APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"
APICULTURA : Forum-ul STUPARITUL , este un forum de apicultura infiintat pentru uzul apicultorilor romani si apartine site-ului www.stuparitul.com
Lista Forumurilor Pe Tematici
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" | Reguli | Inregistrare | Login

POZE APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL"

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Ela 22 Cluj 22 ani
Femeie
22 ani
Cluj
cauta Barbat
22 - 48 ani
APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" / DISCUTII APICOLE DIVERSE / Stupul Layens  
Autor
Mesaj Pagini: 1
iliera2
apicultor

Din: Orsova
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 1
Craciun fericit tuturor apicultorilor !

Am o rugaminte, cum pot intra in posesia unei documentatii pt. construirea unui stup Layens.
Am cautat pe NET dar nu am gasit documentatia necesara pt. construirea lui.


pus acum 15 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
Pana ce vine un frate si te descurca,
ia scrie matale de ce vrei ce vrei, cate vrei din cele ce vrei si de ce nu vrei ce vrea toata lumea.

Hai cu ceva informatie ca sa vedem si sa auzim o parere noua.Ca suntem satui unii de altii , pe ci pe forum.


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 15 ani
   
pngflorin
apicultor

Din: Odobesti, VN , 19.01.1977.
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3226

pupemea a scris:

Pana ce vine un frate si te descurca,
ia scrie matale de ce vrei ce vrei, cate vrei din cele ce vrei si de ce nu vrei ce vrea toata lumea.

Hai cu ceva informatie ca sa vedem si sa auzim o parere noua.Ca suntem satui unii de altii , pe ci pe forum.



asta cam asa e, suntem 1700 dar de postat sunt vreo 30-40.


_______________________________________
Miere dulce si vanat in catare !


pus acum 15 ani
   
teinegru64
apicultor

Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 346


Modificat de teinegru64 (acum 15 ani)


_______________________________________


pus acum 15 ani
   
ALBINEL 1984
apicultor

Din: BRAILA
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 675
Am lucrat cu tipul de stup LAYENS si il consider depasit dar  pentru formarea unei  idei pt cei interesati pot spune :rama normala de orizontal la care este inversata latimea cu inaltimea,intretinerea in sistem orizontal 16 rame ,pat cald.

pus acum 15 ani
   
Nikolas
apicultor

Din: Prahova 1969
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 75
Layens -poarta numele inventatorului sau  (George Layens-1874).
In Spania din cei aproximativ 1500 000 de stupi 80% sunt Layens si se folosesc exclusiv ptr. pastoral. Comod ptr. transport in rest  asemanator cu orizontalul (decat 12 rame)
In trecut se foloseau si in Romania (se ierneaza bine).
Ptr Spania cu o productie medie de 17 kg/stup se considera a fi stupul perfect.



Modificat de Nikolas (acum 15 ani)


pus acum 15 ani
   
Nikolas
apicultor

Din: Prahova 1969
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 75
Teinegru poate da mai multe explicatii - lucreaza cu asa ceva.

pus acum 15 ani
   
gica
Moderator

Din: Bumbesti Jiu (Sadu),GORJ 1954
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3643
pe undeva am ceva date despre acest tip de stup si destul de complete.Le caut si le voi posta.Vezi ca mai sunt date pe forumul asta despre acest tip de stup.Are vre-un avantaj pe care nu l-a sesizat nimeni de revine in actualitate acum?
Cunosc un invatator la 75-80 de ani care mai are vreo 10 bucati cu albina in ei din 60-70 cati avea cand era in putere.Voi vorbi si cu el
De baza ramane totusi ce-a scris pupemea : - de ce vrei ce vrei cand toti vor altceva


_______________________________________
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii  de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu  merge nimic si nici nu stii de ce.

pus acum 15 ani
   
dragos2006
Vizitator



In cartile din perioada interbelica ai toate schitele in detaliu cu masuri precise .
Mai simplu este sa le cumperi gata facute .


pus acum 15 ani
   
beehaver
apicultor

Din: Moreni, DB.
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 360
Din cate cunosc eu, marele avantaj este ca se ierneaza mai bine in aceasta lada datorita dispunerii fagurelui pe verticala(foarte rar se intampla sa moara familia de foame pe aceasta rama).
Daca mergi numai pe acest tip de lada nu exista dezavantajele de mai jos.

Dezavantaje: daca vrei sa-l populezi - albina varsata; daca vrei sa vinzi - roi la pachet;
daca ai si dadant - prea multe tipuri de rame.

Tu stii cel mai bine ce vrei, asa ca spor la treba

Modificat de beehaver (acum 15 ani)


_______________________________________
”Succesul vine cind mergi din esec in esec fara sa-ti pierzi
entuziasmul. Nu va pierdeti entuziasmul. Niciodata! “
                                              Winston Churchill

pus acum 15 ani
   
teinegru64
apicultor

Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 346
x

stupul layens

49.5KB

Modificat de teinegru64 (acum 15 ani)


_______________________________________


pus acum 15 ani
   
indy_smd
apicultor

Din: craiova
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 172
mai am io vreo 30 facuti de strabunicu sunt foarte buni la iernat dar roiesc foarte repede....fata de verticali cu respect marius craiova...............

_______________________________________


pus acum 15 ani
   
neculai.luca
apicultor

Din: Baita-MM;03.03.1955
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 653

teinegru64 a scris:

).Sunt sigur ca in stupul Layens nu voi gasi familii moarte de foame.

Am mai auzit exprimata aceasta temere, ca sa nu moara familiile de foame.
Eu pana acum ( in 20 de ani de stuparit ) n-am pierdut nici o familie peste iarna.

Este adevarat ca ma straduiesc toamna sa le asigur rame cu miere cat mai multa dar am avut si cazuri in care n-am putut .
Cam de zece ani am preluat si eu metoda de la alti stupari din zona si gauresc cam pe mijloc (poate un pic mai sus ) toate ramele lasate in cuib la iernat .
In acest fel abinele pot trece fara probleme de pe o rama pe alta , tragandu-se ghemul spre hrana chiar pe gerul cel mai mare!

La inceput imi parea tare rau sa gauresc frumusetile de rame perfect construite dar am invatat repede ca e mai mare castigul decat regretul !

De aceea nu-mi fac griji si nu le completez hrana pana dupa un zbor de curatire bun cam dupa 5-10 februarie !

Pana atunci doar liniste la iernare !


_______________________________________
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!)

pus acum 15 ani
   
pictorul
apicultor

Din: baia mare
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 172
am lucrat pe stup tip layens, erau ai bunicului meu si facuse el cu cevatimp in urma.prima  nu cunosteam alte tipuri de stupi si prima data cand am fost in stupina unui apicultor mam uitat ca la felul trei la o ra ma dadant, fiind obisnuit cu ale mele .stupi erau orizontali pe 20 rame.

pus acum 15 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155
Ti-l pot arata am sa-ti fac oschita si ti-o trimit

stupul layens ti-l pot arata sa-ti fac oschita ti-o trimit

56.9KB


_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 15 ani
   
ivas008
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 8
Stupul lLayens il gasiti in lucrarea STUPARITUL TRATAT COMPLET DE APICULTURA
REVAZUT SI COMPLETAT EDITIA aiia llLUCRARE PREMIATA  DE ACADEMIA ROMANA
SI ONORATA CU MEDALIA DE AURSI DIPLOMA DE ONOARE IN FRANTA
Tiparita de CARTEA ROMANEASCA


pus acum 15 ani
   
ivas008
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 8
Lucrarea este tiparita in iunie 1943
CU STIMA SI RESPECT!


pus acum 15 ani
   
manu
apicultor

Din: linga Fagaras
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 184
gros latisorului de sus 15 mm a celorlalti latisori 8 mm latimea latisorilor 25 mm 37 cm inaltime si 31 latime ambele la interior  departarea dintre rame 13 mm .Stupul consta dintr.o lada cu lumina dinlauntru de 77  lungime 34,5 largime  si45 cm inaltime la marginea dinlauntru in partea de sus este o scobitura de 3 cm inaltime si 12 mm adincime  pe care se sprijinesc ramele.In fata , jos jos, este  unul sau doua urdinisuri  cind este unul se face la mijloc cind sunt doua se face unul la dreapta si unul la stinga .Urdinisul este de 22 cm pe 8 mm inaltime .TOT CE AM SCRIS AM CITAT DIN . ALBINARITUL DE ALECSANDRU POPA PREOT IN LISA FAGARAS TIPARITA IN 1934

pus acum 15 ani
   
apivera
apicultor

Din: Arad
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 410
voi ati zis  ca in stupul Layens se ierneaza ff bine ..de ce ..??pentru ca proviziile sunt dispuse  pe verticala

V-ati gandit ca aceeasi rama de Layens  poate fi impartita in doua pe
sistemul RA 1001 ( 1+1/2 )la fel si cutia(stupul) iar un stup layens poate sa semene cu un RA 1001 cu dimensiunile Layens???

v-ati gandit  in mod sigur  ca rama Dadant e prea mare  iar Rama ME  are o forma  mai putin practica pentru cuib si pt iernat... /

are cineva curajul sa modifice rama si sa adopte o rama mai comoda pentru exploatare in conditiile noastre???

fiti siguri ca dimensiuni exacte nu prea sunt pentru layens  dar in principiu cred ca intre  ce v-am zis va poate da de gandit ... in loc sa preluati de la altii ...faceti Voi ce va cade cel mai bine pentru exploatare in conditiile noastre

Va mai salut totusi

raspunsul e ca un mod de a gandi  liber  fara "moderatori "si comentarii fara rost.

eu unul ma gandesc cu oarecare teama la momentul in care civilizatia se va extinde  iar albine se vor retrage din calea ei ...si acestea evolueaza destul de rapede...cum desigur ati observat
Apivera


_______________________________________
singurul lucru care nu te minte in viata este meseria

pus acum 15 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155
Domnule Apivera intradevar ierneaza foarte bine deoarece la stupul Layens ghemul este foarte apropiat de sfera(7-8rame) si se stie ca sfera este corpul geometric cu volum mare si suprafata exterioara mica fata de elipsa unde situatia se schimba volum mai mic si suprafata exterioara mare prin care perde mult mai multa caldura. Deoarece perimetrul cuibului pe orizontala este mult mai mic decat la celalte tipuri de stupi primavara cand ghemul este sus caldura se pastreaza mult mai bine(stim ca cele mai multe familii mor de frig spre primavara cand incepe sa creasca cantitatea de puiet). Cat despre rama are aceleasi dimensiuni cu rama dadant numai ca lungimea este pe verticala. Eu lucrez cu toate tipurile de stupi si cel mai mult am apreciat stupul Layens. Acum am in proiect un stup jos rama layens(12rame) in pat rece si magazin cu rama de trei sferturi (8 rame) in pat cald.

Modificat de valy_cot (acum 10 ani)


_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 15 ani
   
teinegru64
apicultor

Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 346
12 nu 13 rame

_______________________________________


pus acum 15 ani
   
cornelioandanciu
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 643

apivera a scris:

voi ati zis  ca in stupul Layens se ierneaza ff bine ..de ce ..??pentru ca proviziile sunt dispuse  pe verticala

V-ati gandit ca aceeasi rama de Layens  poate fi impartita in doua pe
sistemul RA 1001 ( 1+1/2 )la fel si cutia(stupul) iar un stup layens poate sa semene cu un RA 1001 cu dimensiunile Layens???

v-ati gandit  in mod sigur  ca rama Dadant e prea mare  iar Rama ME  are o forma  mai putin practica pentru cuib si pt iernat... /

are cineva curajul sa modifice rama si sa adopte o rama mai comoda pentru exploatare in conditiile noastre???

fiti siguri ca dimensiuni exacte nu prea sunt pentru layens  dar in principiu cred ca intre  ce v-am zis va poate da de gandit ... in loc sa preluati de la altii ...faceti Voi ce va cade cel mai bine pentru exploatare in conditiile noastre

Va mai salut totusi

raspunsul e ca un mod de a gandi  liber  fara "moderatori "si comentarii fara rost.

eu unul ma gandesc cu oarecare teama la momentul in care civilizatia se va extinde  iar albine se vor retrage din calea ei ...si acestea evolueaza destul de rapede...cum desigur ati observat
Apivera

       Trebuie sa ierneze mai bine, deoarece rama este mai inalta, iar cantitatea de provizii pe o rama este mai mare.La stupul r1001, intre rama STAS din corpul de jos si rama trei sferturi din corpul de sus, exista un spatiu gol, o discontinuitate.Oricum, in R 1001 se ierneaza de obicei doar in corpul de jos.


pus acum 15 ani
   
cornelioandanciu
apicultor

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 643

valy_cot a scris:

Domnule Apivera intradevar ierneaza foarte bine deoarece la stupul Layens ghemul este foarte apropiat de sfera(7-8rame) si se stie ca sfera este corpul geometric cu volum mare si suprafata exterioara mica fata de elipsa unde situatia se schimba volum mai mic si suprafata exterioara mare prin care perde mult mai multa caldura. Deoarece perimetrul cuibului pe orizontala este mult mai mic decat la celalte tipuri de stupi primavara cand ghemul este sus caldura se pastreaza mult mai bine(stim ca cele mai multe familii mor de frig spre primavara cand incepe sa creasca cantitatea de puiet). Cat despre rama are aceleasi dimensiuni cu rama dadant numai ca lungimea este pe verticala. Eu lucrez cu toate tipurile de stupi si cel mai mult am apreciat stupul Layens. Acum am in proiect un stup jos rama layens(13rame) in pat rece si magazin cu rama de trei sferturi (8 rame) in pat cald.

Exceptionala idee, veti da lovitura la sigur!Ce simplu!          


pus acum 15 ani
   
maximus
Vizitator




cornelioandanciu a scris:


valy_cot a scris:

Acum am in proiect un stup jos rama layens(13rame) in pat rece si magazin cu rama de trei sferturi (8 rame) in pat cald.

Exceptionala idee, veti da lovitura la sigur!Ce simplu!          


      si eu sant de acord,veti da lovitura.la ce nu stiu,dar la productie in mod sigur nu.oare de ce?


pus acum 15 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155
Maximus a zis

     " si eu sant de acord,veti da lovitura.la ce nu stiu,dar la productie in mod sigur nu.oare de ce?"

Iti spun o vorba a unei personalitati din trecut "Domnul Harnaj" din apicultura," daca familia este puternica si sanatoasa cara miere si-n caciula". De aceea am spus avantajele in privinta iernatului ca sa iesi cu familii puternice in primavara si daca ai noroc de cules bun totul vine de la sine in privinta productiei. Ca sai pun magazin, incerc pentru a scoate o calitate mai superioara (ma refer la sortimente). Intrebarea mea este ca nu stiu cum o sa se impace pat rece jos cu pat cald in magazin in rest ar fi totul ok.

Modificat de valy_cot (acum 10 ani)


_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 15 ani
   
andrei_salaj
apicultor

Din: Zalau,Salaj,06.07.1990
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1496
io n-am auzit-o asta cu caciula...dar..de la stuparul de 80 de ani...de la care mi-am luat primul stup mi-a zis asa....."daca albina asta are de unde culege..iti pune miere si in cizma."...
de acord cu d-voastra domnule valy_cot....da e greu de lucrat cu rama aia inalta in cuib+o aerisire greoaia iarna...in rest..daca puneti si un cat..cred ca a merge..nu ma bag mai mult ca nu stiu tipu de stup cum mere..


_______________________________________
"Incearca sa tii albina cat mai departe de tine,si cat mai aproape de natura."

Telefon:0757732850.
ID messenger:tarba_andy

pus acum 15 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155

andrei_salaj a scris:

io n-am auzit-o asta cu caciula...dar..de la stuparul de 80 de ani...de la care mi-am luat primul stup mi-a zis asa....."daca albina asta are de unde culege..iti pune miere si in cizma."...
de acord cu d-voastra domnule valy_cot....da e greu de lucrat cu rama aia inalta in cuib+o aerisire greoaia iarna...in rest..daca puneti si un cat..cred ca a merge..nu ma bag mai mult ca nu stiu tipu de stup cum mere..

Cu rama ca inaltime te obisnuiesti , eu cer putin lucrand cu ea de 13 ani lucrez mai bine decat cu rama dadant, cat despre aerisire nu sunt probleme. Va spun toate astea deoarece eu lucrez cu toate tipurile de stuPI (ORIZONTAL, VARTICAL, MULTIETAJAT), DIN PROPIA EXPERENTA NU NUMAI DIN CARTI.


_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 15 ani
   
Dani Popovici
apicultor

Din: Timisoara
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 753
Totusi, care sunt dimensiunile oficiale sau cele mai raspandite la rama Layens?
Daca vrei sa pe vinzi rame din nsistemul acesta te poti lovi de o groaza de probleme cu dimensiunea si cu potrivirea dintre rame si lazi... (sau nu?)
Voi ce dimensiuni de rame practicati? - cei care aveti
???


pus acum 15 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155
Dimensiunea ramei este de 445 mm lungime(care este inaltimea ramei) si latimea de 300 mm

_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 15 ani
   
apivera
apicultor

Din: Arad
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 410
tot tziganu-si lauda calu ....

Dani popovici
daca esti Timisorean tre sa stii care e rama svabilor din Masloc Fibis  sau Pischia
eu...sunt din Zabrani...

itzi  zic eu ...e 32/24 ... 1 cuib +1 magazie  cu lucru prin spate ceea ce e incomod ce e drept   

da eu am luat rama si am facut lazi cu lucru pe deasupra ca la RA 1001 adik 1 +  doua magazii 1/2  in pat cald desigur

niciodata nu am regretat aceasta  dimensiune  si lucrez de  30 de ani cu ea

iar sa-ti faci singur rame e un fleac.... daca esti stupar...

dak ma credeti e ok daca nu,,,,nu,,,,, fiecrare cu albinele lui........ nu combat Layensu si nici altele... da daca ati sti ce gospodari au fost svabii si sasii  m-ati crede

stupii tari ii iernez cu o magazie cu mieredeasupra desigur


va inca salut 

Modificat de apivera (acum 15 ani)


_______________________________________
singurul lucru care nu te minte in viata este meseria

pus acum 15 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
Nene Apivera,
ma facusi curios.Daca nu cer prea mult, nu ne faci niste poze cu cutiile 'mnatale?
Si goale si cu albina.Nu sa pui ceva acolo.
Acuma... eu zic multumesc oricum.


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 15 ani
   
Dani Popovici
apicultor

Din: Timisoara
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 753

apivera a scris:

tot tziganu-si lauda calu ....
e 32/24 ... 1 cuib +1 magazie  cu lucru prin spate ceea ce e incomod ce e drept   

da eu am luat rama si am facut lazi cu lucru pe deasupra ca la RA 1001 adik 1 +  doua magazii 1/2  in pat cald desigur

Deci inalte de 24 si lungi de 32? Cu magazii de jumate, adica inalte de 12?
Si daca e ca si RA 1001 e pe 10 rame... Nu?     ... iernare perfecta.

Da cate corpuri pui acolo vara unul peste altul?


pus acum 15 ani
   
Dani Popovici
apicultor

Din: Timisoara
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 753
Cam asa ceva a facut si Antonescu.

pus acum 15 ani
   
Dani Popovici
apicultor

Din: Timisoara
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 753
Altii nu mai aveti Layens? Ce rame mai aveti? Toti aveti 44,5/30?
In Stuparitul lui Hristea ce dimensiuni s-au publicat? In Ardeal ce se practica?
(am auzit ca in Ardeal sunt vreo 2 sau chiar 3 modele de rama Layens...)


pus acum 15 ani
   
apivera
apicultor

Din: Arad
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 410

Dani Popovici a scris:

Cam asa ceva a facut si Antonescu.


tot de la nemti o fi luat-o si Antonescu

deci inca odata pt pupe care se face ca nu intelege

12 rame  cuib  +12 in magazie in pat cald e originalu nemtesc dimens de mai sus

eu am facut 12 rame pt cuib si  12 semirame pt doua magazii pi cari li pun deasupra dupa cum cere albina,,,,,,asigurand un spatiu  pt cca 25 kg de miere la un cules bun

LOC DI DAT CU CARAMIDA IN CHIEPT  ar fi buna asa o rubrica pintru catziva  ......
ci paraere aveti?????????

 

Modificat de apivera (acum 15 ani)


_______________________________________
singurul lucru care nu te minte in viata este meseria

pus acum 15 ani
   
pupemea
CLUB STUPARITUL

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5230
Cred ca dumneata nu ai inteles.
Rugamintea mea era clara.Sau asa am crezut.
Am vrut sa vad cum se "aseaza" o familie in pat cald, cum  arata familiile dumnitale etc etc etc.
Nu se poate nu-i bai.Chiar de loc.Eu am multumit oricum.Si asa ramane.
Sanatate.


_______________________________________
A-l urma pe Hristos nu are nici un sens, daca nu are tot sensul din lume.
Oamenii nu ajung in iad din cauza pacatelor.Si nici in rai din cauza lipsei de pacat.Acceptarea lui Hristos sau nu, este ceea ce ne imparte.
Fericirea este simpla.Dificil este sa fi ...simplu.

pus acum 15 ani
   
mitica_g
apicultor

Din: petrosani-hd
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 124
Peste 17 ani am avut alaturi un coleg care avea peste 20 stupi de tip Layens.
Nu am admirat acest tip de stupi datorita:
cheltuieli mari pentru confectionarea ramelor,diferite de cele STAS;
pierderi foarte mari la fagurii artificiali datorita altor dimensiuni;
centrifuga speciala,etc..
Avantaje:
iernarea f.f.buna datorita inaltimii ramelor,in cazul in care sunt pline cu miere;
dezvoltarea de primavara f.buna.
Se poate obtine doar miere poliflora.
Cu eforturi enorme se poate obtine miere de la pomii fructiferi,miere de salcam,etc

Modificat de mitica_g (acum 15 ani)


pus acum 15 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155
Eu folosesc aceeasi centrifuga ca si la rama dadant si aceeasi faguri fara nici o pierdere deoarece ramele au aproximativ aceleasi dimensiuni numai ca lungimea este pe verticala

_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 15 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155
Layensul meu pe 12 rame pat rece si magazin 8 rame pat cald, numai ca nu are magazinul

stupul layens layensul meu rame pat rece magazin rame pat cald, numai are magazinul

46.8KB


_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 15 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155
alta

stupul layens alta

57.8KB


_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 15 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155
si ramele

stupul layens ramele

57.7KB


_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 15 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155
si ramele care asteapta fagurii artificiali

stupul layens ramele care asteapta fagurii

47.7KB


_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 15 ani
   
xxl
apicultor

Din: prahova
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 659

valy_cot a scris:

Layensul meu pe 12 rame pat rece si magazin 8 rame pat cald, numai ca nu are magazinul

d-le valy cot ati incercat vreodata layensul orizontal in pat rece de 20-22 de rame?
ma gandesc sa experimentez ceva in genul asta cu 2 urdinise si diafragma cu hanneman


_______________________________________
viitorul e in fiecare zi de maine....

pus acum 14 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155

xxl a scris:


valy_cot a scris:

Layensul meu pe 12 rame pat rece si magazin 8 rame pat cald, numai ca nu are magazinul

d-le valy cot ati incercat vreodata layensul orizontal in pat rece de 20-22 de rame?
ma gandesc sa experimentez ceva in genul asta cu 2 urdinise si diafragma cu hanneman

Da am pe 20 de rame in pat rece dar cu un urdinis

stupul layens xxl meu rame pat rece magazin rame pat cald, numai are valy cot ati incercat vreodata

60.3KB


_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 14 ani
   
Valer70
apicultor

Din: Halmeu-Satu Mare
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1833
Domnule Valy-cot, am citit undeva că în perioada interbelică s-a experimentat cuibul în pat rece şi magazia în pat cald în ideea că de pe orice ramă din cuib albina ajunge uşor pe orice fagure din cat. S-a constatat că această combinaţie conduce la aerisire defectuoasă. Sincer, dumneavoastră ce aţi constatat? Valer Bodea

pus acum 14 ani
   
valy_cot
apicultor

Din: Barlad Jud. VASLUI
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 155

Valer70 a scris:

Domnule Valy-cot, am citit undeva că în perioada interbelică s-a experimentat cuibul în pat rece şi magazia în pat cald în ideea că de pe orice ramă din cuib albina ajunge uşor pe orice fagure din cat. S-a constatat că această combinaţie conduce la aerisire defectuoasă. Sincer, dumneavoastră ce aţi constatat? Valer Bodea

Nu exista aceasta problema din punctul meu de vedere


_______________________________________
Tel 0766615731

pus acum 14 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la