APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"
APICULTURA : Forum-ul STUPARITUL , este un forum de apicultura infiintat pentru uzul apicultorilor romani si apartine site-ului www.stuparitul.com
Lista Forumurilor Pe Tematici
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" | Reguli | Inregistrare | Login

POZE APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Stefania_h0t pe Simpatie.ro
Femeie
24 ani
Salaj
cauta Barbat
24 - 46 ani
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" / DISCUTII APICOLE DIVERSE / Proiect mini-fabrica stupi poliuretan  
Autor
Mesaj Pagini: 1
VsV
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 219
Salut,

Am studiat in ultima vreme problema stupului din poliuretan, si sunt curios daca ar mai fi doritori sa participe in punerea pe picioare a unei mici fabricute sa ne execute acesti stupi la preturi reale, adica caut ASOCIATI .

Am vazut pe net un anunt in care cineva intreba de preturi la matrite ptr . stupi ,  ma gandesc ca e vreunu de pe forum , fa-ti curaj si spune ce preturi ai obtinut in cazul in care ai primit raspuns .

mersi fain .


_______________________________________
Nu exista viitor fara cunoasterea trecutului.

pus acum 14 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
Subiectul este de interes.
Sunt dispus la discutii si indifetent de implicare, ma interesaza finalul subiectului.


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 14 ani
   
VsV
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 219
Pai hai sa zic asa ca sa creasca un pic interesu ptr mai multi apicultori .
Pretu la poliuretan cu TVA este 3 Euro - un stup are 10 -12 kg , cu toate ca persoana cu care discut legat de echipamente si tehnologie mi-a demonstrat(prin ianuarie sper sa o vad si practic) o varinata de confectionare a stupului mai usora pe la 8 kg si mult mai rezistenta , dar e manopera mai multa .

Mersi


_______________________________________
Nu exista viitor fara cunoasterea trecutului.

pus acum 14 ani
   
mirsv
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 20
am gasit pe cineva care are de vanzare
matrite pentru stup langstrof
si cere 5000eur


pus acum 14 ani
   
prisecarul
Vizitator



pretul fara manopera ar fi de circa 110 lei! se mai adauga si TVA-ul!
s-a mai discutat despre stupii de poliuretan!
rezistenta nu este punctul lui  forte, mai ales in cazul pastoralului!
eventual, sa se incorporeze in material o structura de rezistenta, dar creste pretul.
dar daca se intereseaza pupe, este ceva la mijloc!


pus acum 14 ani
   
danut
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 681
DLE.Prisecaru a-ti practicat pastoral cu stupii de poliuretan si a-ti ajuns la concluzia ca nu sunt rezistenti?sau va povestit cineva care a facut-o?.Nu intreb tendentios ci pur si simplu de curiozitate ,as fi interesat, care sunt avantajele si dezavantajele lor, doresc raspuns de la o voce autorizata sa zic asa adica de la cineva care a lucrat cu ei .Nu stiu de ce dar am impresia ca de cate ori cineva incearca sa puna in discutie ceva nou,sare altcineva si spune exact contrariul adica plus cu minus da zero ,asta e la romani si de asta nu merge treaba   

_______________________________________
omul a cucerit natura supunindui-se

pus acum 14 ani
   
andrei_salaj
apicultor

Din: Zalau,Salaj,06.07.1990
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1496
precizez:


Poliuretan NU E TOTUNA cu polistiren expandat sau extrudat(polistiren=ala de se foloseste in constructii la izolat)


poliuretanul e mult mai rezistent...si cu mici precautii...eu zic ca se poate folosi in pastoral.


_______________________________________
"Incearca sa tii albina cat mai departe de tine,si cat mai aproape de natura."

Telefon:0757732850.
ID messenger:tarba_andy

pus acum 14 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
Sunt curios despre final, deoarece informatiile ce le am sunt ca iasa scump si ca impermeabilitate materialului fiind 0, sunt ceva probleme pe sezonul inactiv.

_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 14 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Sunt curios si eu.Am ceva cunostinte in domeniu.Matritele alea sunt f. scumpe.Sa vedem ce mai zice domnul VsV.Poate stie mai multe.
In sezonul inactiv se pot rezolva problemele de condens cu ajutorul urdinisului.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 14 ani
   
Dila Daniel
Moderator

Din: Craiova
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3059
Sunt stupi de poliuretan si cu sita pe fundul stupului,gen antivarroua.Un astfel de stup am vazut intre 450 si 500 lei(nu retin exact)

Modificat de Dila Daniel (acum 14 ani)


_______________________________________
Nu sunt perfect,dar sunt eu insumi si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.

pus acum 14 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
La pretul asta nu face!
poate o linie bibilita sa le scoata mai eftinior?


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 14 ani
   
prisecarul
Vizitator




danut a scris:

DLE.Prisecaru a-ti practicat pastoral cu stupii de poliuretan si a-ti ajuns la concluzia ca nu sunt rezistenti?sau va povestit cineva care a facut-o?.Nu intreb tendentios ci pur si simplu de curiozitate ,as fi interesat, care sunt avantajele si dezavantajele lor, doresc raspuns de la o voce autorizata sa zic asa adica de la cineva care a lucrat cu ei .Nu stiu de ce dar am impresia ca de cate ori cineva incearca sa puna in discutie ceva nou,sare altcineva si spune exact contrariul adica plus cu minus da zero ,asta e la romani si de asta nu merge treaba   

hopa!
dar ce-am zis?
ai avut stupi din acest material?
povesteste despre ei!
nu am zis ca nu sunt de acord, dar am expus cateve probleme respectiv de pret si conditiile de iernare, nimic altceva!
trebuie sa stie si omul, daca se apuca de productie cam cu ce probleme o sa se confrunte!
daca esti asa convins, nu te opreste nimeni sa te asociezi cu VsV si sa incepeti productia!

Modificat de prisecarul (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
La noi in Salaj au adus ceva imbunatatiri privind fabricarea stupilor din polistiren. Nu au investit in minifabrica, s-au decurcat pe conr propriu. Au facut cateva sute de lazi, dar nu stiu daca au continuat.
Stiu doar atat ca s-au facut din acel polistiren extrudat de culoare verde. Stiu ca s-au impregnat cu fibra de sticla pe exterior, pentru a le mari rezistenta la transport.
Mai stiu ca oricat ar spune unii stupari sau producatori, cei de la Ecoinspect sau alte firme de profil nu vor ageea acesti stupi din polistiren, chiar daca ar fi matuiti si cu ceara.
Albinele noastre stau de secole in lazi facute de om din lemn.
Daca zici de 5000 de euro nici nu este o suma asa de mare. Pana se pot taia arbori si exista lemn pe piata, mai bine te orientezi in acesta directie. Pe piata deocamdata lada din polistiren are aproape pret dublu fata de cel din lemn.


pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Type    Depth    Frame length    Frame depth    Frame width
Deep body    9 9/16 inches (243 mm)    19 inches (483 mm)    9 1/8 inches (232 mm)    1 1/8 inches (29 mm)
Medium (Illinois) super    6 5/8 inches (168 mm)    19 inches (483 mm)    6 1/4 inches (159 mm)    1 1/8 inches (29 mm)
Shallow super    5 3/4 inches (146 mm)    19 inches (483 mm)    5 3/8 inches (137 mm)    1 1/8 inches (29 mm)
Comb super    4 3/4 inches (121 mm)    19 inches (483 mm)
[b] din aceste tabel rezulta lungimea ramei de 483 mm. Ce te faci ca nu este pe stasul care se face in Romania. Eu stiu ce inseamna sa ai rame mai mici cu 10 mm.
Incearca  sa mai studiezi problema.
Cauta ceva pe dadant[470 mm lungimea ramei]


pus acum 14 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
Nene Balas
Am avut in mana corpuri si de polistiren de care zici matale si poliuretan de care zic colegii.
Ma intereseaza amandoua variantele pentru corpurile de stransura.
Cuibul sa fie de lemn.Caturile sa fie usoare si rezistente.Deoarece urmeaza o perioada cu investite pe acestea, vor fi 4 corpuri / familie, variantele de polistiren sau poliuretan sunt viabile.
O fabricuta pe aceste materiale, inseamna "acces" la cotele corpurilor si un pret de producator.


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 14 ani
   
VsV
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 219
Buna dimineata.

Mai 5000 euro matrita , e cam mult zic eu, sa fim serioasi ca e vb doar de o forma in care torni pereti stupului , nu are cine stie ce nervuri sau super smecheri facute in interior, mai "dificile sunt soclu si capacu " dar in rest.... , etc., de obicei sunt facute din duraluminiu, mai nou se folosesc si plastic si poliuretan, silicon, in functie de ce vrei sa faci.

turnarea se face prin injectare a poliuretanului in matrita, dar se pare ca nu poti sa injectezi (nu sunt chiar sigur) o densitate foarte mare care sa duca la o rezistenta mai mare de 60 kg/m3 , uni vorbesc de 120 kg/m3 , aici inca mai fac cercetare, dar se poate pulveriza pe pereti matritei la o densitate de pana la 300 kg/m3 poate is mai mare de unde va rezulta o rezistenta mecanica sporita, manopera si echipament in plus  , mai multe detali in Ianuarie, trebuie sa ma pun la punct cu trebaa asta ca de multe ori vorbesc din "pdf-uri" sau cum se mai zice , din carti . Orice ajutor din partea voastra e bine venit, orice informatie e "aur curat " .

In alte tari europene, se folosesc stupi din acest material in USA primul stup de genul asta a fost patentat in 1980, dar atunci tehnologia era mai .....cum era, si rezistenta era mai mica .

Parerea mea legat de faptul ca albina trieste in scorbura, lemn  etc, sunt sigur ca daca gasea si un copac din poliuretan s-ar fi adapostit si acolo , si sa nu uitam ca copaci nu au capac de tabla,
tin racoare , nu prea au gauri peste tot, este un organism viu nu este lemn mort, deci NU II VOM OFERI NICIODATA ALBINEI CONDITILE NATURALE  indiferent ca folosm lemn sau alt material .

este doar parerea mea .


_______________________________________
Nu exista viitor fara cunoasterea trecutului.

pus acum 14 ani
   
danut
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 681

prisecarul a scris:


danut a scris:

DLE.Prisecaru a-ti practicat pastoral cu stupii de poliuretan si a-ti ajuns la concluzia ca nu sunt rezistenti?sau va povestit cineva care a facut-o?.Nu intreb tendentios ci pur si simplu de curiozitate ,as fi interesat, care sunt avantajele si dezavantajele lor, doresc raspuns de la o voce autorizata sa zic asa adica de la cineva care a lucrat cu ei .Nu stiu de ce dar am impresia ca de cate ori cineva incearca sa puna in discutie ceva nou,sare altcineva si spune exact contrariul adica plus cu minus da zero ,asta e la romani si de asta nu merge treaba   

hopa!
dar ce-am zis?
ai avut stupi din acest material?
povesteste despre ei!
nu am zis ca nu sunt de acord, dar am expus cateve probleme respectiv de pret si conditiile de iernare, nimic altceva!
trebuie sa stie si omul, daca se apuca de productie cam cu ce probleme o sa se confrunte!
daca esti asa convins, nu te opreste nimeni sa te asociezi cu VsV si sa incepeti productia!

Hopa  Nici eu nu am zis altceva v-am spus ca sunt curios sa stiu despre acesti stupi asta inseamna ca nu am avut si nici nu am dar dumneavoastra deja v-ati pronuntat asupra rezistentei ,Sanatate

Modificat de danut (acum 14 ani)


_______________________________________
omul a cucerit natura supunindui-se

pus acum 14 ani
   
danut
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 681
Cei care si-au facut din polistiren extrudat spun ca se intampla urmatorul lucru; in zona unde placa e taiata cu caterul ptr. a o aduce la dimensiunile dorite albinele il rod ,pe cand la poliuretan nu se intampla acest fenomen.dar exact cum spune dl. Pupe,ma gandisem ,caturi si nuclee de imperechere eventual

_______________________________________
omul a cucerit natura supunindui-se

pus acum 14 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
Din polistiren extrudat nu se face cum am vazut ca au facut unii colegi.Nu are rezistenta in timp.Am incercat acum cativa ani.

Stupii din polistiren se "toarna" in matrite sub presiune.Materialul rezultat are densitatea mult mai mare decat extrudatul din comert.
De fapt asta si face diferenta intre expandat ,extrudat si cel pretabil pt stupi.Presiunea cu care se "indeasa" particulele de polistiren.

Asta daca am reusi sa facem ar fi ...plezneala.La asta as intra cu... capul inainte.

Exista piata zdravana pt asta.Apicultura ar fi baza.


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Problema este alta. Trebuie sa umbli si cu cateva sute de caramizi sa nu le sufle vantul capacele, sau lazile.
Era doar o gluma. Au ghicit ceva agrafe din sarma pentru a nu cara cate un camion de caramizi dupa tine.


pus acum 14 ani
   
bar
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 6
Este a 3-a iarna de cand am primit "cadou" 2stupi de poliuretan F******., dupa 3 veri doar capacele dau semne de casare la suprafata (soarele bate direct in ele),rezistenta corpurilor este buna (daca se lucreaza cu grija ), pentru a fi folosite ca si corpuri de stransura, cred ca ar fi bune daca ar fi la 1\2 din pretul celor de lemn, probleme cu prinderea suruburilor, cele din soclu, unde ar fi trebuit sa fie scandurica de zbor s-au smuls, la deplasarea stupilor populati, probleme(daca strangi chinga-prrrrr.....,  daca nu o strangi bine, - bzzzz.......,) capsele care prind plasa de pe fund ies usor, atunci cand iarba nu este mica . Parerea mea- roinite pe 3,4,5,6 rame(pastreaza caldura fb), nuclei de inperechere, magazii -foarte bune, dar la1\2 din pretul lemnului. Nu e nici reclama nici anti, sunt concluziile mele, Claudiu barbu, de la malul marii, (85 km). nu e nevoie de nimic contra vantului, daca bate tare cad si cei de lenm.

Modificat de bar (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Eu am zis doar de capace. Zboara.

pus acum 14 ani
   
genutzu
apicultor

Din: Tg Neamt/jud Neamt
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1033
Uite, bar a facut o caracterizare in urma propriei experiente. Mai sunt si altii?
Eu nu pot face o caracterizare a stupilor din poliuretan , polistiren ,sau alte astfel de materiale  insa pot spune ca sunt vad extrem de scumpi , iar albinele traiesc de mii de ani in scorburi de copaci( deci de lemn) si nu polistiren sau alte plasticuri. Impermeabilitatea materialului e unul din deficientele majore pe care eu le vad, de asemenea si trainicia in timp se pare ca e f slaba raportata la pretul mare de achizitie.


pus acum 14 ani
   
andrei_salaj
apicultor

Din: Zalau,Salaj,06.07.1990
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1496
di ce nu ramanem noi la lemn?ca oricum se taie la greu din tara asta...macar lazi sa ne facem.

_______________________________________
"Incearca sa tii albina cat mai departe de tine,si cat mai aproape de natura."

Telefon:0757732850.
ID messenger:tarba_andy

pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
DE CE inlocuitor , CAND AVEM LEMN SI ESTE IEFTIN, BUN SI SANATOS.

pus acum 14 ani
   
adi hodis
Moderator

Din: Batăr BH
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 5405
Am vazut stupina, 120 fam.din poliuretan, stupi noi la 320 ron/buc.X 120= 38.400 lei
Apoi costul familiilor dar nu intru in detalii ci vreau sa spun ca stupii aceia nu cred ca sant mai rezistenti decat lemnul in pastorale si, sant si mai scumpi.
Iar cine vrea foarte ieftin dar sa fie si foarte bun, hm ... cam foarte slabe sanse.Risca sa dea bani pe stupi din polistiren care, e si mai slab decat poliuretanul iar apoi sa ajunga tot la stupi din lemn.In final iese mai scump decat cu lemn din prima.
Inca se poate adauga si costul izgonitoarelor si iese mai ieftin decat stupii din polistiren.


_______________________________________
Albinutele = viata ... importantele albinute ... '' daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ''http://ADIHODIS.sunphoto.ro

pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Nu o data s-a intamplat ca un stupar dupa ce a facut un model sa faca el ceva cercetari si sa modifice lazile. Fiind din lemn s-a mai putut carpi ceva. Sa-i vad eu pe cei care dau niste bani, si pe urma vor sa scape de acei stupi si sa-si bage banii in altii.
Sunt doar niste mofturi


pus acum 14 ani
   
echo
apicultor

Din: Magurele - Ilfov
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 730
Eu am 3 stupi din poliuretan ME luati acum 2 ani de la F...
De umplut am umplut numai unul cu un roi in 2008, iar ulterior, desi aveam intentia sa merg mai departe, nu am avut sansa sa ii umplu si pe ceilalati, doar am folosit corpurile ca si magazii.

Eu zic, ca sunt OK, desi sunt mult scumpi fata de lemn (dublu in cel mai fericit caz).
Nu am sesizat condens, sau cel mai bine zis, nu semnificativ mai mult decat la cei din lemn.
Nu cade capacul, e destul de greu, in plus de asta se poate lega cu chinga, se poate pune o caramida, etc (si sarma de balot e buna)
De imbinat se imbina foarte bine, are niste nuturi care se imbine unul in altul si pe urma se prind pe lateral si cu suruburi care intra in niste dibluri de plasti incorporate in corpul stupului
Este foarte, dur, in sensul ca daca o magazie 1/2 plina cu miere, se mai haieste cand o ridici si o manevrezi, la asta nu se intampla asa ceva.
Se potrivesc perfect peste cuibul de lemn si, la fel, capacul de la un stup de lemn se potriveste peste el (vedeti fotografiile mele).
Eu i-am luat in ideea de a face corpuri 2X3/4 + magazii de lemn dar pana la urma... asta vara mi-am luat 40 lazi din .. lemn

De spalat in primavara, aici ar fi o problema, nu am aparat de spalat masina sub presiune (si sa ma duc la spalatorie cu stupul parca nu se face , eu i-am spalat cu apa calda si Domestos pt dezinfectare. Au mers perfect, dar aici eu zic ca mai bine se curata cei de lemn, plus ca ii poti si flamba.


Se spunea mai sus ca sunt afectati de Soare. Asa este, am vazut si eu la capac, se pare ca UV-ul le cauzeaza, capacul care a stat in Soare 2 ani are intr-o parte un aspect ... hmhm  "buretos" (??) , nu stiu  cum sa il descriu.. .ma rog se vede ca e afectat. Chestia asta eu cred ca s-ar putea remedia sau preveni prin vopsire. Ei in stadiul actual sunt galbeni "natur" adica poliuretanul pur, si ma gandesc ca daca le-as da un strat cat de subtire de vopsea, asta i-ar proteja de UV.

O remarca - stupul care il am eu, adica familia din el, nu a facut niciodata barba in 2 ani. Poate s-o datora altor factori, dar asta am observat.

De iernat, iernez cu fundul lui antivaroa, cu clapeta inchisa, sus podisor cu plasa, ziare si capac Vara deschid tava la fund.
Mai are si un hranitor de capac, destul de incapator, nu pot spune acum cat exact, der cred ca intra mai mult de 2,5 l

Cam asta... nu l-am dus niciodata in pastoral asa ca nu pot spune cat anume sunt de solizi la manipulari intense, dar din ce am manipulat eu corpurile si magaziile de 3/4 folosite, eu zic ca ar fi mai solide decat lemnul.  Dac ama omis ceva, mai intrebati-ma

Pupe, daca te intereseaza sa te joci de porba, pt a te decide, iti pot imprumuta 2 corpuri de 3/4 sa le folosesti ca magazii anul viitor.


_______________________________________
Daca votul ar fi putut schimba ceva, ar fi fost demult interzis...

pus acum 14 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
Multumesc de oferta.Aprecez sincer.Doar ca nu am si nu am avut nimic de trei sfert in curte.Poate gasesti pe cineva cu corpuri de ME.
Dau o cafea cu proxima ocazie


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 14 ani
   
echo
apicultor

Din: Magurele - Ilfov
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 730
Pai nu ca le tin pt mine, le umplu eu si pe alea, nu e o problema, dea Domnu albina sa fie...
Eu ziceam sa le folosesti ca magazii, in locul celor de 1/2 ca vin perfect peste corpul de lemn.. Ma rog, daca vrei sa le experimentezi, dai de stire.

Apropo, din surse paralele, tot de 5000 euro/ matrita am auzit si eu. Si mie mi se pare extrem de scump, dar asta o auzeam acum vre-o 2 ani, poate intre timp s-a mai schimbat ceva.


_______________________________________
Daca votul ar fi putut schimba ceva, ar fi fost demult interzis...

pus acum 14 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Mai oameni buni,daca matrita este 5000 E atunci masina de injectat cat este ?
Ca solutiile astea din care rezulta poliuretanul nu se toarna cu polonicul.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 14 ani
   
dulos_theo
apicultor

Din: Cluj Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 71
Salutam interesul tuturor pentru stupii de poliuretan. Eu am cumparat din primavara acestui an 20 de lazi de acest tip. Ce va pot spune este ca este un material care trebuie sa fie in atentia stuparitului modern.  Este destul de rezistent ! Nu este adevarat ca la pastoral nu se poate conta pe tipul acesta de stupi !  Un fapt  constatat pana in prezent la iernarea in poliuretan este ca nu este condens in ei. Am vazut ceva condens dupa diafragma ! Sunt foarte usori si tot asa este si de lucrat in ei. Prin comparatie ii vad mai avantajosi decat cei de lemn. Trebuie sa se gaseasca solutii pentru a fi pretul mai accesibil! Dar nu sunt ata de scumpi precum se avansau preturi pe forum. Eu am achizitionat pe la 300 lei bucata. Sarbatori fericite si un an mai bun !    

pus acum 14 ani
   
VsV
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 219
Salut,

Dulos_theo ce corpuri avea stupul achizitionat la 300 lei, avea si magazie sau 2 de preferinta .

Ma bucur sa vad ca sunt totusi oameni interesat de material si de utilizarea acestor stupi, pana la urma diferenta o va face Pretul - fiecare dupa buget .
ptr. un profesionist , o persoana care traieste din apicultura , cred ca cel mai bine se preteaza stupul din poliuretan, greutatea stupului este un factor care nu trebuie uitat, cat despre rezistenta sa se pare ca se poate si mai bine, cu toate ca nici in formula actuala nu sta rau, iernatu mult mai bun, izolarea termica si fonica , etc.
Lemnul are avantajul pretului , aproape fiecare roman (nu vb de alti ), poate sa si confectioneze daca is pune un pic minte si are 2 maini pe dreapta (cat de cat), mai are avataje dar si dezavantaje.
Cat despre ca albina traieste "in lemn" , asta e o poveste isi face "casuta" unde gaseste(s-au gasit in hornuri agatate de bazia casei etc), important sunt conditiile pe care i le oferim acele conditi care o
ajuta sa fie intradevar si productiva si sa duca o viatza sanatoasa.

Preturile ptr echipamentele de injectare sunt mari, foarte mari , din pct. meu de vedere, dar matritele nu vad de ce ar fi la un pret de 5000 euro, asta doar daca fiecare piesa este de 10 ori    .


_______________________________________
Nu exista viitor fara cunoasterea trecutului.

pus acum 14 ani
   
oprita
apicultor

Din: Ciuperceni,sat.Priporu-Gorj
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 424
Nu stiu cum o fi cu poliuretanul ,dar extrudatul nu zic ca nu ar fi bun,dar este foarte fragil si pe langa acest fapt la mine l/au ros tare de tot

_______________________________________
Cu stima si sa auzim de bine , Oprita.

pus acum 14 ani
   
marian sima
apicultor

Din: Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1137
salutari .mai oameni buni lamuritima si pe mine de ce stupi de pluta ?izoleaza o camera cu pluta si lasa usa un sfert deschisa ,afara -20 grade credeti ca o sa fie mai cald cu usa crapata ?cel mai mare avantaj pe care il vad eu la acest stup e ca ai scapat de ciocanitori,aici pe acest sait am gasit numai exemple de modele de stupi din franta,sua ,spania ,numai tari recordiste in mortalitati de albine uitativa la franta in fiecare an mor aproape jumatate de efectiv in sua cica dispare si nu stiu unde .de spania nu stiu prea multe dar stiu ca nu e printre mari exportatori de miere.de ce nu va uitati la chineji care culmea au invatat din apicultura noastra si au luat si albina de la noi. si eu luam baxuri de pluta dar am ajuns la concluzia ca nu le facea bine ,animalele si insectele au un miros foarte bine dezvoltat ,daca pluta nu imi miroase mie a chimicale asta nu inseamna ca nu le miroase si lor.

pus acum 14 ani
   
marian sima
apicultor

Din: Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1137
chiar nu vrea nimeni sa ma lamureasca, de ce stupi de poliester si nu de lemn?

pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Direct si scurt. Vrei sa faci miere buna, cum poti sa o faci. Din start trebuie lemn si nu sintetic. Mai nou eu nici iarna nu mai folosesc polistiren, dupa diafragma. Cum il prind albinele cum il rod. Doar cand faci polen poti sa-ti dai seama ce inseama pentru albine material neconform.
Nu ajuti cu nimic albinele daca folosesti polistiren. Poti sa faci o lada cu sita antivaroa si se realizeaza foarte bine reglarea temperaturii vara, iar iarna oricum pe urdinis intra suficient aer rece in 24 de ore, si sa nu faca diferenta mai mult de 1-2 grade fata de un material sau altul. Iarna cand bat razele solare incalzesc mai bine latura expusa de razele solare. Chiar si 10 minute  mai repede sunt benefici coloniei.
Da lemn, nu polistiren.


pus acum 14 ani
   
marian sima
apicultor

Din: Giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1137
Asta ziceam si eu dl balasbebe ,si eu foloseam pluta si in fata si dupa diafragma .

pus acum 14 ani
   
echo
apicultor

Din: Magurele - Ilfov
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 730
Pai avantaje vs dezavantaje s-au tot discutat.. nimeni nu spune ca stupul din poliuretan ar fi utopia apiculturii... ma rog, luati unul si incercati si numai astfel va veti convinge.
Domnule Balas, Dumneavoastra care sunteti campionul multitudinii de modele de stupi, ma mir ca nu v-a tras curiozitatea pana acum sa il incercati si pe asta..
Eu zic ca ar trebui sa fim deschisi catre nou....


_______________________________________
Daca votul ar fi putut schimba ceva, ar fi fost demult interzis...

pus acum 14 ani
   
bar
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 6
O noutate : si la ciocanitori a le place poliuretanul. Ieri am fost la stupi si am gasit unul ciugulit, ghemul jumatate pe sita de fund , am remediat situatia.

pus acum 14 ani
   
batrinul
apicultor

Din: Sft.Gheorghe
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 268
Ce ziceti de  stupi de poliuretan -fund antivaroa- cuib (cum vreti) -cat- izgonitoara- hranitor-capac TOTUL CU 250 ron !!!??? Astept comenzi pe privat.

Modificat de batrinul (acum 14 ani)


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
VsV
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 219

batrinul a scris:

Ce ziceti de  stupi de poliuretan -fund antivaroa- cuib (cum vreti) -cat- izgonitoara- hranitor-capac TOTUL CU 250 ron !!!??? Astept comenzi pe privat.



noi asteptam poze aici sa vedem ce si cum, ca sa nu mai zic si de dimensiuni , cum sunt imbinarile etc.
ca am cumparat si de la Faroger si sincer am fost dezamagit de cum l-au construit, asa ca baga mare pana la comenzi ca ma gandesc ca nu e secret , nu ?


asteptam poze si specificati tehnice .

Modificat de VsV (acum 14 ani)


_______________________________________
Nu exista viitor fara cunoasterea trecutului.

pus acum 14 ani
   
batrinul
apicultor

Din: Sft.Gheorghe
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 268

VsV a scris:


batrinul a scris:

Ce ziceti de  stupi de poliuretan -fund antivaroa- cuib (cum vreti) -cat- izgonitoara- hranitor-capac TOTUL CU 250 ron !!!??? Astept comenzi pe privat.



noi asteptam poze aici sa vedem ce si cum, ca sa nu mai zic si de dimensiuni , cum sunt imbinarile etc.
ca am cumparat si de la Faroger si sincer am fost dezamagit de cum l-au construit, asa ca baga mare pana la comenzi ca ma gandesc ca nu e secret , nu ?


asteptam poze si specificati tehnice .

Daca puliuretanul nu-ti place iti propun :Vand stupi din bad uscat -fund -cuib- cat -capac  Total 100 (unasata) ron. Rame la pachet   0,6  ron indiferent de marime.
cu conditia sa intinzi steagul pe avatar ca arata de parca ar fii sarpe

Modificat de batrinul (acum 14 ani)


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
VsV
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 219

batrinul a scris:


VsV a scris:


batrinul a scris:

Ce ziceti de  stupi de poliuretan -fund antivaroa- cuib (cum vreti) -cat- izgonitoara- hranitor-capac TOTUL CU 250 ron !!!??? Astept comenzi pe privat.



noi asteptam poze aici sa vedem ce si cum, ca sa nu mai zic si de dimensiuni , cum sunt imbinarile etc.
ca am cumparat si de la Faroger si sincer am fost dezamagit de cum l-au construit, asa ca baga mare pana la comenzi ca ma gandesc ca nu e secret , nu ?


asteptam poze si specificati tehnice .

Daca puliuretanul nu-ti place iti propun :Vand stupi din bad uscat -fund -cuib- cat -capac  Total 100 (unasata) ron. Rame la pachet   0,6  ron indiferent de marime.
cu conditia sa intinzi steagul pe avatar ca arata de parca ar fii sarpe



Cine stie steagu cunoaste , nu trebuie intins , vede si stie .
mie imi place poliuretanu , material bun, dar ...nu mi-a placut ce s-a executat la faroger.

acuma intrebare : vinzi acelasi model sau altul ? si totusi astept pozele .
cat despre pret la brad sunt interesat si acolo vreau poze ca trebe sa imi fac 30 -50 bucati asa ca ...cu cea mai mare placere ofertele sunt binevenite , dar intai sa vedem pe ce dam bani sau sa ne intalnim .

multa bafta .


_______________________________________
Nu exista viitor fara cunoasterea trecutului.

pus acum 14 ani
   
FlorinI
apicultor

Din: BRAILA
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 283

danut a scris:

DLE.Prisecaru a-ti practicat pastoral cu stupii de poliuretan si a-ti ajuns la concluzia ca nu sunt rezistenti?sau va povestit cineva care a facut-o?.Nu intreb tendentios ci pur si simplu de curiozitate ,as fi interesat, care sunt avantajele si dezavantajele lor, doresc raspuns de la o voce autorizata sa zic asa adica de la cineva care a lucrat cu ei .Nu stiu de ce dar am impresia ca de cate ori cineva incearca sa puna in discutie ceva nou,sare altcineva si spune exact contrariul adica plus cu minus da zero ,asta e la romani si de asta nu merge treaba   



sunt dispus sa va raspund la intrebari
posed astfel de stupi
am facut si pastoral
doresc intrebari la obiect, deoarece nu vreau sa plictisesc cu darul meu de povestitor


_______________________________________
SANATATE, MIERE, BINE SI CAT MAI MULTE ALBINE!

"Putin, e mult mai mult, decat deloc" - Ionascism

pus acum 14 ani
   
FlorinI
apicultor

Din: BRAILA
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 283

gica a scris:

Sunt curios si eu.Am ceva cunostinte in domeniu.Matritele alea sunt f. scumpe.Sa vedem ce mai zice domnul VsV.Poate stie mai multe.
In sezonul inactiv se pot rezolva problemele de condens cu ajutorul urdinisului.


permiteti o contrazicere?
NU FAC CONDENS


_______________________________________
SANATATE, MIERE, BINE SI CAT MAI MULTE ALBINE!

"Putin, e mult mai mult, decat deloc" - Ionascism

pus acum 14 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

FlorinI a scris:

permiteti o contrazicere?
NU FAC CONDENS

Intradevar,asa este.Unde mi-o fi fost capul cand am scris prostia aia.Mea culpa


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 14 ani
   
FlorinI
apicultor

Din: BRAILA
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 283

genutzu a scris:

Uite, bar a facut o caracterizare in urma propriei experiente. Mai sunt si altii?
Eu nu pot face o caracterizare a stupilor din poliuretan , polistiren ,sau alte astfel de materiale  insa pot spune ca sunt vad extrem de scumpi , iar albinele traiesc de mii de ani in scorburi de copaci( deci de lemn) si nu polistiren sau alte plasticuri. Impermeabilitatea materialului e unul din deficientele majore pe care eu le vad, de asemenea si trainicia in timp se pare ca e f slaba raportata la pretul mare de achizitie.


respecte majore... dar...

si stramosii nostrii traiau in pesteri, iar noi in blocuri si vile
cand au mai evoluat aveau in geam o carpa sau cadru de lemn, iar acum toti fugim dupa termopane si aer conditionat

de ce sa ne opunem evolutiei?

si chiar daca blocurile nu sunt trainice si cad la cutremure, ele se reconstruiesc, nicidecum nu revenim la pesteri

fiecare trage ce concluzie crede
sunt multe pareri contra, de aceea pentru echilibru, eu sunt PRO
posed stupi poliuretan (nu e totuna cu polistiren) si sunt multumit


_______________________________________
SANATATE, MIERE, BINE SI CAT MAI MULTE ALBINE!

"Putin, e mult mai mult, decat deloc" - Ionascism

pus acum 14 ani
   
apimeda
apicultor

Din: Galati 1950
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 178
Un mare dezavantaj mi se pare a fi cel expus de dl Balas:    Iarna cand bat razele solare incalzesc mai bine latura expusa de razele solare. Chiar si 10 minute  mai repede sunt benefici coloniei.( e vrb de lemn)n
In rest eu vad multe avantaje


_______________________________________
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!
Constantin Suru   0744797433

pus acum 14 ani
   
FlorinI
apicultor

Din: BRAILA
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 283

apimeda a scris:

Un mare dezavantaj mi se pare a fi cel expus de dl Balas:    Iarna cand bat razele solare incalzesc mai bine latura expusa de razele solare. Chiar si 10 minute  mai repede sunt benefici coloniei.( e vrb de lemn)n
In rest eu vad multe avantaje


perfect adevarat
la stupii de lemn orice 10 min de soare si caldura sunt benefice, dar....
la stupii de poliuretan, temperatura e mai mare permanent si constant

pe scurt la stupii de lemn 10 min de soare maresc temparatura
la cei de poliuretan, temperatura e mare si fara soare

eu sunt pro poliuretan 


_______________________________________
SANATATE, MIERE, BINE SI CAT MAI MULTE ALBINE!

"Putin, e mult mai mult, decat deloc" - Ionascism

pus acum 14 ani
   
echo
apicultor

Din: Magurele - Ilfov
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 730
ce imi place e ca sunt pro cei care au folosit sau folosesc poliuretan, si sunt contra cei care nu au folosit...     

Nu a venit nimeni pana acum sa zica "Domle, eu am folosit si nu mai folosesc, nu recomand din motivele astea si astea..."

"Pluta"  - polistirenul expandat (alb) sau extrudat (albastru) este cu totul altceva decat POLIURETAN. 

Or fi prosti nemtii, francezii, americanii?? Or fi.. ce sa zic.....

Oameni buni, luati unul (1 stup) din poliuretan si incercati-l. asa de curiozitate stiintifico-apicola..

Sanatate... 


_______________________________________
Daca votul ar fi putut schimba ceva, ar fi fost demult interzis...

pus acum 14 ani
   
apimeda
apicultor

Din: Galati 1950
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 178
Multumesc ptr precizari dle FlorinI. Cred ca voi trece in tabara celor pentru ( si nu pentru contra )

_______________________________________
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!
Constantin Suru   0744797433

pus acum 14 ani
   
pelyvo
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 14
Sunt de aceeasi parere cu unii dintre voi. Am achizitionat anul trecut de la Fa....er 20 bucati de stupi de poliuretan. Materialul din care sunt facuti s-a comportat foarte bine pana acum, nu am intalnit condens, iar temperatura din interior este mai ridicata fata de cea din stupii de lemn.

Sunt pro in ceea ce priveste stupul de poliuretan, insa ar mai trebui ca cei care ii produc sa mai lucreze la imbinarile dintre fund, corp, cat si capac, nu stiu asta e parerea mea. Cel putin capacul cam joaca pe corp si trebuie prins cu chinga.

Nu stiu insa nimic de rezistenta lor in timp, nu stiu daca se caseaza de la razele solare sau daca e mai bine sa fie vopsiti.
Am vazut la niste austrieci acelasi tip de stupi, insa de culoare verde inchis. Nu stiu daca aceia erau vopsiti sau nu si daca rezista in timp mai bine decat cei galbeni.


pus acum 14 ani
   
VsV
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 219
Aceasi impresie mi-a lasat si mie stupul de la faroger ...probleme cu imbinarile, foarte prost ..fara chinga nu faci nimic . si capacul...clar necesita reproiectare.

Capacul la mine are o mica crapatura ...asa a venit de la ei, inca nu am pus in folosinta acest tip de stup.

ca material si executie cred ca este foarte bun in apicultura ... dar costurile lui impiedica apicultorul roman sa il foloseasca.


_______________________________________
Nu exista viitor fara cunoasterea trecutului.

pus acum 14 ani
   
pelyvo
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 14
Nu l-am probat inca in pastoral, urmeaza anul asta. Nu stiu exact cum se va comporta. Din punct de vedere al transportului, ma refer. O sa incerc direct pe pavilion, insa imi e frica de picioarele fundului sa nu se rupa.

pus acum 14 ani
   
Nicolaus
apicultor

Din: Orsova
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 199
Salutari celor care experimenteaza! O sa incerc si eu niste lazi pt nuclee. Puteti sa-mi indicati si mie cu ce se lipeste polistirenul extrudat?  

_______________________________________
Daca puteti distinge sfaturile bune de cele rele inseamna ca nu mai ai nevoie de sfaturi.

pus acum 14 ani
   
echo
apicultor

Din: Magurele - Ilfov
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 730

Nicolaus a scris:

Salutari celor care experimenteaza! O sa incerc si eu niste lazi pt nuclee. Puteti sa-mi indicati si mie cu ce se lipeste polistirenul extrudat?  


exista adeziv special pt polistiren, sau un adeziv general. Vezi la Hornbach, sau Dedeman, au acolo toate felurile


_______________________________________
Daca votul ar fi putut schimba ceva, ar fi fost demult interzis...

pus acum 14 ani
   
FlorinI
apicultor

Din: BRAILA
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 283


multe lamuriri despre poliuretan


_______________________________________
SANATATE, MIERE, BINE SI CAT MAI MULTE ALBINE!

"Putin, e mult mai mult, decat deloc" - Ionascism

pus acum 14 ani
   
cosy concept
apicultor

Din: Vicovu de Sus SUCEAVA
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 100

VsV a scris:

Salut,


Am vazut pe net un anunt in care cineva intreba de preturi la matrite ptr . stupi ,  ma gandesc ca e vreunu de pe forum , fa-ti curaj si spune ce preturi ai obtinut in cazul in care ai primit raspuns .

mersi fain .

Daca mai e de interes discutia asta,
as vrea sa-mi dau si eu cu parerea,
referitor la productia stupilor din poliuritan.
Ca tot se discuta ca putem procura materia prima,
atunci vin si spun;
De ce nu am incercam de ex la o fabrica de talpi pt pantofi?
Folosesc acceasi procedura de injectare.
Matritele sunt tot din aluminiu.
Ei au cunostinte despre fabricarea matritelor,
si sunt convins ca pretul lor iese sub aia 5000 de euro,
un pret care mi se pare aberant.
La noi in zona sunt astfel de fabrici care fabrica talpi pt pantofi,
pt cei ce cunosc zona potrivit unui articol dintr-o revista,
in Vicov ar fi peste 100 de firme care lucreaza in industria incaltamintei.
Astfel de masini de turnat talpi le-am vazut personal,
materialul vine sub forma de granule,masina il preia,il topeste,
si il inzecteaza in matrita.
Matrita se deschide in doua,iar la interval de cca un minut,
iese o pereche de talpi.Ma rog difera de la masina la masina.
In principiu ar trebui sa functioneze.

Modificat de cosy concept (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
VsV
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 219
sunt scumpe masinile de injectat si pulverizat ... din nefericire.

nu ca nu ar iesi bani dupaia pe ele, dar .... nu sunt ptr inceput.
singura modalitate de a reusi o asemenea fabrica este ca o asociatie sa o faca... daca au fonduri , sau maimulti apicultori sa contribuie .

urmarirea/accesarea de fonduri UE , este o posibilitate .


eu unul sunt cam dezamgit de cel de la faroger , in special de imbinarilea alea "trase de par".

o zi buna


_______________________________________
Nu exista viitor fara cunoasterea trecutului.

pus acum 14 ani
   
FlorinI
apicultor

Din: BRAILA
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 283

VsV a scris:


eu unul sunt cam dezamgit de cel de la faroger , in special de imbinarilea alea "trase de par".

o zi buna



eu utilizez stupi faroger
la ce imbinari va referiti?
aica care ar fi "trasul de par"?


_______________________________________
SANATATE, MIERE, BINE SI CAT MAI MULTE ALBINE!

"Putin, e mult mai mult, decat deloc" - Ionascism

pus acum 14 ani
   
cosy concept
apicultor

Din: Vicovu de Sus SUCEAVA
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 100

VsV a scris:

sunt scumpe masinile de injectat si pulverizat ... din nefericire.

nu ca nu ar iesi bani dupaia pe ele, dar .... nu sunt ptr inceput.
singura modalitate de a reusi o asemenea fabrica este ca o asociatie sa o faca... daca au fonduri , sau maimulti apicultori sa contribuie .

urmarirea/accesarea de fonduri UE , este o posibilitate .


eu unul sunt cam dezamgit de cel de la faroger , in special de imbinarilea alea "trase de par".

o zi buna

Eu cred ca daca se ajunge la o intelegere cu astfel de producatori,
nu cred ca se merita alt stres si alta umblatura.
Si daca citiva "grei" ai apiculturii vor sa inchege ceva,
sigur exista posibilitate.
Ca aia oricum masinile le au deja,
matritele alea dupa ce nu mai sunt bune le topesc si tot asa.
Asta e doar parerea mea,daca pot fi util cuiva sunt pe aici.

Modificat de cosy concept (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la