APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"
APICULTURA : Forum-ul STUPARITUL , este un forum de apicultura infiintat pentru uzul apicultorilor romani si apartine site-ului www.stuparitul.com
Lista Forumurilor Pe Tematici
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" | Reguli | Inregistrare | Login

POZE APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
crazylife 25 ani
Femeie
25 ani
Bucuresti
cauta Barbat
25 - 47 ani
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" / POZE / foto de la mine ...  
Autor
Mesaj Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Prin Cisnadie

foto mine ... prin cisnadie

32.9KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
tot pe acolo

foto mine ... tot acolo

29.7KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
tot pe acolo

foto mine ... tot acolo

30.6KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
tot pe acolo

foto mine ... tot acolo

29.1KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Frumos! totusi multe prea multa liniste.

foto mine ... frumos! totusi multe prea multa liniste.

25.5KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
teinegru64
apicultor

Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 346

jonny_it a scris:

Bistrita, undeva in apropiere de Poiana Teiului (jud Neamt)





In apropriere de tine se afla o stupina in care am vazut doua galeti suspendate deasupra stupilor.Poza a fost facuta in iarna,dar trecand recent prin  zona am vazut galețile tot acolo.Știi cumva care este rolul lor in acea stupina?Banuiesc ca sunt puse pt. capturarea roilor.

foto mine ... jonny_it undeva apropiere poiana teiului (jud neamt)in apropriere tine afla stupina

52.3KB


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

teinegru64 a scris:


jonny_it a scris:

Bistrita, undeva in apropiere de Poiana Teiului (jud Neamt)





In apropriere de tine se afla o stupina in care am vazut doua galeti suspendate deasupra stupilor.Poza a fost facuta in iarna,dar trecand recent prin  zona am vazut galețile tot acolo.Știi cumva care este rolul lor in acea stupina?Banuiesc ca sunt puse pt. capturarea roilor.



Da sunt in zona. Insa nu stiu la ce folosesc galetile alea.
Eventual cand o sa merg catre casa intreb pe proprietar.

Sunteti din zona?


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
teinegru64
apicultor

Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 346
Locuiesc in Vaslui.De acele locuri ma leaga copilaria......si o mica stupina aflata in P.Teiului....pe care o vizitez doar cand pune jony_it poze cu rame full de miere
Anul asta am trecut doar pentru ai pregati de iernare...... completarea stocului de afinata........și incarcarea bateriilor.


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
11.09.2010 - Am trecut la unirea  ultimelor nuclee cu familiile de albine care au matci mai batrane.

foto mine ... 11.09.2010 trecut ultimelor nuclee familiile albine care matci mai batrane.

47KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Un roi...

foto mine ... roi...

66.3KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
alt roi pe alta vatra.
Exista in zona o mlastina cu foarte multe plante care au flori si inca au un cules bun de polen/nectar.

foto mine ... alt roi alta zona mlastina foarte multe plante care flori inca cules bun

43.9KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Atentie mare la depozitarea ramelor goale/cu miere scoase din stupi!
Eu era sa fac o prostie sambata! 

foto mine ... atentie mare ramelor goale/cu miere scoase din stupi! era fac prostie

31.2KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Si un mic dejun pentru stimulare.
O sa scriu cand am timp (o metoda auzita de la cineva) cum se poate face hranirea de stimulare/completare fara sa existe nici un risc de a aparea furtisagul.

In poza sunt pahare pentru bere insa pline cu sirop(zahar invertit)    + o bucata de lemn ramasa de la facut rame(laterale). Teoretic trebuia sa ajunga la toate familiile insa nu a fost asa, este primul an cand nu am stiut cate familii de albine am fara sa numar randurile din caiet(de la 1 la 100 am unele lipsa pentru ca am unificat in primavara familii/ sau am unificat roi acum cateva sapt) sau fara sa consult aplicatia cu evidenta apicola.

foto mine ... mic dejun pentru scriu cand timp metoda auzita cineva) cum poate face hranirea fara

55.8KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Paharele au 400 ml, insa pline au 500 ml si sunt destul de practice, se pun pe fundul stupului lipite de un perete al stupului sau de diafragma sau rama din margine(recomandat).

A se vedea in poza, vas emailat, fara obiecte metalice 

foto mine ... paharele 400 ml, insa pline 500 sunt destul practice, pun fundul stupului lipite

60.3KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
Dila Daniel
Moderator

Din: Craiova
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3059
Ca o recomandare,desi este putin de munca in plus(dar nu exagerat)
Din ciorapi de dama sau de copii(dinaceea cu chilot))taie (din picioare)bucati putin mai inalte decat paharul,inoada-le la un cap (sau coase-le)si introdu in fiecare pahar capatul inodat.Capatul celalalt,da-l peste marginile paharului si prinde-le cu un elastic de bani.In pahar arunca o pietricica sa tina pertea de jos lipita de fund.
Chiar si niste simple fasii de material puse in interiorul paharului pe pereti,diminueaza pana la zero,riscul inecarii albinelor.


_______________________________________
Nu sunt perfect,dar sunt eu insumi si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

Dila Daniel a scris:

Ca o recomandare,desi este putin de munca in plus(dar nu exagerat)
Din ciorapi de dama sau de copii(dinaceea cu chilot))taie (din picioare)bucati putin mai inalte decat paharul,inoada-le la un cap (sau coase-le)si introdu in fiecare pahar capatul inodat.Capatul celalalt,da-l peste marginile paharului si prinde-le cu un elastic de bani.In pahar arunca o pietricica sa tina pertea de jos lipita de fund.
Chiar si niste simple fasii de material puse in interiorul paharului pe pereti,diminueaza pana la zero,riscul inecarii albinelor.


Daniel, bag de seama ca vrei sa ma inveti sa crosetez     

Da e buna ideea ta, insa si cu bucatile respective de lemn nu am gasit albine inecate, am observat ca se plimba albinele in pahar fara nici o problema. Am folosit acum asa ceva pentru prima data, si cred ca la nevoie o sa folosesc pentru stimularea roilor atunci cand culesul nu permite sau pentru hranirile de completare toamna, insa in nici un caz primavara(atunci sunt rame cu miere).


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
Dila Daniel
Moderator

Din: Craiova
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3059
Nu cred ca te-ar prinde crosetatul. )
Acum serios,eu am folosit metoda,si cu ciorap si cu plutitor...deaceea mi-am permis sa fac acea recomandare.Daca esti multumit asa cum faci, si nu sunt probleme ,e totul ok.


_______________________________________
Nu sunt perfect,dar sunt eu insumi si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

Dila Daniel a scris:

Nu cred ca te-ar prinde crosetatul. )
Acum serios,eu am folosit metoda,si cu ciorap si cu plutitor...deaceea mi-am permis sa fac acea recomandare.Daca esti multumit asa cum faci, si nu sunt probleme ,e totul ok.


Am inteles, merci pentru idee.
Oricum pana in primavara o sa imi fac inca o serie de hranitori din lemn(brad) de 400 - 500ml, sunt cele mai bune si mai practice pentru ca le folosesc in caelasi timp ca si rama claditoare. Stau tot timpul in stup, cate 1 in fiecar corp in care am puiet; de aceea am facut si stupii pe 11 rame si nu pe 10.

foto mine ... dila daniel scris:nu cred te-ar prinde )acum serios,eu folosit metoda,si ciorap mi-am

37KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Le puteam scobi putin mai tare si in lateral si in adancime insa am preferat sa las putin mai mult pentru ca sunt mult mai rezistente asa 

Am cateva hranitori din lemn de brad si tei care au mai mult de 40 de ani (o sa fac poze).
Deja au valoare istorica 


In poza rama respectiva este insamata deoarece am si hranitori care au fagure artificial si le folosesc ca rame de cuib (de obicei le tin undeva in lateral, nu neaparat ultima rama).

foto mine ... puteam scobi putin mai tare lateral adancime insa preferat las putin mai mult pentru

46KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Am gresit poza si nu o gasesc pe cea corecta.

Pun alta poza de pe 2 Ianuarie 2010.

foto mine ... gresit poza gasesc cea corecta. pun alta poza ianuarie 2010.

67.2KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
si ..

foto mine ...

57.5KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
In anul urmator cand fac roi artificiali majoritatea hranitoarelor care au si rama cladita(fagure artificial) sunt transferate in roi pentru ca intotdeauna sunt cu miere.

foto mine ... anul urmator cand fac roi care rama sunt roi pentru sunt miere.

54.9KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Uneori mai sunt si prin mijlocul cuibului, de obicei la roii din anul precedent pentru ca in momentul cand a fost facut roiul, de ex pe 5 rame ME, rama respectiva a fost pusa in margine, apoi odata cu largirea cuibului au fost adaugate rame si ea ramane undeva in mijloc.

De ex din poza imi pot da seama de cand a fost facuta poza 

Poza este facuta dupa salcam deoarece hranitorul este in corpul din mijloc, deci s-au facut 2 inversari.
(Metoda nu functioneaza intotdeauna)

foto mine ... uneori mai sunt prin mijlocul cuibului, obicei roii din anul precedent pentru momentul

48.2KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Am testat reteta "tip" Gica ... daca mai nou totul este un "tip" si un standard 

Cred ca am gresit putin pt ca a iesit cam tare insa e ok 

foto mine ... testat reteta gica ... daca mai nou totul este cred gresit putin iesit cam tare insa

35.2KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
cred ca am pus mai putina apa decat trebuia   


... asta cat era cald ...

foto mine ... cred pus mai putina apa decat   ... asta cat era cald ...

43.9KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
De acum asteptam primavara sa vedem cum o sa consume albinele sandwich preparate de mine 

chestia nasoala e ca  am crapat oala in care am facut toata reteta .... Nea Gica! pune si ceva observatii sub reteta de acum: "Atentie sa nu crapati oala!"

Modificat de jonny_it (acum 13 ani)


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
O rama cu hranitor (500 ml) plina cu miere capacita (capacire umeda).
Greutate 3,4 kg cu tot cu rama.

Sunt rame cu mai multa miere insa sunt si rame mai usoare. Am cantarit sambata 10 rame asa ca idee sa imi formez o impresie mult mai exacta despre cata miere are fiecare familie si cat o sa fie la primavara. Oricum cu toate ca nu a fost o vara foarte buna ca productie majoritatea familiilor au miere mai multa decat anul trecut. Deci pana in martie pot sa stau foarte linistit, .. apoi de prin april/mai sa incep sa fiu ingrijorat



6-7-8 rame din astea si o familie nu trebuie sa aiba probleme pana la urmatorul cules

foto mine ... rama hranitor (500 ml) plina miere capacita (capacire 3,4 tot rama.sunt rame mai multa

63KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Si sa nu uit: nu incercati sa faceti lucrari seara tarziu pentru ca albinele inteapa al d. de tare atunci!    ... testat pe propria piele ... 

_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
lucky5strike
CLUB STUPARITUL

Din: Craiova
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3248
6-7-8, un cat, ce mai!

Cel mai important este ca e capacita, ceea ce inseamna ca ai lucrat la timp.

Albinele sunt vrednice nevoie mare la procesat, dar si cam artagoase cand il termina.

Cel mai dureros e veninul intre 10-20 grade...



pus acum 13 ani
   
adi hodis
Moderator

Din: Batăr BH
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 5405

jonny_it a scris:

.. apoi de prin april/mai sa incep sa fiu ingrijorat


Fereasca sfintu sa fii ingrijorat atunci Jonny ... eventual ca nu o sa-ti ajunga butoaiele, mai bine asa ca altfel va fi groasa rau.
Doamne feri' ... batu-i in lemn
 


_______________________________________
Albinutele = viata ... importantele albinute ... '' daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ''http://ADIHODIS.sunphoto.ro

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

lucky5strike a scris:

6-7-8, un cat, ce mai!

Cel mai important este ca e capacita, ceea ce inseamna ca ai lucrat la timp.



Da, majoritatea ramelor arata asa dpdv al suprafetei capacite de aproximativ 2 luni. Insa am si familii care mai au rame care sunt capacite doar 20-30% din suprafata(pe la roi).  pe cat posibil peste 2 saptamani cand o sa merg sa fac o reducere a numarului de rame astfel incat ghemul cand o sa se formeze sa fie foarte strans voi elimina ramele respective si voi lasa doar ramele capacite bine sau le inlocuiesc cu alte rame ramase de la familiile mai "harnice".

Tinand cont ca vremea nu a fost foarte potrivita anul acesta am si familii unde 10 - 25% din rezerva pentru iarna este formata din sirop de zahar. Sper sa nu fie probleme, am cativa ani buni de cand nu am pus deloc zahar pentru completarea rezervelor pentru iarna. Ce am pus in anii trecuti puneam doar in cantitati mici pentru stimulare (200-300 ml de sirop, de 3-4 ori la interval de 2-3 zile, maxim 1 kg de zahar in total, la unele familii 0 kg chiar). Anul acesta asa a fost situatia si nu am avut ce sa fac.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

adi hodis a scris:


jonny_it a scris:

.. apoi de prin april/mai sa incep sa fiu ingrijorat


Fereasca sfintu sa fii ingrijorat atunci Jonny ... eventual ca nu o sa-ti ajunga butoaiele, mai bine asa ca altfel va fi groasa rau.
Doamne feri' ... batu-i in lemn
 


Eu pot fi ingrijorat si atunci, vara vine putin mai tarziu la munte.

april/mai la mine este martie/april la tine 
diferenta fata de sudul tarii este undeva la 2 saptamani poate 3

Totusi in toamna din ce vad eu culesul este pana mai tarziu fata de campie deoarece sunt tot felul de plante care infloresc tarziu prin paduri(conifere)/otava buruieni de pe ogoare(nu se folosesc erbicide deloc in zona, deoarece zona nu permite folosirea utillajelor performante iar suprafetele sunt mici).


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

BUNKA a scris:

Trebuia sa fi scris pe pagina ta remarca insa din viteza...
Da o sa te urmaresc cu atentie..aa inca o chestie, nu sunt singurul..mai sunt cel putin doi stupari convertiti la ME prieteni de ai mei amandoi forumisti..Mishu-05 si Dorel Prisacaru un preot tanar din zona mea, noi mai discutam, colaboram si am ajuns la concluzia ca ME este cel mai avansat tip de stup..noi vrem sa facem ME cu caturi de 1/2, adica 2*3/4 pt cuib si 2*1/2 pt miere...e f ok si varianta clasica insa cuibul e musai sa fie ME..inversarea corpurilor si dimensionarea spatiului pt puiet e esentiala, unde mai pui ca albina cam face ceea ce trebuie pe tipul asta de stup, se organizeaza destul de bine la intrarea in iarna, baga rezerva sus.. o intreaga poveste frumoasa!!


Este ok si cuib ME + caturi, conteaza foarte mult cum vrei sa lucrezi cu ei. Totusi de ce nu folosesti doar corpuri ME si atat? De ce trebuie sa te mai complici cu inca un tip de rame/cutii?

La o familie normala cu 2 corpuri ME ouate din cap in cap 1 cat nu este suficient deci sigur o sa fie 2; in acest caz este mult mai simplu sa folosesti inca un corp ME decat 2 caturi. De ce sa extragi de pe 20 de rame cand poti sa extragi de pe 10 aproximativ aceeasi cantitate?

Exceptand roii intr-o exploatare ME normala peste 90% din familii sunt pe 3 corpuri (asta daca mai schimbi matcile si in primavara nu ai 3 albine pe fiecare rama). Restul sunt pe 2 sau 4. Daca faci o uniformizare o sa ii ai pe 3 corpuri pline de albine.

Si eu am avut si inca mai am cateva caturi de 16cm si le mai folosesc la ME insa voi renunta la ele in momentul cand se deterioreaza de tot, deci 4-5- 10 ani o sa le mai tin.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Si sa nu uit: tot legat de ME+caturi de 1/2, anul acesta daca aveam la toti asa ceva era complicat, foarte complicat sa asigur mierea pentru iarna.

Aproape toate familiile au aratat cam asa:

- corpul de jos: 9 rame cu puiet + 2 cu polen si puiet
- corpul 2:  7-8-9 rame cu puiet iar restul cu miere si polen
- corpul 3: miere, mai multa sau mai putina...

Cum a fost un an ploios prin august am ajuns in situatia in care in corpul 2 nu exista aproape deloc miere deci tot se afla in corpul 3.

Daca ramele erau de cat nu aveam de unde sa pastrez la rezerva nici o rama cu miere pentru mai tarziu cand este nevoie de ele. Puteam pastra si rame de cat insa trebuiau descapacite si alta munca in plus, o munca oarecum inutila si cu timp pierdut. Sunt apicultor de weekend, deci trebuie sa fac cel putin 50 de familii pe zi indiferent de operatie pentru a finaliza toate lucrarile la timp.


ME este un sistem in care se incearca reducerea la minim a timpului de lucru la fiecare stup pentu a putea exploata un numar mai mare de familii. Tot ce insemna rame diferite ca dimensiune, corpuri in plus, operatii in plus este timp pierdut.

Poate de aceea in tari gen SUA/Australia unde apicultura este foarte dezvoltata se foloseste in majoritatea cazurilor ME.
Cel putin in SUA dadant-ul este considerat un sistem pentru stationar. Asta nu inseamna ca folosind dadant nu se poate face performanta, departe de mine gandul acesta, sunt si aici pe forum apicultori care de ani buni folosesc dadant ara nici o problema.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
adi hodis
Moderator

Din: Batăr BH
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 5405
Asa-i Jonny.Si eu cu ani in urma, m-am tot gandit la combinarea ME cu cat de 1/2 dar e mai bine un singur tip de rama in stup la ME, la fel si la mer.

_______________________________________
Albinutele = viata ... importantele albinute ... '' daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ''http://ADIHODIS.sunphoto.ro

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

adi hodis a scris:

Asa-i Jonny.Si eu cu ani in urma, m-am tot gandit la combinarea ME cu cat de 1/2 dar e mai bine un singur tip de rama in stup la ME, la fel si la mer.


Apropos de MER, cum iernezi? cate corpuri? miere unde?
Vreau sa fac si eu 2-3-5 MER la vara (am deja stupii: caturi de la dadant, oricum renunt la dadant, o sa ii las pentru tinut puii de gaina    ) sa vad cum lucreaza, totusi din ce vad eu este putin diferit fata de ME.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
adi hodis
Moderator

Din: Batăr BH
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 5405

jonny_it a scris:


adi hodis a scris:

Asa-i Jonny.Si eu cu ani in urma, m-am tot gandit la combinarea ME cu cat de 1/2 dar e mai bine un singur tip de rama in stup la ME, la fel si la mer.


Apropos de MER, cum iernezi? cate corpuri? miere unde?
.

Hai sa separam discutzia despre ME fatza de MER si ca sa nu mai scriu inca odata, uite aici:
PS
Cum adica miere unde ?.
Deasupra cuibului evident.   


_______________________________________
Albinutele = viata ... importantele albinute ... '' daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ''http://ADIHODIS.sunphoto.ro

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Un model de topitor:





_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
adi hodis
Moderator

Din: Batăr BH
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 5405

jonny_it a scris:


Oricum o de acum o sa postez doar in pagina mea, stau in patratica mea fara sa mai supar lumea, na, unii se simt inferiori daca tu ii zici ca se poate si altfel,  adica aici: eventual Bunka daca nu s-a plictisit de discutia despre ME continuam discutia si la el.  Nu de alta dar astazi vre-o 4-5 era sa imi rupa nadragii asa de tare au sarit la mine si nu imi place sa ma lupt cu dulaii pentru ca mi-e mila de ei (de unde a avut un mutzufan numarul meu de mobil nu imi pot explica!)

Poate vad eu lumea altfel, poate nu o vad bine, poate ma anunta si pe mine cineva unde gresesc.

Asa Jonny sa continuam aici si pe pag. mea s-au a lui Bunka si care va mai vrea sa discute despre ME.
Cat despre suparatul lumii ... shtii bine ca niciodata, un om, o vorba, nu va fi pe placul tuturor.
Important este sa fie pe placul tau ceea ce faci, pe placul meu ceea ce fac ... si fiecaruia in parte.E shtiut ca nu-i obligatoriu sa faca altzii ceea ce face unu'.Ca s-a ajuns la contre, asta e ... dar initzial noi am pasit pe acest forum cu ce stupi avem, cum facem si personal nu vad nimic rau in schimbul de informatzii, mai ales ca nu dialogam la modul recomandarii generale.Asa facem noi, punct.
Deci mergem inainte.


_______________________________________
Albinutele = viata ... importantele albinute ... '' daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ''http://ADIHODIS.sunphoto.ro

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
cao concluzie de la fiecare dle adi hodis si jonny it care sant stupii pe care a ti dori sa faceti apicultura me sau mer hotarati va ca nu stiu ce scandura sa cumpar

_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
ca moare copilu cu buricu netaiat

_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

jiji a scris:

cao concluzie de la fiecare dle adi hodis si jonny it care sant stupii pe care a ti dori sa faceti apicultura me sau mer hotarati va ca nu stiu ce scandura sa cumpar


Eu zic ME, Adi sigur zice MER, ... cred ca cel mai bine citesti tot ce am scris, mai vorbesti cu alti 10 apicultori si te decizi. 


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
Bambucha
apicultor

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 595
Si mai bine!
Imparte pentru inceput tabara in 2. Dupa un an de exploatare sigur vei sti cat de cat avantajele fiecaruia si vei lua decizia in functie de zona ta respectiv stilul tau..


_______________________________________
"Daca vrei sa testezi cu adevarat caracterul unui om, da-i putere."
"Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine." Abraham Lincoln

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
23.10.2010 - Am facut o verificare a familiilor de albine ... asa doar de la exterior + luat 2-3 capace pentru facut poze.

Concluzia: A venit toamna  si imediat vine si iarna 

foto mine ... 23.10.2010 facut verificare familiilor albine ... asa doar exterior luat 2-3 capace

61.4KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Cateva poze cu modul in care "impachetez" eu familiile de albine.

Un roi pe 4 intervale; undeva pe acolo sunt si albine chiar daca in poza pare o lada goala    si trebuie sa ma credeti ca sunt multe albine insa erau destul de stranse (frig)
Trebuie sa recunosc ca uneori nu imi respect ideile si regulile proprii in ce priveste impachetarea 

a) fund mobil (fara sita)
b) corp stup (2,5 cm grosime)
c) 4 intervale cu albina
d) 5 rame cu miere (cel putin 2 kg)
e) sita pe toata suprafata

foto mine ... cateva poze modul care familiile albine.un roi intervale; undeva acolo sunt albine

65.9KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
f) 2 foi de ziar  (de obicei prefera monitorul de Neamt)

foto mine ... foi ziar  (de obicei prefera monitorul neamt)

46.1KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
g) o patura
h) capacul

foto mine ... patura capacul

74.9KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Puteti vedea in poza diferenta de altitudine fata de raul Bistrita.

Se mai poate vedea si tablitele folosite pentru numerotare (la unele familii sunt pe corpul de jos la altele pe cel de sus), teoretic pot sa imi dau seama cum a evoluat familia respectiva in fara care a trecut, ... teoretic ... parctic nimeni nu stie ce e prin ei 

foto mine ... puteti vedea poza diferenta altitudine fata raul mai poate vedea tablitele folosite

51.7KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Cum iernez nucleele cu matci de rezerva (2 intervale cu albina).
In fiecare an las 10 - 15 nuclee ca rezerva. O parte din matci le folosesc pentru a schimba alte matci care in primavara nu se comporta bine, o parte le vand iar o parte prin iunie le folosesc la facut roi.

Majoritatea matcilor din nuclee sunt din anul precedent si au 1 an intr-o familie normala. Ideea este ca in momentul cand o serie de matci imperecheate in nuclee le inlocuiesc repede cu matci din familiile normale(matci nu mai batrane de 1 an, daca sunt mai batrane unesc nucleul cu familia respectiva, este o exceptie) iar in familiile de baza raman matcile tinere.

Intr-un nucleu iernez cel putin 5 matci; mai putin nu este rentabil deoarece tin "blocate" de la productie destul de multe albine in primavara.

Anul acesta este primul an cand folosesc folia in nuclee, pana acum puneam ziare + patura cum am aproape la toate familiile.

foto mine ... cum iernez nucleele matci rezerva intervale albina).in fiecare las nuclee rezerva.

75.8KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Si sa nu uit: urdinisul deschis la maxim la toate familiile indiferent daca e roi/familie foarte puternica sau un nucleu. La fel cum toate familiile au peste ele sita pe toata suprafata (aproximativ: 50 x 45 cm)

Asa iernez de 11 ani 


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
freecristian
apicultor

Din: Davidesti, Arges
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 623

jonny_it a scris:

Cum iernez nucleele cu matci de rezerva (2 intervale cu albina).
In fiecare an las 10 - 15 nuclee ca rezerva. O parte din matci le folosesc pentru a schimba alte matci care in primavara nu se comporta bine, o parte le vand iar o parte prin iunie le folosesc la facut roi.

Majoritatea matcilor din nuclee sunt din anul precedent si au 1 an intr-o familie normala. Ideea este ca in momentul cand o serie de matci imperecheate in nuclee le inlocuiesc repede cu matci din familiile normale(matci nu mai batrane de 1 an, daca sunt mai batrane unesc nucleul cu familia respectiva, este o exceptie) iar in familiile de baza raman matcile tinere.

Intr-un nucleu iernez cel putin 5 matci; mai putin nu este rentabil deoarece tin "blocate" de la productie destul de multe albine in primavara.

Anul acesta este primul an cand folosesc folia in nuclee, pana acum puneam ziare + patura cum am aproape la toate familiile.


Ce e cu fanu' ala pe acolo?  Pentru caldura sau pentru condens?


_______________________________________
nu lasa pe maine ce poti face astazi!!!


pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Cred ca vrea sa creasca infuzori sau protozoare.
Trebuie inlocuit cu paie, sau carpe.
Trebuie pus la capitolul asa nu, si vorbesc foarte serios, macar sa nu mai vada si incepatorii.


pus acum 13 ani
   
Bambucha
apicultor

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 595

jonny_it a scris:

Cum iernez nucleele cu matci de rezerva (2 intervale cu albina).

Intr-un nucleu iernez cel putin 5 matci; mai putin nu este rentabil deoarece tin "blocate" de la productie destul de multe albine in primavara.


Pui 5 nuclee intr-o cutie fiecare cu matca lui, sau 5 matci in colivie intr-un nucleu? Nu am inteles bine.
Rama de ME sau Dadant?


_______________________________________
"Daca vrei sa testezi cu adevarat caracterul unui om, da-i putere."
"Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine." Abraham Lincoln

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

balasbebe a scris:

Cred ca vrea sa creasca infuzori sau protozoare.
Trebuie inlocuit cu paie, sau carpe.
Trebuie pus la capitolul asa nu, si vorbesc foarte serios, macar sa nu mai vada si incepatorii.


Daca as avea umiditate sigur ar fi si protozoare     la fel cum se dezvolta si pe orice alt material care sta in aer liber.
Protozoarele se imprastie si prin aer, deci si pe 1 cutie sunt mii de alte organisme uni si plucelulare.  Singura conditie este sa nu ajunga in familia de albine.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

freecristian a scris:


jonny_it a scris:

Cum iernez nucleele cu matci de rezerva (2 intervale cu albina).
In fiecare an las 10 - 15 nuclee ca rezerva. O parte din matci le folosesc pentru a schimba alte matci care in primavara nu se comporta bine, o parte le vand iar o parte prin iunie le folosesc la facut roi.

Majoritatea matcilor din nuclee sunt din anul precedent si au 1 an intr-o familie normala. Ideea este ca in momentul cand o serie de matci imperecheate in nuclee le inlocuiesc repede cu matci din familiile normale(matci nu mai batrane de 1 an, daca sunt mai batrane unesc nucleul cu familia respectiva, este o exceptie) iar in familiile de baza raman matcile tinere.

Intr-un nucleu iernez cel putin 5 matci; mai putin nu este rentabil deoarece tin "blocate" de la productie destul de multe albine in primavara.

Anul acesta este primul an cand folosesc folia in nuclee, pana acum puneam ziare + patura cum am aproape la toate familiile.


Ce e cu fanu' ala pe acolo?  Pentru caldura sau pentru condens?


Tine vecinu oile in cutie acolo, nu le vezi?    ... glumeam;

La nuclee il folosesc pe post de izolator.

Cand bunicamiu ierna nuclee acum 20 - 30 de ani astfel(tehnica invatata de la nemti) tot la fel toti sareau in sus ca sunt protozoare, ca mentine umiditate si etc ... va arat ca la primavara sunt perfect sanatoase.
In cutiile din polistiren iernarea este mult mai proasta decat in cutii normale si izolate astfel. Conteaza si pregatirea nucleului. Daca erau suficiente albine nu puneam nimic ca impachetare suplimentara.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

Bambucha a scris:


jonny_it a scris:

Cum iernez nucleele cu matci de rezerva (2 intervale cu albina).

Intr-un nucleu iernez cel putin 5 matci; mai putin nu este rentabil deoarece tin "blocate" de la productie destul de multe albine in primavara.


Pui 5 nuclee intr-o cutie fiecare cu matca lui, sau 5 matci in colivie intr-un nucleu? Nu am inteles bine.
Rama de ME sau Dadant?



1 nucleu in fiecare familie;  5 matci / nucleu la nucleele ca cel din poza; am incercat si cu mai multe insa am pierdut matci bune astfel si nu mai risc; la nucleele cu mai multa albina pun si 7-8 matci insa nu mai mult de 10 (asta e regula);

In ultimii 2 ani am iernat peste 100 de matci fara sa pierd nici una; asta in special dupa ce am inceput sa folosesc pentru nuclee rame ME normale(435x230 si corpuri ME sau cutii facute de mine. Am avut cumparate ceva cutii din polistiren si pe langa faptul ca iernau destul de rau in ele erau gresite ca dimensiuni si omoram destul de multe matci prin strivire (erau pe rame de 15x15 cm, o sa fac poze).


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Ce "catelus" avem la firma 

foto mine ... avem

39.8KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
balasbebe, freecristian  dezavantajul la modul acesta de impachetare este ca trebuie sa fii prieten cu vecinul care este crescator de oi / vaci    si care este cioban de meserie (si la propriu si la figurat);
Problema este ca trebuie sa ii garantez ca primavara ii dau inapoi tot fanul (defapt otava) la fel de uscata cum am primit-o ca altfel este vai si amar de alea 12 perechi de coaste ale mele 
Pana acum am reusit sa imi tin toate coastele la locul lor 


la 100 si ceva de familii teoretic se aduna ceva, ... vestea buna este ca undeva la 100 nu au nevoie de impachetare

Modificat de jonny_it (acum 13 ani)


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
salut
joni  unde esti plecat ? ca mor de curiozitate, sau ai scris la misto?


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
Bambucha
apicultor

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 595

jonny_it a scris:



1 nucleu in fiecare familie;  5 matci / nucleu la nucleele ca cel din poza; am incercat si cu mai multe insa am pierdut matci bune astfel si nu mai risc; la nucleele cu mai multa albina pun si 7-8 matci insa nu mai mult de 10 (asta e regula);

Merci de info, totusi alea 2 intervale trebuie sa le umpli cu albina, faptul ca bagi matcile in colivie se traduce in consum redus. Ce faci insa daca n-ai zbor pana la sfarsit de martie? Intervii la ei? Mai bagi albina proaspata chiar pe frig? Pune te rog o poza cu, coliviile


_______________________________________
"Daca vrei sa testezi cu adevarat caracterul unui om, da-i putere."
"Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine." Abraham Lincoln

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

jiji a scris:

salut
joni  unde esti plecat ? ca mor de curiozitate, sau ai scris la misto?


Sunt prin SB insa destul de ocupat si nu am foarte mult timp de forum-uri (mai frecventez unul auto    ) si de discutii apicole (telefon/email/yahoo messenger/etc). Oricum daca aveti drum prin SB sunt oricand disponibil sa bem o cafea. Totusi ar fi de preferat sa stiu cu 1 zi inainte sa nu imi fac alt program. 


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

Bambucha a scris:


jonny_it a scris:



1 nucleu in fiecare familie;  5 matci / nucleu la nucleele ca cel din poza; am incercat si cu mai multe insa am pierdut matci bune astfel si nu mai risc; la nucleele cu mai multa albina pun si 7-8 matci insa nu mai mult de 10 (asta e regula);

Merci de info, totusi alea 2 intervale trebuie sa le umpli cu albina, faptul ca bagi matcile in colivie se traduce in consum redus. Ce faci insa daca n-ai zbor pana la sfarsit de martie? Intervii la ei? Mai bagi albina proaspata chiar pe frig? Pune te rog o poza cu, coliviile


Da, alea 2 intervale trebuie sa fie full de albina.
De obicei nu am zbor de curatire pana in martie (asa pe la inceputul lunii).

Nu am poze cu coliviile folosite pentru nuclee(mai sap prin laptop poate gasesc pana la urma, eu stiam ca am ...). Oricum ideea este ca sunt facute de mine din plasa de sarma si o rotesc dupa un creion, trebuie sa fie destul de fina si nu foarte mare ca diametru dar lunga astfel incat matca sa se poata deplasa cu ghemul (aici este principalul secret    ). Diametru maxim 1 cm(nu stiu exact, nu am masurat niciodata) lunga de 5 - 10 cm (cele mai scurte le tin in nucleele cu mula albina).

Nu am ceva standard, multe lucruri pur si simpli le-am experimentat si stiu ca asa trebuie sa fie; trebuie sa imi dai seama unde trebuie sa le pozitionez(in functie de amplasarea mierii) cate pot pune si etc. Ar fi multe de povestit.

Sa va zic sau sa nu va zic tot? ... nu de alta dar poate va invat prostii 


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

Bambucha a scris:

Ce faci insa daca n-ai zbor pana la sfarsit de martie? Intervii la ei? Mai bagi albina proaspata chiar pe frig?


Dupa horia_ch cred ca am cea mai nasoala zona din punct de vedere al frigului(ma refer la colegii de pe forum).

NU bag albina proaspata pentru ca risc sa raman fara matci si in primul rand pentru ca nu este nevoie. Miere nici atat.

Un lucru foarte important: nici una dintre matci nu sta libera pe rama, altfel se strica toata treaba;
Am incercat si cu matca libera pe rama + colivii (in genul unei familii normale) insa cantitatea de albina pentru o reusita 100% este enorma in comparatie cu nucleele folosite acum. Deci sunt obligat sa folosesc familii de productie si nu imi place asta.

Pe dadant  teoretic se poate face si folosind familii de productie pentru ca ghemul nu se deplaseaza atat de mult iarna cat o face pe ME. ... asta teoretic .. practic nu am avut rezultate mai bune; ori am gresit eu undeva ori chiar nu se poate.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
Bambucha
apicultor

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 595
Cu albina proaspata te-am intrebat fiindca cea veche din iarna iti cade dramatic la inceput de aprilie, si daca n-ai puiet din urma e nasol. Aici vad eu punctul critic la unitatiile mici (februarie-martie). Daca le lasi libere se apuca de ouat si iti papa toata hrana, daca le inchizi si nu dai albina fresh trebuie sa le folosesti cel tarziu la inceput de aprilie.(Sau mai stii, poate la tine cade albina de iarna dabia la sfarsit de aprilie).
Sa nu uiti de poze!


_______________________________________
"Daca vrei sa testezi cu adevarat caracterul unui om, da-i putere."
"Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine." Abraham Lincoln

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Nu am gasit poze.

Pun poza cu o alt model de colivie facut de mine in vremurile cand aveam timp liber 
Tot in poza(nu stiu sigur daca asta este matca) o matca italiana adusa de la mama ei din Italia (le-am tinut pe vatra respectiva numai pe ele ceva timp insa am renuntat, dezvoltare total diferita fata de carpatine numai ca in momente cand nu ai nevoie    ) si asta cu interventii si bataie de cap, ca altfel era si mai rau ... sau poate daca nu le stresam era mai bine ...

Totusi cu o astfel de matca cred ca as putea popula un stup ME pe 5 corpuri, mitraliera!    ... pacat ca nu aduc si miere 

foto mine ... gasit poze.pun poza alt model colivie facut mine vremurile cand aveam timp tot poza(nu

40.9KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

Bambucha a scris:

Cu albina proaspata te-am intrebat fiindca cea veche din iarna iti cade dramatic la inceput de aprilie, si daca n-ai puiet din urma e nasol. Aici vad eu punctul critic la unitatiile mici (februarie-martie). Daca le lasi libere se apuca de ouat si iti papa toata hrana, daca le inchizi si nu dai albina fresh trebuie sa le folosesti cel tarziu la inceput de aprilie.(Sau mai stii, poate la tine cade albina de iarna dabia la sfarsit de aprilie).
Sa nu uiti de poze!


In martie deja multe sunt pe la alte familii/vandute iar o parte din nuclee le unific si formez familii normale, de obicei unesc 2-3 nuclee si prin mai deja ocupa bine un corp de albine iar in iunie la salcam sunt la acelasi nivel cu celelalte familii.

La primul control(undeva prin martie) cele ramase le ajut cu ceva miere cristalizata (NU sirop, NU rame cu miere = cea mai proasta alegere este sa inlocuiesti ramele).

O parte raman ca nuclee cu matci de rezerva pana in momentul cand incep sa produc alte matci/nuclee apoi sunt uniti intre ei iar matcile le folosesc in roii noi sau la familiile de productie(daca este cazul, de obicei nu); teoretic ar fi mai simplu sa intaresc nucleele cu 1-2 rame cu puiet si astfel obtin ceva semanator cu roii(chiar mai puternice) ... insa pot sa va spun ca pentru mine nu este cea mai buna alegere.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
In activitatea mea de stupar am vazut multe. Vreau sa spun ca am vazut stupari care au bagat fan in lazi, primavara a fost un dezastru. Albinele in loc sa-vada de curetenia ceea pe care o stim cu totii se luptau cu fanul. A plecat acel stupar la Valea lui Mihai  si in loc sa iasa albinele la cules ieseau cu fanul. Poate nu lea cerut fanul acel cioban. Asadar nu trebuie pus fan decat de la cioban, ca sa fi sigur ca-l scoti la timp din lazi.
Jony nu sti de ce te-ai suparat p emine, dar dupa parerea mea este ceea mai proasta solutie de impachetat. In loc sa ne usuram munca noi o incurcam. Eu de ani buni nu mai fac curatenie la albine, isi fac ele singure. Da, este adevarat ca daca nu am de lucru sa-mi caut si sa bag fan in lazi.
Asta este. Nu tot ce se scrie este si adevarat.


pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

balasbebe a scris:

In activitatea mea de stupar am vazut multe. Vreau sa spun ca am vazut stupari care au bagat fan in lazi, primavara a fost un dezastru. Albinele in loc sa-vada de curetenia ceea pe care o stim cu totii se luptau cu fanul. A plecat acel stupar la Valea lui Mihai  si in loc sa iasa albinele la cules ieseau cu fanul. Poate nu lea cerut fanul acel cioban. Asadar nu trebuie pus fan decat de la cioban, ca sa fi sigur ca-l scoti la timp din lazi.
Jony nu sti de ce te-ai suparat p emine, dar dupa parerea mea este ceea mai proasta solutie de impachetat. In loc sa ne usuram munca noi o incurcam. Eu de ani buni nu mai fac curatenie la albine, isi fac ele singure. Da, este adevarat ca daca nu am de lucru sa-mi caut si sa bag fan in lazi.
Asta este. Nu tot ce se scrie este si adevarat.



Am scris si mai sus ca folosesc fanul la nuclee in special. Familiile de baza nu au nevoie de impachetare.

Fac asta de suficient de multi ani si nu am avut probleme; la munte nu creste graul sa folosesc paie     iar altfel este dificil sa iernez nucleele in special cand sunt multe.

Nu sunt suparat deloc, chiat imi face placere sa discut cu cineva care are experienta indiferent daca are sau nu aceeasi parere cu mine. 


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Cand eram copil culegeam mere paduretze. Ca sa fie mai bune la bagam in fan. Iarna cand dadeam de mancare la animale gasem acele mere si erau tare bune. Se pastreaza minunat. Poate si roii sa fie la fel de incantati de idee. Eu zic doar ca trebuie sa ne usuram munca. Daca acel fan era pus in sac de iuta, intr-o fata de perna, sa nu se imprastie poate era mai bine.
Am vazut o stupina de cateva sute de familii la care neavand sa le puna in fata lazilor paie, le-a pus coceni de porumb. Albinele s-au ratacit in numar mare.
  Vrand nevrand am vazut multe la viata mea deoarece traiesc intr-un oras mai mic, noi stuparii ne cunoastem intre noi si povestim, cand ne intalnim. Si sa nu mai zic ca poate este una dintre cele mai mari densitati de stupi prin localitati.


pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

balasbebe a scris:

Cand eram copil culegeam mere paduretze. Ca sa fie mai bune la bagam in fan. Iarna cand dadeam de mancare la animale gasem acele mere si erau tare bune. Se pastreaza minunat. Poate si roii sa fie la fel de incantati de idee. Eu zic doar ca trebuie sa ne usuram munca. Daca acel fan era pus in sac de iuta, intr-o fata de perna, sa nu se imprastie poate era mai bine.
Am vazut o stupina de cateva sute de familii la care neavand sa le puna in fata lazilor paie, le-a pus coceni de porumb. Albinele s-au ratacit in numar mare.
  Vrand nevrand am vazut multe la viata mea deoarece traiesc intr-un oras mai mic, noi stuparii ne cunoastem intre noi si povestim, cand ne intalnim. Si sa nu mai zic ca poate este una dintre cele mai mari densitati de stupi prin localitati.


Otava dupa ce sta acolo si a fost comprimata cand o scot are aceeasi consistenta ca si o perna.
La 40 de nuclee dureaza maxim 1 ora sa scot din ei primavara iar toamna 2-3 minute si am impachetat.

La familiile de baza singura operatie care o fac toamna este sa scot din rame. Ar putea ramane si cu toate ramele fara nici o problema insa in primavara au o desvoltare mult mai buna daca ghemul este strans foarte bine. Si iernarea este mai sigura si sigur cu un consum mai redus.

Nu am inteles exact care era problema cu
"Am vazut o stupina de cateva sute de familii la care neavand sa le puna in fata lazilor paie, le-a pus coceni de porumb. Albinele s-au ratacit in numar mare. "


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Un stupar a considerat ca ar fi mai bine sa puna coceni de porumb in fata lazilor peste zapada. Intr-o zi cu soare albinele au iesit afara la zborul de curatire. multe cate au cazut pe jos, acolo au ramas incurcate prin vegetatie. Au dat de caldura cocenilor de porumb. Am vrut sa zic ca si albinele care trec pe dupa acel invelis de folie se pot rataci prin fan. am observat acest lucru si la polistirenul invelit cu un sac de rafie. Cele pe care nu le-a cusut au prins albinele ca intr-o capcana. Tot acolo in fan se pot cuibarii diferite insecte, si mai ales furnicile. Daca este pusa cate o salteluta din paie, textile sau polistiren putem controla mult mai bine situatia. Poate nu est ecazul tau dar la mine a intrat un soarece prin plasa de aerisire de la capac. Nu mi-a venit sa cred. Pot sa scriu multe, dar as dori sa ma opresc aici. Am completat ceva cu o observatie, iar acum trebuie sa ma justific.
Suntem pe un forum si trebuie sa discutam.


pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

balasbebe a scris:

Un stupar a considerat ca ar fi mai bine sa puna coceni de porumb in fata lazilor peste zapada. Intr-o zi cu soare albinele au iesit afara la zborul de curatire. multe cate au cazut pe jos, acolo au ramas incurcate prin vegetatie. Au dat de caldura cocenilor de porumb. Am vrut sa zic ca si albinele care trec pe dupa acel invelis de folie se pot rataci prin fan. am observat acest lucru si la polistirenul invelit cu un sac de rafie. Cele pe care nu le-a cusut au prins albinele ca intr-o capcana. Tot acolo in fan se pot cuibarii diferite insecte, si mai ales furnicile. Daca este pusa cate o salteluta din paie, textile sau polistiren putem controla mult mai bine situatia. Poate nu est ecazul tau dar la mine a intrat un soarece prin plasa de aerisire de la capac. Nu mi-a venit sa cred. Pot sa scriu multe, dar as dori sa ma opresc aici. Am completat ceva cu o observatie, iar acum trebuie sa ma justific.
Suntem pe un forum si trebuie sa discutam.



Nu am gasit albine prin fan niciodata .. totusi este putin mai cald unde este chemul, mierea este tot acolo.

Se pot cuibari insecte daca este lasat pana tarziu primavara sau daca toamna este pus prea repede; soareci nu au cum sa intre, am urdinisele largi deschise insa inaltimea lor nu permite intrerea soarecilor. ... sper   

Personal il folosesc doar la nuclee insa cunosc apicultori care il folosesc la toate familiile. Bunicamiu de 30 si ceva de ani de cand a trecut pe dadant foloseste fanul pentur impachetare iarna.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
pedro
apicultor

Din: ARAD
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 139

Bambucha a scris:

Cu albina proaspata te-am intrebat fiindca cea veche din iarna iti cade dramatic la inceput de aprilie, si daca n-ai puiet din urma e nasol. Aici vad eu punctul critic la unitatiile mici (februarie-martie). Daca le lasi libere se apuca de ouat si iti papa toata hrana, daca le inchizi si nu dai albina fresh trebuie sa le folosesti cel tarziu la inceput de aprilie.(Sau mai stii, poate la tine cade albina de iarna dabia la sfarsit de aprilie).
Sa nu uiti de poze!


Jonny, aceasta este o idee buna :marcheaza cateva zeci de albine si fa control in primavara ,vezi cat rezista la tine.

Cand voi avea si eu cateva zeci)) voi face acelasi lucru pt a vedea in zona mea cat rezista albina din toamna!



_______________________________________
Judecatile bune vin din experienta

iar mare parte din experienta vine din judecatile proaste

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

pedro a scris:


Bambucha a scris:

Cu albina proaspata te-am intrebat fiindca cea veche din iarna iti cade dramatic la inceput de aprilie, si daca n-ai puiet din urma e nasol. Aici vad eu punctul critic la unitatiile mici (februarie-martie). Daca le lasi libere se apuca de ouat si iti papa toata hrana, daca le inchizi si nu dai albina fresh trebuie sa le folosesti cel tarziu la inceput de aprilie.(Sau mai stii, poate la tine cade albina de iarna dabia la sfarsit de aprilie).
Sa nu uiti de poze!


Jonny, aceasta este o idee buna :marcheaza cateva zeci de albine si fa control in primavara ,vezi cat rezista la tine.

Cand voi avea si eu cateva zeci)) voi face acelasi lucru pt a vedea in zona mea cat rezista albina din toamna!



Pot sa iti spun aproximativ si fara sa le marchez. Oricum daca albinele sunt sanatoase, nu au varooa si nu au fost stresate cu prea mult zahar iar mierea/polenul de la rezerva este ok zic eu ca durata de viata este undeva spre maxim posibil .. cel putin teoretic 


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
pedro
apicultor

Din: ARAD
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 139
jonny, eu te cred si asa     

dar era interesant ..in zile


_______________________________________
Judecatile bune vin din experienta

iar mare parte din experienta vine din judecatile proaste

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

pedro a scris:

jonny, eu te cred si asa     

dar era interesant ..in zile



Nu este problema daca ma crezi sau nu    problema e ca acum nu imi mai foloseste la nimic daca le marchez... trebuia sa le marchez cand au iesit din celula 


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
In timp ce butonati ascultati o piesa 






_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Ziceam mai sus de ceva poze cu o colivie ... am gasit insa nu exact ce trebuia.

Coliviile sunt asemanatoare cu cele din poza numai ca aproape duble ca lungime si putin mai subtiri.

foto mine ... ziceam mai sus ceva poze colivie ... gasit insa exact sunt cele din poza numai aproape

53.7KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
alta si cam atat pt moment

foto mine ... alta cam atat moment

48.1KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Ce bine era atunci 

Acum 1-2 ore am vorbit cu cineva si prin zona ninge 

foto mine ... bine era acum 1-2 ore vorbit cineva prin zona

80.1KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
pngflorin
apicultor

Din: Odobesti, VN , 19.01.1977.
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3226
si la mine a dat o bruma groasa in dimineata asta.

_______________________________________
Miere dulce si vanat in catare !


pus acum 13 ani
   
Bambucha
apicultor

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 595

jonny_it a scris:

Ziceam mai sus de ceva poze cu o colivie ... am gasit insa nu exact ce trebuia.

Coliviile sunt asemanatoare cu cele din poza numai ca aproape duble ca lungime si putin mai subtiri.


Ok, deci cam 15cmx1cmx1cm? Distanta intre colivii?


_______________________________________
"Daca vrei sa testezi cu adevarat caracterul unui om, da-i putere."
"Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine." Abraham Lincoln

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

Bambucha a scris:


jonny_it a scris:

Ziceam mai sus de ceva poze cu o colivie ... am gasit insa nu exact ce trebuia.

Coliviile sunt asemanatoare cu cele din poza numai ca aproape duble ca lungime si putin mai subtiri.


Ok, deci cam 15cmx1cmx1cm? Distanta intre colivii?


Aproximativ 10 x 8 x 8 (masor una cand ajung pe acasa, nu stiu sigur acum).

Distanta intre ele este in functie de cum sunt plasate albinele. undeva intre 2 si 5 cm.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

pngflorin a scris:

si la mine a dat o bruma groasa in dimineata asta.


Ce e aia bruma? 

Pe aici vine direct zapada ... 


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
Bambucha
apicultor

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 595

jonny_it a scris:



Aproximativ 10 x 8 x 8 (masor una cand ajung pe acasa, nu stiu sigur acum).

Distanta intre ele este in functie de cum sunt plasate albinele. undeva intre 2 si 5 cm.


100 mm x 8 mm x 8 mm? Okay snt curios de poze! Matcile ies la parametri standard, n-au nici o deficienta? Testez si eu la anul!
Te-am mai intrebat cati tii pe o vatra maxim?


_______________________________________
"Daca vrei sa testezi cu adevarat caracterul unui om, da-i putere."
"Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine." Abraham Lincoln

pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Buna!!!!!!!!!!!

jonny_it a scris:


pngflorin a scris:

si la mine a dat o bruma groasa in dimineata asta.


Ce e aia bruma? 

Pe aici vine direct zapada ... 


pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

Bambucha a scris:


jonny_it a scris:



Aproximativ 10 x 8 x 8 (masor una cand ajung pe acasa, nu stiu sigur acum).

Distanta intre ele este in functie de cum sunt plasate albinele. undeva intre 2 si 5 cm.


100 mm x 8 mm x 8 mm? Okay snt curios de poze! Matcile ies la parametri standard, n-au nici o deficienta? Testez si eu la anul!
Te-am mai intrebat cati tii pe o vatra maxim?


Daca te referi la cati stupi am pe o vatra iti zic ca acum dupa ultimele mutari / unificari / aflat in treaba / plictiseala am ajuns la urmatoarea situatie:

Prima vatra: 86 familii (toate fam productie, matci 2010 cu cateva exceptii)

A 2-a vatra: 35 familii (roi 2010, o parte cumparati ... m-am pacalit, am zis ca ii cumpar sa nu iau nimic de la fam de baza si sa scot productie adevarata ... nu prea a fost asa, oricum au iesit super pana la urma[am ajutat si cu ceva puiet si destul de mult zahar] )
Tot aici am si aproape 22 de nuclee(atat a mai ramas), undeva la 100 si ceva de matci(nu stiu sigur, daca ma uit in caiet iti spun exact).

A 3-a vatra: 8 familii (4 cu matci italiene, 4 cu matci caucaziene .. am mai desfiintat din ele).

La primavara duc totul pe prima vatra (cu toate ca este destul de greu accesibila cu masina zona este super, mierea nu se face langa autostrada). Scap de alte rase(am matci la rezerva in nuclee) si raman la albinele mele.
Vreau sa imi termin hala unde fac extractie si atelier si alte "acareturi", simplific mult si economisesc timp.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

balasbebe a scris:

Buna!!!!!!!!!!!

jonny_it a scris:


pngflorin a scris:

si la mine a dat o bruma groasa in dimineata asta.


Ce e aia bruma? 

Pe aici vine direct zapada ... 


Pe munte a nins de acum vre-o 3 saptamani (aproximativ).  Ieri dimineata era zapada de 4 - 5 cm insa s-a topit ...


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
Bambucha
apicultor

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 595

jonny_it a scris:


Vreau sa imi termin hala unde fac extractie si atelier si alte "acareturi", simplific mult si economisesc timp.


Bravo domne, sa inteleg ca lasi munca de birou si aerul de oras imbacsit? 
Hai ca iar am intrebari. Suprafata , amprenta la sol!? accesibila cu moto greu, fundatie, structura de rezistenta, umplutura usoara ieftina?   


_______________________________________
"Daca vrei sa testezi cu adevarat caracterul unui om, da-i putere."
"Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine." Abraham Lincoln

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596

Bambucha a scris:


jonny_it a scris:


Vreau sa imi termin hala unde fac extractie si atelier si alte "acareturi", simplific mult si economisesc timp.


Bravo domne, sa inteleg ca lasi munca de birou si aerul de oras imbacsit? 
Hai ca iar am intrebari. Suprafata , amprenta la sol!? accesibila cu moto greu, fundatie, structura de rezistenta, umplutura usoara ieftina?   



Sibiul nu aerul foarte imbacsit.
Cine a zis ca renunt la oras si la birou?     Atata timp cat meseria pe care o practic imi aduce uror niste bani nu o sa renunt la ea. Asta nu inseamna ca o sa ma limitez la 100 si ceva de familii.    Iti arat la vara ce si cum 

Constructia(pentru momet in faza de temelie + toate materialele pregatite, ... asteptam primavara):

Suprafata: 10 x 12 metri  din care 2 x 10 metri pavilion fix sau spatiu depozitare ... ma gandesc inca. Restul impartit in 2:  spatiu extractie + depozitare(sa nu mai plimb miere de ici colo) si atelier + spatiu depozitare stupi si rame (mai am un spatiu pentru astea insa nu imi mai ajunge).
Oricum o sa am grija sa pot extinde toata constructia in caz ca o sa fie nevoie(2 pereti o sa fie demontabili).

Temelie din piatra + fier + ciment + nisip.

Cu masina pot ajunge cel mai aproape la 150 de metri de constructie daca nu ploua abundent sau zapada foarte mare. Nu este cea mai buna amplasare insa fata de cum am acum este mult mai bine.


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Cateva poze din zona.

terenul din poza imi apartine, este chiar langa Bistrita ... albinele trebuie sa coboare cateva sute de metri ca sa ajunga acolo (nu trec pe deasupra apei) ... vreau sa plantez salcam tot    .. solul este foarte nisipos insa destul de bun, .. am plantati cativa salcami pe margine si au crescut si cate 2 - 3 metri pe an.

foto mine ... cateva poze din din poza imi apartine, este chiar langa bistrita ... albinele trebuie

50.3KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
O mlastina tot in zona(tot pe terenul meu, numai pt ogoare nu am teren    mlastini si buruieni am suficiente ), importanta sursa de nectar vara si in special toamna (este destul de mare ca suprafata).

foto mine ... mlastina tot zona(tot terenul meu, numai ogoare   mlastini buruieni suficiente

51.3KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
faneata

foto mine ... faneata

55KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Cea mai importanta planta din zona. Cand infloreste masiv (1 - 30 iunie) sunt zile si cu peste 5 kg la cantar. Conteaza mult si cum este vara, daca este ploioasa sau secetoasa.

foto mine ... cea mai importanta planta din zona. cand infloreste masiv iunie) sunt zile peste

68.6KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Nu sunt productie proprie, nu au legatura cu apicultura insa nu pot sa nu le postez poza pentru ca "imi lasa gura apa"     

foto mine ... sunt productie proprie, legatura apicultura insa pot postez poza pentru "imi lasa

42.2KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Iar mlastina

foto mine ... iar mlastina

54.8KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Cultura mea de facelia(dreapta) ... e destul de putina insa cand a inflorit era un zumzet de credeai ca e un roi 

foto mine ... cultura mea ... destul putina insa cand inflorit era zumzet credeai roi 

40.2KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
Aici in poza in dreapta o sa vedeti salcamii despre care va vorbeam; sunt mai multi(70 - 100) insa sunt pusi intre salciile si ce copaci mai sunt pe acolo. Sunt plantati in 2009.

foto mine ... aici poza dreapta vedeti salcamii despre care vorbeam; sunt mai multi(70 100) insa

47.1KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
faneata

foto mine ... faneata

73KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
jonny_it
apicultor

Din: Piatra Neamt/Sibiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2596
alta

foto mine ... alta

81.2KB


_______________________________________
Din două posibilităţi de alegere, alege-o pe a treia.

pus acum 13 ani
   
Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8  

Mergi la