Familia ierneaza fara probleme,in multietajatul pe doua corpuri caldura se pastreaza bine in corpul de sus.Nu micsorez urdinisul,din acest motiv nu apare pic de condens sau rame mucegaite.Nu fac inpachetari suplimentare pentru ca nu este cazul.Cam asta este in linii mari.Nu folosesc folie de polietilena,carpe polistiren sau altceva.Rareori folosesc turte cand rezervele sunt putine din toamna.Nu mai deranjez pana la zborul bun de curatire din martie


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
viorelolt
apicultor

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 492
Cele spuse de dvs. sunt Ok. Bine, treaba cu cele 8 intervale e de discutat: pot fi familii mai slabe dar cu matca tanara din august. In fine sunt multe de spus. Spuneti-mi va rog d-le Gica, care este rolul acelei rotatii de 180 gr? Si eu am tot ME, va rog invatati-ma! Salutari.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

viorelolt a scris:

Spuneti-mi va rog d-le Gica, care este rolul acelei rotatii de 180 gr? Si eu am tot ME, va rog invatati-ma! Salutari.


Initial ghemul se formeaza in josul ramei pe centru si partea din fata in dreptul urdinisului unde se creste si ultimul puiet (stupii sunt cu fata catre sud si este mai cald).Prin rotirea cu 180 de grade ghemul ajunge in spate.Consuma miere,prin ianuarie ajunge sus,merge in lungul ramei,in februarie este aproape de centru,in martie la primul control mai are de cca 10-15 cm de hrana pana la marginea ramei,miere care ajunge lejer pana la sfarsitul lunii daca este zapada si ger(am avut cazuri).\
Am avut cazuri cu matci tinere,stupii au avut mult puiet pana tarziu,albinele au urcat in susul ramei,au luat-o in lungul ramei spre in fata au consumat tot si asta a fost.Ramele erau pline de miere in partea din spate,de la coaja ghemului pana la zona cu miere erau 3-4 cm de fagure gol.
Sunt familii cu matci tinere si familii cu matci batrane,rezervele de iarna sunt mai mari sau mai mici,sunt ierni mai blande si ierni mai aspre.De multe ori lucrurile merg spre modul defavorabil.
Facand aceasta rotatie familia prinde luna martie fara probleme presupunand ca are numai coroane de un lat de palma (cca 5 kg.)pe ramele cu ghemul de iernare.E bine sa aiba cel putin dublu; din rezerve se consuma mult in primavara.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
viorelolt
apicultor

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 492
Multumesc. E logic si am sa fac si eu.

pus acum 15 ani
   
maximus
Vizitator



daca strangem stupii la maxim,sa fie albina in 2-3 straturi pe rama,ghemul ocupa o suprafata f. mare din rama la temperaturi scazute si nu mai e nevoie sa-l dirijam noi cu du-te vino

pus acum 15 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
Maximus,
Buna si chiar indicata metoda.Am un prieten ,un sas, care ierneaza pe max 6 dadant.
Numai ca daca nu e atent in martie (dupa ce incepe consumul) ramane fara mancare.
Brici ierneaza pe rame putine dar pline.Metoda insa nu se aplica la toate stilurile.
Daca mergi mai rar la stupi sau nu intri in cuib pe vreme mohorata, ori nr de stupi nu te lasa, aceasta metoda pierde din avantaje in favoarea dezavantajelor.

sanatate


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Stimati domni,am precizat totusi.
Lucrez cu M.E.si asta de vreo 30 de ani.La acest tip de stup se lucreaza cu corpul nu cu rama.Am inceput cu stupi pe 12 rame primiti de la tatal meu si de la frate,dupa un an am schimbat pe M.E. 
La acest tip de stup este mai greu dezvatul de la modelul D.B. decat invatul cu el.Are totusi niste dichisuri.Vreo doua le-am spus.
Va doresc iernare usoara


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
dyaboliq001
apicultor

Din: Tg.Jiu (stau in Buc,albineBZ)
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 202
Va salut domnule Romanescu!

De unde procurati dumneavoastra acid oxalic?

Modificat de dyaboliq001 (acum 15 ani)


_______________________________________
Cu matca se intampla ca si cu mai marii oamenilor; au aerul ca numai ei poruncesc, dar in realitate ei insisi asculta de porunci mai puternice si mai de neinteles decat acelea pe care le dau supusilor lor. (Maurice Maeterlinck)

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
am primit un flacon acum 3 ani de la un prieten.Iti trmit mai mult pe M.P.

_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
Dani Popovici
apicultor

Din: Timisoara
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 753
???...???
Ce flacon?... Ce M.P?... Cui "ti-l trimit"?

Asta-i discutie publica?...
Nuuuu ...prea paaaaree...!

Modificat de Dani Popovici (acum 15 ani)


pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Raspuns pentru diaboliq001:
 
                  ACID OXALIC
                     
                  C2 H2 O4 *2H2O
Producator:   CHIMOPAR S.A.

Bd.Theodor Pallady nr.50 , 032266 , Bucuresti , sector 3

P.S.  Daca ai de gand sa cumperi sa iei si pentru mine un flacon

Catre domnul Dani Popovici:
Ca sa nu raman dator cu saritul la beregata,personal nefiind politetea intruchipata precum Pupemea,regret totusi cele de mai jos facute public:
-sper sa foloseasca la doctoratu' dvs.
-nu am pretentia sa fiu trecut la bibliografie
Niste vorbe auzite acum cativa ani sunau cam asa:
-Cu cat dezastrul dintr-un domeniu este mai mare cu atat mai mare este numarul de doctori si doctoranzi in domeniul respectiv.
Afirmatia fiind adevarata, la sigur este gen Murphy.
Nu ne cunoastem,dar astea ti le zice unul batran,cu doua doctorate ratate si nu numai din cauza lui.Inchei cu spusele dvs. :

(Asta-i discutie publica?...
Nuuuu ...prea paaaaree...! )

Sa fim sanatosi.

Modificat de gica (acum 15 ani)


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
eu sper sa discutam in continuare despre pregatirile de iernare in diferite modele de stupi,mici descoperiri,metode mai simple etc. Sper ca inca mai pot prinde si eu ceva.Ca sigur nu le stiu pe toate.

_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
alin_cincu
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 53
salut totii apicultori de pe aces forum.
sunt incepator am 20 de famili cumparate in primavara aceasta.stupi sunt etajati cu rame 1/1 si in cat jos,am 10 rame iar sus am 3,4,5 in functie de puiterea familiei.la 15 septembrie aveam 6,7 rame cu puiet si coronita de miere 1/3 din rama, in cat ramele capacite complet.cine ma poate indruma cum sa distribui ramele pt ernat si daca este suficienta miere.mentionez ca toate sunt roiuri cu matci iesite in ziua de pasti si ajutate cu puiet de la ceilalti stupi.


pus acum 15 ani
   
alin_cincu
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 53
revin
Ultima extrasie de miere am facuto pe 15 septembrie pt ca sus erau toate ramele capacite si incepusara sa construiasca faguri falsi.Si am extras cate doua rame de la fiecare familie.


pus acum 15 ani
   
pab
apicultor

Din: Buzau-Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1186
Alin, uite aici

Daca ai corp dadant si sus si jos, ierneaza doar pe un singur corp, max 7 rame.


_______________________________________
Drd.Med.Vet. Poncea-Andronescu Bogdan
Bucuresti-Buzau
0721.269.791

pus acum 15 ani
   
pngflorin
apicultor

Din: Odobesti, VN , 19.01.1977.
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3226
Aline, bine ai venit pe forum.

Am si eu o curiozitate .......cine este tanarul din imaginea avatarului tau ??


_______________________________________
Miere dulce si vanat in catare !


pus acum 15 ani
   
alin_cincu
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 53
pt pnqflorin
sant io acuma vreo 5-6 ani in urma cand eram mai tanar.


pus acum 15 ani
   
alin_cincu
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 53
glumeam:sunt sub acoperire.
dar asteptam sugesti cum sa pregatesc stupi pt iarna.


pus acum 15 ani
   
pngflorin
apicultor

Din: Odobesti, VN , 19.01.1977.
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3226
pai ai intrat la adresa sugerata de pab ?


de unde esti ?

vezi ca e aici o pagina interesanta ca sa ne cunoastem mai bine .


_______________________________________
Miere dulce si vanat in catare !


pus acum 15 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

gica a scris:

Stimati domni,am precizat totusi.
Lucrez cu M.E.si asta de vreo 30 de ani.La acest tip de stup se lucreaza cu corpul nu cu rama.Am inceput cu stupi pe 12 rame primiti de la tatal meu si de la frate,dupa un an am schimbat pe M.E. 
La acest tip de stup este mai greu dezvatul de la modelul D.B. decat invatul cu el.Are totusi niste dichisuri.Vreo doua le-am spus.
Va doresc iernare usoara


O discutie despre iernarea ME si aici:


Din ce observ dvs le organizati putin diferit fata de cum le organizez eu. Vedem la primavara cum este mai bine, .. defapt tot vad de cativa ani    dvs de mult mai multi ani, tutusi raman la metoda mea.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
janese
MODERATOR DIN UMBRA

Din: dambovita razvad
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 5534

gica a scris:

am primit un flacon acum 3 ani de la un prieten.Iti trmit mai mult pe M.P.

are nikolas la berceni plahova


pus acum 13 ani
   
cornubee
apicultor

Din: Cornu(Cimpina),altitudine 500m
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 403

gica a scris:

Stimati colegi,a venit toamna,in curand vine iarna.Cum procedati pentru a ajunge in primavara cu pierderi cat mai mici?
Sa incep eu.Lucrez cu M.E.Cei care nu au 7 intervale in octombrie se desfinteaza.Hrana 8-9 rame aproape pline cu miere(10-15 kg.).In octombrie inceput de noiembrie execut un tratament cu acid oxalic.Ma asigur ca ghemul este majoritar in corpul de sus.Dupa formarea ghemului execut o rotatie de 180 de grade cu corpul superior.Ghemul format in partea din fata si jos va veni acum in partea din spate.Pe masura ce cunsuma din rezerve ghemul urca in susul ramei,ajunge sus la sfarsirul lunii ianuarie si o ia in lungul ramei.La inceputul lunii martie  mai are cca. 10 cm. de miere in lungul ramei,suficienta pentru inca 20-25 de zile.Asta referitor la rezerve.
In corpul de jos scot o rama din marginea opusa ghemului(nu este centrat) ,am grija ca ghemul sa fie putin stanga si introduc o rama goala care are fixata in lumina o rezistenta electrica.Intre cele doua corpuri pun un burete cu lipici pentru a etansa si astupa eventualele crapaturi.Familia ierneaza fara probleme,in multietajatul pe doua corpuri caldura se pastreaza bine in corpul de sus.Nu micsorez urdinisul,din acest motiv nu apare pic de condens sau rame mucegaite.Nu fac inpachetari suplimentare pentru ca nu este cazul.Cam asta este in linii mari.Nu folosesc folie de polietilena,carpe polistiren sau altceva.Rareori folosesc turte cand rezervele sunt putine din toamna.Nu mai deranjez pana la zborul bun de curatire din martie


...d-le Gica,jos palaria din toate punctele de vedere, un topic care,trebuie pus in rama cum trebuie sa fie discutat pe forum...!
...am o intrebare,aveti plasa de sirma la cutiile de cuib...si daca,ati avea, ati mai  mentine urdinisurile deschise la maximum iarna...?


pus acum 13 ani
   
culai
apicultor

Din: Pascani 1958
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 94
Salut pe toată lumea. D-le Gică a-ti scris că īn corpul de jos īn partea opusă ghemului pune-ti o ramă cu rezistenţă electrică. Ce rol are si care ar fi avantajele şi dezavantajele ei?

_______________________________________
sa nu vă ajungă butoaiele

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Domn' Culai,
Sa le luam pe rand:
Din toamna scot o rama din corpul de jos si pun o rama care are fixata in lumina o rezistenta electrica.Am incercat mai multe variante,dintre toate metodele aceasta ia timpul minim.Rezistenta se leaga la curent primavara dupa primul zbor de curatire sau inainte de a inflori cornul.Am mai scris la ce ajuta,practic in cursa contra cronometru pentru culesurile din primavara albinele fura startul.Sistemul de incalzire este legat la un termoregulator, cand scade temperatura exterioara sub 7 grade acesta cupleaza incalzirea.Rezistenta ridica temperatura in interior cu aprox 10 grade,practic albinele nu mai formeaza ghem.Cu ajutorul stimularilor zona de puiet creste aproape la dublu fata de un stup neincalzit.Asta la avantaje.Dezavantaje - anul acesta fiecare stup a tocat aproape 3 kwh (max 1,5 lei) din cauza frigului care a tinut pana catre 1 aprilie.Si acum raspunsul pentru care ati pus intrebarea de fapt - de ce jos si in partea opusa ghemului.
Raspunsul e simplu,aerul cald care apare urca imbraca ghemul si impinge in jos si afara umezeala care apare datorita consumului de miere.Caldura se distribuie uniform in corpul de stup si datorita bioxidului de carbon care apare din respiratie,acesta fiind de 1,5 ori mai greu decat aerul coboara pe partea opusa iar locul lui este luat de aerul proaspat si cald.Cam astea-s.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
culai
apicultor

Din: Pascani 1958
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 94
Un răspuns simplu şi īntelesul tuturor aşa cum a făcut-o īntotdeauna dl. Gică. Din dorinţa de a afla mai multe i-mi permit să īl provoc şi să o fac pe-a Toma necredinciosul. Īn condiţiile īn care se pune tot mai mult problema scăderii cheltuielilor ce ar fi mai simplu:   O restrīngere judicioasă a cuibului urmată de īmpachetare pe măsură sau electrificarea stupinei cu toate costurile aferente.

Modificat de culai (acum 13 ani)


_______________________________________
sa nu vă ajungă butoaiele

pus acum 13 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la