APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"
APICULTURA : Forum-ul STUPARITUL , este un forum de apicultura infiintat pentru uzul apicultorilor romani si apartine site-ului www.stuparitul.com
Lista Forumurilor Pe Tematici
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" | Reguli | Inregistrare | Login

POZE APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
sandra_19987
Femeie
24 ani
Neamt
cauta Barbat
23 - 48 ani
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" / BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE / Tratament cu acid oxalic  
Autor
Mesaj Pagini:  1 2
dan_tr
apicultor

Din: Morunglav-Olt
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 112
Intentionez sa fac, in octombrie, un tratament cu acid oxalic. Cu tot respectul, imi poate zice cineva reteta ?
Mii de multumiri!


_______________________________________
Daca albina n-ar fi, nimic n-ar fi !


pus acum 14 ani
   
romikele
Vizitator



Citat de aici

" Metoda stropirii cu acid oxalic

Pentru tratament se foloseste o solutie apoasa sau pe baza de sirop de zahar cu o concentratie de acid oxalic de 3.5% precum si o seringa pentru stropire si dozare. Seringa trebuie sa fie de o asemenea constructie incat sa asigure dozarea sub forma de picaturi fine.

Acidul oxalic se gaseste in farmacii sub denumirea de acid oxalic brut. In acest caz este vorba de dihidrat de acid oxalic care este cristalin si este compus din cca 71% acid oxalic si 29% apa. Se poate folosi apa de la robinet. Calciul din apa de robinet este legat de acidul oxalic si se transforma in cristale stabile chimic de oxalat de calciu. Concentratia nu este puternic influentata de acest lucru. Adaosul de zahar are ca efect o cadere mai rapida a parazitilor dar nu influenteaza actiunea asupra albinelor sau toleranta lor la solutie. Se pastreaza in sticla cu dop etans si inscriptionata.

In comert se gasesc si solutii de-a gata de exemplu Bienenwohl. Pentru tratare nu sunt necesare temperaturi primavaratice, este de ajuns ca termometrul sa indice peste 0 grade Celsius. Fumul se va folosi cu economie. De regula se renunta complet la utilizarea fumului cand albinele sunt in ghem.

In lunile Noiembrie-Decembrie familia se afla sub coroanele de hrana. La stupii fara magazin localizarea ghemului este usoara si solutia se poate repartiza usor pe cat mai multe albine. La stupii cu magazin cateodata acest lucru este mai dificil mai ales atunci cand ghemul se afla pe ramele de jos. Fie se foloseste o lanterna pentru a localiza ghemul fie se indeparteaza catul si solutia se poate distribui in si nu pe ghem. Stropirea trebuie facuta cu rabdare. Este mai bine sa treci de 2 ori pe fiecare spatiu dintre rame decat o singura data, cu cat se stropesc mai multe albine cu atat tratamentul este mai bun. In functie de puterea familiei se folosesc 30-50 ml solutie. 30 ml se folosesc atunci cand ghemul se intinde pe 4-5 rame (la temperaturi in jurul a 0 grade) si 50 ml cand ghemul ocupa 6-7 rame. O familie se stropeste o singura data. Repetarea tratamentului, chiar si cu Bienenwohl, dauneaza. Atunci multe albine sunt incarcate cu prea mult acid si zboara prematur din stup si pot muri la oarecare distanta fara sa se poata observa pierderea lor pe pamant in jurul stupului. La familiile fara puiet o a doua tratare nu este oricum necesara. Caderea de paraziti dupa tratament trebuie urmarita si masurata pentru a se compara cu rezultatul diagnosticarii dinaintea tratamentului. Caderea parazitilor este de amploare mai mare pe o perioada de 4-5 saptamani chiar daca majoritatea (80%) cad din prima saptamana."

Modificat de romikele (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
dan_tr
apicultor

Din: Morunglav-Olt
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 112
Multumesc mult .

_______________________________________
Daca albina n-ar fi, nimic n-ar fi !


pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Eu am tot intrebat prin farmacii dar nu am gasit acid oxalic. Au doar acid lactic, care este cu totul altceva. Se poate folosi si acidul lactic, dar in alte conditii. Este posibil sa-l afli sub alta denumire, si atunci este mai greu de procurat. Mai intrebam.

pus acum 14 ani
   
dan_tr
apicultor

Din: Morunglav-Olt
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 112
Nu este nevoie sa caut in farmacii pentru ca am acid oxalic sub forma de cristale puritate 99,62%.

_______________________________________
Daca albina n-ar fi, nimic n-ar fi !


pus acum 14 ani
   
Donbazil
apicultor

Din: Faget
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1293
Sal'tare!
Eu de ani de zile tratez cu acid oxalic, dar nu in octombrie ci in noiembrie, cand nu mai exista puiet si cuibul e organizat doar pe ramele de iernare ,  dar albinele nu sunt in ghem strans ci doar in ghem afanat.
Cred ca in decembrie e prea tarziu si daca da un ger si nu mai pot zbura afara nu e bine. Un zbor cat de cat le face bine ca se aerisesc si arunca parazitii. E totusi vorba de o substanta otravitoare.
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

P.S. Nu mai spun de unde puteti procura, ca anterior am dat unui coleg un numar de telefon unde sa se intereseze de o problema ce o avea si au fost unii care au considerat ca fac reclama.

Modificat de Donbazil (acum 14 ani)


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
dan_tr
apicultor

Din: Morunglav-Olt
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 112

Donbazil a scris:

Sal'tare!
Eu de ani de zile tratez cu acid oxalic, dar nu in octombrie ci in noiembrie, cand nu mai exista puiet si cuibul e organizat doar pe ramele de iernare ,  dar albinele nu sunt in ghem strans ci doar in ghem afanat.
Cred ca in decembrie e prea tarziu si daca da un ger si nu mai pot zbura afara nu e bine. Un zbor cat de cat le face bine ca se aerisesc si arunca parazitii. E totusi vorba de o substanta otravitoare.
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

P.S. Nu mai spun de unde puteti procura, ca anterior am dat unui coleg un numar de telefon unde sa se intereseze de o problema ce o avea si au fost unii care au considerat ca fac reclama.


Am procurat acidul sub forma de cristale de la o firma din Iasi. Daca cineva doreste denumirea firmei respective si nr. de telefon ma poate contacta pe mail. Imi puteti comunica reteta de preparare a acidului pentru aplicat ?
Toate cele bune !


_______________________________________
Daca albina n-ar fi, nimic n-ar fi !


pus acum 14 ani
   
Donbazil
apicultor

Din: Faget
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1293
Sal'tare!
Eu am bagat 100 gr. acid oxalic la 1 litru de ceai caldut si 1 kg. de zahar si am agitat pana s-a facut sirop dupa care am mers in stupina. Am golit din pet intr-un borcan de 800 ml. am tras cu siringa de 100 de ml. cate 5 ml pentru intervalul ocupat de albine, - cam 30 - 40 ml de fiecare stup-  si am stropit peste albine pe interval. Am stropit jet subtire asa ca am trecut si de 2-3 ori pe un interval cu jetul asa sa se ude mai bine albinele. am inchis apoi podisorul si capacul si PA!
Siringa trebuie sa fie fara ac pentru ca siropul e destul de gros si nu trece prin ac, da' eu am incalzit-o cu bricheta si am stramtat-o putin sa iasa siropul fortat ca un jet. (Din incercari invata omu').
Sincer, eu nu am mai facut control cu foaia unsa, ca am multi stupi si am mult de lucru insa nici varoa n-am mai vazut pe albine dupa tratament, nici chear primavara, asa ca au fost primaveri cand nici nu am mai tratat pana dupa salcam.
Asa am facut eu. Nu zic sa faca si altii ca mine, fiecare sa faca asa cum crede.      
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

P.S. Amn in original revista italiana L'apis, din care am luat reteta, da mi s-a stricat imprimanta, nu pot scana articolul. Sorry    


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335

Donbazil a scris:

Sal'tare!
Eu de ani de zile tratez cu acid oxalic, dar nu in octombrie ci in noiembrie, cand nu mai exista puiet si cuibul e organizat doar pe ramele de iernare ,  dar albinele nu sunt in ghem strans ci doar in ghem afanat.
Cred ca in decembrie e prea tarziu si daca da un ger si nu mai pot zbura afara nu e bine. Un zbor cat de cat le face bine ca se aerisesc si arunca parazitii. E totusi vorba de o substanta otravitoare.
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

P.S. Nu mai spun de unde puteti procura, ca anterior am dat unui coleg un numar de telefon unde sa se intereseze de o problema ce o avea si au fost unii care au considerat ca fac reclama.

Noi avem aici o sectiune, unde poti sa postezi orice anunt.


pus acum 14 ani
   
dan_tr
apicultor

Din: Morunglav-Olt
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 112

Donbazil a scris:

Sal'tare!
Eu am bagat 100 gr. acid oxalic la 1 litru de ceai caldut si 1 kg. de zahar si am agitat pana s-a facut sirop dupa care am mers in stupina. Am golit din pet intr-un borcan de 800 ml. am tras cu siringa de 100 de ml. cate 5 ml pentru intervalul ocupat de albine, - cam 30 - 40 ml de fiecare stup-  si am stropit peste albine pe interval. Am stropit jet subtire asa ca am trecut si de 2-3 ori pe un interval cu jetul asa sa se ude mai bine albinele. am inchis apoi podisorul si capacul si PA!
Siringa trebuie sa fie fara ac pentru ca siropul e destul de gros si nu trece prin ac, da' eu am incalzit-o cu bricheta si am stramtat-o putin sa iasa siropul fortat ca un jet. (Din incercari invata omu').
Sincer, eu nu am mai facut control cu foaia unsa, ca am multi stupi si am mult de lucru insa nici varoa n-am mai vazut pe albine dupa tratament, nici chear primavara, asa ca au fost primaveri cand nici nu am mai tratat pana dupa salcam.
Asa am facut eu. Nu zic sa faca si altii ca mine, fiecare sa faca asa cum crede.      
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

P.S. Amn in original revista italiana L'apis, din care am luat reteta, da mi s-a stricat imprimanta, nu pot scana articolul. Sorry    



Multumesc! Voi face intocmai.


_______________________________________
Daca albina n-ar fi, nimic n-ar fi !


pus acum 14 ani
   
giurgita_vali
apicultor

Din: Giurgita Dolj
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 93
stie cineva unde pot gasi acid oxalic in CRAIOVA

_______________________________________
rrrr

pus acum 14 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Da Vali.
Va veni omu cu acidu.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 14 ani
   
daniel ciobanu
apicultor

Din: craiova
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 982
cānd nea gică

pus acum 14 ani
   
mosneagu
apicultor

Din: Piatra Neamt
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 131
Acid oxalic se gaseste la Iasi la 500g pachetul. Este o firme care are pagina de prezentare pe net. Pot da link-ul daca nu se considera reclama.

pus acum 14 ani
   
giurgita_vali
apicultor

Din: Giurgita Dolj
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 93
multumesc, dar din sudu olteniei pina in Iasi  este cale lunga.





     va veni omu  cu acidu la Craiova.Asa a zis D GICA
                                                                                multumesc    V


_______________________________________
rrrr

pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335

mosneagu a scris:

Acid oxalic se gaseste la Iasi la 500g pachetul. Este o firme care are pagina de prezentare pe net. Pot da link-ul daca nu se considera reclama.

Intri pe aici si pui cat vrei.


pus acum 14 ani
   
Ahile
apicultor

Din: Mehedinti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 542

Donbazil a scris:

Sal'tare!
Eu am bagat 100 gr. acid oxalic la 1 litru de ceai caldut si 1 kg. de zahar si am agitat pana s-a facut sirop dupa care am mers in stupina. Am golit din pet intr-un borcan de 800 ml. am tras cu siringa de 100 de ml. cate 5 ml pentru intervalul ocupat de albine, - cam 30 - 40 ml de fiecare stup-  si am stropit peste albine pe interval. Am stropit jet subtire asa ca am trecut si de 2-3 ori pe un interval cu jetul asa sa se ude mai bine albinele. am inchis apoi podisorul si capacul si PA!
Siringa trebuie sa fie fara ac pentru ca siropul e destul de gros si nu trece prin ac, da' eu am incalzit-o cu bricheta si am stramtat-o putin sa iasa siropul fortat ca un jet. (Din incercari invata omu').
Sincer, eu nu am mai facut control cu foaia unsa, ca am multi stupi si am mult de lucru insa nici varoa n-am mai vazut pe albine dupa tratament, nici chear primavara, asa ca au fost primaveri cand nici nu am mai tratat pana dupa salcam.
Asa am facut eu. Nu zic sa faca si altii ca mine, fiecare sa faca asa cum crede.      
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

P.S. Amn in original revista italiana L'apis, din care am luat reteta, da mi s-a stricat imprimanta, nu pot scana articolul. Sorry    



Eu am mai putine familii de albine (40). Ce cantitati sa pun pentru a nu risipi materialul?
M-am gandit 500 g zahar+500 ml ceai+50 g acid oxalic. Ce ziceti?


_______________________________________
Zambeste,maine va fi mai rau! Murphy.

pus acum 14 ani
   
ali
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 66
Cum poti sa folosesti 100 gr acid daca in retete este trecut 35gr la un litru solutie nu mai spuneti prostii.

Modificat de ali (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
dan_tr
apicultor

Din: Morunglav-Olt
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 112
V-as ruga, stie cineva care este procentul corect de acid oxalic la 1 litru solutie apoasa: 3,5% sau 10% ? Am gasit retete diferite: 35gr respectiv 100gr acid / 1 litru apa.

_______________________________________
Daca albina n-ar fi, nimic n-ar fi !


pus acum 14 ani
   
Ahile
apicultor

Din: Mehedinti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 542

dan_tr a scris:

V-as ruga, stie cineva care este procentul corect de acid oxalic la 1 litru solutie apoasa: 3,5% sau 10% ? Am gasit retete diferite: 35gr respectiv 100gr acid / 1 litru apa.


Eu am folosit urmatoarea reteta : 3,5 g acid oxalic, 200 g zahar + apa, pana la 1 litru. Am dat 2 ml/interval.
Anul acesta o sa pun ceai in loc de apa si o sa maresc doza de la 3-5 ml/interval.
Trebuie sa procur o siringa de 50 ml.
Inca  nu am tratat, am vazut ca unele familii au puiet capacit, cei drept le-am dat miere dupa diafragma. Luna viitoare o sa tratez.


_______________________________________
Zambeste,maine va fi mai rau! Murphy.

pus acum 14 ani
   
Donbazil
apicultor

Din: Faget
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1293
Sal'tare!
Eu am scris cum am procedat EU, nu am sfatuit pe altii sa faca la fel. Fiecare face cum doreste. Se poate pune si un gram la litru, iar de dat se poate da si o singura picatura la interval, fiecare e liber.
Da' asa din curiozitate intrebatii pe cei din programul bio cum fac...Eu am auzit ca s-ar da 50 de grame la litru de apa si Kilu de zahar da' pun cantitatea dubla la interval, deci cam tot cat dau eu.
Sal'tare!
Donbazil - Faget.


P.S. Domnu' ALI astept sa-ti ceri scuze pentru afirmatia ca am spus " prostii" . Nu ne tragem de sireturi si nu ne permitem jigniri. Te rog sa-ti  revizuiesti atitudinea...


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335

dan_tr a scris:

V-as ruga, stie cineva care este procentul corect de acid oxalic la 1 litru solutie apoasa: 3,5% sau 10% ? Am gasit retete diferite: 35gr respectiv 100gr acid / 1 litru apa.

Fiecare stupar are dreptate in felul sau.
Sunt foarte multe firme care comercializeaza acid oxalic. Diferenta intre ele este legata de concentratia produsului vandut. Cei de la Faget, probabil vand produsul la flacon dizolvat, iar in carte reteta este data la produs cristalizat. Eu cred ca ar fi mai bine sa dezbatem putin, si sa nu ne omoram albinele inainte de a veni zapada. Nici unul dintrevpo nu a specificat in ce stare fizica se afla acidul oxalic.


pus acum 14 ani
   
dan_tr
apicultor

Din: Morunglav-Olt
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 112
Acidul oxalic pur nu poate fi decat in stare solida (cristale). Acolo unde este dizolvat nu mai poate fi vorba de acid oxalic ci de solutie cu acid oxalic.

_______________________________________
Daca albina n-ar fi, nimic n-ar fi !


pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Este doar o parere. Sa vina cei care au scris reteta.

pus acum 14 ani
   
mosneagu
apicultor

Din: Piatra Neamt
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 131
"Acidul oxalic se gaseste in farmacii sub denumirea de acid oxalic brut. In acest caz este vorba de dihidrat de acid oxalic care este cristalin si este compus din cca 71% acid oxalic si 29% apa"

-deja ceea ce gasim contine 29% apa

- ca sa facem o solutie 3,5% acid oxalic cred ca trebuie sa tinem seama ca nu folosim acid oxalic 100%

-deci  100g cristale.................71g acid
           x ..............................3,5g

atunci avem nevoie de 3,5x100/71g= aprox. 5g cristale pentru 3,5g acid pur

-deci ar cam trebui 50 g cristale pentru 1L solutie 3,5% ; acuma depinde cita solutie iese dintr-un litru de ceai si un kg de zahar si atunci s-ar putea sa ajungem la o cantitate mai mare de  creistale


pus acum 14 ani
   
ali
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 66
Acid oxalic concentratie min.99,7%sub forma de cristale albe din care se folosesc 35 gr 200gr. zahar dizolvat in apa dupa care se complecteaza cu apa pana la un litru.Se administreaza 30-50 ml pe familie la 6-7rame 30 ml. Eu cred ca sant prostii din moment ce diferenta este asa mare ori cum SCUZE DACA ASA DORITI .

Modificat de ali (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
genutzu
apicultor

Din: Tg Neamt/jud Neamt
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1033
Am avut ocazia sa cunosc multi oameni care atunci cand nu au ce face cauta diferite metode care au ca rezultat omorarea fara voie a albinelor. Lasati fratilor pe cercetatori sa cerceteze si voi aplicati numai daca sunteti 100%in cunostinta de cauza .
Vi se pare ca ati intrat cu familiile prea puternice la iernat si o sa va manance prea multa hrana si vreti sa le mai reduceti numeric!
Scuze daca am suparat dar asta e realitatea pe care am observat-o la multi colegi!


pus acum 14 ani
   
dan_tr
apicultor

Din: Morunglav-Olt
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 112

genutzu a scris:

Am avut ocazia sa cunosc multi oameni care atunci cand nu au ce face cauta diferite metode care au ca rezultat omorarea fara voie a albinelor. Lasati fratilor pe cercetatori sa cerceteze si voi aplicati numai daca sunteti 100%in cunostinta de cauza .
Vi se pare ca ati intrat cu familiile prea puternice la iernat si o sa va manance prea multa hrana si vreti sa le mai reduceti numeric!
Scuze daca am suparat dar asta e realitatea pe care am observat-o la multi colegi!



Poate fi cineva 100% in cunostinta de cauza ? Eu cred ca totul este relativ.


_______________________________________
Daca albina n-ar fi, nimic n-ar fi !


pus acum 14 ani
   
mosneagu
apicultor

Din: Piatra Neamt
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 131
-domnule Genutzu oamenii scriu aici si pun intrebari pentru ca vor sa invete, vor sa vada cum procedeaza si alti stupari; cred ca normal ar fi sa dati o solutie, sa spuneti cum credeti ca este corect in momentul cind vedeti ca ceva nu este in regula sau cum procedati in situatia respectiva.
- e usor sa spui: "Nu-i bine" fara sa spui de ce nu-i bine.

O seara buna!!!


pus acum 14 ani
   
giurgita_vali
apicultor

Din: Giurgita Dolj
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 93
eu cred ca tratamentu cu acidu oxalic este in faza de experment .am folosit reteta cu 35 g+200g zahar si restu pina la litru apa ,dupa 2zile am gasit citiva paduchi morti(probabil de batrinete)apoi am dat cu varachet,nu mam apucat sai numar dar erau ff multi .si am cumparat 1.5 Kg de acid oxalic .am sa dau  cu el de paduchi mai bine la gaini.poate acolo o avea efect

_______________________________________
rrrr

pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335

giurgita_vali a scris:

eu cred ca tratamentu cu acidu oxalic este in faza de experment .am folosit reteta cu 35 g+200g zahar si restu pina la litru apa ,dupa 2zile am gasit citiva paduchi morti(probabil de batrinete)apoi am dat cu varachet,nu mam apucat sai numar dar erau ff multi .si am cumparat 1.5 Kg de acid oxalic .am sa dau  cu el de paduchi mai bine la gaini.poate acolo o avea efect

Si totusi sunt multi care fac tratamente cu AO si nu se pland. Depinde cum ajunge solutia pe albine. Daca sunt stranse in ghem este putin probabil sa aiba efectul dorit. De fapt in carti se spune ca ar avea efect doar pana in 90% din cazuri fericite.
Chiar si la 97 % tot nu am fi multumiti. Procentele sunt relative.


pus acum 14 ani
   
ali
apicultor

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 66
Acidul oxalic are efect 4-5 saptamani deci dupa doua zile nu pot sa cada multi asta se vede de la primul raspuns numai trebuie citit si sant care al folosesc de mai mult timp dar nu spune nimeni nimic atat de mare secret este oare pt ce?

pus acum 14 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Acest material ati binevoit sa-l cititi ?

Hai sa nu dam cu presupusul.
Urmeaza alt material mai incolo.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 14 ani
   
Dila Daniel
Moderator

Din: Craiova
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3059

ali a scris:

Acidul oxalic are efect 4-5 saptamani deci dupa doua zile nu pot sa cada multi asta se vede de la primul raspuns numai trebuie citit si sant care al folosesc de mai mult timp dar nu spune nimeni nimic atat de mare secret este oare pt ce?

De la inceput trebuie sa te rog sa nu interpretezi ceea ce spun cu rea vointa.
Cum zice si nea Gica,despre tratamentul cu acid oxalic s-a scris mult in decursul anilor pe forum.Trebuie doar sa cauti intradevar.
Insa exista un motor de cautare al forumului in partea dreapta sus al paginii principale.Scrie acolo:CAUTA
Introdu cuvantul cheie(in cazul tau acid oxalic) si da enter.Bifezi doar topicuri sau doar posturi...vezi tu acolo.
Daca nu esti satisfacut de ceea ce s-a scris revin-o si intreaba direct.
P.S.exista informatie acumulata,incat o sa fi mai multumit decat ti s-ar fi dat un raspus doua...


_______________________________________
Nu sunt perfect,dar sunt eu insumi si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.

pus acum 14 ani
   
Ahile
apicultor

Din: Mehedinti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 542
La tratementul cu acid oxalic, care temperatura ar fi potrivita pentru aplicare? Tratamentul il faceti dimineata sau dupa amiaza?

_______________________________________
Zambeste,maine va fi mai rau! Murphy.

pus acum 14 ani
   
Dila Daniel
Moderator

Din: Craiova
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3059

Ahile a scris:

La tratementul cu acid oxalic, care temperatura ar fi potrivita pentru aplicare? Tratamentul il faceti dimineata sau dupa amiaza?

sunteti lenesi rau...
O postare mai sus spuneam ceva...dar cainii latra,ursul merge;
Macar acum cauta aici:
daca nu gasesti scrie-mi pe privat si iti dau eu copy paste.


_______________________________________
Nu sunt perfect,dar sunt eu insumi si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.

pus acum 14 ani
   
Ahile
apicultor

Din: Mehedinti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 542

Dila Daniel a scris:


Ahile a scris:

La tratementul cu acid oxalic, care temperatura ar fi potrivita pentru aplicare? Tratamentul il faceti dimineata sau dupa amiaza?

sunteti lenesi rau...
O postare mai sus spuneam ceva...dar cainii latra,ursul merge;
Macar acum cauta aici:
daca nu gasesti scrie-mi pe privat si iti dau eu copy paste.


Nu va enervati, ca va albeste parul


Am vrut un raspuns scurt, fara a demara o cautare.
Vroiam sa stiu opinia celor care aplica acest tratament.
In rest ......S-auzim de bine!


_______________________________________
Zambeste,maine va fi mai rau! Murphy.

pus acum 14 ani
   
Dila Daniel
Moderator

Din: Craiova
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 3059

Ahile a scris:


Dila Daniel a scris:


Ahile a scris:

La tratementul cu acid oxalic, care temperatura ar fi potrivita pentru aplicare? Tratamentul il faceti dimineata sau dupa amiaza?

sunteti lenesi rau...
O postare mai sus spuneam ceva...dar cainii latra,ursul merge;
Macar acum cauta aici:
daca nu gasesti scrie-mi pe privat si iti dau eu copy paste.


Nu va enervati, ca va albeste parul


Am vrut un raspuns scurt, fara a demara o cautare.
Vroiam sa stiu opinia celor care aplica acest tratament.
In rest ......S-auzim de bine!

Mi-a albit parul...acum se usuca si cade 
Nu dai o talpa maine pe aici sa aflii personal de la unii ce folosesc acest tratament si iti promit ca pleci si cu acidul?

Modificat de Dila Daniel (acum 14 ani)


_______________________________________
Nu sunt perfect,dar sunt eu insumi si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.

pus acum 14 ani
   
Ahile
apicultor

Din: Mehedinti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 542

Dila Daniel a scris:


Ahile a scris:


Dila Daniel a scris:


sunteti lenesi rau...
O postare mai sus spuneam ceva...dar cainii latra,ursul merge;
Macar acum cauta aici:
daca nu gasesti scrie-mi pe privat si iti dau eu copy paste.


Nu va enervati, ca va albeste parul


Am vrut un raspuns scurt, fara a demara o cautare.
Vroiam sa stiu opinia celor care aplica acest tratament.
In rest ......S-auzim de bine!

Mi-a albit parul...acum se usuca si cade 
Nu dai o talpa maine pe aici sa aflii personal de la unii ce folosesc acest tratament si iti promit ca pleci si cu acidul?


As veni, dar sunt prins cu alegerile.
Toate cele bune?

P.S Faceti tratament maine?


_______________________________________
Zambeste,maine va fi mai rau! Murphy.

pus acum 14 ani
   
mosneagu
apicultor

Din: Piatra Neamt
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 131
-am gasit pe net modul de preparare a solutiei de acid oxalic in Italia

"Il consiglio che si puņ dare č che limitandoci ad un solo trattamento mensile con acido ossalico (es. a maggio, a giugno e a luglio), in corrispondenza del prelievo dei melari, č possibile portare senza eccessivi danni le api fino al momento canonico (agosto) in cui effettuare l'intervento tampone estivo. La soluzione da utilizzare ha i seguenti dosaggi: 1 litro di acqua con 400 grammi di zucchero e 80 grammi di acido ossalico diidrato. La soluzione andrą preparata sciogliendo, eventualmente scaldando sul fuoco, lo zucchero (400 g) in 700 g di acqua; a parte si pongono gli 80 g di acido ossalico diidrato in un contenitore (va benissimo una bottiglia) e si aggiungono 300 grammi di acqua calda (č necessaria una temperatura di 60 70°C); si chiude la bottiglia, si agita sino ad ottenere una soluzione perfettamente trasparente che dovrą essere unita allo sciroppo non appena si sarą raffreddato. La soluzione una volta preparata č stabile e puņ essere impiegata nel corso dell'intera campagna dei trattamenti, avendo cura di agitarla bene prima dell'uso al fine di sciogliere eventuali cristalli di ossalico, e saltuariamente durante l'impiego in apiario. La soluzione andrą gocciolata tra i favi, direttamente sulle api, in ragione di 5 cc per talaino."

-cred ca se intelege si fara traducere
-este cam al fel cu ce foloseste Donbazil

Succes!


pus acum 14 ani
   
mosneagu
apicultor

Din: Piatra Neamt
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 131


pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
nea Balas... matale stii ce fac astia aicea nu???
auzi...roman apicultor emigrat in Canada...mare apicultor acolo...

tratament acid oxalic nea balas... matale stii fac astia aicea apicultor emigrat apicultor acolo... CLUB STUPARITUL

48.6KB

Modificat de BUNKA (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Bunka m-ai spart cu pozele. M-ai lasat fara aer. Parca eu as fi fost sub prelata.
Eu am facut un aparat asemanator, dar nu l-am pus in practica. Este deosebit de periculos de utilizat. Nu am gasit masca necesara pentru fumul de acid oxalic.
Gazul din acid oxalic rezultat este toxic pentru om, dar nu si pentru albine.
Mai asteptam putin.
Mergem doar pe solutie.


pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
..nea Balas, matale esti un pionier in Ro in materie de vaporizare a AO, din cate cunosc altcineva nu a incercat...matale macar ai inteles ideea, ai incercat ceva, ce fac astia acolo intradevar...e meserie curata...tare mi-as dori sa aflu cum functioneaza si cum e facut aparatul ala...poate o sa-mi iau inima-n dinti si o sa-i scriu lui Dorian...sau poate poate Pab sa vb cu el ca auzi ca au fost colegi, amici...oricum dupa felul cum arata pozele eu zic ca aparatul lor e gandit bine, e sigur!!
Frumoase poze nu???
Uita-te la toate albumele...ai ce vedea!!


pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
Iata un vaporizator de AO facut de nemti...e simplu dupa parerea mea, o rezistenta la 12 V de 150W care incinge o tavita mica unde se pune AO, acolo el se transforma in lichid apoi se vaporizeaza...nu stiu cum merge dar imi imaginez.
Ce zici de el nea Balas?
N-ar fi pericol de foc in maniera asta de administrare nu?
Pb este de masca de gaze care trebuie folosita...tre sa fie ceva calumea! 

tratament acid oxalic iata facut nemti...e simplu dupa parerea mea, rezistenta 150w care incinge CLUB STUPARITUL

39.5KB


pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
Inca o poza..

tratament acid oxalic inca poza.. CLUB STUPARITUL

23.7KB


pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
Pana in noiembrie anul care vine imi fac si eu o treaba de asta...
...e electric, sursa de curent este pe carucior, cu ajutorul curentului care incinge o rezistenta electrica aflata in incinta rosie acidul se vaporizeaza, apoiu se porneste ventilatorul se da drumul la robinetul care da drumul la aer in instalatie si curentul de aer impinge vaporii in stup.

tratament acid oxalic pana noiembrie anul care vine imi fac treaba asta... ...e electric, sursa CLUB STUPARITUL

45.2KB

Modificat de BUNKA (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
...aici se vede bine, deci se pune AO in teava aia care este infipta in incinta rosie, are un robinet ca la apa cu sfera, se deschide robinetul, acidul pica pe suprafata incinsa, se inchide robinetul la loc, AO se vaporizeaza in incinta rosie, apoi se porneste ventilatorul...are acolo un intrerupator si se deschide celalalt robinet cu sfera care da drumul la aerul impins de ventilator in cutia cu vapori...curentul de aer trece prin cutie apoi prin furtunul ala de cauciuc (cred) direct in stup...nu-i mare filosofie, numai ca trebuie masca pt ca ...is hily toxic!

tratament acid oxalic ...aici vede bine, deci pune teava aia care este infipta incinta rosie, are CLUB STUPARITUL

32.7KB


pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
Aici se vede mai bine instalatia...si tevile cu robineti ca pt apa, si incinta rosie pt vaporizare si ventilatorul centrifugal...
Multumim canadienilor -romani pt aceste poze =D  =D  =D

tratament acid oxalic aici vede mai bine tevile robineti apa, incinta rosie vaporizare multumim CLUB STUPARITUL

43.7KB


pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
iaca...cine vrea sa incerce sa trateze bio-eficient cu oxalicus...are de unde se inspira...Maximus...nu te bate gandul, ca tu esti cu oxalicul de ceva vreme???

tratament acid oxalic vrea incerce trateze unde bate gandul, esti oxalicul ceva vreme??? CLUB STUPARITUL

65.9KB


pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
se vede??

tratament acid oxalic vede?? CLUB STUPARITUL

56.7KB


pus acum 14 ani
   
maximus
Vizitator



bunka, mi se ridica parul pe sira spinarii cand vad asa ceva.in nici un caz 

pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
Max...zi si de ce nu ma lasa asa in ceata???
De ce zici...ca-s periculosi vaporii sau de ce??
Ne echipam serios masca manusi alea alea!



Modificat de BUNKA (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
maximus
Vizitator



prefer sa lucrez mai "soft" 

pus acum 14 ani
   
livas
apicultor

Din: pe langa TG-FRUMOS
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 119
Salve nene BUNKA.Da ia uita-te un pic mai in urma la topicul ACID OXALIC sa vezi ca mai suntem si altii care facem trat. cu AO, intradevar un pic mai rudimentar fara atata ,,desfasurare'' de tehnologie dar te asigur ca merge brici!! Eu asa tratez de vreo 3 ani!

Modificat de livas (acum 14 ani)


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
Salut Livas...cum merge cu vaporizarea???
Merge bine ai?? Am vazut instalatia ta, tre sa recunosc ca arata bine si cred ca e eficienta, e eficace AO, este??
Folosesti masca, manusi okelari??

Modificat de BUNKA (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
livas
apicultor

Din: pe langa TG-FRUMOS
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 119
Salve! Merge nene Bunka,dupa mine este f eficient (si nu numai dupa mine). Deobicei mai fac un trat. prin sondaj intr-o zi din ian. la 10 % dintre stupi.Daca mai cad mai mult de trei ''dusmani'' la max. trei stupi fac trat. la toti! acum 2 ani l-am repetat la toti fara sondaj si l-am repetat degeaba!! Nu au cazut 10 de toti, la 100 de stupi!!
masca nu am folosit pt ca nu am gasit, tre sa fie masca speciala pt. acizi,are un  cod dar nu mai stiu pe unde l-am scris.Nu am folosit pt. ca atunci cand ''piticii'' lucreaza eu sunt la alti stupi cu pregatitu'.
ochelari musai folosesc ,ca sa ma vada d-na mea ca am greata in mine!!   hai pa!


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
BUNKA
CLUB STUPARITUL

Din: Botosani
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 2058
Aha, bravos..zi-mi un lucru daca vrei din experienta ta...cum e cu pierderea de matci la tratarea cu AO vaporizat...se aude ca un procent micut se pot pierde, e doar un zvon sau e ceva real?
O sa ma dau si eu din toamna acestui an la tratarea cu AO vaporizat dar pana atunci...ma mai documentez!


pus acum 14 ani
   
livas
apicultor

Din: pe langa TG-FRUMOS
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 119
Salve nene Bunka si alti confrati intru suferinta!! I-mi cer scuze pt. intarziere dar mi-am taiat aratatorul de la mana stanga cu flexul (eu fiind stangaci) si cu degetul asta  nu pot sa bat ca sunt baiat rusinos , dar sa stii ca dupa parerea mea(avizata prin putina experienta) zvonul este ,,a la moni columbeanu'' adica fals!! ca sa i-ti dai seama ca nu mint te pot informa ca am 3 matci de 4 ani !! de unde ,,trag'' mamele pt. tot poporul si crede-ma nu numai ca nu au patit nimic, dar nici macar nu s-au hibridat! asta nu am spus-o ca sa creada cineva ca AO hibrideaza mamele!   :zzz   
mai dea dreptul, eu te asigur ca nu numai din exper. vorbesc, dar cred ca printre noi tre sa fie unul care afost in excursie in Austria in2008 unde ,,austriacul'' spune tare ca abia dupa 15 trat. s-au obs. probleme la albine!!
Nu mai spun ca pe un link pe aici am citit un studiu efectuat de un institut din Bolonia (si eu iicred pe astia ca stiu ce spun pt.bate bine cu experienta) unde ei arata acolo tote studiile facute in lab. pe alb. si chiar concentratia de AO DIN MIERE DUPA FIECARE TRAT.
Emulte de scris, dar mai vorovim!! =D hai pa!!
  Si fii atent, bag sama ca tu cand treci de la Iesul celor 7 coline, catre casa ta, treci pe la poarta pe la mine, asa ca ai grija la buzunare ca-mi fac meseria!!!

Modificat de livas (acum 14 ani)


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335




pus acum 14 ani
   
livas
apicultor

Din: pe langa TG-FRUMOS
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 119
Nene Balas sa traiesti! metoda din filmul dv. eu am folosit-o in iarna anului2007, si aici e problema, cand afara e rece,pt. ca, cristalele de AO pri incalzire se transf. in microcristale, fumul ala care se vede in film, numa ca ala nu e fum si au proprietatea de a se aglomera pe partile reci ale tzavii , de ex. la varful ei, ca acolo nu poti da cu lampa ca arzi stupul , sau nu mai spun ca aerul rece care vine din pompa il mai depune si el pe undeva, si nu mai stii ce cant. sa dus in lada asta sau aialalta  pt ca odata gasesti tzeava mai incarcata, odata nu sa terminat de ,,topit'' si tot asa !! Nu mai spun ca daca bate vantul si se mai stinge lampa de vreo 20 de ori   si la urma iti mai dai si cu taragotul ala in nas    , va sun eu iti vine sa fugi in lumea ta!!    

_______________________________________


pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Noi suntem aici sa dezbatem problema. Nu totdeauna este rece. Eu in toamna pentru ca erau doar 8 grade mi-am permis sa cuplez doua arzatoare. Asta este. Noi suntem romani si trebuie sa improvizam. Mai mult la fum fara o masca adecvata nici nu trebuie sa aprindem lampa. Cand era lampa de benzina degaza mai multa caldura. Sunt facute si ele pentru un anumit scop, dar noi improvizam.
Este buna completarea ta.


pus acum 14 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335

balasbebe a scris:




Si in poza individul are doar un stup.


pus acum 14 ani
   
livas
apicultor

Din: pe langa TG-FRUMOS
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 119
Cu dispozitivul asta musai tre sa folosesti masca, si cand vine vremea sa stai o zi de dimineata pana seara cu mustiucul pe bot e cam nasol   , asa cu electricu e mai simplu;incarci,armezi,foc de voie si apoi astepti sa se termine fumul la gura tzevii =D  =D
Cu stima   


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
ioanpuiu
apicultor

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1060
Tratament cu acid oxalic

A. Oxalic este un acid organic de origine vegatală care se regăseşte īn natură īn: măcriş, sfeclă, miere de pădure şi de castan.
La un dozaj corect, eventualele resturi īn produsele stupului, (datorită tratamentului īmpotriva varroua) sunt fără riscuri pentru consumatori.
A.O. este totuşi o substanţă chimică foarte periculoasă pentru om, fiind clasificată ca otravă - cīteva grame pot ucide un  adult.   
      din acst motiv, īncepem cu măsuri de protecţie
- etichetare corespunzătoare otrăvurilor (inclusiv pt. sirop + AO)
- păstrarea īn recipienţi īnchişi ermetic, la rece( īntre 0 şi 5 grade) la īntuneric şi nu īn ...frigiderul familiei !
- copiii şi animalele nu trebuie să poată avea acces.
- purtarea de echipament de protecţie specific manipulării de subst. foarte periculoase.

Soluţia de AO destinată tratamentului se face prin amestecarea DOAR cu sirop 1/1 , a 40 grame de substanţă.
Siropul se prepară la 60 de grade, se răceşte pīna la 30 gr. şi adugă AO (īntr-o sticlă de apa minerală de 1,5l., īnchisă, se agită moderat şi se deschide cu precauţie deoarece poate face presiune)
Pentru aplicare, soluţia se păstrează la 30 gr.C , deoarece dacă se răceşte, AO nu mai rămīne dizolvat, crstalizează şi pierde din eficienţă.

Tratamentul se efectuează īntr-o zi cu temp. exterioară mai mare de 5 gr.C - optim īntre 10-12gr.
Cantitatea de sirop cu AO necesară pentru tratament este de 5ml. pentru fiecare interval ocupat, şi se face prin picurare lentă pe albine.
O seringă de 50 - 60 ml. e potrivită acestui scop.
 
     rezumat:


_______________________________________
May you walk on warm sands !
                                   Ahnassi / TES3

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
la cateva zile dupa tratamentul cu acid oxalic

tratament acid oxalic cateva zile dupa acid oxalic

40KB


_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
Donbazil
apicultor

Din: Faget
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1293
Sal'tare!
Au fost zilele astea numai bune de facut ultimele "retusuri" prin lazi dar si de  administrat tratamentul cu acid oxalic . Dupa tratament albinele care initial erau in semighem, au iesit afara si totul a fost O.K.
Rezultatele s-or vedea in timp....
Sal'tare!
Donbazil - Faget.    

tratament acid oxalic sal'tare! fost zilele astea numai bune facut ultimele prin lazi dar de 

44.8KB


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
softim
apicultor

Din: Timisoara
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 158

ioanpuiu a scris:

Tratament cu acid oxalic

A. Oxalic este un acid organic de origine vegatală care se regăseşte īn natură īn: măcriş, sfeclă, miere de pădure şi de castan.
La un dozaj corect, eventualele resturi īn produsele stupului, (datorită tratamentului īmpotriva varroua) sunt fără riscuri pentru consumatori.
A.O. este totuşi o substanţă chimică foarte periculoasă pentru om, fiind clasificată ca otravă - cīteva grame pot ucide un  adult.   
      din acst motiv, īncepem cu măsuri de protecţie
- etichetare corespunzătoare otrăvurilor (inclusiv pt. sirop + AO)
- păstrarea īn recipienţi īnchişi ermetic, la rece( īntre 0 şi 5 grade) la īntuneric şi nu īn ...frigiderul familiei !
- copiii şi animalele nu trebuie să poată avea acces.
- purtarea de echipament de protecţie specific manipulării de subst. foarte periculoase.

Soluţia de AO destinată tratamentului se face prin amestecarea DOAR cu sirop 1/1 , a 40 grame de substanţă.
Siropul se prepară la 60 de grade, se răceşte pīna la 30 gr. şi adugă AO (īntr-o sticlă de apa minerală de 1,5l., īnchisă, se agită moderat şi se deschide cu precauţie deoarece poate face presiune)
Pentru aplicare, soluţia se păstrează la 30 gr.C , deoarece dacă se răceşte, AO nu mai rămīne dizolvat, crstalizează şi pierde din eficienţă.

Tratamentul se efectuează īntr-o zi cu temp. exterioară mai mare de 5 gr.C - optim īntre 10-12gr.
Cantitatea de sirop cu AO necesară pentru tratament este de 5ml. pentru fiecare interval ocupat, şi se face prin picurare lentă pe albine.
O seringă de 50 - 60 ml. e potrivită acestui scop.
 
     rezumat:

Mersi de traducere. Vreau sa incerc si eu.


pus acum 13 ani
   
Donbazil
apicultor

Din: Faget
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1293
Desi acidul e destul de ieftin si relativ usor de aplicat si eu de ani de zile il folosesc, in zona mea are putini adepti. Ce sa le fac, dragoste cu sila.....

tratament acid oxalic desi acidul destul ieftin relativ usor aplicat ani zile folosesc, zona mea are

32KB


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
Donbazil
apicultor

Din: Faget
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1293
Cu ocazia tratamentului, am vazut la urdinis la unul din orizontali, ceva agitatie.....Am deschis si iacata ce-am gasit...
Intrase pana n-am pus gratia si ...a ramas acolo....definitiv...
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

tratament acid oxalic ocazia vazut urdinis unul din ceva deschis iacata ce-am pana n-am pus gratia

41.7KB

Modificat de Donbazil (acum 13 ani)


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
De cate ori ai dat cu acid oxalic?
  Raspunsul este pentru d-l Necula.


pus acum 13 ani
   
Donbazil
apicultor

Din: Faget
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1293
Buna seara!
Banuind ca intrebarea imi este adresata, va raspund ca de 5 ori....
Cate o data in fiecare noiembrie din ultimii 5 ani.
Buna seara!


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
softim
apicultor

Din: Timisoara
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 158

Donbazil a scris:

Buna seara!
Banuind ca intrebarea imi este adresata, va raspund ca de 5 ori....
Cate o data in fiecare noiembrie din ultimii 5 ani.
Buna seara!


Buna seara! Si mai dati si Varachet forte sau Mavrirol? Am inteles ca efectul se vede in timp de cateva saptamani dupa tratamentul cu acid oxalic. Ati observat lucrul asta? Adica ati numarat din cand in cand la cateva zile daca au mai cazut cativa biruiti de tratament?

Multumesc

Modificat de softim (acum 13 ani)


pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
REPET ATUNCI NTREBAREA , DESI EU SUNT MULTUMIT DE RASPUNS.
In acest an de cate ori ai dat cu acid oxalic, sau o sa dai.
Raspunsul este cu dedicatie pentru d-l Nicula.


pus acum 13 ani
   
Donbazil
apicultor

Din: Faget
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1293
O singura data pe an., in luna noiembrie

_______________________________________


pus acum 13 ani
   
Donbazil
apicultor

Din: Faget
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1293
Sal'tare!
Pentru Softim:
Am dat  si cu varachet forte, de trei ori, in perioada 13 - 28 septembrie. Mavrilol nu am dat anul asta.
Fiindca lucrez de mai multi ani in acelasi sistem, nu mai verific ce cade. Pur si simplu tratez. Cine nu trateaza pentru ca nu vede el varoa si se automultumeste ca n-are, e treaba lui, dar suporta consecintele.
Avand multi stupi, incerc sa nu pierd vremea, fac lucrarile in serie si nu prea-i bibilesc.
Sa ma contactezi la prima conferinta de la Timisoara sa mai discutam.
Sal'tare!
Donbazil - Faget.    


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Sper sa multumeasca raspunsul tau pe toata lumea, si sa auda fiecare stupar.
Multumesc inca o data.


Donbazil a scris:

O singura data pe an., in luna noiembrie


pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Si daca tratamentul tau este asa de bun, de ce trebuie  noi sa ne otravim stupii si mierea cu atatea inventii cand totul este asa de simplu?

pus acum 13 ani
   
softim
apicultor

Din: Timisoara
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 158

Donbazil a scris:

Sal'tare!
Pentru Softim:

Sa ma contactezi la prima conferinta de la Timisoara sa mai discutam.
Sal'tare!
Donbazil - Faget.    


Multumesc pentru invitatie!


pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

ioanpuiu a scris:

Tratament cu acid oxalic

A. Oxalic este un acid organic de origine vegatală care se regăseşte īn natură īn: măcriş, sfeclă, miere de pădure şi de castan.
La un dozaj corect, eventualele resturi īn produsele stupului, (datorită tratamentului īmpotriva varroua) sunt fără riscuri pentru consumatori.
A.O. este totuşi o substanţă chimică foarte periculoasă pentru om, fiind clasificată ca otravă - cīteva grame pot ucide un  adult.   
      din acst motiv, īncepem cu măsuri de protecţie
- etichetare corespunzătoare otrăvurilor (inclusiv pt. sirop + AO)
- păstrarea īn recipienţi īnchişi ermetic, la rece( īntre 0 şi 5 grade) la īntuneric şi nu īn ...frigiderul familiei !
- copiii şi animalele nu trebuie să poată avea acces.
- purtarea de echipament de protecţie specific manipulării de subst. foarte periculoase.

Soluţia de AO destinată tratamentului se face prin amestecarea DOAR cu sirop 1/1 , a 40 grame de substanţă.
Siropul se prepară la 60 de grade, se răceşte pīna la 30 gr. şi adugă AO (īntr-o sticlă de apa minerală de 1,5l., īnchisă, se agită moderat şi se deschide cu precauţie deoarece poate face presiune)
Pentru aplicare, soluţia se păstrează la 30 gr.C , deoarece dacă se răceşte, AO nu mai rămīne dizolvat, crstalizează şi pierde din eficienţă.

Tratamentul se efectuează īntr-o zi cu temp. exterioară mai mare de 5 gr.C - optim īntre 10-12gr.
Cantitatea de sirop cu AO necesară pentru tratament este de 5ml. pentru fiecare interval ocupat, şi se face prin picurare lentă pe albine.
O seringă de 50 - 60 ml. e potrivită acestui scop.
 
     rezumat:

Dom'le,cred ca este o hiba cu reteta asta.Am folosit-o acum cativa ani si am avut ceva probleme.
Voi reveni cu date certe in cateva zile.Si cu dovezi.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
eu am folosit 35g de acid oxalic si 2 ml / interval

_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643

ioanpuiu a scris:

Soluţia de AO destinată tratamentului se face prin amestecarea DOAR cu sirop 1/1 , a 40 grame de substanţă.
Siropul se prepară la 60 de grade, se răceşte pīna la 30 gr. şi adugă AO (īntr-o sticlă de apa minerală de 1,5l., īnchisă, se agită moderat şi se deschide cu precauţie deoarece poate face presiune)
Pentru aplicare, soluţia se păstrează la 30 gr.C , deoarece dacă se răceşte, AO nu mai rămīne dizolvat, crstalizează şi pierde din eficienţă.

1. Exista doua retete.Cea prezentata de colegul mai sus si una nemteasca.
Diferenta intre ele este concentratia siropului de zahar.La reteta nemteasca concentratia este sirop 20% fata de cea de mai sus care prevede sirop 50%
2. Recomandarea in reteta de mai sus este sa se administreze solutia la 30 de grade.
3.In timp am folosit ambele retete.
4.Anul trecut incep sa cred ca am dat-o in bara cu tratamentul
5.Ca sa ma dumiresc,dupa cele scrise de colegul Ioanpuiu am hotarat sa fac niste solutii pe care sa le supun la probe soc.
Mai am nevoie de cateva zile.Oricum,am ramas si eu uimit.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
jiji
apicultor

Din: giurgiu
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 538
va multumim pt postare si asteptam concluziile

_______________________________________
sanatate si virtute, sa avem ce bea, ce manca si ce ...

pus acum 13 ani
   
ioanpuiu
apicultor

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1060

gica a scris:

Exista doua retete.Cea prezentata de colegul mai sus si una nemteasca.
Diferenta intre ele este concentratia siropului de zahar.La reteta nemteasca concentratia este sirop 20% fata de cea de mai sus care prevede sirop 50%
2. Recomandarea in reteta de mai sus este sa se administreze solutia la 30 de grade.


(dosage : 40 g d’AO dihydraté par litre de sirop)

Préparation de la solution d’AO :
• Préparer le sirop 50/50 avec de l’eau chaude ą 60°C
environ et le laisser refroidir jusqu’ą 30°C,

Ei spun  sirop 50/50...eu am īnţeles juma'-juma' ...adică 1l. apă/1kg. zahăr +40g. de AO
Am pus reţeta asta pt. că la noi am găsit mai multe reţete, diferite atīt ca dozaj al AO (īntre 35 şi 75 de grame) cīt şi al siropului.


_______________________________________
May you walk on warm sands !
                                   Ahnassi / TES3

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
In principiu calculul se face cu acid oxalic anhidru (fara apa).Se mai numeste si dezhidratat.
Un mol de acid oxalic dezhidratat are 90 de grame
Un mol de acid oxalic cu doua molecule de apa are 126 de grame
De aici apar confuziile facute de urechistii care scriu diverse articole sau carti ca sa se afle si ei in treaba.
Exemplu:
Daca se specifica ca solutia are 3,5% acd oxalic vom avea nevoie de 3,5 x126/90 grame de acid oxalic cristale adica trebuie pus 49 de grame A.O./litru.
35 de grame de acid oxalic cristale la un litru de apa da o solutie de 2,5%
Eu am lucrat si lucrez cu solutie de 3%.Pun 42 de grame la litru


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Ei,acum pe larg despre acidul oxalic si despre tratamentul cu acid oxalic.
Prin anii '80 l-am vazut prima data.Pe unde am lucrat se folosea la spalarea pe maini.Se lucra cu niste chimicale care lasau mainile rosu-carmin.Dupa spalare se dadea cu apa si sapun si gata.
Prin anii'85 a aparut in revista de apicultura un articol de sinteza referitor la tratamentele care au fost incercate si au dat rezultate pana atunci.
chinezii foloseau nicotina,
rusii,acid oxalic,acid formic,
altii timol,eucaliptol,
altii printre care si noi acaricide.
Am facut o proba pe un stup.Am o amintire trista cu proba asta.
Mai tarziu am citit de concentratiile utilizate si modul de lucru
Initial am folosit reteta postata de Ioanpuiu cu 40 grame AO. 4% sau 56 grame de AO cu doua molecule de apa si sirop 1/1.
Dupa aceea am folosit reteta pe care o folosesc si acum cu sirop 20% si 3% AO.
Anul trecut am intarziat si am reusit sa dau abia in ianuarie anul aceste.Amestecul a fost rece si cred ca nu a prea avut efect.Prea multi nemernici in toamna asta.
Anul acesta am dat solutie calda.Sa speram ca e mai bine.
Dupa ce am terminat am citit ce a postat Ioanpuiu.
Am crezut ca acele cristale provin de la zahar.Eu am folosit zahar invertit care stiu bine ca nu mai cristalizeaza.
Cum mai ramasese cam 0,5 litri am pus intr-o sticla,am bagat im congelator,am scos,s-a dezghetat si am bagat din nou la congelator.Dupa dezghetare surpriza - cristale pe fundul sticlei.Doua poze:

tratament acid oxalic ei,acum larg despre acidul oxalic despre acid anii '80 l-am vazut prima

31.2KB


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
a doua

tratament acid oxalic doua

23KB


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
De draci,am luat AO si am facut un amestec fara zahar

tratament acid oxalic draci,am luat facut amestec fara zahar

27.8KB


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
inainte de a pune apa

tratament acid oxalic inainte pune apa

19.6KB


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
solutie de AO 3%  cristal:

tratament acid oxalic solutie 3%  cristal:

35.4KB


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Dupa doua congelari surpriza

tratament acid oxalic dupa doua congelari surpriza

44.7KB


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
sus se mai vede gheata

tratament acid oxalic sus mai vede gheata

41.1KB


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Am intr-un borcan sirop invertit facut in februarie.Aveam de gand sa fac probe cu solutii de 20% si 50%.
La sigur apar cristale si asa.
Nota.
1.Cristalele au ramas pe fundul sticlei si cand temperatura solutiei a ajuns la 16 grade cat a fost azi.Dupa agitare se disperseaza dar solutia ramane putin opaca.
2. Eram convins ca este vorba de cristale de zahar unde a scris Ioanpuiu.
Asta este, am gresit.Sau cum zice un coleg,prost sa fii dar sa-ti revii
Va 


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
ioanpuiu
apicultor

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1060
@ Gică

Cīnd a apărut chimia īn programa şcolară aveam alte priorităţi şi nu s-a lipit de mine cum nu se lipeşte apa de gīscă.
Pīnă să scrii de AO dehidratat şi AO cu două molecule de apă nici nu ştiam că există.
După, am revăzut articolul unde ei scriu că " Acidul oxalic poate fi folosit īn stare anhidră sau dehidratat", dar, mai important, scriu şi:  "Il se présente sous la forme d’une poudre blanche relativement soluble dans l’eau."

"El se prezintă sub forma unei pudre albe relativ solubile īn apă


_______________________________________
May you walk on warm sands !
                                   Ahnassi / TES3

pus acum 13 ani
   
softim
apicultor

Din: Timisoara
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 158
Aveti amabilitatea sa postati si concluziile? Este buna reteta postata de d-l ioanpuiu? Sau mai trebuie ajustata?

pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
ATENTIE INCEPATORI!
ESTE DOAR O INTREBARE NU RECOMANDARE!

Oare daca s-ar pune in sirop AO, in loc de sare de lamaie, ce s-ar intampla? Sa nu fie decat o cantitate neglijabila. Cine ar putea ghici reteta?
Daca luam in calcul si sarea de lamaie este un acid. Cu ce ar fi mai deosebit decat AO.


pus acum 13 ani
   
ioanpuiu
apicultor

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1060

balasbebe a scris:

ATENTIE INCEPATORI!
ESTE DOAR O INTREBARE NU RECOMANDARE!

Oare daca s-ar pune in sirop AO, in loc de sare de lamaie, ce s-ar intampla? Sa nu fie decat o cantitate neglijabila. Cine ar putea ghici reteta?
Daca luam in calcul si sarea de lamaie este un acid. Cu ce ar fi mai deosebit decat AO.

Bacteriile, microbii, viruşii, sunt organisme vii care au ca şi noi sisteme de apărare complexe.
Administrarea de tratamente īn doze prea mici (cantitate neglijabilă īn loc să le distrugă, le face să dezvolte rezistenţă la tratament, care rezistenţă poate merge pīnă la imunitate. (asta ca principiu general fără referire la AO)
Mecanismul de acţiune al AO nu este pe deplin cunoscut dar se ştie că el penetrează cuticula albinelor şi acarienilor şi se regaseste īn ţesuturile albinei cīteva ore după administrare.
După unele studii, se pare că soluţiile de AO acţionează prin aciditatea lor(pH īn jur de 0,9)- scriu ăia - (dar nu am īnţeles prea bine)


_______________________________________
May you walk on warm sands !
                                   Ahnassi / TES3

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Din cate cunosc au fost incercati urmatorii acizi organici:
- acid formic,
- acid oxalic,
- acid lactic,
- acid nicotinic.
Sunt studii,cercetari si rezultate in acest sens.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
balasbebe
CLUB STUPARITUL

Din: Zalau,SJ.:1956
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5335
Eu tocmai asta am zis, daca descoperim reteta.

pus acum 13 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
Catre Ioanpuiu,
Mai este o metoda de tratament cu AO.
AO sublimeaza pe la 150 de grade.Pentru asta unii folosesc un fel de resou micut alimentat la 12 volti si un sistem gen aparatele acelea cu motoras in care se ard benzi cu varachet.
Dar mai este o smecherie,daca pui inca ceva in AO acesta se transforma in acid formic si se pot face tratamente la fix in mijlocul verii.Acidul formic omoara nemernicii in celule capacite.
Da-i bataie la cautari.


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 13 ani
   
Pagini:  1 2  

Mergi la